Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Problém s ostrením na zrkadlovke

fabke
fabke 2022-09-29 18:20:37+02
Dobrý deň, nedávno som zakladal tému kde som riešil ostrenie na Canon EOS 250D.

Čim viac tento foťák používam tým viac zisťujem nové informácie a nedávno som vyskúšal fotiť cez displej (LiveView režim). Všimol som si, že fotky sú ostrejšie. Pomocou balónika som sa snažil vyfúkať všetky otvory na fotoaparáte a dostať tak z neho prach no nepomohlo a fotoaparát stále neostrí ako by mal.

Ako príklad tu dám dve fotografie ktoré boli fotené za rovnakých podmienok. Pre fotenie som použil statív, vypol optickú stabilizáciu na objektíve, nastavil manuálnu expozíciu a ostriaci bod na stred.

Prvá fotka (odfotená cez displej)
http://janalexy.sk/IMG_7059.JPG

Druhá fotka (odfotená cez optický hľadáčik)
http://janalexy.sk/IMG_7060.JPG

Pri priblížení na detaily je jednoznačne vidieť, že prvá fotka je dobre zaostrená ale druhá je trochu "jemnejšia". Tu sa rozdiel neprejavil tak dramaticky ale často sa stáva keď fotím cez hľadáčik, že fotka vyzerá úplne rozmazaná. Teda tak ako v prípade predchádzajúcej témy www.ephoto.sk/forum/48/31848/ostrenie-na-canon-250d/. Keď fotím cez displej nestalo sa mi to ani raz a fotka je vždy správne zaostrená.

Fotoaparát je ešte v záruke pretože nemá ani rok avšak pôvodný objektív (18-55 f/4-5.6 IS STM) som predal a namiesto neho kúpil 18-135 IS USM takže ho už nemôžem reklamovať. Taktiež mám druhý objektív 10-18 IS STM a problém je rovnaký preto si nemyslím, že to je problém objektívu ale skôr fotoaparátu.

Preto sa chcem opýtať čo by mohlo byť vo fotoaparáte poškodené a koľko by stála eventuálna oprava?

Ďakujem za odpoveď.
 
Porubo
2022-10-04 13:37:37+02
Cisto logicka uvaha (tzv. dokaz sporom k tomu ze hromadna uprava je prospesna):
Predpokladajme ze uprava jednej fotografie vcelku je prospesna ale hromadna uz nie.
Ak by hromadna uprava bola k nicomu, tak by bol k nicomu (pre lubovolnu kardinalitu suboru fotiek) aj specialny pripad pre pocet fotiek rovny jednej. Ale to je ekvivalentne uprave jednej fotografie vcelku. A preto ta je k nicomu a nemoze byt prospesna. Dosli sme k sporu!
 
blahoslav J B Art
2022-10-05 18:45:25+02
príspevok od: Porubo
Cisto logicka uvaha (tzv. dokaz sporom k tomu ze hromadna uprava je prospesna):
Predpokladajme ze uprava jednej fotografie vcelku je prospesna ale hromadna uz nie.
Ak by hromadna uprava bola k nicomu, tak by bol k nicomu (pre lubovolnu kardinalitu suboru fotiek) aj specialny pripad pre pocet fotiek rovny jednej. Ale to je ekvivalentne uprave jednej fotografie vcelku. A preto ta je k nicomu a nemoze byt prospesna. Dosli sme k sporu!
Kaňéc fíľma
 
Porubo
2022-10-05 21:02:01+02
príspevok od: blahoslav J B Art
Kaňéc fíľma
Nie je pravda, pozri si Star Wars, to stale pokracuje a (na)tocia sa nove diely:
Bol osamoteneho Lukea proti celemu Imperiu ktoremu vladne Karl Srncious a prenasleduje ho hlavne Paladin Skywalker.

Vysvetlivky pre tych co nepoznaju cely svet Star Wars
Gytheio - Lukeo - Luke Skywalker
Karol Srnec - Karl Srncious - Darth Sidious - Emperor Palpatine
Paladin Skywalker - Paladin25 - Anakin Skywalker - Darth Vader
 
Paladin25
2022-10-05 21:20:11+02
príspevok od: Porubo
Nie je pravda, pozri si Star Wars, to stale pokracuje a (na)tocia sa nove diely:
Bol osamoteneho Lukea proti celemu Imperiu ktoremu vladne Karl Srncious a prenasleduje ho hlavne Paladin Skywalker.

Vysvetlivky pre tych co nepoznaju cely svet Star Wars
Gytheio - Lukeo - Luke Skywalker
Karol Srnec - Karl Srncious - Darth Sidious - Emperor Palpatine
Paladin Skywalker - Paladin25 - Anakin Skywalker - Darth Vader
Ďakujem že si mi pridelil obľúbenú postavu!!!
 
blahoslav J B Art
2022-10-05 21:50:05+02
príspevok od: Porubo
Nie je pravda, pozri si Star Wars, to stale pokracuje a (na)tocia sa nove diely:
Bol osamoteneho Lukea proti celemu Imperiu ktoremu vladne Karl Srncious a prenasleduje ho hlavne Paladin Skywalker.

Vysvetlivky pre tych co nepoznaju cely svet Star Wars
Gytheio - Lukeo - Luke Skywalker
Karol Srnec - Karl Srncious - Darth Sidious - Emperor Palpatine
Paladin Skywalker - Paladin25 - Anakin Skywalker - Darth Vader
zial, nemam ani potuchy, o com pises, Star Wars som nevidel ani 1 diel ... a ked som zahliadol nejaky utrzok, napriklad serm so svetelnymi mecmi, vyhodnotil som to ako hviezdnu blbost
 
Porubo
2022-10-05 22:02:25+02
príspevok od: blahoslav J B Art
zial, nemam ani potuchy, o com pises, Star Wars som nevidel ani 1 diel ... a ked som zahliadol nejaky utrzok, napriklad serm so svetelnymi mecmi, vyhodnotil som to ako hviezdnu blbost
Dolezite v Sci-fi nie je realizmus, ale myslienka, archetypy.
Z mojho pohladu je to cisto "krestansky" film, lebo na konci sa ako skutocne vitazstvo ukaze, ked sa clovek obrati k dobru a ked clovek odpusti svojim nepriatelom. Ba priam je to nieco ako v Mt 5:38-48
Samozrejme nie je to cisto "krestanska" vec, ale nam kulturne tie citaty asi su najviac zname. Vtedy vlastne Luke vyhral nad Vaderom, ked odmietal dalej s nim bojovat a podliehat temnej stranke sily, teda hnevu, tuzbe po odplate a ked zacal vidiet v nepriatelovi otca ktoreho miluje.
Je to o vnutornom boji hlavneho hrdinu.

Inak by si mohol zahodit cely zaner Sci-fi a uznavat len dokumentarne umenie.
 
MaxGamut
2022-10-07 02:35:10+02
Ja som teda velkymi fanusikom sci-fi, ale StarWars su tazky priemer.
Zato tunajsie debaty su topka. V rypani, odvete, sarkazme atd.

Pamatate si poniektori este povodny dotaz ?
 
MaxGamut
2022-10-07 02:52:20+02
príspevok od: fabke
Keď som dal ten papier na stred tak mi to nechcelo zaostriť vôbec preto som si ho musel posunúť doľava
Ak ti ho nechcelo zaostrit, tak ako vies, ze po posunuti dolava fotak zaostril na tu ciaru ?

Ked nieco skumas, tak sa musis uistit, ze vstupne predpoklady platia. Aby dobre zaostril potrebuje v obraze dostatok kontrastu, tak mu ho daj - zober pero a pravitko a v blizkosti tej stredovej ciary urob dalsie. A dostatocne svetlo. A stativ. A kratsi cas, nie 1/30 alebo 1/50, ako pri tych fotkach ulice.

 
Porubo
2022-10-07 08:29:33+02
príspevok od: MaxGamut
Ja som teda velkymi fanusikom sci-fi, ale StarWars su tazky priemer.
Zato tunajsie debaty su topka. V rypani, odvete, sarkazme atd.

Pamatate si poniektori este povodny dotaz ?
Nie!
 
gytheio
2022-10-07 08:34:21+02
príspevok od: MaxGamut
Ja som teda velkymi fanusikom sci-fi, ale StarWars su tazky priemer.
Zato tunajsie debaty su topka. V rypani, odvete, sarkazme atd.

Pamatate si poniektori este povodny dotaz ?
je v nadpise
 
JohnNewton
2022-10-07 08:58:23+02
príspevok od: MaxGamut
Ja som teda velkymi fanusikom sci-fi, ale StarWars su tazky priemer.
Zato tunajsie debaty su topka. V rypani, odvete, sarkazme atd.

Pamatate si poniektori este povodny dotaz ?
Neber sa príliš vážne, ja mám Alzheimera, čo je horšie ako Parkinson, lebo s Tým len rozleješ, ale s prvým zabudneš vypiť... 😜
 
Porubo
2022-10-07 13:33:34+02
príspevok od: JohnNewton
Neber sa príliš vážne, ja mám Alzheimera, čo je horšie ako Parkinson, lebo s Tým len rozleješ, ale s prvým zabudneš vypiť... 😜
Este horsie je mat lepru:
Predstav si, varis si kavu alebo caj, v jednej ruke si pridrziavas salku, druhou nalievas horucu vodu z cajnika. Cajnik chces dat spat na sporak, ale zistis ze Ti odpadla ruka. Povies si, no a co, aspon mam zaliate! Druhou rukou sa snazis presunut salku s podsalkou na stol a zistis ze Ti aj ta ruka medzitym odpadla...
 
JohnNewton
2022-10-07 17:16:47+02
príspevok od: Porubo
Este horsie je mat lepru:
Predstav si, varis si kavu alebo caj, v jednej ruke si pridrziavas salku, druhou nalievas horucu vodu z cajnika. Cajnik chces dat spat na sporak, ale zistis ze Ti odpadla ruka. Povies si, no a co, aspon mam zaliate! Druhou rukou sa snazis presunut salku s podsalkou na stol a zistis ze Ti aj ta ruka medzitym odpadla...
Otázka znela, či si pamätáme pôvodný dotaz, ja si nepamätám lebo mám Alzheimera, a Ty daš do toho lepru 😁😁
 
marianr
2022-10-07 19:30:36+02
Star Wars je kultové prelomové scifi (myslím pôvodné 3 diely). Scifi všeobecne odráža názory v spoločnosti, a od Vojny svetov sa ľudia len bránili útokom z vesmíru. V SW prvý raz ľudstvo malo rovnocennú rolu vo vesmíre + boli použité nové triky, preto film bol prijatý obrovským nadšení.

To bolo šesťdesiate roky... Potom sa scifi prehuplo Votrelcom do hororov, tam sa objavilo presvedčenie verejnosti že súkromné koncerny (prípadne vlády) nás svojou nekontrolovanou činnosťou zničia.

Ale späť k téme. Voľakedy keď tu pán Srnec napísal odpoveď, všetko bolo jasné a ja som si hovoril, že akú peknú diskusiu zabil. 8-) Vyzerá to že starne, už mu to tak nejde. 8-)
 
Strana 7 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()