Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Pouzitie stativu

matulkos
2012-06-16 01:20:21+02
Zdravim. Mam otazocku. Stativ mam Vanguard ALTA 263AP+ ma panoramaticku hlavu. Som v prirode, v kopci roztiahnem stativ. Nastavim ho tak aby stredova tyc bola kolmo k zemi. Podla vodovahy to nastavim vodorovne. Dotiahnem vsetky packy no a ide sa na panoramu. Prejdem z jednej strany do druhej a uteka mi to bud hore alebo dole. Skusal som asi hodinu nastavit aby bol v kazdom smere fotak vodorovne raz jednu nohu dole inu hore no nepodarilo sa mi to. Co robim zle? Nohy sa daju nastavit na 2 klipsoch. vodovahu mam aj na hlave aj vo fotaku canon eos 60D.

Dik za pomoc.
 
lacikam
2012-06-16 01:37:19+02
Aké je podložie - to kde staviaš statív? Mäkké + hroty = dochádza k posunu/náklonu statívu. Nemôže to byť tento prípad?
 
lacikam
2012-06-16 01:40:31+02
Hm a vodorovnosť by mala byť v rovine v ktorej pohybuješ s foťákom, to sme OK?
 
KoCi
2012-06-16 01:48:09+02
Pomocou stativu robis len hrube vyrovnanie podla menej citlivej kruhovej vodovahy na stative. Na vyrovnanie fotaka budes potrebovat rurkovu vodovahu, ktora je presnejsia aj citlivejsia - ta digitalna vo fotaku je len orientacna. Vodovahy rurkove sa daju kupit aj na ebayi, napr: http://www.ebay.co.uk/itm/New-Camera-Flash-Hot-Shoe-Spirit-Level-Double-Dual-2-Axis-Bubble-for-Nikon-Canon-/110869463910?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19d055c366#ht_4581wt_1163 - mas tu obe osi, takze ak si fotak pripevnis na hlavu tak, aby osi vodovah boli subezne s osami nastavenia hlavy, nemal by byt problem dat to do takmer dokonalej roviny.
 
matulkos
2012-06-16 09:53:25+02
Podlozie bola tvrda zem a pouzil som hroty ktore su na stative.Jasne pre panoramaticku foto potrebujem vodorovnost celej cesty fotaku. Ja tie kruhove vodovahy mam na stative. Aj pre vertikal aj horizontal. Asi ma nechapete. Stojim v miernom kopci a nemozem nastavit stativ tak aby ked si dam vodorovne lavu stranu tak prejdem s hlavou do pravej strany a bud mi to uteka dole alebo hore.Vcera som sa hodinu drbal a stale mi to utekalo.
 
Bobo2sk
2012-06-16 10:47:59+02
a vyrovnat v editore ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-06-16 11:17:06+02
Je to preto, ze stredovy stlpik nebudes mat za takych podmienok nikdy kolmo. Nie je panoramaticka hlava, ako panoramaticka hlava. U tej tvojej znamena nazov panoramaticka, ze je vyrobena tak, aby si mohol hlavou horizontalne otacat bez toho, aby si zaroven uvolnil vertikalny pohyb.

Tvoj problem dokaze vyriesit jedine prava panoramaticka hlava typu Nodal Ninja s nivelacnou zakladnou. Nivelacna zakladna zabezpeci , ze zakladna hlavy je skutocne v rovine. Samotna hlava zebzpeci nodalny bod, aby sa ti neprekryvali nespravne rozne vzdialene objekty.
 
total empty
2012-06-16 12:02:20+02
Asi fotiš v nejakej geopatogenej zóne s poruchamy gravitácie a magnetického poľa.
Karol ti vysvetlil všetko.
 
KoCi
2012-06-16 12:10:59+02
Stlpik by do zvislice vedel dat, s pouzitim olovnice. Najprv da do zvislice stlpik z pohladu pomedzi dve nohy, potom obide stativ o 90° a da do zvislice aj z tohoto pohladu, manipulaciou uz len tou tretou nohou. Urcite to nebude 100% tiptop, ale bude to presnejsie, ako ta kruhova libela.
(btw, kolmo a zvislo je sakra rozdiel
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()