Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

TimeLaps-nastavenie expozície

joncko
2012-11-18 18:34:24+01
Zdravím, chcem sa spýtať aké nastavenia používate pri fotení TimeLapse...
Občas sa mi pri časozbernom snímaní stáva že niektoré fotky sú oproti ostatným viac prípadne menej exponované a pri následnom spojení do videa potom obraz preblikáva.
prikladám krátke video:
http://www.youtube.com/watch?v=ZR_lBvbUHLk&feature=youtu.be

Samozrejme fotím v manuálnom režime, ale chcem vedieť čo všetko môže spôsobiť že niektoré fotky sú akoby inak exponované...
je potrebné manuálne vyváženie bielej alebo stačí synchronizácia v PC? aký vplyv bude mať zapnutá redukcia šumu? aké meranie expozície je dobré používať? je dobré na začiatku fotenia uzamknúť meranie expozície?

Budem vďačný za každú radu .
 
blahoslav J B Art
2012-11-18 18:39:52+01
vsetko nastav manualne /iso, cas, clonu/ a manualne zaostri
 
blahoslav J B Art
2012-11-18 18:41:08+01
príspevok od: blahoslav J B Art
vsetko nastav manualne /iso, cas, clonu/ a manualne zaostri
samozrejme aj vyvazenie bielej - nie auto, ale konkretne nastavenia
 
DBandyk
2012-11-18 18:44:26+01
Aké časy si používal? Ako pribúdali oblaky asi bolo aj menej svetla.
 
joncko
2012-11-18 19:12:55+01
príspevok od: DBandyk
Aké časy si používal? Ako pribúdali oblaky asi bolo aj menej svetla.
u pridaného videa 0,6 s (snímané každých 5 sec.)... a svetlo sa menilo lebo slnko zapadalo, ale neviem či to je ten problém, lebo napríklad 5 fotiek je dobrých potom každá druhá je svetlejšia ďalších 10 dobrých atď...


 
joncko
2012-11-18 19:16:47+01
príspevok od: blahoslav J B Art
samozrejme aj vyvazenie bielej - nie auto, ale konkretne nastavenia
ako som už písal, fotené je to v manuálnom režime, čiže čas, iso, clonu a ostrenie som nastavoval manuálne... jediné čo som zatiaľ neskúšal je manuálne nastaviť WB, ale to som riešil pri postprocese, kde som nastavil rovnakú hodnotu pre všetky fotky...
 
DBandyk
2012-11-18 19:50:02+01
príspevok od: joncko
u pridaného videa 0,6 s (snímané každých 5 sec.)... a svetlo sa menilo lebo slnko zapadalo, ale neviem či to je ten problém, lebo napríklad 5 fotiek je dobrých potom každá druhá je svetlejšia ďalších 10 dobrých atď...


Ja si myslím, že to tým bude. Nemôžeš používať rovnakú expozíciu ak chceš zachovať rovnaké svetlo v scéne, pokiaľ sa ti tam plynutím času prirodzene mení. Ak chceš mať scénu stále rovnako nasvietenú, musíš meniť expozíciu respektíve iné hodnoty aby si zachoval rovnaké svetlo scény. Skús to nechať napríklad na priorite clony, alebo si manuálne kontroluj EV stupnicu. Prípadne menšie nedostatky doladiť v editore. Pokiaľ snímaš sériovo každých 5 sec. tak to manuálne nestihneš a tak to skús poloautomatiku priority clony.
 
blahoslav J B Art
2012-11-18 19:51:33+01
príspevok od: joncko
ako som už písal, fotené je to v manuálnom režime, čiže čas, iso, clonu a ostrenie som nastavoval manuálne... jediné čo som zatiaľ neskúšal je manuálne nastaviť WB, ale to som riešil pri postprocese, kde som nastavil rovnakú hodnotu pre všetky fotky...
ako hovori slovenske prislovie:
co mozes urobit hned, neodkladaj na postproces
 
MLandscapes
2012-11-18 21:37:52+01
vsetko si nastavil dobre problem je vo fotoaparate. Jedna sa o tzv. shutter flicker ktory je sposobeny mierne roznymi casmi otvorenia uzavierky. Ja to opravujem rucne, nie je to az taka otrava vzhladom na to ze vacsina fotiek sa odlisuje rovnakou mierou, takze to ide rychlo. Mozem sa na oplatku spytat aky pouzivas slider? popripade nejaka foto do posty by potesilo
 
MLandscapes
2012-11-18 21:42:15+01
príspevok od: blahoslav J B Art
ako hovori slovenske prislovie:
co mozes urobit hned, neodkladaj na postproces
a naco je to u WB dobre? vo fotoaparate to aj tak nestavis nikdy tak presne ako v PC. Alebo ak to chces nastavit zbytocne je to zdlhave... nevidim dvovod to riesit.
 
MLandscapes
2012-11-18 21:48:39+01
príspevok od: DBandyk
Ja si myslím, že to tým bude. Nemôžeš používať rovnakú expozíciu ak chceš zachovať rovnaké svetlo v scéne, pokiaľ sa ti tam plynutím času prirodzene mení. Ak chceš mať scénu stále rovnako nasvietenú, musíš meniť expozíciu respektíve iné hodnoty aby si zachoval rovnaké svetlo scény. Skús to nechať napríklad na priorite clony, alebo si manuálne kontroluj EV stupnicu. Prípadne menšie nedostatky doladiť v editore. Pokiaľ snímaš sériovo každých 5 sec. tak to manuálne nestihneš a tak to skús poloautomatiku priority clony.
Toto ani neskusaj bude to velka strata casu... Rozhadze to hodnoty tak ze uz to dokopy nedas nikdy. Manualny rezim je istota a ak chces zachovat mnozstvo svetla na scene tak jedine postupnym predlzovanim casu (pri zapade samozrejme)
 
Mito24
2012-11-18 21:57:25+01
príspevok od: joncko
Zdravím, chcem sa spýtať aké nastavenia používate pri fotení TimeLapse...
Občas sa mi pri časozbernom snímaní stáva že niektoré fotky sú oproti ostatným viac prípadne menej exponované a pri následnom spojení do videa potom obraz preblikáva.
prikladám krátke video:
http://www.youtube.com/watch?v=ZR_lBvbUHLk&feature=youtu.be

Samozrejme fotím v manuálnom režime, ale chcem vedieť čo všetko môže spôsobiť že niektoré fotky sú akoby inak exponované...
je potrebné manuálne vyváženie bielej alebo stačí synchronizácia v PC? aký vplyv bude mať zapnutá redukcia šumu? aké meranie expozície je dobré používať? je dobré na začiatku fotenia uzamknúť meranie expozície?

Budem vďačný za každú radu .
Ahoj,

ja som už robil zopár time lapse a hlavné je to aby si mal všetky nastavenia pevné, resp. aby si nikde nemal nastavené automatické hodnoty, nikde. Stačí mať jednu vec na Auto (može byť ISO, Uzavierka, WB,...) a už ti to sposobí to blikanie. Tu mám zopár timelapse videí čo som robil: http://www.youtube.com/user/Mitoful3000/
 
rick01
2012-11-18 22:05:20+01
Na to "blikanie" obrazu používam Deflicker, je to plugin do VirtualDub-u. Dobrá vecička. Ja by som sa tiež rád viac dozvedel o tom slideri
 
01pralinka
2012-11-18 22:38:55+01
aj ja, aj ja som zvedava na slider. domaca vyroba? moja prvotina, resp. len ukazka pre kamossov http://www.youtube.com/watch?v=I6xI4Mtqbvo&feature=plcp
dalsie timelapse sa chystam vyplut na jar, ale zalezi od pocasi. nahanam hviezdy. dlzka cez 4min
 
joncko
2012-11-18 23:07:43+01
príspevok od: MLandscapes
vsetko si nastavil dobre problem je vo fotoaparate. Jedna sa o tzv. shutter flicker ktory je sposobeny mierne roznymi casmi otvorenia uzavierky. Ja to opravujem rucne, nie je to az taka otrava vzhladom na to ze vacsina fotiek sa odlisuje rovnakou mierou, takze to ide rychlo. Mozem sa na oplatku spytat aky pouzivas slider? popripade nejaka foto do posty by potesilo
aháá, takže tu je ten pes zakopaný ... Ale to ručné upravovanie mi moc nevonia keďže sa jedná o kvantá fotiek... asi budem musieť pozrieť nejaký ten plugin ako spomínal kolega rick01... alebo software čo to opraví za mňa
Ešte by ma zaujímalo že prečo to u niektorých časozberov nerobí a u iných to bliká až hrôza ... Dá sa to nejako eliminovať už pri fotení?

A teraz k tomu slideru... Jedná sa o super-špičkoví slider vlastnej výroby na ktorý som použil dva kusy sádrokartónových CD profilov, pár drevených latiek, štyri ložiskách používané pre posuvné dvere, trocha plastu, pár šróbov, silón a 2RPM motorček z e-baya ... zajtra ho môžem odfotiť a niekde to zavesím
 
joncko
2012-11-18 23:23:27+01
príspevok od: rick01
Na to "blikanie" obrazu používam Deflicker, je to plugin do VirtualDub-u. Dobrá vecička. Ja by som sa tiež rád viac dozvedel o tom slideri
dík za radu... budem musieť niečo podobné pohľadať a zajtra ak bude čas tak odfotím aj ten slider.
 
Adori
2012-11-19 07:40:24+01
Zdravim, chcela som sa spytat, aky interval zaberov by som mala zvolit, ak chcem spravit timelaps sviecky - od zapalenia az pokym nedohori. Za normalnych okolnosti by som si vyskusala, aky by asi vyhovoval, ale mam iba jednu taku "specialnu" sviecku (je na nej vytlacena fotka) tych rozmerov, cize iba jeden pokus.... Ani neviem, kolko moze trvat, kym zhori uplne.
A este mi napadlo, ci je mozne fotak (Canon 600D) nejako napojit na PC namiesto SD karty, co sa tyka ukladania fotiek, kedze mam dost malu kapacitu na karte a to by az do dohorenia sviecky nestacilo.
Neviete mi prosim niekto poradit? Dakujem.
 
joncko
2012-11-19 08:35:24+01
príspevok od: Adori
Zdravim, chcela som sa spytat, aky interval zaberov by som mala zvolit, ak chcem spravit timelaps sviecky - od zapalenia az pokym nedohori. Za normalnych okolnosti by som si vyskusala, aky by asi vyhovoval, ale mam iba jednu taku "specialnu" sviecku (je na nej vytlacena fotka) tych rozmerov, cize iba jeden pokus.... Ani neviem, kolko moze trvat, kym zhori uplne.
A este mi napadlo, ci je mozne fotak (Canon 600D) nejako napojit na PC namiesto SD karty, co sa tyka ukladania fotiek, kedze mam dost malu kapacitu na karte a to by az do dohorenia sviecky nestacilo.
Neviete mi prosim niekto poradit? Dakujem.
musíš nejakým spôsobom odhadnúť čas horenia... asi by som skúsil zohnať podobnú sviečku a odmeral približný čas horenia... a interval si potom už ľahko dopočítaš podľa toho aké dlhé chceš mať video...
 
joncko
2012-11-19 08:37:09+01
Keď už som načal túto, tak by ma zaujímalo s akým softwérom máte dobbré skúsenosti pri spracovaní TimeLapsov...
 
pleski
2012-11-19 08:53:01+01
príspevok od: joncko
aháá, takže tu je ten pes zakopaný ... Ale to ručné upravovanie mi moc nevonia keďže sa jedná o kvantá fotiek... asi budem musieť pozrieť nejaký ten plugin ako spomínal kolega rick01... alebo software čo to opraví za mňa
Ešte by ma zaujímalo že prečo to u niektorých časozberov nerobí a u iných to bliká až hrôza ... Dá sa to nejako eliminovať už pri fotení?

A teraz k tomu slideru... Jedná sa o super-špičkoví slider vlastnej výroby na ktorý som použil dva kusy sádrokartónových CD profilov, pár drevených latiek, štyri ložiskách používané pre posuvné dvere, trocha plastu, pár šróbov, silón a 2RPM motorček z e-baya ... zajtra ho môžem odfotiť a niekde to zavesím
ten motorček by ma zaujímal, prosím ťa, hoď fotku ako to vyzerá, z čoho to napájaš. dík
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()