Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Rozdiel vo výstupe RAW - JPEG

roakmorg
2013-03-09 10:55:38+01
Zdravim, mam otazku tohoto typu: fotit som zacinal asi ako kazdy najprv. do JPEG, teraz RAW. nerozumiem preco ked fotim koncerty a mam nastaveny profil JPEG tak ako snimok zachyti a prehliadnem si ho na monitore aparatu, ulozí, ale ked fotim do RAW tak snimok odfotim rovnakym sposobom, prehliadnem rovnakym sposobom, ulozí, a hľa po importovani do lightroomu JPEGy su spravne exponovane a RAW podexponovane o cca 1EV (fotku bez problemov dotiahnem pomocou "Exposure"). preco o tak je? zeby vyssi dynamicky rozsah? dik za odpovede
(vo vyhladavani som nenasiel)
 
Lubitelweb
2013-03-09 11:31:06+01
lebo fotak ti tu fotku svojou automatikou a nejakymi matematickymi pravidlami "doupravuje", aby bol amater so svojim vystupom spokojny. Lightroom urobi priblizne to iste ked stlacis "AUTO" nad Exposure. Ale nerobi to autoamticky, kedze predpoklada, ze vies co robis a ze ked fotis do RAWu, chces si to urobit sam.
 
markx
2013-03-09 12:02:14+01
RAW su ciste data, ktore prijme snimac a ulozi na kartu a JPEG su tie iste data, ktore pred ulozenim prejdu cez procesor a ten ich spracuje programovym algoritmom, presne danym firmou a tvojimi konkretnymi nastaveniami fotoaparatu.
 
CambalJozef
2013-03-09 12:12:30+01
po lopate povedané RAW je surová fotka ktorá nesie viac info. a teda viac s nej vytiahneš v pp. JPEG .toje akoby už upravená ... porovnaj si záber s RAW a JPEG a kuk si hodnoty .. okom uvidiš rozdiel ...
 
roakmorg
2013-03-09 13:59:01+01
viem ake su rozdiely v RAW a JPEG len som bol zvedavy ze pri rovnakych nastavenia vylezie von inac exponovana fotka. take JPEG je vysledkom nejakeho sposobu PP v aparate dik, to ma zaujimalo.
 
Ľuboš Capcara
2013-03-09 14:35:39+01
LR dokonca na fotke resetuje vsetky picture control profily. To robi dost velky rozdiel vo vystupe. Pozri www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/adobe-lightroom-4-8-cast--ako-ziskat-obrazok-z-fotaku/
 
JohnNewton
2013-03-09 15:59:56+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
LR dokonca na fotke resetuje vsetky picture control profily. To robi dost velky rozdiel vo vystupe. Pozri www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/adobe-lightroom-4-8-cast--ako-ziskat-obrazok-z-fotaku/
Je to presne tak, ak sa softu zabráni aby to nerobil, bude RAW a Jpeg vyzerať identicky.
 
Wlady
2013-06-24 09:49:21+02
príspevok od: JohnNewton
Je to presne tak, ak sa softu zabráni aby to nerobil, bude RAW a Jpeg vyzerať identicky.
Ahojte. Ohladom JPEG vs RAW by som sa chcel spytat ohladom ostrosti, doostrovania. Fotim uz dlhsie do RAW a vystupom po spracovani som spokojny, kedze neoblubujem preostrene fotky. Sem tam, ale ked potrebujem rychlo vystup fotim naraz JPEG+RAW. Ked ale porovnam fotky exportnute z Lightroomu (v ramci neho doostrovane) s JPEGami z fotaku, tak JPEGy z LR su citelne maksie.
Aku mate skusenost ostatni?
 
pufko
2013-06-24 10:13:56+02
Však o tom si rozhoduješ sám koľko si RAW doostríš
 
Wlady
2013-06-24 10:29:58+02
príspevok od: pufko
Však o tom si rozhoduješ sám koľko si RAW doostríš
To ano, ale neviem sa dostat na podobny vysledok tak, aby fotka neutrpela na kvalite....
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-24 10:36:31+02
príspevok od: Wlady
Ahojte. Ohladom JPEG vs RAW by som sa chcel spytat ohladom ostrosti, doostrovania. Fotim uz dlhsie do RAW a vystupom po spracovani som spokojny, kedze neoblubujem preostrene fotky. Sem tam, ale ked potrebujem rychlo vystup fotim naraz JPEG+RAW. Ked ale porovnam fotky exportnute z Lightroomu (v ramci neho doostrovane) s JPEGami z fotaku, tak JPEGy z LR su citelne maksie.
Aku mate skusenost ostatni?
LR ma pre doostrovanie skalovatelny nastroj, ktory sa musis naucit spravne nastavit. Vo fotaku to za teba urobila parta programatorov.
 
Wlady
2013-06-24 11:39:48+02
príspevok od: Karol Srnec
LR ma pre doostrovanie skalovatelny nastroj, ktory sa musis naucit spravne nastavit. Vo fotaku to za teba urobila parta programatorov.
Karol to chapem, len mi vrta hlavou, ze LR nie som schopny spravit univerzalny present na doostrovanie, aby som dostal podobny vysledok ako z fotaku. Fotak asi tiez nerozlisuje, co je na fotke a ako to ma doostrit. Pokial pracujem na par fotkach, tak sa kazdej venujem samostatne, co sa tyka doostrovania. Ale niekedy je potreba spracovat vela fotiek naraz s roznymi nametami, kedy by som rad uz doostrovanie pri kazdej fotke samostatne neriesil. Mozno som az moc velky detailista, ale ten rodiel je vidno. Urcite ten tiez rozdiel vo vysledkoch ovplivnuje aj to ze vo fotaku (D90) mam ostrenie nadstavene do plusu.
Viem ze nie som jediny, co riesi to, ze Rawu dostava makksi vystup, ako je Jpeg priamo z fotaka.

Viem sa dostat na rovnaky vysledok a samozrejme aj lepsi, ale iba pri zmensovani a prevzorkovani v inom editore.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-24 11:44:07+02
príspevok od: Wlady
Karol to chapem, len mi vrta hlavou, ze LR nie som schopny spravit univerzalny present na doostrovanie, aby som dostal podobny vysledok ako z fotaku. Fotak asi tiez nerozlisuje, co je na fotke a ako to ma doostrit. Pokial pracujem na par fotkach, tak sa kazdej venujem samostatne, co sa tyka doostrovania. Ale niekedy je potreba spracovat vela fotiek naraz s roznymi nametami, kedy by som rad uz doostrovanie pri kazdej fotke samostatne neriesil. Mozno som az moc velky detailista, ale ten rodiel je vidno. Urcite ten tiez rozdiel vo vysledkoch ovplivnuje aj to ze vo fotaku (D90) mam ostrenie nadstavene do plusu.
Viem ze nie som jediny, co riesi to, ze Rawu dostava makksi vystup, ako je Jpeg priamo z fotaka.

Viem sa dostat na rovnaky vysledok a samozrejme aj lepsi, ale iba pri zmensovani a prevzorkovani v inom editore.
Univerzalne nastavenie nejestvuje, ked pouzivas rozne objektivy, clony, zaostrene vzdialenosti... Velmi dobre funguje doostrovanie, ak ho kontrolujes cez ALT.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()