Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nikon D5100 problem s fotografiami

simonss
2015-05-14 14:55:34+02
Dobrý deň, mám problém s Nikonom D5100 55-200 kupovaný v sete v auguste v alze. Pri fotografovaní v interiéry s bleskom mierne tmavy pas hore (foto 1) bez blesku to nerobí, v exterieryy zazoomovaná fotografia vyhotovená cez hľadáčik uplne čierna, cez display je to ok. V čom by to mohlo byť ?
 
kasko
2015-05-18 11:33:57+02
príspevok od: simonss
Dobrý deň, mám problém s Nikonom D5100 55-200 kupovaný v sete v auguste v alze. Pri fotografovaní v interiéry s bleskom mierne tmavy pas hore (foto 1) bez blesku to nerobí, v exterieryy zazoomovaná fotografia vyhotovená cez hľadáčik uplne čierna, cez display je to ok. V čom by to mohlo byť ?
Asi by som nehladal chybu v blesku. Vyzera to podla mna na nejaky problem s nevracajucim sa zrkadlom, alebo sa ti uzavierka zacina kazit. Asi to treba lepsie odsledovat, ci len pri foteni cez hladacik a teda aj s bleskom, alebo aj bez neho.
V zaruke fotak mas, tak servis by to snad poriesil, aj ked su tu rozne nazory hlavne na nikon servis v prahe
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-18 12:00:31+02
U fotografie plota je to tvoja chyba, puzil si kratsi cas, ako je cas synchronizacie blesku. D5100 nepodporuje HSS - synchronizaciu blesku s kratkymi casmi. Najkratsi cas, ktoy s bleskom mozes pouzit je tusim 1/200 s. Ak by si chcel blesk pouzivat s kratkymi casmi za dobrych svetelnych podmienok, ako prisvetlenie, musis mat vyssi model (D90, D300, D7000, D7100...).
Druha fotka plota je OK, pretoze je u nej pouzity dlhsi cas 1/250 s.
U fotografie kvetu ide zrejme o tien vrhnuty slnecnou conou objektivu. Ten cierny pas, ktory vidis na fotke plotu je vlastne tien uzavierky, ktora pocas blesknutia nebola uplne otvorena.

1. Pri foteni s bleskom skontroluj co ti netieni slnecna clona, pripadne to moze byt aj dlhsimi rozmermi objektivu.
2. Blesk mozes pouzivat len do casu, ktory mas v navode oznaceny ako X-Sync.
 
kasko
2015-05-18 12:39:41+02
príspevok od: Karol Srnec
U fotografie plota je to tvoja chyba, puzil si kratsi cas, ako je cas synchronizacie blesku. D5100 nepodporuje HSS - synchronizaciu blesku s kratkymi casmi. Najkratsi cas, ktoy s bleskom mozes pouzit je tusim 1/200 s. Ak by si chcel blesk pouzivat s kratkymi casmi za dobrych svetelnych podmienok, ako prisvetlenie, musis mat vyssi model (D90, D300, D7000, D7100...).
Druha fotka plota je OK, pretoze je u nej pouzity dlhsi cas 1/250 s.
U fotografie kvetu ide zrejme o tien vrhnuty slnecnou conou objektivu. Ten cierny pas, ktory vidis na fotke plotu je vlastne tien uzavierky, ktora pocas blesknutia nebola uplne otvorena.

1. Pri foteni s bleskom skontroluj co ti netieni slnecna clona, pripadne to moze byt aj dlhsimi rozmermi objektivu.
2. Blesk mozes pouzivat len do casu, ktory mas v navode oznaceny ako X-Sync.
Ja som si naschvál stiahol tu skoro ciernu fotku plota - a blesk podla exifu nebol pouzity... preto som reagoval skor na chybu fotaku, ako fotografa... Nedam ale ruku do ohna za to.

A ako sa da nastavit fotak so vstavanym bleskom vôbec na rychlejsi cas ako je synchronizacia? Sak mna to softwareovo nepousti...
 
JSP070
2015-05-18 13:00:59+02
Kratší čas sa nastaviť nedá. Aspoň na D90 ani D7100. Myslím, že na žiadnom to nejde.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-18 13:28:27+02
príspevok od: JSP070
Kratší čas sa nastaviť nedá. Aspoň na D90 ani D7100. Myslím, že na žiadnom to nejde.
Pri pouziti nesystemoveho externeho blesku, ktory ma len stredovy kontakt, blesk "nepovie" fotaku, ze je nasadeny (na to treba dalsie kontakty). Vtedy je mozne nastavit cokolvek a zmienka o blesku sa an neobjavi v EXIF-e.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()