Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako nasvietit svadbu s 2 bleskami

norulakp
2012-04-23 10:42:50+02
Zdravim,

kamarat ma poprosil, ci by som mu nesiel nafotit svadbu ako druhy fotograf. Beriem to ako formu zaskolenia sa. Kedze som novy v tejto veci. Mohli by ste mi prosim poradit najlepsie riesenie svietenia v miestnosti, ktorej fotku som dal do prilohy? Mam 2 blesky SB-700 a SB-900. K tomu mam jeden radiovy odpalovac (prenasa TTL na blesk, ktory je na tele) na blesk mimo tela neprenasa TTL. Cize zatial som zistil, ze idealne by bolo dat na stojan jeden blesk SB-900 asi? Ten by bol odpalovany radiovym odpalovacom a v manualnom rezime. Druhy by bol na fotaku nasadeny v systeme TTL. Do ktoreho rohu by som mal podla vas umiestnit ten blesk na stojane? Pri parkete na tancovanie? Alebo na opacny koniec miestnosti? Podla doteraz nastudovanych info, idealny cas by bol 1/250? Zvysna vybava bude Nikon D300 a k tomu 50mm 1.4 a 35mm 1.8. Da sa teda s takouto zostavou nafoti povedzme aj zabava pri slabsom osvetleni? Alebo je to "nemozne".

PS: podla fotky usudzujem, ze je tam pomerne vysoko strop. Cize ako mam ohnut hlavu blesku? zrejme nebudem odrazat od stropu, ale ohnem ju na 90 stupnov? Vdaka za hocijake rady a postrehy z praxe.
 
mirosz
2012-04-23 10:51:21+02
príspevok od: norulakp
Zdravim,

kamarat ma poprosil, ci by som mu nesiel nafotit svadbu ako druhy fotograf. Beriem to ako formu zaskolenia sa. Kedze som novy v tejto veci. Mohli by ste mi prosim poradit najlepsie riesenie svietenia v miestnosti, ktorej fotku som dal do prilohy? Mam 2 blesky SB-700 a SB-900. K tomu mam jeden radiovy odpalovac (prenasa TTL na blesk, ktory je na tele) na blesk mimo tela neprenasa TTL. Cize zatial som zistil, ze idealne by bolo dat na stojan jeden blesk SB-900 asi? Ten by bol odpalovany radiovym odpalovacom a v manualnom rezime. Druhy by bol na fotaku nasadeny v systeme TTL. Do ktoreho rohu by som mal podla vas umiestnit ten blesk na stojane? Pri parkete na tancovanie? Alebo na opacny koniec miestnosti? Podla doteraz nastudovanych info, idealny cas by bol 1/250? Zvysna vybava bude Nikon D300 a k tomu 50mm 1.4 a 35mm 1.8. Da sa teda s takouto zostavou nafoti povedzme aj zabava pri slabsom osvetleni? Alebo je to "nemozne".

PS: podla fotky usudzujem, ze je tam pomerne vysoko strop. Cize ako mam ohnut hlavu blesku? zrejme nebudem odrazat od stropu, ale ohnem ju na 90 stupnov? Vdaka za hocijake rady a postrehy z praxe.
Nie je to nahodou kastiel v Hokovciach?
 
norulakp
2012-04-23 10:52:33+02
príspevok od: mirosz
Nie je to nahodou kastiel v Hokovciach?
Nie, je to v Rimavskej Sobote restauracia na namesti. Nazov neviem, niekedy sa to volalao myslim Tatra.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-04-23 10:55:46+02
príspevok od: norulakp
Zdravim,

kamarat ma poprosil, ci by som mu nesiel nafotit svadbu ako druhy fotograf. Beriem to ako formu zaskolenia sa. Kedze som novy v tejto veci. Mohli by ste mi prosim poradit najlepsie riesenie svietenia v miestnosti, ktorej fotku som dal do prilohy? Mam 2 blesky SB-700 a SB-900. K tomu mam jeden radiovy odpalovac (prenasa TTL na blesk, ktory je na tele) na blesk mimo tela neprenasa TTL. Cize zatial som zistil, ze idealne by bolo dat na stojan jeden blesk SB-900 asi? Ten by bol odpalovany radiovym odpalovacom a v manualnom rezime. Druhy by bol na fotaku nasadeny v systeme TTL. Do ktoreho rohu by som mal podla vas umiestnit ten blesk na stojane? Pri parkete na tancovanie? Alebo na opacny koniec miestnosti? Podla doteraz nastudovanych info, idealny cas by bol 1/250? Zvysna vybava bude Nikon D300 a k tomu 50mm 1.4 a 35mm 1.8. Da sa teda s takouto zostavou nafoti povedzme aj zabava pri slabsom osvetleni? Alebo je to "nemozne".

PS: podla fotky usudzujem, ze je tam pomerne vysoko strop. Cize ako mam ohnut hlavu blesku? zrejme nebudem odrazat od stropu, ale ohnem ju na 90 stupnov? Vdaka za hocijake rady a postrehy z praxe.
v prvom rade foť bez blesku čo sa dá, v druhom rade si daj S900 na telo a SB 700 do režimu slave.

Ja to naradšej robím tak že blesk ktorý odpaľujem diaľkovo mi robí protisvetlo a mám ho v TTL režime o +1 EV oproti tomu čo mám na foťáku. Potom ak chceš inak nasvietené stačí vypnuť master a fotiť len s nasadeným externákom na fotáku normálne s doboku alebo dohora s doštičkou.

ta zostava je uplne dostatočna..
 
Obert.milos
2012-04-23 11:22:37+02
ja by som zo sebou vzal určite dačo širšie, aj menej svetelné keďže budeš blýskať
 
norulakp
2012-04-23 11:27:08+02
príspevok od: Obert.milos
ja by som zo sebou vzal určite dačo širšie, aj menej svetelné keďže budeš blýskať
nuz, moc na vyber uz nemam. Som uplny zaciatocnik, idem si to len vyskusat, ako pomoc kamaratovi. Potom uz mam len 18-105mm. Ale to asi nie je moc vhodne na svadby.
 
polal
2012-04-23 11:49:56+02
príspevok od: norulakp
nuz, moc na vyber uz nemam. Som uplny zaciatocnik, idem si to len vyskusat, ako pomoc kamaratovi. Potom uz mam len 18-105mm. Ale to asi nie je moc vhodne na svadby.
Hlavne si to vyskúšaj dopredu nanečisto.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-04-23 11:54:09+02
príspevok od: norulakp
nuz, moc na vyber uz nemam. Som uplny zaciatocnik, idem si to len vyskusat, ako pomoc kamaratovi. Potom uz mam len 18-105mm. Ale to asi nie je moc vhodne na svadby.
18-105 je veľmi vhodné na svadby
 
norulakp
2012-04-23 11:57:51+02
príspevok od: Jozef Peniak
18-105 je veľmi vhodné na svadby
OK. Vdaka zatial za rady. Tak teda pribalim si aj tu 18-105. Kedze budem len ako druhy fotograf, tak nebude na mne az taka zodpovednost. Budem mat snad cas sa s tym pohrat a vyskusat to vsetko. Ak by som teda pouzil tu SB-900ku ako master, aky to ma dosah v miestnosti? Tak zhruba.
 
valec86
2012-04-23 12:04:26+02
a naco na zabavu blesk? blesk pouzivaj iba na dosvecovanie atmosfery a zaostrovanie a kludne pocas zabavy vyuzivaj vysoke iso, tvoj fotak to zvlada dobre
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-04-23 12:05:05+02
príspevok od: norulakp
OK. Vdaka zatial za rady. Tak teda pribalim si aj tu 18-105. Kedze budem len ako druhy fotograf, tak nebude na mne az taka zodpovednost. Budem mat snad cas sa s tym pohrat a vyskusat to vsetko. Ak by som teda pouzil tu SB-900ku ako master, aky to ma dosah v miestnosti? Tak zhruba.
dosah presný máš v návode, ale na bežné miestnosti tanečne mi to vždy stačilo, hlavne aby ti nestalo niečo v ceste bleskom..

Keď budeš fotiť s bleskami nepotrebuješ svetelnosť, objektívu daj si ISO 800-1600 a clony F4-5,6 a môžeš veselo fotiť, skús aj široké zábery s tancujúcim párom v popredí to býva pekné
 
norulakp
2012-04-23 12:09:01+02
super, diky moc. Urcite to poskusam, vsetky tieto napady. Snad z toho nieco vyleze Predtym som fotil len s kompaktami, aj to s takymi nepodarenymi, ze uz pri ISO 200 to bolo nepozeratelne. Tak mam urcity blok pred pouzivanim vysokeho ISO. Ale budem to musiet viac vyuzivat.
 
planco
2012-04-23 12:17:39+02
odrazaj svetlo z bleskov! od hocicoho len nie naprijamo
 
mirosz
2012-04-23 12:36:08+02
Pripadne mozes skusit aj nejaku strobist srandu ked budes mat tolko bleskov. Na jednej svatbe, ked uz bola vonku tma, svatobcanov "vyhnali" von, fotak na stativ s dlhou expoziciou a behali tam s bleskami.
 
tomis.ales
2012-04-23 13:08:43+02
Ked chces urobit zaujimavu atmosferu, napr pri tanci. Jeden blesk daj na jednu stranu parketu, druhy na druhu stranu. Z D300 ovladas obidva blesky cez CLS. Experimentuj s casom, neviem odkial si zobral, ze najlepsi cas je 1/250, kravina. Blesk ovladas clonou a ostatne svetlo casom, kombinaciou mozes docielit roznu atmosferu a pohybovu neostrost. Ked to skombinujes s roznymi poziciami fotaku, blesku a fotografovaneho objektu, mozes vytvorit zaujimave fotky. Neviem ci tam bude mat DJ nejake svetla aj on, tak kombinuj. Ak mas farebne filtre na blesk, nevahaj ich pouzit. Ja casto pouzivam blesky na parkete ako protisvetlo, pekne oddelia ludi od pozadia.
http://www.svadba-tomis.sk/hostina.html
95% fotiek z parketu je robenych bleskami na krajoch parketu s kombinaciou ostatneho osvetlenia miestnosti. Niekde su nasadene aj farebne filtre.

Na fotenie oficialit daj blesk na fotak a hlavu uplne hore, vysun kartu podla potreby. Ak budes mat na fotkach ale viac osvetleny vrch ako spodok, zasun karticku a mozes hlavu otocit mierne za seba hore, svetlo tak pojde iba od stropu, ale osvietenie bude lepsie. Zere to ale viac stavy. Nezabudni dat dlhsi cas a ak fotis celu salu do hlbky, blesk radsej vynechaj uplne. Korekcny filter na blesku by mal korespondovat s osvetlenim miestnosti. Mas SB700 aSB900, ktore maju korekcne filtre, urcite ich pouzi! Fot raw.
 
norulakp
2012-04-23 14:10:10+02
Uz len jedna otazka uplne mimo misu. V akom obleceni chodite fotit svadby? Nieco prakticke, pohodlne, v com sa nemusite bat sa opriet resp. si klaknut na zem, alebo volite nieco elegantne. mne pride pohodlne oblecenie praktickejsie. kdezto kamarat, co mu idem svadbu fotit chce, aby som prisiel elegantne obleceny. Zas nechcem tam "kricat" ako papagaj, ze budem jediny na svadbe v rifliach napr. Ale zas neviem si predstavit fotenie napr v obleku.
 
Marek Janicko
2012-04-23 14:24:17+02
príspevok od: norulakp
Uz len jedna otazka uplne mimo misu. V akom obleceni chodite fotit svadby? Nieco prakticke, pohodlne, v com sa nemusite bat sa opriet resp. si klaknut na zem, alebo volite nieco elegantne. mne pride pohodlne oblecenie praktickejsie. kdezto kamarat, co mu idem svadbu fotit chce, aby som prisiel elegantne obleceny. Zas nechcem tam "kricat" ako papagaj, ze budem jediny na svadbe v rifliach napr. Ale zas neviem si predstavit fotenie napr v obleku.
Pracovne oblecenie:
murar-monterky
vojak-maskace
fotograf-elegantne oblecenie
...
 
calven
2012-04-23 14:28:12+02
príspevok od: Marek Janicko
Pracovne oblecenie:
murar-monterky
vojak-maskace
fotograf-elegantne oblecenie
...
Tak tak. Oblečenie sa volí podľa typu udalosti.
 
lacikam
2012-04-23 14:30:41+02
tomis ales : dobré fotky, páčia sa mi.. Aj poradil si aj ukázal si, že tá rada má niekde základ. Pekne.
norulakp : neviem sa zbaviť dojmu, kým som čítal tvoje zadanie - že to až príliš prežívaš.. Ak ideš ako druhý fotograf, tak tam nemáš zavadzať prvému fotografovi, pliesť sa mu do toho svojou technikou. Je len jedno miesto pre dobrý záber a o to sa musia podeliť kameraman a fotograf. Aby mi tam niekto "ako druhý fotograf" a naviac bez skúseností s takým technickým rozsahom používania vybavenia lietal po sále a rušil blýskaním, keď napríklad som "moderná škola svetelných objektívov a bleskom len dosvecujem", to by som po Tebe šmaril foťák. Pri akýchkoľvek oficialitách Ti doporučujem sedieť na prdeli a v obleku, každopádne. Ženícha, alebo kto je ten tvoj kamarát sa radšej opýtaj kto je oficiálny fotograf, poprípade si na neho pýtaj kontakt a dohodni sa s ním na tom, čo môžeš a čo vyslovene nemáš robiť - aby si mu to nesťažoval. On tam bude za merateľný výkon a odmenu - ty ako týpek, čo si to chce skúsiť. Sála vyzerá byť dosť svetlá, minimálne do 20:00 tam bude svetla dosť. Aj pri umelom osvetlení si poradíš s vyšším ISO a bleskom na tele fotoaparátu, záblesk radšej v manuále, alebo -EV, s nasadeným filtrom - podľa existujúceho typu osvetlenia sály. Si tam viac za hosťa ako za fotografa, tak sa tam neprevádzaj. Podľa toho Doporučujem OBLEK. Nie si v práci a za peniaze, či áno? Fotiť máš neoficálne veci, zábavu - úlovky na ktoré oficiálny buď nebude mať čas alebo mu utečú, nemôže byť človek všade... Až to budeš raz robiť ako "headliner", tak ťa taký aktivista, akým si teraz - iba naserie. Ženích určite nepotrebuje snímky dupľovane.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-23 14:43:09+02
príspevok od: norulakp
Uz len jedna otazka uplne mimo misu. V akom obleceni chodite fotit svadby? Nieco prakticke, pohodlne, v com sa nemusite bat sa opriet resp. si klaknut na zem, alebo volite nieco elegantne. mne pride pohodlne oblecenie praktickejsie. kdezto kamarat, co mu idem svadbu fotit chce, aby som prisiel elegantne obleceny. Zas nechcem tam "kricat" ako papagaj, ze budem jediny na svadbe v rifliach napr. Ale zas neviem si predstavit fotenie napr v obleku.
Absolvoval som niekolko akcii v obleku. Je to na ukor pohodlia ale da sa to vydrzat. Je to vec slusnosti a ucty k celemu slavnostnemu dnu. Ale netreba to prehanat, nesmies vyzerat lepsie ako zenich!
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()