Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Raw a JPG

tichyadam7
2021-04-19 18:17:08+02
Smiem sa opýtať??
Chcem si presunúť fotky z Fotoaparátu do PC a keď si otvorím ten priečinok tak vidím že tam sú všetky fotky 2x v JPG a aj v RAW formáte. Tak sa chcem opýtať dá sa to nejako vyriešiť alebo to musím za každým prehľadávať triediť ktorá je RAW keď ju chcem upraviť? Alebo to tak má byt ?
 
flapy
2021-04-19 19:30:52+02
Ak som Vás správne pochopil ,tak ja by som to urobil takto:
kartu by som dal do čítačky,a zasunul do PC.
V Total Comanderi otvoril kartu klikol by son na "ext"-(prípona)
Comander zobrazí súbory "jpg" a "raw" osobitne,no a súbory "jpg"si stiahni do osobitného adresára
Nič jednoduchšie ma nenapadá.
No a potom si nastavte foťák aby sa to neopakovalo.V nastavení foťáku Ste mali volbu urobiť snímok v jpg a aj v rawe zároveň.
 
marianr
2021-04-19 19:32:06+02
príspevok od: tichyadam7
Smiem sa opýtať??
Chcem si presunúť fotky z Fotoaparátu do PC a keď si otvorím ten priečinok tak vidím že tam sú všetky fotky 2x v JPG a aj v RAW formáte. Tak sa chcem opýtať dá sa to nejako vyriešiť alebo to musím za každým prehľadávať triediť ktorá je RAW keď ju chcem upraviť? Alebo to tak má byt ?
To sa dá hádam nastaviť vo fotoaparáte, do čoho ukladá.
 
preview
2021-04-19 20:48:40+02
zobraz si to podla velkosti a skopiruj, niektore novsie fotoaparaty ukladaju fotky na dve karty jedna origo a druha zaloha myslim ze sa to da nastavit vo fotaku ale isty si niesom
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-04-20 09:45:13+02
Nastav si vo fotoaparate, ze chces fotit len do RAW.
 
IO-NR
2021-04-20 11:24:55+02
Vo Windows sa dá vybrať zoradenie fotiek - buď podľa veľkosti alebo podľa typu súboru - a potom ľahko vybrať a skopírovať všetko potrebné naraz.
Pre zoradenie stačí kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť či potrebné nastavenie, alebo to vybrať z hornej lišty (zobrazenie).

Druhá dobrá možnosť je fotiť iba do RAW - to sa nastavuje vo fotoaparáte, no potom treba fotky spracovať (aspoň hromadne v nejakom editore).
 
seifi
2021-04-20 19:11:17+02
príspevok od: IO-NR
Vo Windows sa dá vybrať zoradenie fotiek - buď podľa veľkosti alebo podľa typu súboru - a potom ľahko vybrať a skopírovať všetko potrebné naraz.
Pre zoradenie stačí kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť či potrebné nastavenie, alebo to vybrať z hornej lišty (zobrazenie).

Druhá dobrá možnosť je fotiť iba do RAW - to sa nastavuje vo fotoaparáte, no potom treba fotky spracovať (aspoň hromadne v nejakom editore).
alebo spracovať len fotografie, o ktorá budeš mať záujem; za 15 rokov som ani raz nerobil hromadný export do jpg
 
Luboss7
2021-04-21 14:22:16+02
príspevok od: tichyadam7
Smiem sa opýtať??
Chcem si presunúť fotky z Fotoaparátu do PC a keď si otvorím ten priečinok tak vidím že tam sú všetky fotky 2x v JPG a aj v RAW formáte. Tak sa chcem opýtať dá sa to nejako vyriešiť alebo to musím za každým prehľadávať triediť ktorá je RAW keď ju chcem upraviť? Alebo to tak má byt ?
Keď si otvoríš priečinok, klikni pravým tlačítkom myši a vyber si- zoradiť-podľa typu súboru. Potom fotky budeš mať pokope- najskôr všetky jpg a za nimi všetky raw/nef. Potom si už ľahko vyberieš čo chceš
 
poqy
2021-04-21 17:08:39+02
príspevok od: tichyadam7
Smiem sa opýtať??
Chcem si presunúť fotky z Fotoaparátu do PC a keď si otvorím ten priečinok tak vidím že tam sú všetky fotky 2x v JPG a aj v RAW formáte. Tak sa chcem opýtať dá sa to nejako vyriešiť alebo to musím za každým prehľadávať triediť ktorá je RAW keď ju chcem upraviť? Alebo to tak má byt ?
Vo fotoaparáte sa dá nastaviť či chceš fotiť do raw(naštuduj si čo je raw), alebo do jpeg(prípadne iných formátov).
Kým som mal pomalší pc, ukladal som fotky jpeg+raw a v PC som si vyselektoval tie najlepšie jpeg, ostatok vymazal. Z tých jpeg som si vybral jednu dve najnajlepšie a tie som si upravil z rawka(zvyšok vymazal).
Teraz keď mám rýchlejší pc fotím len do raw. V pc si premažem nepodarky. Potom podľa jednej fotky skopírujem úpravy hromadne na všetky a exportnem z raw do jpeg v archivačnej kvalite. Tie najnajlepšie doladím osobitne.
Konečný výber archivujem na google drive ako jpeg. Doma na externý harddisk aj ich zdrojový raw.
K triedeniu ti tu napísali ažaž. Akurát dodám že vo windowse existuje aj možnosť zoskupiť, naríklad podľa typu. Keď potom klkneš na záhlavie toho bloku označí všetky súbory.
 
seifi
2021-04-21 17:47:16+02
príspevok od: poqy
Vo fotoaparáte sa dá nastaviť či chceš fotiť do raw(naštuduj si čo je raw), alebo do jpeg(prípadne iných formátov).
Kým som mal pomalší pc, ukladal som fotky jpeg+raw a v PC som si vyselektoval tie najlepšie jpeg, ostatok vymazal. Z tých jpeg som si vybral jednu dve najnajlepšie a tie som si upravil z rawka(zvyšok vymazal).
Teraz keď mám rýchlejší pc fotím len do raw. V pc si premažem nepodarky. Potom podľa jednej fotky skopírujem úpravy hromadne na všetky a exportnem z raw do jpeg v archivačnej kvalite. Tie najnajlepšie doladím osobitne.
Konečný výber archivujem na google drive ako jpeg. Doma na externý harddisk aj ich zdrojový raw.
K triedeniu ti tu napísali ažaž. Akurát dodám že vo windowse existuje aj možnosť zoskupiť, naríklad podľa typu. Keď potom klkneš na záhlavie toho bloku označí všetky súbory.
kvôli čomu robíš hromadný prevod do jpeg ? keď máš archivované rawy; v budúcnosti, ak sa ti zmení pohľad na obraz v rámčeku tak zase môžem prezerať priamo rawy, a tie , ktoré ťa oslovili po 5-10 rokoch, tak tie prevedieš do jpeg
 
poqy
2021-04-21 17:55:16+02
príspevok od: seifi
kvôli čomu robíš hromadný prevod do jpeg ? keď máš archivované rawy; v budúcnosti, ak sa ti zmení pohľad na obraz v rámčeku tak zase môžem prezerať priamo rawy, a tie , ktoré ťa oslovili po 5-10 rokoch, tak tie prevedieš do jpeg
Na google disk dávam jpeg. Tie rodinné ktoré nechcem aby sa stratili, zároveň z toho jpeg sa dajú v pohode tlačiť fotky, prípadne zdieľať.
 
seifi
2021-04-21 18:04:08+02
tlačíš ty, zdielaš ty , tak aký problém ? ; každý raz je ta fotografia iná, stále mám snahu niečo doladiť, už prevody na druhý deň ráno sú iné, ako večer ;
 
poqy
2021-04-21 18:20:35+02
príspevok od: seifi
tlačíš ty, zdielaš ty , tak aký problém ? ; každý raz je ta fotografia iná, stále mám snahu niečo doladiť, už prevody na druhý deň ráno sú iné, ako večer ;
Problém je ž google disk si platím 100gb, jedno raw má 30mb, jedno jpeg 5mb. Fotky z rodinnej oslavy určite nebudem o 10 rokov znova upravovať. Budem pozerať kto tam s kým bol a ako mlado vyzeral.
 
vaclav.pavelek
2021-04-21 18:45:04+02
zoraď si súbory od najvačšieho a tak si rozdelíš najlepšie raw a jpg alebo foť len do raw,aj fotím aj aj pre istotu ak by sa niečo pokazilo nech mám v zálohe aspoň jpg
 
seifi
2021-04-21 20:27:57+02
príspevok od: poqy
Problém je ž google disk si platím 100gb, jedno raw má 30mb, jedno jpeg 5mb. Fotky z rodinnej oslavy určite nebudem o 10 rokov znova upravovať. Budem pozerať kto tam s kým bol a ako mlado vyzeral.
to mňa nikdy nenapadlo zálohovať či niečo ukladať mimo barák
 
gytheio
2021-04-22 12:21:15+02
príspevok od: poqy
Problém je ž google disk si platím 100gb, jedno raw má 30mb, jedno jpeg 5mb. Fotky z rodinnej oslavy určite nebudem o 10 rokov znova upravovať. Budem pozerať kto tam s kým bol a ako mlado vyzeral.
Nebudu sa dedit fotoalbumy ale miesto na google disc. Tiez mam 15gb na google disc ale iba preto lebo si stadial stahuju klienti fotografie ktore pre nich zhotovim. Je to jednoduchsie ako im ich nosit na fleske. Ale nikdy by som tam neskladoval rodinne foto.
 
Marcel Rebro
2021-04-22 13:21:41+02
príspevok od: seifi
to mňa nikdy nenapadlo zálohovať či niečo ukladať mimo barák
Ja mám práveže všetko aj "mimo barák"
 
poqy
2021-04-22 13:44:42+02
príspevok od: gytheio
Nebudu sa dedit fotoalbumy ale miesto na google disc. Tiez mam 15gb na google disc ale iba preto lebo si stadial stahuju klienti fotografie ktore pre nich zhotovim. Je to jednoduchsie ako im ich nosit na fleske. Ale nikdy by som tam neskladoval rodinne foto.
Predpokladám že mobil máš zašifrovaný.
 
gytheio
2021-04-22 14:27:38+02
príspevok od: poqy
Predpokladám že mobil máš zašifrovaný.
Preco?
 
poqy
2021-04-22 14:38:17+02
Prečo, je silne manipulatívna otázka Z tvojho vyjadrenia, že by si tam nikdy neskladoval rodinné foto predpokladám, že narážaš na bezpečnosť.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()