Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ostrenie v astrofografii

Dying_Dream
2012-03-20 21:28:28+01
Zdravím, chcel by som sa spýtať a nechať si poradiť ohľadom ostrenia pri astrofotografii v prípade že na objektíve nemám ostriacu stupnicu. Už z predchádzajúcich skúseností som zistil, že ani zameranie sa na najjasnejšie hviezdy oblohy nestačí.
Ako sa v tomto prípade dá pomôcť ?
 
bear
- moderator
2012-03-20 21:52:29+01
Zaostris na mesiac, alebo cez live-view.
 
neXor
2012-03-20 21:54:50+01
Velmi pomôže Live view alebo Bachtinova maska. Ale aj tak väčšina používa starú osvedčenú metódu pokus-omyl.
 
PeCh
2012-03-20 22:04:35+01
Liveview, maximálne priblížiť nejakú hviezdu, mesiac alebo čo najvzdialenejší svietiaci objekt a ostriť manuálne.
 
Misoo79
2012-03-20 22:21:17+01
Tak veru, ako kolegovia vravia, live view, maximálny digitálny zoom na nejakú jasnú hviezdu a manuálne ostriť. Na mesiac by som sa nespoliehal, lebo keď chceš ozaj dobré výsledky, tak potrebuješ na oblohe čo najmenej svetla-pôjdeš fotiť keď mesiac nebude svietiť.
 
tomis.ales
2012-03-20 22:22:33+01
Cez den si zaostri na nieco velmi daleke a urob si na objektive znacku fixkou. Potom utres borovickou, co ti ostane po foteni v chladnej noci. Samozrejme pri zoome si nastav aj presne ohnisko. Vybavene
 
Bobo2sk
2012-03-21 08:34:53+01
znacka nepomoze na objektivoch ako nikkor 18-105, ktore maju hsm/usm/swm ale nemaju okienko.
Ja som to riesil tak,ze som hodil celovku do travy desat metrov od seba. Fotil som na siroko,takze rozdiel v zaostreni oproti nekonecnu nebol vidiet. Inac, celovka/svetielko sa da pouzit aj pri hyperfokalnej vzdialenosti. Proste odkrokujes kolko metrov potrebujes a polozis tam. Nemala by svietit priamo do objektivu,lepsie nech osvetluje nieco vedla.
Horsie je to na teleobj. Tam neostava nic ine ako LV
 
riske
externý redaktor 2012-03-21 09:16:25+01
Manuálne by som v žiadnom prípade neostril. Nerobil by som si ani značku na objektíve. Pre kazdu vlnovu dlzku je ohniskova vzidalenost mierne ina + pri zmene teploty sa zaostrenie aj tak meni atd...

Mne sa osvedčil autofocus na nejakú jasnú hviezdu napr. Sirius (alebu Jupiter).
 
tomis.ales
2012-03-21 12:48:48+01
príspevok od: Bobo2sk
znacka nepomoze na objektivoch ako nikkor 18-105, ktore maju hsm/usm/swm ale nemaju okienko.
Ja som to riesil tak,ze som hodil celovku do travy desat metrov od seba. Fotil som na siroko,takze rozdiel v zaostreni oproti nekonecnu nebol vidiet. Inac, celovka/svetielko sa da pouzit aj pri hyperfokalnej vzdialenosti. Proste odkrokujes kolko metrov potrebujes a polozis tam. Nemala by svietit priamo do objektivu,lepsie nech osvetluje nieco vedla.
Horsie je to na teleobj. Tam neostava nic ine ako LV
No, to ma nenapadlo s tymi novymi objektivmi . Hyperfokalna vzdialenost je asi najlepsie riesenie.
 
calven
2012-03-21 13:15:38+01
príspevok od: tomis.ales
No, to ma nenapadlo s tymi novymi objektivmi . Hyperfokalna vzdialenost je asi najlepsie riesenie.
Jednoznačne hyperfokal... Ale ten nápad s hodenou čelovkou do trávy tiež nie je na zahodenie...
 
mato.draho
2012-03-21 17:57:23+01
Do trávy hodená čelovka, vzdialené svetlá miest, silnejšie laserové ukazovátko, Mesiac... Ale najistejšie je to s Live View a riadnym zväčšením.
Inak existujú aj sklá, ktoré keď manuálne zaostríš na nekonečno, tak aj skutočne sú zaostrené na nekonečno. Bohužiaľ, tvoja 35-ka nie je ten prípad, no čo-to sa dá pogúgliť pri zadaní hesla
Hard Infinity Focus Stop
 
Dying_Dream
2012-03-22 21:42:02+01
s tym Mesiacom skôr nie, kedže je práve niečo málo po nove, ale ako píše "riske" s tým Siriusom by som to možno zvládol

zoomovanie tiež nepripadá do úvahy, kedže jediný svetelný objektív čo mám, je s pevným ohniskom....ale ten Live View s digitálnym priblížením, ako tu viacerí píšete mi nenapadol, za túto radu vám ďakujem...a taktiež čelovka by mohla byť lacný a pomerne spoľahlivý spôsob...

vďaka za rady ľudia
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()