Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Olympus E-M5 versus Pentax K-30

Dedo
2012-07-15 22:55:51+02
Mám 510-sinu a cítim už potrebu použiť niečo lepšie. K30 mi nasadila chrobáka do hlavy - hľadám lepší výkon, ale pomer cena výkon ma vždy zaujíma. Fotka ma neživí, ale mám ju rád a chem ju robiť lepšie dokliaľ celkom neoslepnem.
 
zelovoc
2012-07-16 08:29:27+02
aku mas vybavu k tej 510?
 
marcus_labeo
2012-07-16 09:23:09+02
To sú celkom vyrovnaní súperi: (asi) najlepší súčasný mirrorless proti novinke strednej triedy DSLR. Oba sú slušne funkčne vybavené foťáky, oba utesnené, oba ponúkajú veľký výber kompatibilných objektívov. Rozdiely sú samozrejme principiálne: kontrastné ostrenie vs. fázový posun, optický hľadáčik vs. elektronický, M4/3 senzor proti APS-C. EM5 je z princípu (absencie zrkadla a menšieho senzora) menší a ľahší, porovnaj tu: http://camerasize.com/compare/#289,327 na druhej strane K-30 je z tých menších DSLR. Oba sú jedny z najrýchlejších vo svojej kategórii (9 fps vs. 6 fps), Oly síce má len ostrenie hlavným senzorom, ale jedno z najrýchlejších (či sa vyrovná rýchlosti ostriacich senzorov K-30, ktorá nebola testovaná, sa len uvidí), elektronický hľadáčik je jeden z najlepších (1,44M), hranol u Pentaxu ale zrejme neprekoná. Každopádne sú to veľmi vyrovnaní súperi, až pokým nepríde k slovu cena: Oly za 1300 eur so seťákom je jeden z najdrahších v triede, K-30 za 700 eur so seťákom je naopak jeden z najlacnejších v triede (skoro polovica ceny Olympusu). Ak píšeš, že value for money Ťa zaujíma, zrejme je K-30 Tvoja voľba.
 
Dedo
2012-07-16 14:36:24+02
príspevok od: zelovoc
aku mas vybavu k tej 510?
oba seťáky, krúžok - redukciu Zuiko 55 / 1,2, filtre a stativ
 
Dedo
2012-07-16 14:53:46+02
príspevok od: marcus_labeo
To sú celkom vyrovnaní súperi: (asi) najlepší súčasný mirrorless proti novinke strednej triedy DSLR. Oba sú slušne funkčne vybavené foťáky, oba utesnené, oba ponúkajú veľký výber kompatibilných objektívov. Rozdiely sú samozrejme principiálne: kontrastné ostrenie vs. fázový posun, optický hľadáčik vs. elektronický, M4/3 senzor proti APS-C. EM5 je z princípu (absencie zrkadla a menšieho senzora) menší a ľahší, porovnaj tu: http://camerasize.com/compare/#289,327 na druhej strane K-30 je z tých menších DSLR. Oba sú jedny z najrýchlejších vo svojej kategórii (9 fps vs. 6 fps), Oly síce má len ostrenie hlavným senzorom, ale jedno z najrýchlejších (či sa vyrovná rýchlosti ostriacich senzorov K-30, ktorá nebola testovaná, sa len uvidí), elektronický hľadáčik je jeden z najlepších (1,44M), hranol u Pentaxu ale zrejme neprekoná. Každopádne sú to veľmi vyrovnaní súperi, až pokým nepríde k slovu cena: Oly za 1300 eur so seťákom je jeden z najdrahších v triede, K-30 za 700 eur so seťákom je naopak jeden z najlacnejších v triede (skoro polovica ceny Olympusu). Ak píšeš, že value for money Ťa zaujíma, zrejme je K-30 Tvoja voľba.
Vďaka za názor. Ja mám 35 ročný Oly 0M2 so Zuikom 55/1,2 na kinofilm a to je iná káva ako E510. 510 mi viac, krát nevyfotila práve to čo som potreboval - ad1. ostrenie, ad2 zrno pri vyšej citlivost(400ASA) ako keby som išiel kŕmiť sliepky. V porovnávačkách K-30 vychádza o čosi lepšie - väčší čip, hranol a aktuálne lepšia cena. Čo sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť ako maká zaostrovanie na K30, lebo už som uvažoval aj nad Nikonom 7000(ten má zaostrovacích bodov ako i Indií bohov). Brzia ma len objektívy na Olyho - na druhej strane zas okrem 55/1,2 mám len seťáky a už použité v horších podmienkach a z toho 40-150 až taký "zázrak"nie je - 14-42 je v pohode a aj sa mi vydarila.
 
marcus_labeo
2012-07-16 15:43:20+02
No staré kinofilmové objektívy, resp. objektívy na 4/3 digitály na E-M5 nevieš použiť priamo, ale len cez adaptér (Micro 4/3 má iný bajonet). To, ako funguje ostrenie starých objektívov na M4/3 foťákoch, sa musíš spýtať iných. Myslím ale, že tieto dva staré seťáky asi nie sú tým, čo by malo misky váh prekloniť na stranu Olympusu (E-M5 som aj tak videl v predaji len spolu so seťákom 12-50).
 
Dedo
2012-07-16 20:11:20+02
Ja som ten starý používal na 510 - ostrenie a zaclonenie je možné len ručne. Tak si vieš určite ako to ide. Práve to, že aj na objektívy 4x3 by som musel kúpiť za 200E adaptér mi hýbe žlčou a nejde len o tie prachy, ale aj o to že to musím vláčiť zo sebou, dávať na to pozor a aj manimulácia na viac. Stále sa naviac bojím šumu a zaostrovania na 0MD.
 
wayne
2012-07-16 21:51:04+02
Olympus jednoznacne, tam nerozmyslaj o Pentaxe ani chvilu. Aj K-30 je skvely fotak, no pokial uz mas system a navyse mas take skvele moznosti upgradu v ramci ekosystemu, E-M5 je "nobrain" kupa
 
bobo222
2012-07-16 22:21:02+02
Tie seťáky budú bieda, s tou redukciou to ostrí fakt príšerne a s drahou redukciou. Čo sledujem, tak väčšina čo prešla na m4/3 dala 4/3 sklá do sveta.
Použitie toho OM objektívu je iná kapitola, manuálne ostrenie pomocou lupy je u m4/3 systému perfektné a redukcia lacná.
K otázke. Sú to dva rozdielne aparáty, fakt ťažko radiť, ide o výber systému, asi nadlho.
 
Dedo
2012-07-17 08:11:44+02
príspevok od: wayne
Olympus jednoznacne, tam nerozmyslaj o Pentaxe ani chvilu. Aj K-30 je skvely fotak, no pokial uz mas system a navyse mas take skvele moznosti upgradu v ramci ekosystemu, E-M5 je "nobrain" kupa
vďaka za názor - ten môj systém až tak dobrý nevidím.
 
Dedo
2012-07-17 08:24:32+02
príspevok od: bobo222
Tie seťáky budú bieda, s tou redukciou to ostrí fakt príšerne a s drahou redukciou. Čo sledujem, tak väčšina čo prešla na m4/3 dala 4/3 sklá do sveta.
Použitie toho OM objektívu je iná kapitola, manuálne ostrenie pomocou lupy je u m4/3 systému perfektné a redukcia lacná.
K otázke. Sú to dva rozdielne aparáty, fakt ťažko radiť, ide o výber systému, asi nadlho.
Ja som mal vždy Olyho rád, ale nechcem mať trápenie s ostrením a zatiaľ som nemal možnosť vyskúšať sklá 4/3 na 0MD. Myslím si, že to nejaký ten háčik bude mať. Ak si predstavím, že by som mal predávať tie sklá, tak to môžem rovno predať všetko s 510 aj s fotobatohom, aby som ešte pár drobných za to dostal. Je pre mňa ešte aj otázka čipu v K30, paradoxne nie je zatiaľ nikde hodnotenie nového s 0MD-čka a oproti pôvodným ten Sony v K30 vyzerá lepšie. Nie je to len otázka šumu, ale aj dynamického rozsahu. Pri recenziach 0MD - E5 je to tichúčko naznačené aj keď Neff ho vychvalil až do neba. Najhoršie je na tom to, že si ani jeden nemám ako vyskúšať, lebo aj tu v Púchove je to samí Nikonista a Canonista + drvivá väčšina ľudkov fotí tzv. mydlami. Zatiaľ nemá pre robotu čas vycestovať a pozrieť si na živo tie mašinky. Niečo ma však ťahá ku K3. V 80 rokoch mi kamarát požičiaval A.Pentax spotmatic a teo bola tiež extra mašinka.
 
Rastislav
2012-07-18 10:42:26+02
príspevok od: Dedo
Mám 510-sinu a cítim už potrebu použiť niečo lepšie. K30 mi nasadila chrobáka do hlavy - hľadám lepší výkon, ale pomer cena výkon ma vždy zaujíma. Fotka ma neživí, ale mám ju rád a chem ju robiť lepšie dokliaľ celkom neoslepnem.
Možno pomôže:
http://www.pentaxforums.com/reviews/pentax-k-30-review/k30-introduction.html
 
Dedo
2012-07-18 17:32:22+02
Vďaka - už som tam bol, aj čo sa týka objektívov a užívateľských názorov. Recenziu si musím detailne pozrieť ešte raz, ale vyzerá veľmi dobre. Dúfam, že prezentujú real info.
 
Rastislav
2012-07-18 18:24:56+02
príspevok od: Dedo
Vďaka - už som tam bol, aj čo sa týka objektívov a užívateľských názorov. Recenziu si musím detailne pozrieť ešte raz, ale vyzerá veľmi dobre. Dúfam, že prezentujú real info.
Podľa mojich skúseností a techniky čo mám, to čo píšu je reálne.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()