Hore
Fórum » VÝSTAVY A UDALOSTI
 

Fotografický preukaz

kikulienka36
2010-07-15 14:29:58+02
Chcem sa spýtať na to ako je možné získať nejaký preukaz fotografa alebo nieco podobné. Všimla som si na pár akciách, že niektorí fotografi majú na krku zavesené tie preukazy alebo ich len majú so sebou a tak podobne. A tiež som si všimla, že majú omnoho jednoduchší prístup na rôzne akcie a miesta. Tak sa chcem spýtať kde je možné získať ho a čo je potrebné pre to urobiť...
 
jrfoto
2010-07-15 14:36:49+02
asi myslis novinarsky preukaz, no to nie je vobec jednoduche mne to trvalo par rokov dokym som sa stal clenom SSN-Slovnskeho syndifatu novinarov, a tie vysacky na krkoch su novinarske akreditacie
 
bear
- moderator
2010-07-15 14:39:39+02
Thajsku Ti ich vytlacia na pockanie na ulici za 3EUR, mozes si z templates vybrat aku agenturu chces, podobne nie je problem aj vysokoskolsky diplom a rozne ine certifikaty.
 
RichPhoto
2010-07-15 14:49:58+02
príspevok od: bear
Thajsku Ti ich vytlacia na pockanie na ulici za 3EUR, mozes si z templates vybrat aku agenturu chces, podobne nie je problem aj vysokoskolsky diplom a rozne ine certifikaty.
a ide sa hromadne do thajska :DD
 
RichPhoto
2010-07-15 14:52:14+02
http://www.ssn.sk/?id=50&lang=sk&num=7
 
kecal
2010-07-15 15:54:20+02
3 € za kus prijímam objednávky, minimálny počet 100ks .-)

Pokiaľ chceš fotiť niečo kde ťa inak nepustia, treba sa akreditovať, najlepšie vopred žiadosť mailom, žiadať spätné potvrdenie a potom na mieste pred podfujatím s predstihom poväčšine v presscentre.

V žiadosti by malo byť jasné pre čo fotíš. Na ´profi´ podujatiach , kde je TV a tak nemajú moc v láske amatérov fotografov, ktorí poväčšine zavadzajú vo výhlade. Na kopec vecí nepotrebuješ nič. Stačí sa zúčastniť ( rallye, cyklo preteky, atď ) , aj keď tu platia určité obmedzenia a napríklad na pretekoch automobilov ťa s prehľadom pošle do pr...e ( preč )18 ročný usporiadateľ, pokiaľ nemáš preuaz, to môžeš tam kam sa ako divák nedostaneš, samozrejmä na vlastnú zodpovednosť. Raz som videl dvoch chlapcov čo dostali vesty foto na pretekoch do vrchu a usadili sa vo ´výbehovej´ zóne. Keď im preletel cca 2 metre okolo hlavy pretekár čo nezvládol zatáčku pochopili prečo som na druhej strane trate .-)

Pokiaľ chceš fotiť futbal, hokej a tak, treba sa dohodnúť na štadióne, ... atď.

Ale ako píšem, pokiaľ pre niekoho nerobíš nemáš nárok na press
 
werdza
2010-07-15 16:08:47+02
Zalezi aj na akych akciach si to videla. Ak je to napriklad hudobny festival, ci vacsi koncert, kde fotografi fotia z pred zabradlia, tak maju vysacky, ze su akreditovani. Ako pisal kecal, ale akreditaciu samostatnemu cloveku, napriklad tebe samej sa tazko podari vybavit, ak nefotis pre nejaku stranku, zalezi aj od toho, aky prestizny je ten festival, koncert. Stranok je vela, na vacsine ti za fotenie nezaplatia, ale aspon ti vybavia akreditacie na koncerty, festivaly, kam chces ist ak sa im teda podari a mas vstup zadarmo. A ak sa podari, tak potom si na zozname a pri vstupe na tu akciu a dostanes tu vysacku. Ja som si takto uz uzila dost koncertov, naposledy festival Topfest. Ak si to videla na nejakej diskoteke, tak to si davaju napriklad pokec fotografi, vysacku toho portalu pre ktory fotia, aby ludia vedeli, kde tie fotky najdu a ze tam nefoti len tak pre seba.
a so sportom nemam skusenosti
 
bear
- moderator
2010-07-15 16:15:11+02
Na niektorych sportovych akciach ma pustili bez jedinej otazky, ked videli, ze sa mi na popruhu hojda velky stary zozltnuty a poriadne osuchany objektiv.
 
leto
2010-07-15 17:33:57+02
príspevok od: bear
Na niektorych sportovych akciach ma pustili bez jedinej otazky, ked videli, ze sa mi na popruhu hojda velky stary zozltnuty a poriadne osuchany objektiv.
musím si asi počkať kým to moje tele dostane tú ´profesionálnu´ patinu,,, :))
 
SteveS
ocenenie redakciou 2010-07-31 16:48:35+02
Ako už bolo napísané, ide stále prípad od prípadu o iné podmnienky a v zásade všeobecne platí že akreditáciu (poverenie, súhlas, povolenie) na fotenie a pohyb vo vyhradenom priestore pre fotografov (ak automaticky nestačí fotoreportérovi novinársky preukaz) dáva v zásade vždy konkrétny USPORIADATEĽ, ktorý poverí za seba na vystupovanie a jednanie s médiámi špeciálne delegovanú osobu ... a táto osoba spravidla máva aj pripravené visačky pre ľudí, ktorým aktreditáciu po osobnom stretnutí udelí.

Spravidla je už kus iná doba a v zásade už neplatí že akreditáciu usporiadateľ môže udeliť iba novinárovi ... aj súkromne pôsobiaci fotograf, ak preukáže (presvedčí) že to môže byť pre usporiadateľa zaujímavé, môže získať od neho akreditáciu. Ale je to stále na vôli tej delegfovanej osoby ako zváži prezentované dôvody fotografovho záujmu. Teda neľahké, ale možné ;-)

Napríklad od delegátky zastupujúcej Kim Wide som aj ako neprofesionál a amatérsky fotograf takto získal akreditáciu na skoro vypredaný koncert Kim Wide, kde bolo akreditovaných odhadujem iba zo osem fotografov (co nie je vela na skoro vypredanú veľkú arénu).

Ak teda fotograf zváži že má šance akreditáciu získať a neskompromituje tam seba ani osobu udeĺujúcu akreditáciu (neprofesionál by mal mať aj voči nej takúto sebakritickú brzdu :-) tak potom:
- v prvom rade treba zistiť kto je usporiadateľ
- následne ktorá osoba je zodpovedná za styk s médiami a kreditáciu
- u nej predbežne emailom alebo telefonicky zistiť či je šancu akreditáciu získať
- ak áno, bude koordinujúcou osobou oznámený čas śpoločného stretnutia s médiami, aby sa tesne pred podujatím (nejaké cca presscentrum) ešte dali ujasniť a oznámiť novinárom, fotografom všetky podmienky a predpisy, potrebné počas fotenia dodržiavať...
- následne sa zúčastneným rozdajú akreditačné visačky

Ide teda o kus dlhodobejší proces, nie je to o jednom telefonáte a nabehnutiu rovno na/pod pódium. Podmienky usporiadateľ samozrejme určuje podľa požiadaviek a špecifík daného podujatia (speváka, skupiny, tanečníkov atd.)
Ak akreditáciu získaš, ide kvázy akože o ´pracovnú akreditáciu´ a ako spomína Werdza, máš vlastne vstup zdarma, ale... je iné fotografovať a iné si vystúpenie z hľadiska vychutnávať...
Snáď vyčerpávajúco ;-)
 
dodo_bb
2010-07-31 18:38:26+02
Ja mám už novinársky preukaz asi tak 6 rokov - mám určité skúsenosti. Na väčšine slovenských športových podujatí som ho ani nepoužil - stačilo rezolútne prehlásenie, že som novinár (a na krku zavesený väčší foťák) a že fotím pre tlač, potom zdvorilá otázka, či sú tam nejaké obmedzenia, aby som ich neporušil a záverečný úsmev a šlo sa fotiť... Jediný problém je, keď je to nejak oddelené od divákov a treba sa dostať bližšie (plochá dráha apod.). No tam je to už dosť prísne. Je to ale aj preto, že obvykle je počet tých dobrých miest malý. Preto usporiadatelia počet akreditácií obmedzujú, aby tam nezavadzali neakreditovaní fotografi, často je to aj o bezpečnosti. Na koncertoch je to to isté. Ak pustia pred zábradlie priveľa fotografov, je problém a tí ozajstní fotografi novinári sa obvykle potom rozčúlia a usporiadateľovi vynadajú a ten si nabudúce dá pozor. Môže sa totiž stať, že profíci z tlače nabudúce neprídu a z amatérov usporiadateľ nemá nič. To je pohľad druhej strany. A nakoniec vlastníctvo PRESS preukazu tiež nie je všemocné, na niektoré podujatia obmedzujú vstup aj pre členov SSN (pre rallye treba celoročnú akreditáciu, náhodne nechcú dávať, na konskom póle na Štrbskom plese ma v podstate nepustili nikde atď). Takže ak nie je preukaz, často pomôže trochu asertívnosti, hodne slušnosti, profesionálne správanie, veľký foťák a najlepšie je mať všade známych :-)))))
 
jrfoto
2010-07-31 20:33:03+02
príspevok od: dodo_bb
Ja mám už novinársky preukaz asi tak 6 rokov - mám určité skúsenosti. Na väčšine slovenských športových podujatí som ho ani nepoužil - stačilo rezolútne prehlásenie, že som novinár (a na krku zavesený väčší foťák) a že fotím pre tlač, potom zdvorilá otázka, či sú tam nejaké obmedzenia, aby som ich neporušil a záverečný úsmev a šlo sa fotiť... Jediný problém je, keď je to nejak oddelené od divákov a treba sa dostať bližšie (plochá dráha apod.). No tam je to už dosť prísne. Je to ale aj preto, že obvykle je počet tých dobrých miest malý. Preto usporiadatelia počet akreditácií obmedzujú, aby tam nezavadzali neakreditovaní fotografi, často je to aj o bezpečnosti. Na koncertoch je to to isté. Ak pustia pred zábradlie priveľa fotografov, je problém a tí ozajstní fotografi novinári sa obvykle potom rozčúlia a usporiadateľovi vynadajú a ten si nabudúce dá pozor. Môže sa totiž stať, že profíci z tlače nabudúce neprídu a z amatérov usporiadateľ nemá nič. To je pohľad druhej strany. A nakoniec vlastníctvo PRESS preukazu tiež nie je všemocné, na niektoré podujatia obmedzujú vstup aj pre členov SSN (pre rallye treba celoročnú akreditáciu, náhodne nechcú dávať, na konskom póle na Štrbskom plese ma v podstate nepustili nikde atď). Takže ak nie je preukaz, často pomôže trochu asertívnosti, hodne slušnosti, profesionálne správanie, veľký foťák a najlepšie je mať všade známych :-)))))
ja len tolko ze na rally nie je celorocna akreditacia, ale na kazde preteky zvlast
 
leto
2010-07-31 20:51:38+02
príspevok od: dodo_bb
Ja mám už novinársky preukaz asi tak 6 rokov - mám určité skúsenosti. Na väčšine slovenských športových podujatí som ho ani nepoužil - stačilo rezolútne prehlásenie, že som novinár (a na krku zavesený väčší foťák) a že fotím pre tlač, potom zdvorilá otázka, či sú tam nejaké obmedzenia, aby som ich neporušil a záverečný úsmev a šlo sa fotiť... Jediný problém je, keď je to nejak oddelené od divákov a treba sa dostať bližšie (plochá dráha apod.). No tam je to už dosť prísne. Je to ale aj preto, že obvykle je počet tých dobrých miest malý. Preto usporiadatelia počet akreditácií obmedzujú, aby tam nezavadzali neakreditovaní fotografi, často je to aj o bezpečnosti. Na koncertoch je to to isté. Ak pustia pred zábradlie priveľa fotografov, je problém a tí ozajstní fotografi novinári sa obvykle potom rozčúlia a usporiadateľovi vynadajú a ten si nabudúce dá pozor. Môže sa totiž stať, že profíci z tlače nabudúce neprídu a z amatérov usporiadateľ nemá nič. To je pohľad druhej strany. A nakoniec vlastníctvo PRESS preukazu tiež nie je všemocné, na niektoré podujatia obmedzujú vstup aj pre členov SSN (pre rallye treba celoročnú akreditáciu, náhodne nechcú dávať, na konskom póle na Štrbskom plese ma v podstate nepustili nikde atď). Takže ak nie je preukaz, často pomôže trochu asertívnosti, hodne slušnosti, profesionálne správanie, veľký foťák a najlepšie je mať všade známych :-)))))
hlavne tých známych,,, :)
 
Radko.com
2010-08-01 00:29:44+02
To teda chcem :-) kto má ešte dáke info, ako to získať poprosím poštu, ďakujem ;-)
 
dodo_bb
2010-08-01 09:53:39+02
príspevok od: jrfoto
ja len tolko ze na rally nie je celorocna akreditacia, ale na kazde preteky zvlast
Je to možné, na rallye som bol len raz v Rožňave a nechceli ma akreditovať, lebo vraj nemám celoročnú akreditáciu vybavenú. Nakoniec pomohol známy :-))), ale nejak ma ten hluk a autá nechytili a tak som už na podobné veci nechodil... Mám radšej športy, kde sú kľúčové okamihy, kde sú športujúci ľudia s výrazom a emóciami...
 
jrfoto
2010-08-01 11:21:13+02
príspevok od: dodo_bb
Je to možné, na rallye som bol len raz v Rožňave a nechceli ma akreditovať, lebo vraj nemám celoročnú akreditáciu vybavenú. Nakoniec pomohol známy :-))), ale nejak ma ten hluk a autá nechytili a tak som už na podobné veci nechodil... Mám radšej športy, kde sú kľúčové okamihy, kde sú športujúci ľudia s výrazom a emóciami...
chapem, mne zasa ucarovalo prave rally, ale to ze v poslednej dobe uz vyzaduju len preukaz SSN je pravda
 
dodo_bb
2010-08-01 12:32:37+02
Ešte som počul, že existuje niečo ako preukaz športového fotografa. Je to menej ako PRESS preukaz, ale predsa len je to nejaký preukaz s razítkom... Neviem, kto ho vydáva.
 
jrfoto
2010-08-01 12:38:55+02
príspevok od: dodo_bb
Ešte som počul, že existuje niečo ako preukaz športového fotografa. Je to menej ako PRESS preukaz, ale predsa len je to nejaký preukaz s razítkom... Neviem, kto ho vydáva.
tych preukazov existuje vela, ale dokym som neziskal preukaz SSN tak ma nikto nebral vazne :)
 
valec86
2010-08-01 13:15:50+02
hlavne tych znamych...
 
upir13
- moderator
2010-08-01 16:11:14+02
neviem co myslis teraz.
mas 3 moznosti
1) preukaz SSN (press preukaz) je to preukaz novinara ktory mozes ziskat v slovenskom syndikate novinarov.. velkost starej obcianky a na krku sa nenosi
2) foto akreditacia. preukaz s napisom fotopass atd, ziskas ho velmi tazko a na kazdu akciu sa potrebujes akreditovat extra a dostanes vzdy inu vysacku
3) portal vysacka (pokec,szene1..) je identifikacia fotografov pracujucich pre portaly, umoznuje ti to vstup do podnikov bez platenia avsak nie na koncerty, festivaly, atd (tam plati polozka 2)

neviem presne ktoru cast si myslela
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()