Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Monitory PD2700Q alebo PD2500Q

Hanigal
2019-10-21 22:03:06+02
Pozdravujem všetkých, ktorí chcú pomôcť.
Zvažujem kúpu monitoru, lebo môj terajší sa mi kazí.
Mám hranicu okolo 300 eúr.
Na základe rôznych recenzií a názorov som sa rozhodol (predbežne) pre BENQ. A teraz otázka:
Zaujal ma BENQ PD2500Q. Aj veľkosťou mi vyhovuje ale má "iba" 8 bitovú farebnú hĺbku. O dva palce väčší a drahší BENQ PD 2700 Q už má 10 bitovú farebnú hĺbku. Má zmysel priplatiť si za drahší, alebo ako amatérsky fotograf nevyužijem rozdiel medzi 8 a 10 bitmi? Prípadne má niekto iný tip na monitor? Rád si vypočujem Vaše názory a už teraz som za ne vďačný...
Th
 
shagy2301
2019-10-22 06:37:29+02
príspevok od: Hanigal
Pozdravujem všetkých, ktorí chcú pomôcť.
Zvažujem kúpu monitoru, lebo môj terajší sa mi kazí.
Mám hranicu okolo 300 eúr.
Na základe rôznych recenzií a názorov som sa rozhodol (predbežne) pre BENQ. A teraz otázka:
Zaujal ma BENQ PD2500Q. Aj veľkosťou mi vyhovuje ale má "iba" 8 bitovú farebnú hĺbku. O dva palce väčší a drahší BENQ PD 2700 Q už má 10 bitovú farebnú hĺbku. Má zmysel priplatiť si za drahší, alebo ako amatérsky fotograf nevyužijem rozdiel medzi 8 a 10 bitmi? Prípadne má niekto iný tip na monitor? Rád si vypočujem Vaše názory a už teraz som za ne vďačný...
Th
Ja má PD3200U (10bit) a poviem že maximálna spokojnosť. Skúšal som nastaviť 8 aj 10bit a až taký rozdiel to nebol, je to trochu cítiť, ale nie až tak.Čiže skôr je to o tom uhlopriečke
 
majster333
2019-10-22 09:18:33+02
príspevok od: Hanigal
Pozdravujem všetkých, ktorí chcú pomôcť.
Zvažujem kúpu monitoru, lebo môj terajší sa mi kazí.
Mám hranicu okolo 300 eúr.
Na základe rôznych recenzií a názorov som sa rozhodol (predbežne) pre BENQ. A teraz otázka:
Zaujal ma BENQ PD2500Q. Aj veľkosťou mi vyhovuje ale má "iba" 8 bitovú farebnú hĺbku. O dva palce väčší a drahší BENQ PD 2700 Q už má 10 bitovú farebnú hĺbku. Má zmysel priplatiť si za drahší, alebo ako amatérsky fotograf nevyužijem rozdiel medzi 8 a 10 bitmi? Prípadne má niekto iný tip na monitor? Rád si vypočujem Vaše názory a už teraz som za ne vďačný...
Th
v systéme windows môžeš využívať 10bit, ale v PS a Lr od adobe ti to pôjde len na 8bit pokiaľ nemáš Quardo Nvidia neviem ako to je s AMD asi podobne. skôr by som teda pozeral po ďalších parametroch ako rovnomernosť podsvietenia, presnosť farieb pred a po kalibrácií... to mávajú väčšinou tie viac vybavené panely lepšie.
Za mňa čím väčší tým lepší a nový by som už chcel minimálne s uhlopriečkou 32
 
Hanigal
2019-10-22 10:41:51+02
Veľmi pekne ďakujem za každý názor. Ja som chcel 25ku, lebo sedím tesne pri monitore a zdalo sa mi, že 27čka, už budem veľmi blízko... Ale ešte nad tým podumem.

Ale k tej farebnej hĺbke... som z toho dosť domotaný. Je zaujímavé, že ten istý monitor BENQ PD xxx q má odlišnú farebnú hĺbku pri rôznych uhlopriečkach. Majú v tom trošku chaos aj v BENQ, lebo našiel som stránku, kde krásne uvádzajú, že aj 25ka má 10 bitovú hĺbku.

Surfoval som na youtube a našiel krásne videjko práve k BENQ monitorom, kde chlapík ukazuje tieto monitor a rozdiely pri spracovaní BW fotky pri 8 bitoch (255 odtieňov sivej) a 10 bitoch (vyše 1000 odtieňov sivej). Tak som si povedal, že asi je potrebné, keď spracúvam fotky v LR alebo Luminari aby som mal 10 bitový monitor. Mýlim sa? Neviem aký program mal ten chlapík vo videu.
Okrem toho, má vplyv farebná hĺbka monitora na výslednú upravenú fotku? Teda, ak mám RAW súbor so všetkými informáciami a spracúvam fotku na 8 bitovom monitore (len s 255 odtieňmi sivej) a uložím si fotku do niečo lepšejšieho ako Jpeg (vraj ten je 8 bitový), tak mi to uloží so všetkými informáciami. Nielen s tými, čo zobrazuje monitor. Mýlim sa.

Vopred ďakujem za info...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-10-22 12:01:52+02
príspevok od: Hanigal
Veľmi pekne ďakujem za každý názor. Ja som chcel 25ku, lebo sedím tesne pri monitore a zdalo sa mi, že 27čka, už budem veľmi blízko... Ale ešte nad tým podumem.

Ale k tej farebnej hĺbke... som z toho dosť domotaný. Je zaujímavé, že ten istý monitor BENQ PD xxx q má odlišnú farebnú hĺbku pri rôznych uhlopriečkach. Majú v tom trošku chaos aj v BENQ, lebo našiel som stránku, kde krásne uvádzajú, že aj 25ka má 10 bitovú hĺbku.

Surfoval som na youtube a našiel krásne videjko práve k BENQ monitorom, kde chlapík ukazuje tieto monitor a rozdiely pri spracovaní BW fotky pri 8 bitoch (255 odtieňov sivej) a 10 bitoch (vyše 1000 odtieňov sivej). Tak som si povedal, že asi je potrebné, keď spracúvam fotky v LR alebo Luminari aby som mal 10 bitový monitor. Mýlim sa? Neviem aký program mal ten chlapík vo videu.
Okrem toho, má vplyv farebná hĺbka monitora na výslednú upravenú fotku? Teda, ak mám RAW súbor so všetkými informáciami a spracúvam fotku na 8 bitovom monitore (len s 255 odtieňmi sivej) a uložím si fotku do niečo lepšejšieho ako Jpeg (vraj ten je 8 bitový), tak mi to uloží so všetkými informáciami. Nielen s tými, čo zobrazuje monitor. Mýlim sa.

Vopred ďakujem za info...
Rozdiel medzi 8 a 10 bit je v tom, co vidis a nie vo fotke. Viac otienov, plynulejsie prechody. Lepsie vies posudit, ci je posterizacia na fotke, alebo je to monitorom. Myslim, ze dolezitejsia je vernost farieb, rovnomernost podsvietenia, prekreslenie svetiel a tienov.
 
brnj
2019-10-22 12:58:27+02
Toto sú monitory pre dizajnérov a cad, sám jeden mám a nie je to židna sláva ale použitené to je, poobzeral by som teraz skôr po monitore určenom pre fotografiu.
 
Hanigal
2019-10-22 13:14:26+02
príspevok od: brnj
Toto sú monitory pre dizajnérov a cad, sám jeden mám a nie je to židna sláva ale použitené to je, poobzeral by som teraz skôr po monitore určenom pre fotografiu.
Všimol som si... Ide o to, že mám strop cca, 300 eúr. Ak má niekto nejaký tip na monitor do cca. 300 eur, budem veľmi vďačný. Najlepšie taký, čo sám používa. A môže mať aj menšiu uhlopriečku - ale asi by som bol rád, keby mala aspoň 22 palcov...
 
brnj
2019-10-22 20:11:09+02
príspevok od: Hanigal
Všimol som si... Ide o to, že mám strop cca, 300 eúr. Ak má niekto nejaký tip na monitor do cca. 300 eur, budem veľmi vďačný. Najlepšie taký, čo sám používa. A môže mať aj menšiu uhlopriečku - ale asi by som bol rád, keby mala aspoň 22 palcov...
ešte kukni tento 27" BenQ GW2765HT

https://www.alza.sk/27-benq-gw2765ht-d2144513.htm
 
Hanigal
2019-10-22 22:47:46+02
príspevok od: brnj
ešte kukni tento 27" BenQ GW2765HT

https://www.alza.sk/27-benq-gw2765ht-d2144513.htm
Vďaka. Ale neviem posúdiť v čom je lepší ako ten PDxxxxQ verzia. U tých PDxxxQ verzií sa spomína nejaká špeciálna antireflexná úprava a nejaké továrenské špeciálne kalibrovanie:
https://www.benq.eu/en-eu/monitor/designer/pd2500q.html

 
brnj
2019-10-22 23:29:48+02
príspevok od: Hanigal
Vďaka. Ale neviem posúdiť v čom je lepší ako ten PDxxxxQ verzia. U tých PDxxxQ verzií sa spomína nejaká špeciálna antireflexná úprava a nejaké továrenské špeciálne kalibrovanie:
https://www.benq.eu/en-eu/monitor/designer/pd2500q.html

možno v ničom, je to len dalšia možnosť
 
Hanigal
2019-10-23 06:43:15+02
Benq má aj monitory, ktoré sú špecializované pre fotografov... Photovue modely . Najlacnejší však stojí okolo 430 eur a má 24 palcov. Ak má niekto skúsenosti, prosím dajte mi vedieť... Mozno by som dosetril.. 😁
 
shagy2301
2019-10-23 08:42:39+02
príspevok od: Hanigal
Benq má aj monitory, ktoré sú špecializované pre fotografov... Photovue modely . Najlacnejší však stojí okolo 430 eur a má 24 palcov. Ak má niekto skúsenosti, prosím dajte mi vedieť... Mozno by som dosetril.. 😁
tu je napr. zaujímavá video recenzia na SW271
https://www.youtube.com/watch?v=S31PFN3VzN8&t=33s
 
brnj
2019-10-23 11:42:57+02
Monitory PD nemusia byť zlé je mám ich predchodcu BL na Cad, cenovo výhodné, no na fotografiu neviem, možno hej majú 100 poercent srgb, adobe neviem neuvádzajú
 
MaxGamut
2019-10-23 17:42:01+02
Jeezisi, to je zase raz diskusia. Ked nemas ani tusenia, v com su tie rozdiely, tak ich neuvidis.
8 vs 10 bit - jedna sa vzdy o LSB - najmenej vyznamne bity, t.j. rozdiely sa pohybuju pod hranicou 1%. Navyse tam tie 2 bity "nepribudnu zazrakom". To sa len prepocet z obrazovych dat na obrazovku trosku vyhladi. Data zostavaju.

Je to akoby si vcera zacal varit a uz dnes spekulujes, ci je tento noz dost ostry na rezanie zeleniny. Je. Pre zaciatocnika je a dlho bude.

Ak si chces byt isty kvalitou, tak si dosetri a kup strenu triedu. Tam ta obycajne nic neprekvapi.
 
Hanigal
2019-10-23 19:06:53+02
príspevok od: MaxGamut
Jeezisi, to je zase raz diskusia. Ked nemas ani tusenia, v com su tie rozdiely, tak ich neuvidis.
8 vs 10 bit - jedna sa vzdy o LSB - najmenej vyznamne bity, t.j. rozdiely sa pohybuju pod hranicou 1%. Navyse tam tie 2 bity "nepribudnu zazrakom". To sa len prepocet z obrazovych dat na obrazovku trosku vyhladi. Data zostavaju.

Je to akoby si vcera zacal varit a uz dnes spekulujes, ci je tento noz dost ostry na rezanie zeleniny. Je. Pre zaciatocnika je a dlho bude.

Ak si chces byt isty kvalitou, tak si dosetri a kup strenu triedu. Tam ta obycajne nic neprekvapi.
Jééžiši, ty si mi ale vtipný... Dúfam, že si spokojný sám so sebou. Takto si hladíš ego???

Nabudúce si daj radšej po prstoch, ak budeš mať opäť chuť byť vtipný...

 
brnj
2019-10-24 17:54:15+02
príspevok od: MaxGamut
Jeezisi, to je zase raz diskusia. Ked nemas ani tusenia, v com su tie rozdiely, tak ich neuvidis.
8 vs 10 bit - jedna sa vzdy o LSB - najmenej vyznamne bity, t.j. rozdiely sa pohybuju pod hranicou 1%. Navyse tam tie 2 bity "nepribudnu zazrakom". To sa len prepocet z obrazovych dat na obrazovku trosku vyhladi. Data zostavaju.

Je to akoby si vcera zacal varit a uz dnes spekulujes, ci je tento noz dost ostry na rezanie zeleniny. Je. Pre zaciatocnika je a dlho bude.

Ak si chces byt isty kvalitou, tak si dosetri a kup strenu triedu. Tam ta obycajne nic neprekvapi.
asi sa vyznáš ale nerozumiem ti ani slovo
 
MaxGamut
2019-10-25 03:22:44+02
Vsak toto. Aj hanigal tomu rozumie h... a ide robit zivotnu investiciu za 300€.
Pritom na internete je o takychto veciach milion clankov.

Ja o tom viem tolko, ze by som mohol robit 10 hodinove prednasky. Preto som znechuteny lokalnymi radcami. O monitoroch (a hlavne o color-managemente za tym) sa da napisat 300 stran.

Uz som skalibroval X monitorov a v strednej triede si moze clovek oci vyocit, aby videl rozdiely (a to mam oci trenovane). A drahe monitory maju tie "drahe veci" za hranicou chapania amatera.
(napr prevod farieb RGB na farby displeja pomocou LUT namiesto matice)
Hovori vam nieco 3D Look-Up-Table ? A co takto maticove 3D transformacie ?

Ked je niekto zaciatocnik, NEUVIDI rozdiely. Ked mu to napisem, urazi sa, lebo si mysli, ze je macher, ktory si zasluzi protriedny hardware. Lepsie veci si clovek ma kupovat, ked mu je jasne, ze prerastol tie obycajne....
 
MaxGamut
2019-10-25 03:41:38+02
Hanigal, kolko mas rokov, ak sa smiem spytat ? Takto reaguju pubertaci, co vsade vidia len kritiku a jedinu obranu poznaju utok...

Ale ked chces, tak mozeme takto - toto dole co si napisal ? Chapes vobec, co to je za koninu? Ved Ti chybaju ZAKLADNE znalosti.

"Okrem toho, má vplyv farebná hĺbka monitora na výslednú upravenú fotku? Teda, ak mám RAW súbor so všetkými informáciami a spracúvam fotku na 8 bitovom monitore (len s 255 odtieňmi sivej) a uložím si fotku do niečo lepšejšieho ako Jpeg (vraj ten je 8 bitový), tak mi to uloží so všetkými informáciami. Nielen s tými, čo zobrazuje monitor. Mýlim sa."

Analogia - Ma sila mojich okuliarov vplyv na velkost susedinho zadku ? NIE, NEMA. Ide iba o prostriedok na zobrazenie skutocnosti. Velkost zadku zostava nemenna.


Moja najlepsia rada - Ak si chces byt isty kvalitou, tak si dosetri a kup strenu triedu. Tam ta obycajne nic neprekvapi.
 
Hanigal
2019-10-25 08:17:21+02
príspevok od: MaxGamut
Hanigal, kolko mas rokov, ak sa smiem spytat ? Takto reaguju pubertaci, co vsade vidia len kritiku a jedinu obranu poznaju utok...

Ale ked chces, tak mozeme takto - toto dole co si napisal ? Chapes vobec, co to je za koninu? Ved Ti chybaju ZAKLADNE znalosti.

"Okrem toho, má vplyv farebná hĺbka monitora na výslednú upravenú fotku? Teda, ak mám RAW súbor so všetkými informáciami a spracúvam fotku na 8 bitovom monitore (len s 255 odtieňmi sivej) a uložím si fotku do niečo lepšejšieho ako Jpeg (vraj ten je 8 bitový), tak mi to uloží so všetkými informáciami. Nielen s tými, čo zobrazuje monitor. Mýlim sa."

Analogia - Ma sila mojich okuliarov vplyv na velkost susedinho zadku ? NIE, NEMA. Ide iba o prostriedok na zobrazenie skutocnosti. Velkost zadku zostava nemenna.


Moja najlepsia rada - Ak si chces byt isty kvalitou, tak si dosetri a kup strenu triedu. Tam ta obycajne nic neprekvapi.
Smieš... Mne je jedno, koľko máš ty. Ja hodnotím, ako sa človek správa a vyjadruje. Tvoja reakcia bola taká arogantná, urážajúca, sebastredná, machrujúca a namyslená, že by som tebe hádal tak do 20, ale žiaľ sa mýlim... asi...

Uvedomuješ si, na akej webovej stránke sa nachádzaš? Stihol si si všimnúť, že Karol ju zriadil a vedie ako stránku pre začiatočníkov a mierne/stredne pokročilých fotografov? Ak nie.. pozri si posledné články.

Áno, pýtal som sa hovadinu. Teraz som už trochu o tom načítal. A presne o tom to je.. ty mi píšeš, aby som na nete našiel informácie, ale to robím ... na stránke pre začiatočníkov som sa opýtal začiatočnícku otázku. Pozri na príspevok od Karola, ako sa má odpovedať na hlúpe otázky - prípadne ostatných a keď sa to naučíš, možno ťa niekto aj na pivo pozve...

Asi o tom veľa vieš, to ti nikto neberie, ale lepšieho alebo obľúbenejšieho človeka to z teba neurobí. Ako som písal, ak nechceš pokaziť náladu a dobrú atmosféru na tomto fóre (a trebárs aj keď niekto sa opýta hovadinu), tak ako som napísal, ovládni sa a radšej nič nepíš...

Ak máš aspoň trošku chochmesu, tak sa nad tým zamyslíš...
 
Hanigal
2019-10-25 08:36:22+02
Dobré ráno prajem všetkým,
tak nakoniec po dlhšom hľadaní, čítaní vašich rád a recenzií a testom som nakoniec objednal BENQ SW 240. Ak by to niekoho zaujímalo prečo, tak napíšem dôvody a možno to niekomu pomôže, i keď ide o názor amatéra, ktorý sa tomu málo (podľa MAXGAMUTa "hovno" rozumie)
1. Rozpočet - pôvodnú 300 eurovú hranicu som zvýšil na cca 430 - viac ma nepustí rozpočet
2. BENq - je obľúbená značka na mnohých fórach
3. Teraz mám 22 palcový monitor, takže to bude aj tak pre mňa "progres"... vo veci uhlopriečky
4. BEN Q sw 240 má dobré recenzie a v testoch (na jednej zaujímavej nemeckej stránke) vyšiel pri 24 palcových monitorch ako 7. v poradí (po EIZO a jednom NEC) - a ako prvý pod 500 eúr,
5. Tým, že je navrhovaný na úpravu fotiek má viacero zaujímavých vychytávok a vlastností (koho to zaujíma - nech si pozrie ich webovú stránku)
6. Má veľa možností na prepojenie s bedňou - v porovnaní s inými .
7. Má na prístupnom mieste usb porty a čítačku kariet (zboku) - u niektorých je neprakticky riešený prístup zo spodku a dosť ďaleko od okraja monitora,
8. Dá sa pripojiť na stenu.

Asi toľkoto k môjmu výberu, ale rád si prečítam kohokoľvek názory na tento výber, prípadne aj alternatívy, pokiaľ ich zmyslom nebude uraziť alebo zosmiešniť...

Ešte raz krásny deň a dobré svetlo, lebo už budúci týždeň má prísť jeseň ....
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()