Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie triedy v skole

norulakp
2012-06-06 22:35:36+02
Zdravim,

mam taku otazku. Dostal som ponuku nafotit triedu v skole (22 deti), kedze fotky od "profesionala" boli podla deti otrasne a chcu aby som ich znovu ja nafotil. To je sice pekne, ale v zivote som to nerobil. Myslim, nikdy som nefotil tak velky pocet ludi. Na povodnych fotkach od fotografa maju vsetci tmave oci a cela fotka je vraj tmava.

Moj prvotny plan je nasledovny:
Zoskupit deti chrbtom k slnku, a priblesknut ich bleskami. Premyslal som, ze by som dal po oboch stranach blesk s dazdnikom. Je to spravny postup, alebo je to blbost? Rozmyslal som pofotit ich niekde pod previsnutou vrbou, aby boli v tieni. Bude mi na odpalenie dvoch bleskov v tieni stacit interny blesk z Nikon D300?

Pripadne ak ma niekto chut poradit a podelit sa so skusenostami, rad ich uvitam. Aby som aj ja nesklamal tie deti, ako ten predosly fotograf.

Vdaka za rady a napady.

Peto
 
PeCh
2012-06-06 22:48:35+02
Keď ich dáš do tieňa, tak nebudeš potrebovať žiadny blesk. Len musíš správne exponovať.
 
Daniel.U
2012-06-06 22:50:46+02
na slnku nemas sancu doblisknut skupinu cez parazoly. Internym ich odpalis, to nebude problem, ale nebude ti stacit vykon. V tieni by este bola sanca. Hoci aj na priamo s dvoma bleskami alebo proste s bleskom z tela a hotovo.
 
viking81
2012-06-06 22:51:32+02
príspevok od: PeCh
Keď ich dáš do tieňa, tak nebudeš potrebovať žiadny blesk. Len musíš správne exponovať.
aj ja by som ich asi strcil do tiena.....neviem ci by ti tie dva blesky s dazdnikmi stacili na vykrytie vsetkych tienov na slnku....tien je istota....spravne naexponujes a vyvazis bielu a mas po starostiach
 
ordek
2012-06-06 22:54:38+02
dobru radu si tu uz dostal... ak mas moznost si ich dopravit na tvoje miesto, tak nejaky tien... kludne aj stena v pozadi s tym ze slnko bude v pozicii za chrbtom deti... + pri exponovani sa zamerat na tvar... ta musi byt dostatocne svetla.. mozes aj priblesknut hlavne kvoli odleskom v ociach.. zalezi aj aka velka vysledna fotografia bude..
 
Marcel Rebro
2012-06-06 22:57:10+02
Musi to byt v triede? Zober ich von, ked bude trochu pod mrakom (difuzne svetlo), nasad tele, odpochoduj tak aby si na nich dokrical, odclon a povedz "syyyyyr"
 
Daniel.U
2012-06-06 23:21:45+02
príspevok od: Marcel Rebro
Musi to byt v triede? Zober ich von, ked bude trochu pod mrakom (difuzne svetlo), nasad tele, odpochoduj tak aby si na nich dokrical, odclon a povedz "syyyyyr"
ked ma DX tak s tym tele aby si zobral aj hlasnu trubu. Este, ze nema mirrorless s adapterom.
 
total empty
2012-06-06 23:27:02+02
príspevok od: Marcel Rebro
Musi to byt v triede? Zober ich von, ked bude trochu pod mrakom (difuzne svetlo), nasad tele, odpochoduj tak aby si na nich dokrical, odclon a povedz "syyyyyr"
Vieš ako by nadavali rodičia,keby si im dal taku fotku? Ako technicky OK,ale tie grimasy a postoje,sem tam dakto može mať zavreté oči.
Tieto sú vätšie ale také troj ročné v škôlke,tým nevysvetlíš že tu pozeraj,neklipkať a sýýýýr.
Ja to riešim na takých skupinových fotkách tak,že cvakam každú sekundu aspoň päť záberou a potom fotošop a menim hlavy, až dostanem všetký pekné tváríčky.
-Počuvať potom rodičov,že nechceju takú fotku,kde ich dieťa vyzerá ako debil je fakt smutné.
Takže nacvakať viac záberov v tej istej póze, aby rodičia boli spokojný.
Mne osobne sa tvoje foto páči,je to taká divoká a živá momentka ale rodičia by mohli mať výhrady.
 
bobo222
2012-06-07 07:17:08+02
príspevok od: total empty
Vieš ako by nadavali rodičia,keby si im dal taku fotku? Ako technicky OK,ale tie grimasy a postoje,sem tam dakto može mať zavreté oči.
Tieto sú vätšie ale také troj ročné v škôlke,tým nevysvetlíš že tu pozeraj,neklipkať a sýýýýr.
Ja to riešim na takých skupinových fotkách tak,že cvakam každú sekundu aspoň päť záberou a potom fotošop a menim hlavy, až dostanem všetký pekné tváríčky.
-Počuvať potom rodičov,že nechceju takú fotku,kde ich dieťa vyzerá ako debil je fakt smutné.
Takže nacvakať viac záberov v tej istej póze, aby rodičia boli spokojný.
Mne osobne sa tvoje foto páči,je to taká divoká a živá momentka ale rodičia by mohli mať výhrady.
"Tieto sú vätšie ale také troj ročné v škôlke,tým nevysvetlíš že tu pozeraj,neklipkať a sýýýýr.
Ja to riešim na takých skupinových fotkách tak,že cvakam každú sekundu aspoň päť záberou a potom fotošop a menim hlavy, až dostanem všetký pekné tváríčky."

Presne takto som to riešil aj ja, inak to fakt nešlo. Nafotil som hafo a potom doľadoval....
 
Marcel Rebro
2012-06-07 08:34:14+02
príspevok od: total empty
Vieš ako by nadavali rodičia,keby si im dal taku fotku? Ako technicky OK,ale tie grimasy a postoje,sem tam dakto može mať zavreté oči.
Tieto sú vätšie ale také troj ročné v škôlke,tým nevysvetlíš že tu pozeraj,neklipkať a sýýýýr.
Ja to riešim na takých skupinových fotkách tak,že cvakam každú sekundu aspoň päť záberou a potom fotošop a menim hlavy, až dostanem všetký pekné tváríčky.
-Počuvať potom rodičov,že nechceju takú fotku,kde ich dieťa vyzerá ako debil je fakt smutné.
Takže nacvakať viac záberov v tej istej póze, aby rodičia boli spokojný.
Mne osobne sa tvoje foto páči,je to taká divoká a živá momentka ale rodičia by mohli mať výhrady.
Asi zvlastni rodicia, ale prave tuto si vybrali na velky print pre pani ucitelku ... a fotiek kde boli deti pekne nastrojene bolo dost
 
total empty
2012-06-07 09:08:18+02
príspevok od: Marcel Rebro
Asi zvlastni rodicia, ale prave tuto si vybrali na velky print pre pani ucitelku ... a fotiek kde boli deti pekne nastrojene bolo dost
Vždy sa najdu taký čo "vydumujú". Fotograf to vidí inak ako mamka , babka.....
 
pagara
2012-06-07 09:29:07+02
príspevok od: norulakp
Zdravim,

mam taku otazku. Dostal som ponuku nafotit triedu v skole (22 deti), kedze fotky od "profesionala" boli podla deti otrasne a chcu aby som ich znovu ja nafotil. To je sice pekne, ale v zivote som to nerobil. Myslim, nikdy som nefotil tak velky pocet ludi. Na povodnych fotkach od fotografa maju vsetci tmave oci a cela fotka je vraj tmava.

Moj prvotny plan je nasledovny:
Zoskupit deti chrbtom k slnku, a priblesknut ich bleskami. Premyslal som, ze by som dal po oboch stranach blesk s dazdnikom. Je to spravny postup, alebo je to blbost? Rozmyslal som pofotit ich niekde pod previsnutou vrbou, aby boli v tieni. Bude mi na odpalenie dvoch bleskov v tieni stacit interny blesk z Nikon D300?

Pripadne ak ma niekto chut poradit a podelit sa so skusenostami, rad ich uvitam. Aby som aj ja nesklamal tie deti, ako ten predosly fotograf.

Vdaka za rady a napady.

Peto
Peťo nerieš žiadne blesky a odpalovanie a bla bla bla.

Deti daj do tieňu, správne naexponuj a detičky nebudú mať ani čierne oči ani nebude fotka čierna.
bude to najlepšie, čo môžeš spraviť. Nekomplikuj si to. Ak sa dá, postav, poseď ich niekam pred stromčeky, kríky a cvakni ich tak.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-07 09:41:57+02
Tien je fajn, ale niekedy ho nenajdes. Ci uz budes fotit na slnku alebo v tieni, blesk pouzi. Uz len preto, aby si roziaril oci. Pri cca 20 clennnej skupine nemusis riesit viac bleskov, stativy, dazdniky apod. Staci ti blesk na fotaku. Par rokov som tak fotil futbalove triedy Venglosovej akademie.

Nic ti nebrani v tom, aby si urobil par zaberov bez blesku a apar s bleskom. Urcite urob viac zaberov, aby si mohol pripadne preniest z jednej fotky na druhu tvar niekoho, co ti prave mrkol, alebo sa tvaril ako pako.
 
Ultra TXF
2012-06-07 09:57:14+02
Snaž sa ich fotiť na tmavšom pozadí a nie napr.pred bielou stenou školy .
Mrcova fotka je dobrý príklad. Len v prípade použitia blesku ,čo nie je na škodu, mrcova rada
"....odpochoduj tak aby si dokričal...." samozrejme neprichádza do úvahy . A sprav viac záberov,lebo z toľkých deciek sa takmer vždy jedno bude tváriť blbo
 
norulakp
2012-06-07 11:22:22+02
príspevok od: Karol Srnec
Tien je fajn, ale niekedy ho nenajdes. Ci uz budes fotit na slnku alebo v tieni, blesk pouzi. Uz len preto, aby si roziaril oci. Pri cca 20 clennnej skupine nemusis riesit viac bleskov, stativy, dazdniky apod. Staci ti blesk na fotaku. Par rokov som tak fotil futbalove triedy Venglosovej akademie.

Nic ti nebrani v tom, aby si urobil par zaberov bez blesku a apar s bleskom. Urcite urob viac zaberov, aby si mohol pripadne preniest z jednej fotky na druhu tvar niekoho, co ti prave mrkol, alebo sa tvaril ako pako.
jeden blesk staci na 20 deti? Bude to stacit? Asi skusim aj s bleskom aj bez blesku, ako tu bolo spomenute. Ved horsie ako maju teraz to uz snad nebude Nevyznam sa uplne v nastaveniach blesku. Preto sa spytam mozno blbu otazku. Mam nastavit na blesku SB-900 zoom blesku na 16mm? Alebo to nema vplyv na to?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-07 11:26:35+02
príspevok od: norulakp
jeden blesk staci na 20 deti? Bude to stacit? Asi skusim aj s bleskom aj bez blesku, ako tu bolo spomenute. Ved horsie ako maju teraz to uz snad nebude Nevyznam sa uplne v nastaveniach blesku. Preto sa spytam mozno blbu otazku. Mam nastavit na blesku SB-900 zoom blesku na 16mm? Alebo to nema vplyv na to?
Vsetko ti nastavi fotak. Vykon, zoom blesku. Tebe staci len zmacknut spust. To je tak banalny motiv, ze to mozes dat aj na P-cko. Nerob z toho vedu.
 
norulakp
2012-06-07 11:30:02+02
ved OK. Ja sa len pytam. Ani ten ich fotograf z toho evidentne nerobil vedu a deti s ucitelkou su znechutene z fotky. Som zaciatocnik a preto sa to chcem naucit co najlepsie. Odflaknut to vie kazdy. Ja viem, ze sa nejedna o umelecku fotku. Ale zas tiez nechcem vyzerat ako totalny mantak, ze to tam budem vsetko priamo v terene skusat, ze co ako nastavit. Trocha teori na zaciatok nezaskodi. Ale diky za rady a komentare.
 
JOK3R
2012-06-07 11:36:48+02
príspevok od: norulakp
Zdravim,

mam taku otazku. Dostal som ponuku nafotit triedu v skole (22 deti), kedze fotky od "profesionala" boli podla deti otrasne a chcu aby som ich znovu ja nafotil. To je sice pekne, ale v zivote som to nerobil. Myslim, nikdy som nefotil tak velky pocet ludi. Na povodnych fotkach od fotografa maju vsetci tmave oci a cela fotka je vraj tmava.

Moj prvotny plan je nasledovny:
Zoskupit deti chrbtom k slnku, a priblesknut ich bleskami. Premyslal som, ze by som dal po oboch stranach blesk s dazdnikom. Je to spravny postup, alebo je to blbost? Rozmyslal som pofotit ich niekde pod previsnutou vrbou, aby boli v tieni. Bude mi na odpalenie dvoch bleskov v tieni stacit interny blesk z Nikon D300?

Pripadne ak ma niekto chut poradit a podelit sa so skusenostami, rad ich uvitam. Aby som aj ja nesklamal tie deti, ako ten predosly fotograf.

Vdaka za rady a napady.

Peto
Ja dám len jeden trik proti žmurknutiam ktorý som niekde čítal a mohol by fungovať, povedz všetkým nech zatvoria oči, odrátaj 3-2-1 na otvorenie, počkaj sekundu a cvak

Inak ako bolo písané, daj ich do tieňa, žiadne blesky, pekné pozadie, možno by som vyskúšal nie len klasickú fotku (všetci vedľa seba) ale aj inú variantu, sediaci, stojaci, vzadu môže niekto aj vyskočiť
 
slavmiro
2012-06-07 11:39:07+02
príspevok od: total empty
Vždy sa najdu taký čo "vydumujú". Fotograf to vidí inak ako mamka , babka.....
mozno mas len slabe meno a autoritu, ked si dovolia vyskakovat.
 
norulakp
2012-06-07 11:42:13+02
príspevok od: JOK3R
Ja dám len jeden trik proti žmurknutiam ktorý som niekde čítal a mohol by fungovať, povedz všetkým nech zatvoria oči, odrátaj 3-2-1 na otvorenie, počkaj sekundu a cvak

Inak ako bolo písané, daj ich do tieňa, žiadne blesky, pekné pozadie, možno by som vyskúšal nie len klasickú fotku (všetci vedľa seba) ale aj inú variantu, sediaci, stojaci, vzadu môže niekto aj vyskočiť
presne tak som to mal aj v umysle. Lezu mi na nervy tie fotky, kde vsetci stoja ako pionieri vedla seba. Chcel by som skusit skor nieco kreativnejsie. Presne ako pises, sediaci, leziaci... No ved vyskusam. Dufam, ze budem mat dost casu na vyskusanie vsetkeho, co chcem. Snad nieco vyjde. A ten trik nie je zly napad
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()