Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

IPS vs PVA panel pre LCD monitor

knollko
2011-01-28 13:38:54+01
Máte niekto prosím vás praktické skúsenosti s dotyčnými typmi LCD monitorov ?

konkrétne rozmýšľam nad :
http://www.alza.sk/21-5-hp-zr22w-d162756.htm
tak ak ho niekto máte ako ste s ním spokojný ?

Díky
 
haplo602
2011-01-28 13:49:51+01
hmm ... presne nad tymto monitorom uvazujem aj ja

recenzia vacsieho braceka je tu: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_zr24w.htm myslim ze maju rovnaky panel az na velkost.

dufam ze tu niekto tie prakticke skusenosti napise ...
 
NIKON D666
2011-01-28 14:03:11+01
A tento?
http://www.alza.sk/27-fujitsu-p27t-6-d201958.htm
 
knollko
2011-01-29 15:22:49+01
príspevok od: haplo602
hmm ... presne nad tymto monitorom uvazujem aj ja

recenzia vacsieho braceka je tu: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_zr24w.htm myslim ze maju rovnaky panel az na velkost.

dufam ze tu niekto tie prakticke skusenosti napise ...
pfuha vcelku vyčerpávajúca recenzia, nečítal som celé je toho moc. ale má trošku odlišné parametre od 21,5\" sestričky. 24\" má lepšiu odozvu a iný pomer strán.
zistil som, že kamarát ju mal v robote a bol s ňou spokojný. tak keď prídu prašule idem kupovať 24\" (nehovoriac o 27\" ) je už moc veľké, nemám trojmetrový stôl
 
bonifacko
2011-09-27 19:41:50+02
Da sa zistiť pri lacnych IPS panelov ich minimalna svietivosť? Uvadzaju to vyrobcovia vobec? Na strankach predajco je vždy iba svietivosť maximalna.
 
NIKON D666
2011-09-27 19:56:49+02
príspevok od: bonifacko
Da sa zistiť pri lacnych IPS panelov ich minimalna svietivosť? Uvadzaju to vyrobcovia vobec? Na strankach predajco je vždy iba svietivosť maximalna.
minimálna svietivosť je pri večšine lacných cca 200€ aj tak dosť veľká
 
bonifacko
2011-09-27 20:26:53+02
príspevok od: NIKON D666
minimálna svietivosť je pri večšine lacných cca 200€ aj tak dosť veľká
Maš nejaky tip? Na nejaky model nad 200€? Pouvažujem.
 
Kaiman81
2011-09-27 20:50:12+02
pomer cena výkon fajn, ale asi by som sa poobzeral po niečom S-PVA aj keď drahšie ale čierna je tam čiernejšia.
 
garyfisher
2011-09-27 21:11:31+02
príspevok od: Kaiman81
pomer cena výkon fajn, ale asi by som sa poobzeral po niečom S-PVA aj keď drahšie ale čierna je tam čiernejšia.
v porovnani s IPS?
 
Kaiman81
2011-09-27 21:26:49+02
príspevok od: garyfisher
v porovnani s IPS?
ano
 
garyfisher
2011-09-27 21:35:20+02
príspevok od: Kaiman81
ano
ale IPS maju udajne lepsiu odozvu a pozorovacie uhly
 
Kaiman81
2011-09-27 21:41:55+02
príspevok od: garyfisher
ale IPS maju udajne lepsiu odozvu a pozorovacie uhly
ide o to na čo ten monitor potrebuješ,určite si nebudem kupovať S- PVA alebo S-IPS na hranie hier,ja mám monitor na úpravu fotiek a na pozeranie videa je super,nepocitujem problém s odozvou,ani pozorovacie uhly, a to mám S-PVA a každý "normálny" ak upravuje na monitore foto,alebo pracuje s grafikou tak pozerá na monitor priamo.
 
viking81
2011-09-28 07:38:31+02
príspevok od: Kaiman81
ide o to na čo ten monitor potrebuješ,určite si nebudem kupovať S- PVA alebo S-IPS na hranie hier,ja mám monitor na úpravu fotiek a na pozeranie videa je super,nepocitujem problém s odozvou,ani pozorovacie uhly, a to mám S-PVA a každý "normálny" ak upravuje na monitore foto,alebo pracuje s grafikou tak pozerá na monitor priamo.
s tymi uhlami a odozvou opet 100% suhlas...pochybujem ze niekto chce upravovat fotky spoza rohu a pri uprave foteik ti je jedno aku to ma odozvu... a volym okom 5ms vs 8ms nepostrehnes....a treba si dat aj pozor aka je to odozva...ci grey to grey ale nejaka ina...a k tym monitorom...kamarat si kupoval nedavno nejake eizo za 400 ci kolko a porovnaval ho s tym HP co pises (mal ho v robote) a pohladovo to Eizo vyzeralo podstatne lepsie...neviem aky mas limit..takze to len taka poznamka odomna
 
NIKON D666
2011-09-28 08:20:36+02
príspevok od: bonifacko
Maš nejaky tip? Na nejaky model nad 200€? Pouvažujem.
Nemám konkrétny typ (sám používam 2* 20"Apple Cinema Display)
Nevyznám sa tak v monitoroch ale čo som čítal recenzie ten minimálny jas ma vždy odradil
 
bonifacko
2011-09-28 08:37:06+02
príspevok od: viking81
s tymi uhlami a odozvou opet 100% suhlas...pochybujem ze niekto chce upravovat fotky spoza rohu a pri uprave foteik ti je jedno aku to ma odozvu... a volym okom 5ms vs 8ms nepostrehnes....a treba si dat aj pozor aka je to odozva...ci grey to grey ale nejaka ina...a k tym monitorom...kamarat si kupoval nedavno nejake eizo za 400 ci kolko a porovnaval ho s tym HP co pises (mal ho v robote) a pohladovo to Eizo vyzeralo podstatne lepsie...neviem aky mas limit..takze to len taka poznamka odomna
Tu chlapik odradza od lacnych EIZO monitorov....lebo : "vyplatí se tedy investovat do Eiza? Pokud má uživatel vysoké nároky na přesnost zobrazení barev, tak rozhodně ano, ale platí to až u modelů od 30 tisíc výš. Zhruba od této cenové hranice totiž Eizo dává do svých monitorů IPS panely (často od LG) a taky technologie jako je HW kalibrace."
zdroj: http://blog.flor.cz/eizo-monitor-ano-ci-ne/
Potom je vraj doležite, či monitor je 6 bitovy, alebo 8 bitovy. Sorry za tie vyrazy, ja som laik. No vraj sa treba vyhnuť takym, kde sa niektore farby robia tak, že preblikava pixelik. Napr.šeda sa mieša preblikavanim bielej a černej a to teda očiam nepomaha.
 
viking81
2011-09-28 10:37:38+02
príspevok od: bonifacko
Tu chlapik odradza od lacnych EIZO monitorov....lebo : "vyplatí se tedy investovat do Eiza? Pokud má uživatel vysoké nároky na přesnost zobrazení barev, tak rozhodně ano, ale platí to až u modelů od 30 tisíc výš. Zhruba od této cenové hranice totiž Eizo dává do svých monitorů IPS panely (často od LG) a taky technologie jako je HW kalibrace."
zdroj: http://blog.flor.cz/eizo-monitor-ano-ci-ne/
Potom je vraj doležite, či monitor je 6 bitovy, alebo 8 bitovy. Sorry za tie vyrazy, ja som laik. No vraj sa treba vyhnuť takym, kde sa niektore farby robia tak, že preblikava pixelik. Napr.šeda sa mieša preblikavanim bielej a černej a to teda očiam nepomaha.
ja sa v monitoroch nevyznam...ja som len citoval kamarata...a to s tym preblikavanim...tak to mas pravdu...a cim viac bitovy panel tym lepsie...to rozhodne
 
designmesk
2011-09-28 11:33:16+02
Osobne mam PVA od NECu, ale ak by som nechcel vela investovat siel by som do http://www.alza.sk/24-dell-u2412m-d260038.htm (LED+IPS)

Plus fajna zaruka:
Tříletá výměnná servisní služba typu Next Business Day Exchange se zárukou Premium Panel Guarentee
 
hladacvody
2011-09-28 11:49:47+02
príspevok od: designmesk
Osobne mam PVA od NECu, ale ak by som nechcel vela investovat siel by som do http://www.alza.sk/24-dell-u2412m-d260038.htm (LED+IPS)

Plus fajna zaruka:
Tříletá výměnná servisní služba typu Next Business Day Exchange se zárukou Premium Panel Guarentee
ja mam Dell UltraSharp 2007FP Monitor,zatial som spokojny,teraz su nan zalvy,kupil som ho za 150,je to predvadaci model ktory sa vystavoval mam nan rocnu zaruku
 
TTL
2011-09-28 12:01:13+02
Samotna technologia vela neznamena. Apple nie tak davno pouzival (mozno este pouziva) 6-bitove panely v 30-palcovych high-end monitoroch a fungovalo to dobre. Ono tie 6-bity su obvykle celkom sikovne urobene, kdezto 8-bity sa nejak extra nevyvijaju (co som postrehol), takze 6-bit moze byt kludne lepsi ako 8-bit. Ked uz treba nieco lepsie, radsej rovno vybrat nejaky 10-bit, tych je uz plno. Ani neviem, ci sa dnes vobec robia nejake plne 8-bitove panely, tie lepsie modely su hybridy 8-bit panela a 10-bit elektroniky.

Inak seda sa fakt nemiesa blikanim ciernej a bielej. Jas sa normalne reguluje napatim. Nejaka oscilacia sice prebieha, ale medzi dvoma velmi podobnymi farbami a to na velmi vysokej frekvencii. Alebo ked je treba zvysit rychlost obnovenia (overdrive). Dobry vyrobca vie rozumne urobit aj takyto haluzny panel, ze sa da v pohode pouzit na normallnu grafiku.

Inak pozorovacie uhly su v skutocnosti dost dolezite. Ked sa totiz pozeras doprostred obrazu a panel nema dobre PU, tak sa kraje a rohy obrazu mozu inak zafarbovat - proste od toho, ze sa na ne divas pod uhlom. Takze ked chces vidiet verne farby na kraji, musis pohnut hlavou. Pri TN paneloch sa to moze prejavit uz pri 19" uhlopriecke, pri IPS/VA tak okolo 24", ale aj 22". Na konkretnej technologii ani tak nezalezi, dobry TN panel moze mat lepsie uhly a ine vlastnosti lepsie ako slaby IPS.

To je tak ako s fotakmi. Kopec ich pouziva uplne rovnake senzory, ale spracovanie obrazu sa lisi, AA filter je iny, obraz je potom uplne iny. A podobne ako CCD je inherentne lepsia technologia ako CMOS, aj tak sa uz pouziva iba CMOS a lepsie sa vyvija. Tak TN/IPS/PVA su na tom tiez tak.

My 2 cents
 
bonifacko
2011-09-28 12:15:16+02
príspevok od: designmesk
Osobne mam PVA od NECu, ale ak by som nechcel vela investovat siel by som do http://www.alza.sk/24-dell-u2412m-d260038.htm (LED+IPS)

Plus fajna zaruka:
Tříletá výměnná servisní služba typu Next Business Day Exchange se zárukou Premium Panel Guarentee
Tiež uvažujem dokupiť zaruku plus 3 roky. V alza nakupujem niekolko rokov. Tento model vyzera fajn, hlavne to rozlišenie.Lenze ja mam graficku kartu do 1920x1080. To bude fungovat?
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()