Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Kúpa Nikon D7100 - ZA a PROTI

PeterV
PeterV 2013-06-14 10:58:26+02
Ahojte.

Fotim s Nikonom D80. Chcel by som uz po rokoch ale nieco vykonnejsie a zaujala ma prave aktualna D7100.
Nerad by som sa zbavoval objektivov, preto mi takato cesta pride prijatelna.

Okrem ineho som cital recenziu, ktoru tu mate:
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/nikon-d7100/

Rad by som pocul od majitelov tohto noveho modelu, ako sa im s nim pracuje a ake vyhody / nevyhody by vypichli.
Ktosi spominal, ze mal problem s ostriacimi bodmi na lavej strane... - celkovo budem rad za kazdy poznatok.

Vopred vdaka za reakcie.
 
Steju
2013-06-18 17:42:59+02
príspevok od: PeterV
A este taka vec - ze pri 24MPx priemerne to RAWko vychadza na 30MB a k tomu prisluchajuce full JPG na dalsich 10MB..... - kokos, to aby clovek mal doma miestnost na disky.

A ze teda pri takychto objemnych suboroch, treba pri ich spracovavani aj vykonnejsi pocitac. Mam 6jadro a 4GB RAM. S tou ramkou to snad nebude malo. A mam na mysli pracu vo Photoshope.
prípadne treba v menu nájsť položku kde sú rôzne písmenká a z L to presunúť napr do M alebo S
 
PeterV
2013-06-18 19:17:06+02
príspevok od: Steju
prípadne treba v menu nájsť položku kde sú rôzne písmenká a z L to presunúť napr do M alebo S
Ono jpg ma netankuje. Asi budem fotit iba do rawu a hotovo.
Takze to L-M-S ide bokom.
 
PeterV
2013-06-18 19:17:56+02
[b]Tak som si prave objednal moju D 7100.
Velka vdaka vsetkym za pomoc pri rozhodovani sa. Niektore rady boli velmi cenne.[/b]
 
hruska
2013-06-20 23:28:26+02
ja som si tiez kupil nikon D7100 zajtra idem pre neho. pravdu povedať prešiel som z canonu na nikon
 
fretiak
2013-06-21 09:56:22+02
PeterV, hruska, chlapci, nebudete lutovat )
 
ONDi
2013-06-21 12:25:39+02
Tiez mam D7100 jeden tyzden, prechadzal som z D90. AF je neskutocny a cely fotak sa sprava rychlo - prave som donho kupoval 32GB 95 mb/s kartu lebo 16GB nebude pre raw-only fotky stacit.
 
cicmapte
2013-06-21 12:46:05+02
mam D90 a rozhodujem sa medzi 7000 a 7100 - zaujimalo by ma ci fakt je kresba o tolko maksia na 7100 oproti D90 s beznymi objektivmi (18-105, Tamron 17-50, ....)

Díky

BTW D90 je stale fajn telo
 
Digital
2013-06-21 13:47:39+02
príspevok od: cicmapte
mam D90 a rozhodujem sa medzi 7000 a 7100 - zaujimalo by ma ci fakt je kresba o tolko maksia na 7100 oproti D90 s beznymi objektivmi (18-105, Tamron 17-50, ....)

Díky

BTW D90 je stale fajn telo
Dnes najlepsi Nikon na DX format.. Ak nechces ist na inu znacku, alebo full frame, nie je co riesit.
 
Photograph33
2013-06-21 13:52:37+02
príspevok od: cicmapte
mam D90 a rozhodujem sa medzi 7000 a 7100 - zaujimalo by ma ci fakt je kresba o tolko maksia na 7100 oproti D90 s beznymi objektivmi (18-105, Tamron 17-50, ....)

Díky

BTW D90 je stale fajn telo
ked ti mam pravdu povedat, D90 som uz predal, fotim hlavne D7000 a D7100 mam ako zalozne telo, vyskusal som aj objektivy 18-105 aj spominany Tamron......ano objektiv 18-105 je vhodny len pre nenarocnych uzivatelov, je to setak, ktoreho som sa hned zbavil, bud chces univerzanost alebo kvalitu, ja som zvolil kvalitu , cize doporucujem bud pevne skla alebo kvalitnejsi zoom,
 
PeterV
2013-06-22 12:19:49+02
Tak uz sa s nim druhy den zoznamujem.
Z megafota mi neposlali manual, na webe som nasiel 400 stranovy. Menu je ale cesky, takze nejake problemy nie su. A je to paradna masinka, uz sa tesim, ako ho niekde prevetram.

V ramci prvych pokusov jedna otazka suvisiaca s farebnymi priestormi (viem, ze mnohokrat preberana, no chcem sa opytat na tuto konkretnu situaciu):
Vo fotaku mam nastavene sRGB. V monitore tiez. Vo Photoshope tiez.
Ked otvorim rawko do Camera Raw, tak pod fotografiou vidim Adobe RGB 8bitov (fotene Nikonom D7100 ako 14bit).
Jasne, ze ked potom po uprave dam otvorit vo Photoshope, tak sa ma pyta, ci ma zachovat profil, vymenit za nastaveny pracovny (sRGB), alebo vypustit. Tak som dal previest do sRGB - bojim sa, aby to nejako nedokafralo farby.
Ak mam fotku odfotenu do jpg a otvatam priamo do Photoshopu, tak tam je to spravne sRGB.

Preco to RAWko sa chova ako AdobeRGB?
 
PeterV
2013-06-22 12:42:25+02
príspevok od: hruska
ja som si tiez kupil nikon D7100 zajtra idem pre neho. pravdu povedať prešiel som z canonu na nikon
No co vravis? Uz ho mas?
A to si menil aj vsetko prislusenstvo? To si pamatam, ked kamos pred par rokmi prechadzal z Olympusu na Canon - skoro vtedy zosedivel...
 
Ľuboš Capcara
2013-06-22 15:39:26+02
príspevok od: PeterV
Tak uz sa s nim druhy den zoznamujem.
Z megafota mi neposlali manual, na webe som nasiel 400 stranovy. Menu je ale cesky, takze nejake problemy nie su. A je to paradna masinka, uz sa tesim, ako ho niekde prevetram.

V ramci prvych pokusov jedna otazka suvisiaca s farebnymi priestormi (viem, ze mnohokrat preberana, no chcem sa opytat na tuto konkretnu situaciu):
Vo fotaku mam nastavene sRGB. V monitore tiez. Vo Photoshope tiez.
Ked otvorim rawko do Camera Raw, tak pod fotografiou vidim Adobe RGB 8bitov (fotene Nikonom D7100 ako 14bit).
Jasne, ze ked potom po uprave dam otvorit vo Photoshope, tak sa ma pyta, ci ma zachovat profil, vymenit za nastaveny pracovny (sRGB), alebo vypustit. Tak som dal previest do sRGB - bojim sa, aby to nejako nedokafralo farby.
Ak mam fotku odfotenu do jpg a otvatam priamo do Photoshopu, tak tam je to spravne sRGB.

Preco to RAWko sa chova ako AdobeRGB?
V Camera Raw mas dole v strede modrym napisane v akom rozhrani pracujes, klinutim na to si to nastavis (8bit/16bit, dpi... atd)
 
PeterV
2013-06-23 08:49:35+02
Vdaka. Nasiel som.
A co ten 8bit (prednastaveny) a 16bit?
Fotim RAWka 14bitove....
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-23 15:35:59+02
príspevok od: PeterV
Tak uz sa s nim druhy den zoznamujem.
Z megafota mi neposlali manual, na webe som nasiel 400 stranovy. Menu je ale cesky, takze nejake problemy nie su. A je to paradna masinka, uz sa tesim, ako ho niekde prevetram.

V ramci prvych pokusov jedna otazka suvisiaca s farebnymi priestormi (viem, ze mnohokrat preberana, no chcem sa opytat na tuto konkretnu situaciu):
Vo fotaku mam nastavene sRGB. V monitore tiez. Vo Photoshope tiez.
Ked otvorim rawko do Camera Raw, tak pod fotografiou vidim Adobe RGB 8bitov (fotene Nikonom D7100 ako 14bit).
Jasne, ze ked potom po uprave dam otvorit vo Photoshope, tak sa ma pyta, ci ma zachovat profil, vymenit za nastaveny pracovny (sRGB), alebo vypustit. Tak som dal previest do sRGB - bojim sa, aby to nejako nedokafralo farby.
Ak mam fotku odfotenu do jpg a otvatam priamo do Photoshopu, tak tam je to spravne sRGB.

Preco to RAWko sa chova ako AdobeRGB?
Ach jaj. Nastavenie profilu vo fotaku sa aplikuje len na JPG. RAW obsahuje viac farieb ako tie dva profil. Vacsiu farebnu hlbku vyuzivaju RAW konvertory pri upravach. Ked RAW vyvolas a vyexportujes, az vtedy volis, aku format, hlbku a farebny priestor chces. Profil monitora sRGB je hlupost. Monitor ma svoj vlastny profil, bud je dodany na CD, alebo si ho vytvoris kalibraciou. O to, aby bola fotka v lubovolnom farebnim profile spravne interpretovana na monitore, sa stara colormanagement. Kazde vystupne zariadenie ma mat vlastny profil, pretoze ten popisuje jeho gamut a chyby zobrazenia.
Fotky ukladame do sRGB alebo AdobeRGB kvoli normalizacii. Profil sRGB sluzi pre amaterske spracovanie fotky, pretoze ho spravne zobrazia programy bez spravy farieb (napr, internetovy prehliadac), alebo vytlacia obycajne minilaby.
Fotograf prevadza fotku do ineho profilu jedine vtedy, ak predpoklada ze vystupne zariadenie nema podporu spravy farieb. Typickym prikladom je publikovanie na webe. Fotku nafotim alebo vyvolam do AdobeRGB (viac farieb)a tu si ponecham ako original, potom prevediem do sRGB a publikujem na webe. Keby si to neurobil, vacsina prehliadacov interpretuje farby zle, sedivo.
Kopec amaterov si nainstaluje Photoshop, bez toho aby si poriadne nastudovali spravu farieb. Je to profi program, ktory vyzaduje urcity stupen znalosti. Omnoho vhodnejsi je Lightroom, ktory ma spravu farieb optimalizovanu pre fotografov a fotograf nic nemusi nastavovat a vlastne o clolormanagemente ani nic vediet.
 
PeterV
2013-06-23 17:33:43+02
Ok, vdaka, chapem.

Len pre uplnost teda: Ked vo Win7 idem do spravy farieb a v rozsirenych nastaveniach si v profile zariadenia zvolim sRGB IEC61966-2.1 - upravim tym co?

V sprave farieb mam rezervy, uznavam.
Co sa tyka vseobecne prace vo Photoshope, pouzivam ho dlho, som nan zvyknuty, je tam vsetko, co clovek potrebuje, bude potrebovat, aj to, co nebude mozno potrebovat nikdy. Radsej sa naucim dalsie veci, v ktorych mam medzery a suvisia spolu, ako by som isiel pracovat s inym softom.
 
hruska
2013-06-23 22:59:09+02
príspevok od: PeterV
No co vravis? Uz ho mas?
A to si menil aj vsetko prislusenstvo? To si pamatam, ked kamos pred par rokmi prechadzal z Olympusu na Canon - skoro vtedy zosedivel...
Mám ho a je to super super masinka. Ano vsetko co som mal pri canone, blesk, objektivy, dialkovu spust vsetko som dal prec a presiel som na nikon. Neodcudzujem canon, ale pravdu povedat, tento nikon mi sadol do ruky odporucam ho vsetkym, ktory by sa rozhodovali. Myslim si ze som spravil velmi dobru vec ze som sa tak rozhodol o zmenu. Od 01.7. do 13.7.2013 som v Tatrach tak sa tesim ked ho vyskusam .
 
PeterV
2013-06-24 14:07:37+02
príspevok od: hruska
Mám ho a je to super super masinka. Ano vsetko co som mal pri canone, blesk, objektivy, dialkovu spust vsetko som dal prec a presiel som na nikon. Neodcudzujem canon, ale pravdu povedat, tento nikon mi sadol do ruky odporucam ho vsetkym, ktory by sa rozhodovali. Myslim si ze som spravil velmi dobru vec ze som sa tak rozhodol o zmenu. Od 01.7. do 13.7.2013 som v Tatrach tak sa tesim ked ho vyskusam .
Ja som si dnes k nemu este doobjednal 64GB kartu.
2x8GB by mi bolo asi malo, staci, ak je clovek cely den niekde vonku....
 
fretiak
2013-06-24 15:16:23+02
64 GB by som asi nekupoval. ja mam 2x 32, pred dovolenkou dokupujem este 2x16. nemat vsetko na jednej velkej karte, radsej do tatier zobrat na tie 2 tzydne laptop a tak 500 GB externy disk a doma dalsiu dovolenku na triedenie
 
Bruce
2013-06-24 16:01:57+02
príspevok od: fretiak
64 GB by som asi nekupoval. ja mam 2x 32, pred dovolenkou dokupujem este 2x16. nemat vsetko na jednej velkej karte, radsej do tatier zobrat na tie 2 tzydne laptop a tak 500 GB externy disk a doma dalsiu dovolenku na triedenie
S tou kartou mas pravdu, ale co sa tyka uchylneho nosenia notebooku, popripade externeho Hdd to uz povazujem za extrem. Ked dovolenka , tak dovolenka. MMC karty v pocte viac kusov je dobra volba . 64 Gb je inak este s cenou niekde v nebesiach, ale v pripade nejakej poruchy je problem. Naco su 2 sloty v D7100 ? No aj na to aby sa obsadili podla lubovôle a to ci clovek foti kombinovane raw+jpeg nie je podstatne. Backup je backup. Inak ten Nikon tusim predbehne uspech svojho predchodcu. Skoda Canon stagnacie, cakam na uvedenie 70D , pokial nebude AF na urovni, zoberiem Sony. Potrebujem to na Foto a Video. Uvidime....
 
landov
2013-06-24 18:36:27+02
k D7100 mam 16+8GB karty a vystaci mi to vpohode na 10 dni mimo civilizacie...clovek pride casom naspat k ere kinofilmovych zrkadloviek, kedy cvakne nieco len vtedy, ked to stoji zato !
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()