Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Meranie expozicie/ blesk

bersekr
2013-01-18 00:14:13+01
Asi tu uz bolo o tom vela, a dost som uz o tom precital, ale stale mi nejde do hlavy, ako funguje meranie expozicie s bleskom. Vstavanym, externym.
Takze priklad, skusal som nieco fotit, ale bola tma, tak vychadzal dlhy cas. Tak som zapol blesk. Blesklo mi to ale aj tak mi nastavilo cas asi 1/8. nechapem preco, na fotke bolo vsetko uplne biele, komplet cela totalne preexponovana, najprv som ani netusil, co som odfotil a kde je problem az po dalsich piatich zaberoch ma napadlo, ze to je vlastne prepalena fotka. preco vlastne nenastavi fotak nizsi? prve zabery som fotil na priorite clony a ISO bolo na auto. automaticky nastavil ISO 400. Na co? ked aj pri ISO100 bol cas na spravnu expoziciu nedosiahnutelny?

Ak by som mal externy blesk, odkial fotak vie, ako ho ma nastavit? Dajme tomu fotim nieco, ale chcem aby sa blesk odrazil od stropu, aby boli mekksie tiene. odkial vie, kedy ma blisknut, ved svetlu chvilu trva, kym dojde ku stropu a odrazi sa a zalezi aj na vzdialenisti, ako daleko je strop, ako mi to potom vsetko spravne nastavi fotak. ci to bude ako s tym vstavanym bleskom, ze ked chcem nieco dobre odfotit, tak musim prepnut do manualneho rezimu a skusat, inak mi automatika bude ukazovat blbe casi?

Dakujem za zastavenie a odpovede.
 
blahoslav J B Art
2013-01-18 01:26:06+01
príspevok od: bersekr
Asi tu uz bolo o tom vela, a dost som uz o tom precital, ale stale mi nejde do hlavy, ako funguje meranie expozicie s bleskom. Vstavanym, externym.
Takze priklad, skusal som nieco fotit, ale bola tma, tak vychadzal dlhy cas. Tak som zapol blesk. Blesklo mi to ale aj tak mi nastavilo cas asi 1/8. nechapem preco, na fotke bolo vsetko uplne biele, komplet cela totalne preexponovana, najprv som ani netusil, co som odfotil a kde je problem az po dalsich piatich zaberoch ma napadlo, ze to je vlastne prepalena fotka. preco vlastne nenastavi fotak nizsi? prve zabery som fotil na priorite clony a ISO bolo na auto. automaticky nastavil ISO 400. Na co? ked aj pri ISO100 bol cas na spravnu expoziciu nedosiahnutelny?

Ak by som mal externy blesk, odkial fotak vie, ako ho ma nastavit? Dajme tomu fotim nieco, ale chcem aby sa blesk odrazil od stropu, aby boli mekksie tiene. odkial vie, kedy ma blisknut, ved svetlu chvilu trva, kym dojde ku stropu a odrazi sa a zalezi aj na vzdialenisti, ako daleko je strop, ako mi to potom vsetko spravne nastavi fotak. ci to bude ako s tym vstavanym bleskom, ze ked chcem nieco dobre odfotit, tak musim prepnut do manualneho rezimu a skusat, inak mi automatika bude ukazovat blbe casi?

Dakujem za zastavenie a odpovede.
ak uz nic ine nepomoze, treba si precitat navod na pouzitie k fotoaparatu, cast fotenie s bleskom
 
Wlady
2013-01-18 07:35:01+01
príspevok od: bersekr
Asi tu uz bolo o tom vela, a dost som uz o tom precital, ale stale mi nejde do hlavy, ako funguje meranie expozicie s bleskom. Vstavanym, externym.
Takze priklad, skusal som nieco fotit, ale bola tma, tak vychadzal dlhy cas. Tak som zapol blesk. Blesklo mi to ale aj tak mi nastavilo cas asi 1/8. nechapem preco, na fotke bolo vsetko uplne biele, komplet cela totalne preexponovana, najprv som ani netusil, co som odfotil a kde je problem az po dalsich piatich zaberoch ma napadlo, ze to je vlastne prepalena fotka. preco vlastne nenastavi fotak nizsi? prve zabery som fotil na priorite clony a ISO bolo na auto. automaticky nastavil ISO 400. Na co? ked aj pri ISO100 bol cas na spravnu expoziciu nedosiahnutelny?

Ak by som mal externy blesk, odkial fotak vie, ako ho ma nastavit? Dajme tomu fotim nieco, ale chcem aby sa blesk odrazil od stropu, aby boli mekksie tiene. odkial vie, kedy ma blisknut, ved svetlu chvilu trva, kym dojde ku stropu a odrazi sa a zalezi aj na vzdialenisti, ako daleko je strop, ako mi to potom vsetko spravne nastavi fotak. ci to bude ako s tym vstavanym bleskom, ze ked chcem nieco dobre odfotit, tak musim prepnut do manualneho rezimu a skusat, inak mi automatika bude ukazovat blbe casi?

Dakujem za zastavenie a odpovede.
Zabudol si napisat, ako aky fotak sa jedna...
 
bersekr
2013-01-18 08:08:44+01
canon 7d samozrejme, ze som navod cital, nic ma nenapada
 
Luboss7
2013-01-18 08:28:58+01
Na tvojom mieste by som si najskôr prečítal niečo o tom ako sa fotí s bleskom, medzi prvými vecami by si sa dozvedel že expozície nezáleží od času (v určitom rozmedzí, lebo nemôžeš použiť veľmi krátke časy-dôvodom je fungovanie uzávierky foťáku)i ale od nastavenia clony a výkonu blesku. Je to vcelku logické, lebo najskôr máš dlho tmu, potom na zlomok sekundy bleskne blesk a zase máš dlho tmu, takže môžeš exponovať kľudne sekundu alebo 1/60 s a je to skoro jedno. Ak je svetla viac, je už situácia iná. Tiež po prečítaní manuálu by si mohol vedieť, že blesk funguje vo viacerých režimoch, napr. manuál kde si nastavuješ výkon sám, automatika kde si blesk meria expozíciu a tiež dlhší čas s priblesknutím, kde dlhým časom exponuješ napr pozadie a do toho si prisvietiš postavu /podobne funguje aj režim nočný portrét na automatoch. Viac je škoda písať, najskôr si to trochu naštuduj, možno máš nastavený manuál a max. výkon, ale to si vôbec nenapísal.
 
velecky
2013-01-18 08:38:31+01
môžem napísať len svoju skúsenosť. Ak fotím bleskom, dám si režim manuál, clonu, čas a citlivosť nastavím podľa najsvetlejšej časti scény (okno v pozadí, lampa a podobne), čas zvyčajne 1/125 a kratší (fotím deti, ľudí a pohybujúce sa veci), citlivosť podľa toho, ako hlboké pole chcem mať osavtelené bleskom (čím vyššia citlivosť, tým ďalej blesk dosiahne, ale o to viac riskujem, že ľudia blízko foťáka budú príliš osvetlení, zvyčajne dávam 200 keď fotím cez deň a 800 ak za umelého svetla. A zvyšok spraví besk, on má nejaký senzor vpredu, tak si sám meria, koľko svetla už vypustil von. Ešte sa mi osvedčila korekcia blesku, niekdy −1/3, niekedy aj −1. Najmä cez deň, alebo pri sviečka a tak, aby som bleskom nezabil atmosféru.
 
haplo602
2013-01-18 09:08:00+01
takze, fotak si uz napisal, este pouzity blesk (alebo vstavany?)
 
velecky
2013-01-18 09:18:19+01
ešte k Tvojim otázka, ak dáš prioritu clony, mal by si mať pekne osvetlené popredie - s bleskom, ale závierka osatne dlhšie otvorená, napr. 1/8 s, ako si Ty písal, a to zas stačí na zachtenie tmavšieho pozadia. Len nehýb foťákom, najlepšie ho mať vtedy na statíve, pekné nočné portréty sa tým vraj dajú robiť, mne to ale veľmi nešlo, mne sa tam hýbali aj tie fotografované osoby, takže nočné portréty takto veľmi nezvládam. Ak chceš poloatomatiku, využi radšej prioritu času, čas si nastav niekde v rozmedzí 1/50 až 1/250 s (alebo ak báš lepší blesk, máš tam aj funkciu synchronizácia s kratším časom, ja to používam v lete, za slanka, pri športoch, pokojne aj 1/2000 s). Ak tomu, ako to funguje, ja sám to len tuším, načo sa tým zaťažovať. Podľa mňa ide svetlo tak rýchlo, že on si stihne tým senzorom vprdu sám odmerať, ako veľa už zblysol a to oneskorenie svetla je také malililinké, že podľa mňa nehrá žiadnu rolu.
 
yves998
2013-01-18 10:01:45+01
príspevok od: velecky
môžem napísať len svoju skúsenosť. Ak fotím bleskom, dám si režim manuál, clonu, čas a citlivosť nastavím podľa najsvetlejšej časti scény (okno v pozadí, lampa a podobne), čas zvyčajne 1/125 a kratší (fotím deti, ľudí a pohybujúce sa veci), citlivosť podľa toho, ako hlboké pole chcem mať osavtelené bleskom (čím vyššia citlivosť, tým ďalej blesk dosiahne, ale o to viac riskujem, že ľudia blízko foťáka budú príliš osvetlení, zvyčajne dávam 200 keď fotím cez deň a 800 ak za umelého svetla. A zvyšok spraví besk, on má nejaký senzor vpredu, tak si sám meria, koľko svetla už vypustil von. Ešte sa mi osvedčila korekcia blesku, niekdy −1/3, niekedy aj −1. Najmä cez deň, alebo pri sviečka a tak, aby som bleskom nezabil atmosféru.
iso 800 s bleskom v interieri s umelym osvetlenim je spravne,nekomu sa to zda vela,ale blesk sa da otocit na stenu atd,plus zostava ambient atmosfera priestoru,stoji to za pokus
 
bersekr
2013-01-18 23:23:38+01
príspevok od: haplo602
takze, fotak si uz napisal, este pouzity blesk (alebo vstavany?)
to som pisal, ze vstavany. ale asi som mal nastavene na manual blesk. ale nevadi, aspon som sa nieco dozvedel. co sa tyka fotenia bez blesku, tak som nemal problem si skoro vsetko nastudovat bez otravovania niekoho otazkami, co sa tyka blesku, uz je to horsie. but neviem nic oporiadne najst, alebo neviem co hladat, trebalo by precitaat neaku knihu, ale nemam momentalne cas a uz vobec nemam pristup
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2013-01-19 02:28:47+01
Dobre zvládnuť fotenie s bleskom nine je také jednoduché, že by sa to dalo napísať pár vetami vo fóre. V rámci fotokurzov, ktorém robím, je to na jeden celý deň. Iba ak porozumieš súvislostiam, dokážeš správne využiť jeho potenciál. Nie je to jednoduché, ako pri "obyčajnej expozícii" bez blesku. Inak je to pri nedostatku svetla (blesk je hlavný zdroj svetla) a inak pri dostatku svetla (blesk je zdrojom doplnkového svetla). Napr. interný blesk má veľmi obmedzené možnosti - aj čo sa týka kvality aj kvantity svetla. Hodí sa iba v niektorých situáciách, treba ho vedieť "umravniť", lebo bez toho ti celkovú svetelnú kvalitu iba pokazí.

Pokial si teda nedáš námahu na seriózne naštudovanie a pochopenie, tak nečakaj od blesku veľa dobrého, resp. sa radšej vyhýbaj jeho použitiu, ak sa dá.
Alebo aspoň skús toto (v mnohých situáciách to môže vyhovovať):
- expozíciu na foťáku nastav na manuál s celoplošným meraním
- nastav si čas 1/100 s
- clonu podľa potreby hĺbky ostrosti, ale nepoužívaj vyoké čísla, orientačne do 5,6 (presne sa nedá takto povedať, záleží od výkonu blesku, vzdialenosti, citlivosti ISO); ak chceš clonu 8 tak odporúčam ISO 800 (na vyššiu clonu ako 8 radšej nechoď)
- blesk daj do režimu TTL a vypni (vynuluj) korekciu blesku

 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()