Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Meranie expozície

X-Ray
X-Ray 2012-06-30 20:31:48+02
Zdravím všetkých ephoťákov

Viem, že podobná téma tu už je a čo to som si našiel aj na gúgľi, ale schválne...

Chcel by som mať ešte viac jasno a zase sa niečomu podučiť.
Chcel by som sa opýtať a zaujímalo by ma kedy využiť ten ktorý spôsom merania expozície. V mojom prípade D90ka a do rodnej reči preložené

Meranie na celej ploche obrazu
Meranie bodové
Meranie zo strednej oblasti.

A či sa oplatí resp. odporúča meniť v rpípade použitia ND filtrov?
Prípadne nejaké osobné skúsenosti ak niekto prispeje

(Ja osobne sa rozvíjam v krajinkárskej foto a neskôr v nejakom tom portréte (keď bude pevné sklo

Ďakujem za každú reakciu....
 
Crazy41
2012-07-01 10:51:33+02
nauc sa citat histogram, velmi dolezita vec, je uz jedno ake meranie pouzivas ked si niekde vonku na lokacii a spravis fotku na LCD moze vyzerat dobre ale ked ju das do PC moze byt pod alebo prexponovana, ked si vies precitat histogram vyvaruses sa tomuto, spravis korekciu a foto bude dobra, a k meraniu, kazde ma inu vyhodu, precitaj si navod tam sa to krasne vsetko pise
 
Crazy41
2012-07-01 10:53:48+02
príspevok od: transporti686
bodové meranie má veľký význam, pokiaľ sa s ním správne pracuje a človek ho má zažité, ako som už písal hore, bodové merania je spôsob merania, kedy korekcie fotografa začnú mať veľmi reálne opodstatnenie, lebo akákoľvek logika matricového merania je vylúčená a všetko je v rukách fotografa, on vnáša logiku do merania, či to čo sníma je stredne šedá alebo úplne biela, čierna atď, čiže softvér na vyhodnotenie scény je sám fotograf....
len by som chcel vedet ci by ti na to povedali fotozurnalisti,street fotografi a sportovci, ci maju cas prebiehat po obekte bodovym meranim a zistis ti eno nuno expoziciu
 
transporti686
2012-07-01 10:56:14+02
príspevok od: Crazy41
len by som chcel vedet ci by ti na to povedali fotozurnalisti,street fotografi a sportovci, ci maju cas prebiehat po obekte bodovym meranim a zistis ti eno nuno expoziciu
no tí by ma nemali radi, ale ja som v príspevkoch hore písal, že ak je čas na premeranie scény a on písal, že fotí krajinu, takže tam väčšinou času je dosť
 
Daniel.U
2012-07-01 12:08:32+02
príspevok od: trnavsky
nezaistí rovnaký výsledok interný expozimeter v zrkadlovke- keď s ňou expozíciu zmeriaš napr. z 40 cm od tváre ?
ludska plet je ekvivalent strednej sedej, takze pokial si nameras tvar na manual alebo AE lock, tak mal by si dostat podobny vysledok. Najvacsia vyhoda tvojho postupu je to, ze ludia nemaju tie idiotske otazky, ze co je to co im prikladam na ksicht. Hrozne mi lezu na nervy ludia co sa vecne niecomu cuduju jak pripeceni
 
majsterko
2012-07-01 22:49:40+02
Ked sme pri tom merani expozicie. Pozastavili ste sa niekto nad tym preco CANON na eosoch ma ikonistice oznacenie tak trochu matuce? Pouzivam aj nikon a pravdu povediac malokedy si teraz citam prirucky lebo som sa rychlejsie naucil pracovat s pristrom inituitivne pouzivanim. Pri Nikon to plati stale, ale CANON ma v tomto smere "previezol". Ked som sa riadil ikonami a skusenostou som im dosadzoval vyznam tak ikona na oznacenie "Pomeroveho merania expozicie" je skor vhodna pre "Priemerove meranie s vyvazenym stredom" a naopak. Pridavam fotku a nechavam na vase posudenie. A keby len matuce ikony, ale chudak zaciatocnik ktory sa uci pouzivat volbu sposobu merania. Staci si precitat co pise manual k EOSU 450D (mam 40D a je v prirucke napisane to iste). Tak vseobecny popis na tak presne definovatelnu funkciu som nevidel.
http://www.canon.sk/Support/Consumer_Products/products/cameras/Digital_SLR/EOS_450D.aspx?faqtcmuri=tcm:127-588821
Vysledok? Ked nastavujem rezim merania na nejakom NIKONE tak intiutivne viem co "dostanem". Na CANONE si musim vzdy povedat "Pozor su tam rezimi oznacene inak ako by som ich oznacil ja" Vylucovacou metodou vylucim bodove a selektivne meranie a tie zostavajuce prehodim". Je tento pohlad na vec iba u mna takyto prehodeny?
 
V.Erix
2013-05-26 13:34:45+02
Ahojte,
Dneska som sa trosku pohral s objektívmi a som zistil jeden problém.
Fotoaparát (Nikon D7000) som nastavil v M: F4 1/160 ISO2000.
Nasadil som Nikkor 50mm 1,8 cvak
Nasadil som Tamron 17-50 2,8 cvak (50mm)
Rovnaké svetelne podmienky.
Výsledok vidíte na obrázku.
Čím to je?
 
blahoslav J B Art
2013-05-26 13:39:48+02
príspevok od: V.Erix
Ahojte,
Dneska som sa trosku pohral s objektívmi a som zistil jeden problém.
Fotoaparát (Nikon D7000) som nastavil v M: F4 1/160 ISO2000.
Nasadil som Nikkor 50mm 1,8 cvak
Nasadil som Tamron 17-50 2,8 cvak (50mm)
Rovnaké svetelne podmienky.
Výsledok vidíte na obrázku.
Čím to je?
problem nie je vo vasom prijimaci
problem je vo vas
 
V.Erix
2013-05-26 13:46:34+02
príspevok od: blahoslav J B Art
problem nie je vo vasom prijimaci
problem je vo vas
A to prečo?
 
Peto15
2013-05-26 13:49:33+02
príspevok od: V.Erix
A to prečo?
pretoze na prvej fotky je clona 1,8 kebyže dáš na obidva objektívy 2,8 tak by si to mal mat to iste alebo ak to chceš mat to isté aj na clone 1,8 tak daj kratší čas napr: 1/250 to už by malo byť to isté
 
V.Erix
2013-05-26 13:51:30+02
príspevok od: Peto15
pretoze na prvej fotky je clona 1,8 kebyže dáš na obidva objektívy 2,8 tak by si to mal mat to iste alebo ak to chceš mat to isté aj na clone 1,8 tak daj kratší čas napr: 1/250 to už by malo byť to isté
Fotoaparát (Nikon D7000) som nastavil v M: F4 1/160 ISO2000.
Vy neviete citát?
To sú len detaily objektívov.
 
blahoslav J B Art
2013-05-26 13:52:16+02
príspevok od: V.Erix
A to prečo?
ked dvaja robia to iste, nikdy to nie je to iste
 
Peto15
2013-05-26 13:55:15+02
príspevok od: V.Erix
Fotoaparát (Nikon D7000) som nastavil v M: F4 1/160 ISO2000.
Vy neviete citát?
To sú len detaily objektívov.
jáj už ta chápem tak potom neviem
 
V.Erix
2013-05-26 14:01:11+02
To mám rozdiel cca 1EV. Je to normálne?
 
Fatty
2013-05-26 14:06:40+02
príspevok od: V.Erix
Ahojte,
Dneska som sa trosku pohral s objektívmi a som zistil jeden problém.
Fotoaparát (Nikon D7000) som nastavil v M: F4 1/160 ISO2000.
Nasadil som Nikkor 50mm 1,8 cvak
Nasadil som Tamron 17-50 2,8 cvak (50mm)
Rovnaké svetelne podmienky.
Výsledok vidíte na obrázku.
Čím to je?
pre boha...mysliet si ze ked nastavis totozne parametre v M tak dostanes rovnaku fotku s hociktorym objektivom je dost "neinformovane" trochu postuduj este veci okolo objektivov...
predsa F4 nie je napevno uzakoneny priemer ze ma x milimetrov....menej svetelny obj. ma F4 mensieho priemeru ako viac svetelny objektiv...
dufam ze ti uz docvaklo
 
kuk
2013-05-26 14:08:07+02
do expozicie asi čiastočne zasahuje aj čip objektívu
všeobecne som mal snímky cez nikkor vždy troška tmavšie ako cez sigmu

 
dePappa
2013-05-26 14:08:37+02
príspevok od: Fatty
pre boha...mysliet si ze ked nastavis totozne parametre v M tak dostanes rovnaku fotku s hociktorym objektivom je dost "neinformovane" trochu postuduj este veci okolo objektivov...
predsa F4 nie je napevno uzakoneny priemer ze ma x milimetrov....menej svetelny obj. ma F4 mensieho priemeru ako viac svetelny objektiv...
dufam ze ti uz docvaklo
presne tak, tamron 17-50 je DX objektiv, 50 1.8 je FF objektiv, velkost zadnej clony je ina, F4 je relativna velkost v tomto pripade....
 
Fatty
2013-05-26 14:23:33+02
príspevok od: V.Erix
Ahojte,
Dneska som sa trosku pohral s objektívmi a som zistil jeden problém.
Fotoaparát (Nikon D7000) som nastavil v M: F4 1/160 ISO2000.
Nasadil som Nikkor 50mm 1,8 cvak
Nasadil som Tamron 17-50 2,8 cvak (50mm)
Rovnaké svetelne podmienky.
Výsledok vidíte na obrázku.
Čím to je?
nastav si rovnake prepocitane ohnisko na oboch objektivoch a budes mat totozne fotky stavime sa?
 
V.Erix
2013-05-26 14:25:00+02
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie...
 
Fatty
2013-05-26 14:26:26+02
príspevok od: Fatty
nastav si rovnake prepocitane ohnisko na oboch objektivoch a budes mat totozne fotky stavime sa?
totozne expozicne samozrejme...vyrezom nie
 
lowenature
2013-05-26 14:48:47+02
príspevok od: X-Ray
Zdravím všetkých ephoťákov

Viem, že podobná téma tu už je a čo to som si našiel aj na gúgľi, ale schválne...

Chcel by som mať ešte viac jasno a zase sa niečomu podučiť.
Chcel by som sa opýtať a zaujímalo by ma kedy využiť ten ktorý spôsom merania expozície. V mojom prípade D90ka a do rodnej reči preložené

Meranie na celej ploche obrazu
Meranie bodové
Meranie zo strednej oblasti.

A či sa oplatí resp. odporúča meniť v rpípade použitia ND filtrov?
Prípadne nejaké osobné skúsenosti ak niekto prispeje

(Ja osobne sa rozvíjam v krajinkárskej foto a neskôr v nejakom tom portréte (keď bude pevné sklo

Ďakujem za každú reakciu....
Bodové možeš skúsiť namerať napr. na koncerte kde svetlo dopadá na subjekt ... ostatné pudeš mať utopené v tme , podla svetelných podmienok. Zamknúť automatickú expozíciu, zaostriť atď...popr. manuálny režim .... Na krajinu asi najlepšie celoplošné ktoré používam vo vetšine prípadov... Je to vec len dynamického rozsahu fotoaparátu a kontrastu....
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()