Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Eizo EV2736WFS vs Dell U2713HM

caver
caver 2014-05-17 23:35:36+02
Už niekoľko mesiacov sa rozhodujem nad kúpou nového monitora. Nakoniec ostali títo dvaja kandidáti. Rozdiel v cene je približne 100€ v prospech Dell. Odplatí sa priplatiť za Eizo, alebo je rozdiel v kvalite zanedbateľný a zobrať Dell?
 
pufko
2014-08-14 13:20:59+02
Trebárs tento web a vlastne takmer všetky ostatné sa mi na LCD zobrazujú v strede a po stranách mám presne 12cm široké hluché pásy, potom aby človek na LCD pozeral cez lupu...
Ved to kludne môže byť väčšie, použitý väčší font.
Mi to príde akoby sme sa v oblasti tvorby webu zasekli na rozlíšení 1024x768
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-08-14 13:36:35+02
príspevok od: pufko
Trebárs tento web a vlastne takmer všetky ostatné sa mi na LCD zobrazujú v strede a po stranách mám presne 12cm široké hluché pásy, potom aby človek na LCD pozeral cez lupu...
Ved to kludne môže byť väčšie, použitý väčší font.
Mi to príde akoby sme sa v oblasti tvorby webu zasekli na rozlíšení 1024x768
Percentualne su najviac zastupene mensie displeje a tomu je optimalizovany aj dizajn vacsiny stranok. Je velmi tazke, ak nie nemozne navrhnut takyto typ stranok tak, aby sa prisposoboval aj velkym displejom a bol zachovany dizajn, bez toho aby sa grafika nerozpadla. Lepsie su na tom textovo orientovane stranky, ktore sa daju lahsie prisposobit pre rozne displeje. Byva to ale casto skodu grafiky.

Lahsie je to s mensimi displejmi (tablety, ultrabooky). Pre ne pripravujeme responzivny dizajn. V stadiu finalizacie je prva etapa zmeny dizajnu. ePhoto bude sirsie, dizajnovo cistejsie.
Majitelia velkych displejov, ako napr. moj iMac 27"vyuzivaju plochu efektivne tak, ze pouzivaju dve okna vedla seba. Na polke obrazovky mam internet, na druhej napr. pisem clanok.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-08-14 13:39:56+02
príspevok od: pufko
FullHD sa podla mna ani k bežným PC nemal dostať, bohužial v TV kde je tento formát žiadaný sa začalo vo velkom chrliť panele tohto formátu čím šla výrobná cena a preto sa tieto panely objavili aj v oblasti PC.
U notebookov tento širokouhlý panel chápem, vdaka nemu je možné mať numerickú klávesnicu a zachovať pritom rozumné rozmery, ale v prípade PC na akúkolvek činnosť okrem hrania hier a pozerania filmov je vždy lepší monitor s pomerom strán 16:10 a kludne by som zobral aj 4:3. Aj tých pár pixelov navyše na výšku sa hodí, či už pri surfovaní alebo dokumentoch.
Dá sa to vyriešiť pivotom, ale dokedy nebudú mať LCD snímač polohy tak je to o ničom, ručne preklápať obraz aspon mna nebaví, moja predstava o využívaní pivotu je že otočením panelu sa obraz automaticky preklopí, vtedy ho začnem používať
Neviem, aky si skusal monitor, ale mne to na NEC aj EIZO prepinalo same.
 
pufko
2014-08-14 16:51:10+02
príspevok od: Karol Srnec
Percentualne su najviac zastupene mensie displeje a tomu je optimalizovany aj dizajn vacsiny stranok. Je velmi tazke, ak nie nemozne navrhnut takyto typ stranok tak, aby sa prisposoboval aj velkym displejom a bol zachovany dizajn, bez toho aby sa grafika nerozpadla. Lepsie su na tom textovo orientovane stranky, ktore sa daju lahsie prisposobit pre rozne displeje. Byva to ale casto skodu grafiky.

Lahsie je to s mensimi displejmi (tablety, ultrabooky). Pre ne pripravujeme responzivny dizajn. V stadiu finalizacie je prva etapa zmeny dizajnu. ePhoto bude sirsie, dizajnovo cistejsie.
Majitelia velkych displejov, ako napr. moj iMac 27"vyuzivaju plochu efektivne tak, ze pouzivaju dve okna vedla seba. Na polke obrazovky mam internet, na druhej napr. pisem clanok.
No minimálne by som uvítal väčší font, lebo z 1m už mám problém prečítať, LCD mám len obyčajný Dell U2412.
Inak to zastúpenie menších displayov je také zavádzajúce, lebo si myslím že každý normálny notebook má dnes 1366x768, tak že by to chcelo prispôsobiť aspoň na takúto šírku, každý kto ma doma PC má rozlíšenie určite väčšie.
Kto má menší display nech si roluje a posúva
 
Antonin.Charvat
2014-08-15 17:36:50+02
príspevok od: pufko
FullHD sa podla mna ani k bežným PC nemal dostať, bohužial v TV kde je tento formát žiadaný sa začalo vo velkom chrliť panele tohto formátu čím šla výrobná cena a preto sa tieto panely objavili aj v oblasti PC.
U notebookov tento širokouhlý panel chápem, vdaka nemu je možné mať numerickú klávesnicu a zachovať pritom rozumné rozmery, ale v prípade PC na akúkolvek činnosť okrem hrania hier a pozerania filmov je vždy lepší monitor s pomerom strán 16:10 a kludne by som zobral aj 4:3. Aj tých pár pixelov navyše na výšku sa hodí, či už pri surfovaní alebo dokumentoch.
Dá sa to vyriešiť pivotom, ale dokedy nebudú mať LCD snímač polohy tak je to o ničom, ručne preklápať obraz aspon mna nebaví, moja predstava o využívaní pivotu je že otočením panelu sa obraz automaticky preklopí, vtedy ho začnem používať
Ano - profesionál automaticky uvažuje podobně jako Vy, tj. hledá pro něj optimální monitor na práci a odlišuje to od FullHD monitorů, které se hodí dobře i pro oblast domácí zábavy (přehrávání videa, atd.).
Výrobce pak dnes musí umět nabídnout obojí: monitor pro profesionály i jakýsi "univerzální" monitor pro oblast domácí zábavy, který by se jaksi hodil "na všechno" (psaní e-mailů, čtení textů, hraní her, přehrávání videa, prohlížení fotek), atd..

S tím pivotem s Vámi naprosto souhlasím. Téměř všechny monitory nabízí "pivot", ale vlastně ho téměř nikdo nepoužívá a je to přesně z důvodů, které jste zmínil. Otočení monitoru je neprakticky komplikované a navíc vyžaduje přepnutí rozlišení v menu grafické karty nebo na úrovni operačního systému.

Na druhé straně na "přepnutí souřadnic" (rotace obrazu o 90°) zapracovali výrobci operačních systémů, kteří vyčlenily pro tuto funkci tzv. klávesové zkratky (="hot-keys").
Je však s podivem, jak málo uživatelů o těchto zkratkách ví, takže je pak neumí pochopitelně používat.
Skoro nikdo nezná Windows-zkratky pro rotaci obrazu o 90°:
CTRL-ALT-"šipka vpravo" / CTRL-ALT-"šipka nahoru".

Řešením by tedy asi opravdu bylo to, že se do monitoru instaluje polohový senzor, který zajistí vyslání požadavku na změnu rozlišení grafické kartě. Na tomto řešení by se ale museli společně dohodnout výrobci monitorů a grafických karet (a tady asi bude tak trochu "kámen úrazu").

Proto moje rada pro praktické rychlé používání "pivotu" (=rotace obrazu o 90°) zní:
1) Vyměřit si správně délku video-kabelů, tak aby pohodlně "dosáhl" k videokonektoru monitoru v obou polohách ("na šířku" / "na výšku")
2) Používat systémové klávesové zkratky (="hot-keys") pro rotaci obrazu. V os Win 7 / Win 8 jsou to např. kombinace: CTRL-ALT-"šipka vpravo" / CTRL-ALT-"šipka nahoru"

 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()