Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Profesionál vs amatérsky fotograf na svadbe

norulakp
norulakp 2012-05-23 13:17:10+02
Zdravim,

mal by som jednu taku otazku "mimo misu". Som amatersky fotograf. Fotim si len tak pre zabavu. Bratranec mal akurat pred par dnami svadbu, a mal objednaneho fotografa. Kedze aj ja som bol nedavno fotit svadbu, a nakoniec moje fotky boli lepsie, ako fotky oficialneho fotografa, tak som poprosil bratranca, ci by som nemohol ist s nimi. Bratranec bol samozrejme rad. Razil teoriu, cim viac fotiek, tym lepsie. A reku ja sa aspon nieco priucim od oficialneho fotografa. Samozrejme som sa mu tam nechcel nasilu trepat, ale reku rad by som sa co to priucil. Co ma vsak trosku zarazilo, ked oficialny fotograf mi odkazal, ze si vyslovene nezela, aby som s nimi siel. Najprv mi to prislo divne, potom reku, asi nechce, aby som fotil pozy, ktore on vymysli. Je tu viacero svadobnych fotografov, ako by ste to videli vy? Dovolili by ste ist zenichovmu bratrancovi s nimi na fotenie alebo nie? Kto ma pravo rozhodnut o tom, kto moze a nemoze ist (fotograf vs. zenich). Ja som to samozrejme akceptoval. Potom mi nevesta povedala, ze nechcel aby som s nimi siel, ze by som nemal lepsie fotky ako on Samo, asi to nebol primarny dovod, ale to je jedno. len ma zaujima vas nazor. Kedze aj ja budem mat o mesiac svadbu. A zrejme situacia sa bude opakovat. Mam oficialneho fotografa a zaroven rodinny znamy by chcel tiez par fotiek pocvakat. Tak aby som vedel. Vdaka za postrehy.
 
norulakp
2012-05-24 11:33:17+02
príspevok od: Jozef Peniak
trošku som premenoval toto vlákno
nuz, je to tvoje pravo premenovat vlakno Ale podstata otazky u mna bola, kto ma hlavne slovo pri foteni. Ci fotograf alebo zenich. Lebo ja ako amater som netrval na foteni. Ja som sa spytal, ci s nimi mozem ist. Ja som sa im tam na silu netlacil. Takze mna zaujimalo, keby zenich trval na tom, ze chce, aby som siel a fotograf by si to neprial. Ale je to v podstate nekonecna polemika. Kazdy ma svoje skusenosti, ci uz zle alebo dobre. Aby som uviedol par veci na poriadok. My sme sa s nevestou dopredu dohodli, ze toho hlavneho fotografa zabavat nebudem. Ze budem pozerat, co a ako robi a poritom si spravim par zaberov. Islo jedine o to. Dalej som pisal, ze chcel zenich co najviac fotiek. Nemyslel som to v tom zmysle, ze chcel tisice zaberov. Ale niekedy sa da podla mojho nazoru spravit dobra fotka aj z viac ako len jedneho uhla. On ak som si vsimol, vsetko fotil 50mm objektivom. Ja som ich povedzme mohol fotit inym objektivom, cim by predpokladam fotka vyzerala inak. Pripadne nejake momentky a podobne. Kludne by som mu aj tu odrazku podrzal, keby potreboval. Ked tu niekto predtym spominal, ze nikto nikoho zadarmo nic nenauci. A ze si mam zaplatit workshop. Nuz, poznam konkretne jednu detsku fotografku. Ktora sa aj v novinach chvali tym, ze pobehala plno workshopov. Berie vdaka tomu za fotenie pomerne vysoku sumu. Tak si kamaratka dala pri nej nafotit deti. Neskor som tej istej kamoske nafotil deti aj ja. Tak som mal len pozitivne reakcie na fotky od samotnej kamosky, od jej deti, od jej rodicov. Vraj ta pani, co absolvovala workshopy bola sucha. To povedali samotne deti. Takze nie hned kto absolvuje workshopy aj vie fotit. Proste presne ako pises. Nic nie je ciernobiele. Ani fotograf s drahou technikou a s absolvovanymi workshopmi nemusi byt profesional, hoci si to o sebe mysli. Ja som amater, ved po par mesiacoch pouziavania DSLR ani ine byt nemozem. Ale je pre mna velkou vdakou, ked vidim spokojnych ludi, ktorych som fotil. A sa mi po akcii pekne podakuju, ze su velmi spokojni s fotkami. Tot moj nazor.
 
dramatiq
2012-05-24 11:45:21+02
mne sa na portretovkach este nestalo ze by mi vyslovene vliezol do zaberu, resp boli vzdy dostatocne uvedomelí. Samozrejme ak by ma po vyzve neuposluchol a samotny par by sa mu venoval viac ako mne tak odchadzam .. ale vacsinou to skonci tak, ze (ak tam teda nie je este niekto dalsi), ze mu dam do ruky stativ so svetlom, alebo ho nevesta zaiste niecim obvesa a bez ruk sa blbo foti
 
dramatiq
2012-05-24 11:54:22+02
este sa mi nestalo aby mi rodinny znamy snubencov pokazil zabery, ak by ma neuposluchol, alebo by sa mu venovali viac ako mne tak odchadzam
presne ako so spomenul - osud tychto fotografov vacsinou vyzera tak ze skoncia ako nosici a bez ruk toho vela nenafotia ja osobne im ako prve podavam stativ so svetlom a nevesta im prida od kabelky po bolerko cokolvek co prave zobrala so sebou.
 
dramatiq
2012-05-24 11:55:00+02
-oprava- ako si spomenul
 
Filip Bucher
2012-05-24 11:55:01+02
Povedz že toho druheho fotografa máš tiež zaplazeného a že tam bude... a hotovo...
 
total empty
2012-05-24 12:01:29+02
príspevok od: norulakp
nuz, je to tvoje pravo premenovat vlakno Ale podstata otazky u mna bola, kto ma hlavne slovo pri foteni. Ci fotograf alebo zenich. Lebo ja ako amater som netrval na foteni. Ja som sa spytal, ci s nimi mozem ist. Ja som sa im tam na silu netlacil. Takze mna zaujimalo, keby zenich trval na tom, ze chce, aby som siel a fotograf by si to neprial. Ale je to v podstate nekonecna polemika. Kazdy ma svoje skusenosti, ci uz zle alebo dobre. Aby som uviedol par veci na poriadok. My sme sa s nevestou dopredu dohodli, ze toho hlavneho fotografa zabavat nebudem. Ze budem pozerat, co a ako robi a poritom si spravim par zaberov. Islo jedine o to. Dalej som pisal, ze chcel zenich co najviac fotiek. Nemyslel som to v tom zmysle, ze chcel tisice zaberov. Ale niekedy sa da podla mojho nazoru spravit dobra fotka aj z viac ako len jedneho uhla. On ak som si vsimol, vsetko fotil 50mm objektivom. Ja som ich povedzme mohol fotit inym objektivom, cim by predpokladam fotka vyzerala inak. Pripadne nejake momentky a podobne. Kludne by som mu aj tu odrazku podrzal, keby potreboval. Ked tu niekto predtym spominal, ze nikto nikoho zadarmo nic nenauci. A ze si mam zaplatit workshop. Nuz, poznam konkretne jednu detsku fotografku. Ktora sa aj v novinach chvali tym, ze pobehala plno workshopov. Berie vdaka tomu za fotenie pomerne vysoku sumu. Tak si kamaratka dala pri nej nafotit deti. Neskor som tej istej kamoske nafotil deti aj ja. Tak som mal len pozitivne reakcie na fotky od samotnej kamosky, od jej deti, od jej rodicov. Vraj ta pani, co absolvovala workshopy bola sucha. To povedali samotne deti. Takze nie hned kto absolvuje workshopy aj vie fotit. Proste presne ako pises. Nic nie je ciernobiele. Ani fotograf s drahou technikou a s absolvovanymi workshopmi nemusi byt profesional, hoci si to o sebe mysli. Ja som amater, ved po par mesiacoch pouziavania DSLR ani ine byt nemozem. Ale je pre mna velkou vdakou, ked vidim spokojnych ludi, ktorych som fotil. A sa mi po akcii pekne podakuju, ze su velmi spokojni s fotkami. Tot moj nazor.
Pozri si tieto svoje fotky o rok-dva,keď budeš lepší, a potom porovnaj, analyzuj a utvor si svoj kritický obraz.
To čo sa ti páči dnes, o rok zahodíš ako nepodarok.
 
Ultra TXF
2012-05-24 12:05:54+02
príspevok od: dramatiq
zaujimave ze sa fotografa na to vobec pytali, mne sa toto stalo 2x (nikto sa ma nepytal) 1.x bol to ich dobry kamarat, vdaka ktoremu malo fotenie perfektnu atmosferu (vtipy som nemusel hovorit ja a samozrejme fotil si aj on ale do objektivu pozerali iba mne, myslimze toto je ludom zvacsa jasne, a ak sa mu aj nahodou zahladia par krat do obj tak to nemusi byt hned na skodu a ked sa mi to nezpozdava tak upozornim ich a nie je problem. OMNOHO vacsi problem bolo ked v den fotenia mi oznamili ze na portretovky ide s nami aj kameraman, co by este bolo v pohode, ale bol to kameraman s umeleckymi ambiciami a hafom techniky naokolo (ziaden dokumentarista). Takze z 2h na fotenie bola asi tak polovica minus presuny, cize nic moc.
No veď oni si to potom vydiskutovali,ale bohužiaľ ten "rodinný akožefotograf" sa strašne "vyhrudil" a za boha nechcel cúvnuť s tým,že on si môže fotiť kedy chce a čo chce.
I keď musím povedať,že to bolo mladomanželom potom trápne a snažili sa mu vysvetliť, že tam nemôže poletovať ako sa mu zachce , sami nečakali ,že sa tam nanominuje drzo nejaký nekritický magor z rodiny a fotografickými ambíciami . Potom záleží už len na povahe hlavného fotografa ako to predýcha
 
norulakp
2012-05-24 12:16:33+02
príspevok od: total empty
Pozri si tieto svoje fotky o rok-dva,keď budeš lepší, a potom porovnaj, analyzuj a utvor si svoj kritický obraz.
To čo sa ti páči dnes, o rok zahodíš ako nepodarok.
moment, ja netvrdim, ze moje fotky su dobre. Ja som to zatial o ziadnej mojej fotke nepovedal. Vravim, ze deti a ludi, ktorych som fotil, tak mi naozaj uprimne podakovali. Ze su velmi spokojni s priebehom fotenia aj s fotkami. A to je pre mna zatial dostatocne zadostucinenie. Ja, ako som spominal si fotim pre radost. Mrzi ma o to viac, ak niekto ma zivnost, studio, berie relativne velke prachy za fotenie. A potom odovzda nekvalitne fotky. Lebo mu to je jedno. Vyuziva toho, ze v okoli nikto iny nefoti, nema konkurenciu. Tak proste pride, rychlo nafoti par fotiek a ide prec. Ked si niekto objedna 15 fotiek a ona odovzda 8 farebnych a k tomu 7 tych istych len ciernobielych, tak by mal asi polamane ruky, keby to spravil mne. Ked uz sa niekto rozhodne zivit niecim, tak by sa mal snazit robit si svoju robotu poriadne. Nemusia byt podla mojho nazoru uplne dokonale, ale mali by sa aspon zakaznikovi pacit. A ked zakaznik amater vidi na fotke plno chyb, tak ten fotograf by sa mal asi zivit radsej niecim inym.
 
dramatiq
2012-05-24 12:33:25+02
príspevok od: Ultra TXF
No veď oni si to potom vydiskutovali,ale bohužiaľ ten "rodinný akožefotograf" sa strašne "vyhrudil" a za boha nechcel cúvnuť s tým,že on si môže fotiť kedy chce a čo chce.
I keď musím povedať,že to bolo mladomanželom potom trápne a snažili sa mu vysvetliť, že tam nemôže poletovať ako sa mu zachce , sami nečakali ,že sa tam nanominuje drzo nejaký nekritický magor z rodiny a fotografickými ambíciami . Potom záleží už len na povahe hlavného fotografa ako to predýcha
tak ano toto musi byt velmi neprijemne pre vsetky strany ak sa tam nanominuje taky idiot ale bol by som zvedavy ako by sa zatvaril keby som sa zdvihol a odisiel
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-05-24 12:36:38+02
príspevok od: norulakp
nuz, je to tvoje pravo premenovat vlakno Ale podstata otazky u mna bola, kto ma hlavne slovo pri foteni. Ci fotograf alebo zenich. Lebo ja ako amater som netrval na foteni. Ja som sa spytal, ci s nimi mozem ist. Ja som sa im tam na silu netlacil. Takze mna zaujimalo, keby zenich trval na tom, ze chce, aby som siel a fotograf by si to neprial. Ale je to v podstate nekonecna polemika. Kazdy ma svoje skusenosti, ci uz zle alebo dobre. Aby som uviedol par veci na poriadok. My sme sa s nevestou dopredu dohodli, ze toho hlavneho fotografa zabavat nebudem. Ze budem pozerat, co a ako robi a poritom si spravim par zaberov. Islo jedine o to. Dalej som pisal, ze chcel zenich co najviac fotiek. Nemyslel som to v tom zmysle, ze chcel tisice zaberov. Ale niekedy sa da podla mojho nazoru spravit dobra fotka aj z viac ako len jedneho uhla. On ak som si vsimol, vsetko fotil 50mm objektivom. Ja som ich povedzme mohol fotit inym objektivom, cim by predpokladam fotka vyzerala inak. Pripadne nejake momentky a podobne. Kludne by som mu aj tu odrazku podrzal, keby potreboval. Ked tu niekto predtym spominal, ze nikto nikoho zadarmo nic nenauci. A ze si mam zaplatit workshop. Nuz, poznam konkretne jednu detsku fotografku. Ktora sa aj v novinach chvali tym, ze pobehala plno workshopov. Berie vdaka tomu za fotenie pomerne vysoku sumu. Tak si kamaratka dala pri nej nafotit deti. Neskor som tej istej kamoske nafotil deti aj ja. Tak som mal len pozitivne reakcie na fotky od samotnej kamosky, od jej deti, od jej rodicov. Vraj ta pani, co absolvovala workshopy bola sucha. To povedali samotne deti. Takze nie hned kto absolvuje workshopy aj vie fotit. Proste presne ako pises. Nic nie je ciernobiele. Ani fotograf s drahou technikou a s absolvovanymi workshopmi nemusi byt profesional, hoci si to o sebe mysli. Ja som amater, ved po par mesiacoch pouziavania DSLR ani ine byt nemozem. Ale je pre mna velkou vdakou, ked vidim spokojnych ludi, ktorych som fotil. A sa mi po akcii pekne podakuju, ze su velmi spokojni s fotkami. Tot moj nazor.
bohužiaľ si tu načrtol aj iný problém ktorý sa viacej hodí pre toto vlákno to je rešpektovanie amatérov profíkmi a opačne.

Hlavne slovo má vždy zákazník to je prvá vec, len sa môže stať, že ak fotograf naozaj potrebuje pri práci kľud a je to súčasťou jeho štýlu roboty tak nemusí ani tú svadbu dofotiť a môže sa porúčať. mal hlavné slovo ale môže si hľadať iného fotografa. Inka teraz ma napadlo, že najlepšie by bolo opýtať sa ženícha alebo nevesty či mu nebudú vadiť o trošku horšie a menej spontánne fotky ak sa tam bude motať niekto ďalší, prípadne občas budú mať v zábere aj toho ich bratranca, najmä ak si platia za foto 400-600 Eur

Z iného súdka - Ja napríklad už kategoricky odmietam pri fotení v ateliéri (fotky do booku modelky) niekoho iného ako môjho asistenta. 3x som fotil babu tak, že tam bola aj jej frajer a fotky boli technicky pekne aj kompozične ale výraz modelky stál 3x za figu borovú. Proste takto nefotím už ak tam chce mať frajera alebo celu rodinu musí si nájsť iného fotografa
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-05-24 12:45:39+02
príspevok od: norulakp
moment, ja netvrdim, ze moje fotky su dobre. Ja som to zatial o ziadnej mojej fotke nepovedal. Vravim, ze deti a ludi, ktorych som fotil, tak mi naozaj uprimne podakovali. Ze su velmi spokojni s priebehom fotenia aj s fotkami. A to je pre mna zatial dostatocne zadostucinenie. Ja, ako som spominal si fotim pre radost. Mrzi ma o to viac, ak niekto ma zivnost, studio, berie relativne velke prachy za fotenie. A potom odovzda nekvalitne fotky. Lebo mu to je jedno. Vyuziva toho, ze v okoli nikto iny nefoti, nema konkurenciu. Tak proste pride, rychlo nafoti par fotiek a ide prec. Ked si niekto objedna 15 fotiek a ona odovzda 8 farebnych a k tomu 7 tych istych len ciernobielych, tak by mal asi polamane ruky, keby to spravil mne. Ked uz sa niekto rozhodne zivit niecim, tak by sa mal snazit robit si svoju robotu poriadne. Nemusia byt podla mojho nazoru uplne dokonale, ale mali by sa aspon zakaznikovi pacit. A ked zakaznik amater vidi na fotke plno chyb, tak ten fotograf by sa mal asi zivit radsej niecim inym.
len si daj pozor na to že každému sa čosi ine páči a čo ty pokladáš za chybu môže byť pre iného zámer a vyjadrovací prostriedok (najmä k fotíš pár mesiacov). A neodvažuj sa tvrdiť čo má niekto robiť a čo nie. To si nedovolím ani ja a to už pár rokov s fotkami a fotografmi robím (možno práve preto). To, že nik v okolí nefotí je asi len žart však? Založ si firmu/živnosť funguj pár rokov ak budeš mať klientelu a vyžiješ z fotenia a neprestane ťa to baviť a ľudia ťa budú mať radi, si dobrý. Ak nie, nie si. O tom to celé je. Podľa všetkého si na dobrej ceste a niekde na jej začiatku
 
Daniel.U
2012-05-24 15:05:03+02
stava sa aj taka situacia, ze fotograf foti opakujuci sa zaber, kontretne gratulacie a z opacnej strany si foti amater to iste. Potom na kazdej fotke je ten isty amater s fotakom na krku a narusa to prirodzene hemzenie ludi na pozadi. A vobec nechapem k comu si ti ludia potrebuju fotit vsetko to iste aj pre seba. Niesom to schopny mojim rozumom pochopit. Ved do slaka dostanu dvd s fotkami a tie si mozu rozsirit po celej rodine.
 
Ferdo
2012-05-24 15:06:03+02
Nechce sa mi citat celu diskusiu, to spravim az neskor ale budem reagovat rovno k teme. Toho profesionalneho fotografa chapem. Ja to po istej skusenosti na svadbe robim uplne rovnako a jediny, kto ma fotak v ruke na portretnom foteni som ja Aj na obrade si snazim upratat priestor. Zvysok svadby nech si foti kto chce co chce.

Zober si to opacne, ze ty si oficialny fotograf a musis odovzdat 100% pracu a prisuchce sa ti tam host so zrkadlovkou a zacne ti kradnut napady.. verim tomu, ze by sa ti to nepacilo.

Raz, na svadbe ktoru mi dohodila vtedy este kamaratka sa zaroven pozvala (mala vtedy novu prvu zrkadlovku a chcela si to vyskusat) na portretne fotenie a okrem toho, ze mi kradla napady si zacala popri mojom foteni novomanzelov pozovat aj sama a vtedy pretiekol kalich mojej trpezlivosti co baba samozrejme nezniesla,.. uz niesme kamarati

Potom som to dovolil len raz ale ten host bol velmi slusny, fotil z dialky, nemotal a nemontoval sa mi do prace a jeho fotky boli take viac menej backstage, mal dlhe sklo na aps-c fotaku takze bol od nas daleko. Zaroven ked bolo treba asistovat, s ochotou pomohol.

To je moj nazork k tejto teme

 
orim71
2012-05-24 22:39:33+02
Ja osobne som sa za svoju kariéru stretol už s rôznymi fotografmi, nemyslím len pri svadbe. Jednoducho,bolo to od neho neprofesionálne, ono väčšina fotografov /profi-čiže za prachy/ si nerado dá pozerať na prsty a tým pádom vychovávať si potencionálnu konkurenciu...
http://www.foldesi.sk/
 
dramatiq
2012-05-25 10:57:17+02
príspevok od: norulakp
nuz, je to tvoje pravo premenovat vlakno Ale podstata otazky u mna bola, kto ma hlavne slovo pri foteni. Ci fotograf alebo zenich. Lebo ja ako amater som netrval na foteni. Ja som sa spytal, ci s nimi mozem ist. Ja som sa im tam na silu netlacil. Takze mna zaujimalo, keby zenich trval na tom, ze chce, aby som siel a fotograf by si to neprial. Ale je to v podstate nekonecna polemika. Kazdy ma svoje skusenosti, ci uz zle alebo dobre. Aby som uviedol par veci na poriadok. My sme sa s nevestou dopredu dohodli, ze toho hlavneho fotografa zabavat nebudem. Ze budem pozerat, co a ako robi a poritom si spravim par zaberov. Islo jedine o to. Dalej som pisal, ze chcel zenich co najviac fotiek. Nemyslel som to v tom zmysle, ze chcel tisice zaberov. Ale niekedy sa da podla mojho nazoru spravit dobra fotka aj z viac ako len jedneho uhla. On ak som si vsimol, vsetko fotil 50mm objektivom. Ja som ich povedzme mohol fotit inym objektivom, cim by predpokladam fotka vyzerala inak. Pripadne nejake momentky a podobne. Kludne by som mu aj tu odrazku podrzal, keby potreboval. Ked tu niekto predtym spominal, ze nikto nikoho zadarmo nic nenauci. A ze si mam zaplatit workshop. Nuz, poznam konkretne jednu detsku fotografku. Ktora sa aj v novinach chvali tym, ze pobehala plno workshopov. Berie vdaka tomu za fotenie pomerne vysoku sumu. Tak si kamaratka dala pri nej nafotit deti. Neskor som tej istej kamoske nafotil deti aj ja. Tak som mal len pozitivne reakcie na fotky od samotnej kamosky, od jej deti, od jej rodicov. Vraj ta pani, co absolvovala workshopy bola sucha. To povedali samotne deti. Takze nie hned kto absolvuje workshopy aj vie fotit. Proste presne ako pises. Nic nie je ciernobiele. Ani fotograf s drahou technikou a s absolvovanymi workshopmi nemusi byt profesional, hoci si to o sebe mysli. Ja som amater, ved po par mesiacoch pouziavania DSLR ani ine byt nemozem. Ale je pre mna velkou vdakou, ked vidim spokojnych ludi, ktorych som fotil. A sa mi po akcii pekne podakuju, ze su velmi spokojni s fotkami. Tot moj nazor.
mohol by si postnut nejaku foto, ten vystup by ma fakt zaujimal
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()