Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Ostrosť pri Nikone D90

lukas duran
lukas duran 2011-04-03 16:54:26+02
Dobrý deň,

Mám Nikon D90, lenže sa mi zdá že ostrosť by mala byť lepšia. Napríklad keď fotím s Nikkor 60 mm nejaké makro veľmi slabo ostrí. Vedeli by stee mi poradiť,či sa dá táto ostrosť nejak nastaviť ? Je to rovnaké aj pri auto a manulanom ostrení, Ďakujem za serióznu odpoveď,
 
Cerberus
2011-04-03 20:18:56+02
príspevok od: Kaiman81
Digrakcie je záležitosť skla a nie čipu,treba teda brať v úvahu parametre skla a nie čipu.samozrejme,záleží aj od rozlíšenia čipu,ale ten má na to vplyv minimálny,teda ten výpočet je asi tak + - autobus
Nepísal som o difrakcii snímača, ale o difrakčnom limite snímača. Viac sa dá dočítať o tom tu:

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/resolution.shtml

Veľmi zjednodušene, reagoval som na tvrdenie JozefaNR: "nad F8 je uz difrakcia zlatusik, skus clony F5,6 -F6,3...", pričom som chcel dať na vedomie, že u Nikonu D90 to neplatí. Ak autor otázky spomenul Nikkor 60 mm macro, ktorý určite nemá problém v kresbe na clonu do 16mm a pri makre sa vyššie clony vyžadujú, tak difrakčný limit snímača "DLA" bude u Nikona D90 pri F10,5 v poriadku, pri F 16 však už senzor nedokáže dostatočne kvalitne spracovať všetky svetelné informácie tečúce cez objektív. Skrátene: je dobre pri kúpe objektívu a fotoaparátu brať do úvahy parametre celej zostavy. V princípe platí (pardon, nechce sa mi to prekladať):

There are many factors affecting the sensor’s ability in recording detail, but we will simplify the explanation suggesting a simple rule. The real detail finally captured by the camera system (sensor and lens) can be approximated from this formula:
R = 1 / (1/r1 + 1/r2)
where R is the total resolution of the camera system (in line pairs per millimeters), r1 is the resolution provided by the lens and r2 is the resolution of the sensor. Only when one of the “r” tends to infinity the total resolution of the system, R, tends to the other “r”. This means that the total resolution of the sensor or the lens never is fully brought into the photograph. The greater the resolution of the lens is, the better we will be exploiting the resolution of the sensor.

Nie sú to moje výpočty ani vzorce, ale funguje to tak
 
chudas12
2011-04-03 20:41:05+02
príspevok od: lukas duran
Dobrý deň,

Mám Nikon D90, lenže sa mi zdá že ostrosť by mala byť lepšia. Napríklad keď fotím s Nikkor 60 mm nejaké makro veľmi slabo ostrí. Vedeli by stee mi poradiť,či sa dá táto ostrosť nejak nastaviť ? Je to rovnaké aj pri auto a manulanom ostrení, Ďakujem za serióznu odpoveď,
Dnes som toho mal asi dosť, chalani to tu zobrali trošku vedecky. Ani nevládzem čítať. Takže ak sa chceš baviť o ostrosti daj im sem konečne fotku.

Fúú, difrakcia na krásny teplý jarný večer, ja teda neviem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-04-03 20:50:42+02
Mam teraz D90 (preobim na infra), dam na to 50/1,5G a akoby ten pristroj upgradol o triedu vyssie, dam tam 35/1,4G a tiez je tomu tak. Zaclonene ako sa ma a vysledky su perfektne. Mozno je to len v tebe, tom ako fotis, ci si precizny, clonis tak ako je to idealne, pouzivas stativ...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()