Hore
Fórum » FUJIFILM fórum
 

Fujifilm finepix s5800

Wivik
2018-01-26 23:15:04+01
Momentálne fotím dcérku ktorá je stále v pohybe a kým sa naučím nastavovať foťák tak sa mi osvedčil režím šport. A tu je moja otázka. Viem tento režim nastaviť tak aby mi robil pekné fotky aj pri nie ideálnom osvetlení? Pekné fotky mám doma keď je slnko. Inak sú fotky tmavé. Ale chcela by som fotiť aj večer pri umelom osvetlení alebo keď je zamračené. Alebo to nie je možné? Viete mi aj laicky vysvetliť prečo v tomto režime nie je možné nastaviť blesk? Ďakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-01-26 23:25:15+01
príspevok od: Wivik
Momentálne fotím dcérku ktorá je stále v pohybe a kým sa naučím nastavovať foťák tak sa mi osvedčil režím šport. A tu je moja otázka. Viem tento režim nastaviť tak aby mi robil pekné fotky aj pri nie ideálnom osvetlení? Pekné fotky mám doma keď je slnko. Inak sú fotky tmavé. Ale chcela by som fotiť aj večer pri umelom osvetlení alebo keď je zamračené. Alebo to nie je možné? Viete mi aj laicky vysvetliť prečo v tomto režime nie je možné nastaviť blesk? Ďakujem.
Zazraky sa nedeju. Fot ked je pekne. Ineu radu enamam. Ludia casto zabudaju, ze niekedy je lepsie tocit video, ako sa snazit horsim fotoapartom fotit za pzlych podmienok.
 
martinmlm
2018-01-27 19:46:57+01
príspevok od: Wivik
Momentálne fotím dcérku ktorá je stále v pohybe a kým sa naučím nastavovať foťák tak sa mi osvedčil režím šport. A tu je moja otázka. Viem tento režim nastaviť tak aby mi robil pekné fotky aj pri nie ideálnom osvetlení? Pekné fotky mám doma keď je slnko. Inak sú fotky tmavé. Ale chcela by som fotiť aj večer pri umelom osvetlení alebo keď je zamračené. Alebo to nie je možné? Viete mi aj laicky vysvetliť prečo v tomto režime nie je možné nastaviť blesk? Ďakujem.
Treba doma vymeniť žiarovky za silnejšie
 
PeCh
2018-01-27 21:52:31+01
Predpokladám, že ten šport funguje, lebo pri tomto režime používa krátke časy, čo je na pobehujúce deti nevyhnutné. Keď je však málo svetla, tak pri krátkom čase narážaš na limity foťáku. Jednoducho pri slabom svetle máloktorý fotoaparát fotí dobre. Nehovoriac o takomto kompakte. Zmier sa s tým. Ak chceš fotiť potrebuješ svetlo.
 
Wivik
2018-01-28 11:12:57+01
príspevok od: Karol Srnec
Zazraky sa nedeju. Fot ked je pekne. Ineu radu enamam. Ludia casto zabudaju, ze niekedy je lepsie tocit video, ako sa snazit horsim fotoapartom fotit za pzlych podmienok.
Dakujem za odpoved. Viem ze je to slaby fotak ( je to sluzobny) len som myslela ci nejakym nastavenim sa to neda o trolilinku zlepsit.
 
Wivik
2018-01-28 11:23:25+01
príspevok od: PeCh
Predpokladám, že ten šport funguje, lebo pri tomto režime používa krátke časy, čo je na pobehujúce deti nevyhnutné. Keď je však málo svetla, tak pri krátkom čase narážaš na limity foťáku. Jednoducho pri slabom svetle máloktorý fotoaparát fotí dobre. Nehovoriac o takomto kompakte. Zmier sa s tým. Ak chceš fotiť potrebuješ svetlo.
Rozumiem spravne ze cim kratsia uzavierka tak tym vacsie naroky na svetlo? Pri inom rezime je fotka svetla aj pri umelom osvetleni len je rozmazana. Dcerke sa este pozovat nechce . A co je horsie nemozem fotit uz ani na auto asi som nieco prestavila. Ale ako som uz spominala je to sluzobny. Chcem si kupit vlastny len sa fo toho nevyznam tak zatial si o tom len citam a snazim sa vzdelavat. Nejaka nie najdrahsia taka pre zaciatocnika zrkadlovka alebo mirrorless by zvladla urobit pekne fotky fotky v pohybe aj pri horsom svetle? Ci je to pre mna nerealna poziadavka?
 
Wivik
2018-01-28 12:05:50+01
A ešte mám jednu prosbu. Zatiaľ som si neštudovala ako funguje blesk takže keď sa dá v kratkosti mi vysvetliť prečo v tom režime nefunguje blesk budem veľmi rada.
 
K1000
2018-01-28 16:44:28+01
príspevok od: Wivik
Rozumiem spravne ze cim kratsia uzavierka tak tym vacsie naroky na svetlo? Pri inom rezime je fotka svetla aj pri umelom osvetleni len je rozmazana. Dcerke sa este pozovat nechce . A co je horsie nemozem fotit uz ani na auto asi som nieco prestavila. Ale ako som uz spominala je to sluzobny. Chcem si kupit vlastny len sa fo toho nevyznam tak zatial si o tom len citam a snazim sa vzdelavat. Nejaka nie najdrahsia taka pre zaciatocnika zrkadlovka alebo mirrorless by zvladla urobit pekne fotky fotky v pohybe aj pri horsom svetle? Ci je to pre mna nerealna poziadavka?
Áno, správne si povedala: Čím kratší čas uzávierky, tým väčšie nároky na svetlo.

Fotografovať pohyb pri slabom svetle je to najnáročnejšie, čo môžeš od fotoaparátu vyžadovať. Pretože potrebuješ krátke časy uzávierky, aby sa ti subjekt pohybom nerozmazal. Preto potrebuješ viac svetla. Na to sa dá použiť blesk, ale ten samozrejme mení ako bude scéna vyzerať - ako bude osvetlená. Používaniu blesku môže byť pomerne zložité, aby to aj dobre vyzeralo, napríklad ja to neviem.

Ak nechceš používať blesk, potrebuješ fotoaparát s čo najväčším snímačom. Čím väčší snímač, tým lepšie fotí pri slabom svetle. Pozri si priložený obraázok, na ktorom sú porovnané veľkosti snímačov, ktoré sa dnes montujú do fotoaparátov. Tvoj fotoaparát má ten najmenší. Pre dobré výsledky pri slabom svetle potrebuješ snímač od veľkosti 1" a viac. Našťastie, až do veľkosti snímača APS-C sa dajú kúpiť kvalitné amatérske fotoaparáty, či už zrkadlovky, bezzrkadlovky, alebo aj kompaktné fotoaparáty.

Tu je článok o amatérskych fotoaparátoch do 700 EUR, ktorý bol nedávno zverejnený na tomto webe: www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/sprievodca-kupujuceho/15-fotoaparatov-pod-stromcek-do-700/

Ak sa rozhodneš pre fotoaparát s vymeniteľným objektívom (zrkadlovku alebo bezzrkadlovku), dosiahneš ešte lepšie výsledky, ak si k nemu zaobstaráš objektív s vysokou svetelnou priepustnosťou. Tá sa označuje tzv. číslom f - čím nižšie, tým lepšie. Napríklad f2,8 je už fajn svetelný objektív. A tu znovu máš šťastie, lebo takéto objektívy nie sú ani veľmi drahé. Dajú sa kúpiť of 120 EUR nové, alebo ešte lacnejšie použité (príklad: Nikon 50 / f1.8 D).
 
PeCh
2018-01-28 16:51:51+01
príspevok od: Wivik
Rozumiem spravne ze cim kratsia uzavierka tak tym vacsie naroky na svetlo? Pri inom rezime je fotka svetla aj pri umelom osvetleni len je rozmazana. Dcerke sa este pozovat nechce . A co je horsie nemozem fotit uz ani na auto asi som nieco prestavila. Ale ako som uz spominala je to sluzobny. Chcem si kupit vlastny len sa fo toho nevyznam tak zatial si o tom len citam a snazim sa vzdelavat. Nejaka nie najdrahsia taka pre zaciatocnika zrkadlovka alebo mirrorless by zvladla urobit pekne fotky fotky v pohybe aj pri horsom svetle? Ci je to pre mna nerealna poziadavka?
Jednoduchá rada neexistuje . Fotenie detí je asi najnáročnejšia fotodisciplína.Ani s profesionálnou fotovýbavou to nie je jednoduché. Treba však hlavne skúšať a rátať s množstvom odpadu.

A teraz postupne pár vecí na vysvetlenie. Áno, chápeš správne, že pri kratšej uzávierke sú väčšie nároky na svetlo. Aj keď je to v skutočnosti dôsledok niečoho iného. Ak máš napríklad dve fotky, jednu s časom 1 sekundu a druhú s časom 1/100 sekundy (ostatné parametre nezmenené), tak pri tej sekunde prejde na senzor 100× viac svetla ako pri expozície za 1/100 sekundy. Avšak čas 1 sekundy na fotenie detí použiješ len ťažko (dieťa za 1 sekundu prebehne aj 1 meter . Celkovo expozíciu tvoria 3 parametre: expozičný čas (na pohyb detí potrebuješ aspoň tú 1/100 ale často je i 1/200 málo), clona (to je záležitosť objektívu, typicky v interiéri však či chceš alebo nechceš používaš najviac otvorenú clonu - v tvojom prípade je to f/3.5, čo je nič moc a objektív tu nevymeníš) a citlivosť senzora/filmu (kompakt s malým senzorom a ešte aj staršia generácia znamená žiadna sláva - pochybujem, či máš použiteľných aspoň ISO 800). Poštuduj si niečo o expozičnom trojuholníku. Reálne tu narážaš na samé limity tvojej techniky - určite fotoaparát používa nijvyššie ISO, aké môže. Clonu takisto. A čas potom vychádza podľa dostupného svetla - tu ti nastanú dve možnosti - buď použiješ čas, ktorí ti síce zmrazí pohyb, ale fotka bude tmavá, alebo dlhší čas, ktorý bude zodpovedať správnej expozícii, ale nezmrazí pohyb a teda fotka bude rozmazaná. Výsledok je taký, že sa musíš naučiť v takých podmienkach nefotiť a radšej si ich užívať s dcérkou ako sa nervačiť s fotením.

V každom prípade ani s inou fototechnikou to nebude oveľa lepšie. Podľa toho, čo píšeš o fotení veľa nevieš. Ja zase nepoznám fotoaparát, z ktorého by automaticky liezli dobré fotky v takýchto podmienkach. Najprv si skús niečo naštudovať o fotení, potom budeš vedieť, čo potrebuješ robiť a akú techniku si kúpiť. Odporúčam ti prečítať fotoroman.cz - prípadne si to kúp ako knihu (Mistrovství práce s DSLR).

Keby si sa aj rozhodla kúpiť najlepšiu zrkadlovku (povedzme Nikon D850), tak by si s ňou ťažko urobila lepšie fotky. Skôr si myslím, že v skutočnosti by si urobila ešte horšie (teda aj tam kde cez deň dnes urobíš dobrú fotku, by si fotila horšie). Je totiž oveľa náročnejšia na obsluhu a vedomosti a neodpúšťa žiadnu chybu. Asi najlepší kompromis by bolo pre teba fotiť s bezrkadlovkou Olympusom, napr. OM-D EM-10 alebo kompaktom Sony RX100, či Canon GX7. Ale ani s nimi to nepôjde bez nejakých skúseností a tiež nie za každého svetla. Takže najprv študuj a potom kupuj. Niekedy je dokonca jednoduchšie zaplatiť si fotky u nejakého skutočného fotografa detí.

A ešte jedna vec, neviem aké máš svetlo, ale človek i fotoaparát je na svetlo citlivý exponenciálne. Tebe sa môže zdať, že je svetla skoro rovnako, v skutočnosti tam môže byť aj štvornásobný rozdiel. Napríklad, aj keď sa to nezdá, tak keď sa pozeráš cez slnečné okuliare, a zdá sa ti že vidíš dosť svetla, tak cez sklá prechádza asi len 12 % svetla. V praxi v interiéri aj so špičkovými fotoaparátmi a objektívmi môže vychádzať expozícia úplne na limit, povedzme na 1/100, f/1.4 a ISO3200 (EV=3), v lete v exteriéri zase 1/100, f/16 a ISO100 (EV15). Rozdiel medzi týmito scénami je 12 EV, čo predstavuje 2^12 cca 4000-násobne! viac alebo menej svetla. To je obrovský rozdiel. Ak aj kúpiš amatérsku zrkadlovku, tak setový objektív má najlepšiu svetelnosť f/3.5, čo je oproti špičkovému svetelnému objektívu zase asi 6×menej svetla. A kde nie je svetlo, nedá sa fotiť. A fotenie je viacej o tom svetle ako o fototechnike.
 
PeCh
2018-01-28 16:58:12+01
príspevok od: Wivik
A ešte mám jednu prosbu. Zatiaľ som si neštudovala ako funguje blesk takže keď sa dá v kratkosti mi vysvetliť prečo v tom režime nefunguje blesk budem veľmi rada.
Dôvodom môže byť veľa. Skús si prečítať manuál, môže to tam byť vysvetlené. V zásade môže ísť o zapnuté sériové fotenie, prekročený synchronizačný čas, zapnutá elektronická uzávierka... (aj keď u teba by som si tipol na nejaké iné nastavenie, napríklad na to, že v režime šport blesk nezapína nikdy).

Keď je málo svetla, blesk je dobrý pomocník, ale tiež je potrebné ho vedieť používať. Nie je to však nič zložité. Ako základné pravidlo by som spomenul, že ak je to možné (čo nebude prípad dvojho fotoaparátu) použiť odrazený blesk - aby vytvoril pokiaľ možno, čo najprirodzenejšie difúzne osvetlenie. Ak totiž napáliš blesk priamo, tak málokedy vyzerá fotka dobre, nanajvýš dokumentačná kvalita (fotku pozriem a už sa k nej nevrátim).
 
PeCh
2018-01-28 17:03:55+01
príspevok od: K1000
Áno, správne si povedala: Čím kratší čas uzávierky, tým väčšie nároky na svetlo.

Fotografovať pohyb pri slabom svetle je to najnáročnejšie, čo môžeš od fotoaparátu vyžadovať. Pretože potrebuješ krátke časy uzávierky, aby sa ti subjekt pohybom nerozmazal. Preto potrebuješ viac svetla. Na to sa dá použiť blesk, ale ten samozrejme mení ako bude scéna vyzerať - ako bude osvetlená. Používaniu blesku môže byť pomerne zložité, aby to aj dobre vyzeralo, napríklad ja to neviem.

Ak nechceš používať blesk, potrebuješ fotoaparát s čo najväčším snímačom. Čím väčší snímač, tým lepšie fotí pri slabom svetle. Pozri si priložený obraázok, na ktorom sú porovnané veľkosti snímačov, ktoré sa dnes montujú do fotoaparátov. Tvoj fotoaparát má ten najmenší. Pre dobré výsledky pri slabom svetle potrebuješ snímač od veľkosti 1" a viac. Našťastie, až do veľkosti snímača APS-C sa dajú kúpiť kvalitné amatérske fotoaparáty, či už zrkadlovky, bezzrkadlovky, alebo aj kompaktné fotoaparáty.

Tu je článok o amatérskych fotoaparátoch do 700 EUR, ktorý bol nedávno zverejnený na tomto webe: www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/sprievodca-kupujuceho/15-fotoaparatov-pod-stromcek-do-700/

Ak sa rozhodneš pre fotoaparát s vymeniteľným objektívom (zrkadlovku alebo bezzrkadlovku), dosiahneš ešte lepšie výsledky, ak si k nemu zaobstaráš objektív s vysokou svetelnou priepustnosťou. Tá sa označuje tzv. číslom f - čím nižšie, tým lepšie. Napríklad f2,8 je už fajn svetelný objektív. A tu znovu máš šťastie, lebo takéto objektívy nie sú ani veľmi drahé. Dajú sa kúpiť of 120 EUR nové, alebo ešte lacnejšie použité (príklad: Nikon 50 / f1.8 D).
Máš pravdu, ale keď dáš amatérovi fotoaparát s veľkým senzorom (napr. FF Nikon 850D) a dáš k tomu sveteľný objektív (povedzme 85/1.4), čo je inak skvelá kombinácia, tak vo výsledku nebude schopný odfotiť nič v pohybe, lebo hĺbka ostrosti bude taká malá, že na fotke nebude mať nič ostré (alebo aspoň nie to, čo by chcel). To bude mať problém aj pri APS-C fotoaparáte (povedzme Nikon D3200 a 50/1.8 objektíve). S takýmito kombináciami to už aj treba vedieť fotiť (a vedieť, aké režimy AE a AF používať).
 
Wivik
2018-01-28 17:51:10+01
Dakujem vsetkym za komentare a rady. Akurat si citam clanok o objektivoch vo fotoskole aby som to aspon trochu pochopila ako co funguje a co znamenaju jednotlive oznacenia. Chcela by som lepsi fotak ako mam teraz k dispozicii ale nakolko viem ze fotenie nebude moja obziva tak si nemozem dovolit nejaky velmi drahy (ani neviem ocenit hodnotu fotaku). A tiez viem ze hlavnymi objektmi fotenia bude moja rodina tak momentalne sa zameriavam na fotenie v pohybe. A ked ma to chyti za srdce a fotak dovoli aj nieco viac tak mozem skusat aj nieco umeleckejsie. Ale rada by som mala fotak s lepsimi funkciami od zaciatku lebo ako sa poznam ked uz jeden budem mat iny nekupim kym sa ten prvy neznici. Momentalne to beriem tak ze nemam ziadny lebo sluzobny mi mozu hocikedy vziat. Rozmyslam nad kupou z bazaru ale najprv sa o fotakoch musim nieco naucit. Aj ked je vtipne ucit sa fotit bez fotaku.

Zamyslam sa este nad poslednou pripomienkou. Preco ako amater by som nevedela urobit peknu fotku s profesionalnym fotakom? A tiez to neznamena ze na moje zameranie sa to nemozem naucit. Urcite nepotrebujem vediet uplne vsetky funkcie a moznosti na zaciatku ale skusanim a ucenim sa sa aj nejaka pekna foto musi predsa podarit.
 
Wivik
2018-01-28 18:11:49+01
A este k foteniu u profesionala.
Akurat pred tyzdnom sme boli a mam problem vybrat 5 na retus. Skoro vobec sa nepozera do objektivu a ani sa velmi neusmieva. Nemam rada strojene fotky ale mam pocit ze ja doma urobim krajsie zabery. Ja aj ked mobilom fotim tak jedna z desiatich je pouzitelna. Tak som dost sklamana ze za toto som zaplatila. Viem ze tazko je fotit ked dieta zaujima nieco ine ako fotit sa. Preto chcem fotak aby som mohla fotit ked je na to spravna doba .
 
K1000
2018-01-28 20:46:21+01
príspevok od: Wivik
Dakujem vsetkym za komentare a rady. Akurat si citam clanok o objektivoch vo fotoskole aby som to aspon trochu pochopila ako co funguje a co znamenaju jednotlive oznacenia. Chcela by som lepsi fotak ako mam teraz k dispozicii ale nakolko viem ze fotenie nebude moja obziva tak si nemozem dovolit nejaky velmi drahy (ani neviem ocenit hodnotu fotaku). A tiez viem ze hlavnymi objektmi fotenia bude moja rodina tak momentalne sa zameriavam na fotenie v pohybe. A ked ma to chyti za srdce a fotak dovoli aj nieco viac tak mozem skusat aj nieco umeleckejsie. Ale rada by som mala fotak s lepsimi funkciami od zaciatku lebo ako sa poznam ked uz jeden budem mat iny nekupim kym sa ten prvy neznici. Momentalne to beriem tak ze nemam ziadny lebo sluzobny mi mozu hocikedy vziat. Rozmyslam nad kupou z bazaru ale najprv sa o fotakoch musim nieco naucit. Aj ked je vtipne ucit sa fotit bez fotaku.

Zamyslam sa este nad poslednou pripomienkou. Preco ako amater by som nevedela urobit peknu fotku s profesionalnym fotakom? A tiez to neznamena ze na moje zameranie sa to nemozem naucit. Urcite nepotrebujem vediet uplne vsetky funkcie a moznosti na zaciatku ale skusanim a ucenim sa sa aj nejaka pekna foto musi predsa podarit.
RE: "Zamyslam sa este nad poslednou pripomienkou. Preco ako amater by som nevedela urobit peknu fotku s profesionalnym fotakom?"

To povedal kolega preto, lebo čím väčší snímač a čím svetelnejší objektív, tým viac sa znižuje hĺbka ostrosti - rozsah vzdialeností od teba (od-do), v ktorom budú objekty zaostrené.
To je druhá strana mince. Malá hĺbka ostrosti je často žiadaný a cenný efekt, ale niekedy nie je namieste a treba sa naučiť dobre ho kontrolovať - nastaviť to tak, aby práve to bolo zaostrené, čo chceš. To chce trochu cviku, atď.

Všetky tieto koncepty sa Ti ozrejmia, ak budeš mať chuť si o tom čítať a experimentovať s foťákom.

Toto bol kedysi skvelý simulátor fungovania fotoaparátu, ktorý ľahkou formou pomáhal začiatočníkom vniknúť do veci: http://camerasim.com/apps/original-camerasim/web//
Ale je robený vo Flash, a Flash už dnes málokto používa (asi nikto, kto má Mac). Možno tu niekto bude vedieť odporučiť iný podobný simulátor.
 
K1000
2018-01-28 20:47:58+01
Tento ešte simulátor som našiel: http://www.canonoutsideofauto.ca/play/
 
Wivik
2018-01-28 20:55:38+01
príspevok od: K1000
RE: "Zamyslam sa este nad poslednou pripomienkou. Preco ako amater by som nevedela urobit peknu fotku s profesionalnym fotakom?"

To povedal kolega preto, lebo čím väčší snímač a čím svetelnejší objektív, tým viac sa znižuje hĺbka ostrosti - rozsah vzdialeností od teba (od-do), v ktorom budú objekty zaostrené.
To je druhá strana mince. Malá hĺbka ostrosti je často žiadaný a cenný efekt, ale niekedy nie je namieste a treba sa naučiť dobre ho kontrolovať - nastaviť to tak, aby práve to bolo zaostrené, čo chceš. To chce trochu cviku, atď.

Všetky tieto koncepty sa Ti ozrejmia, ak budeš mať chuť si o tom čítať a experimentovať s foťákom.

Toto bol kedysi skvelý simulátor fungovania fotoaparátu, ktorý ľahkou formou pomáhal začiatočníkom vniknúť do veci: http://camerasim.com/apps/original-camerasim/web//
Ale je robený vo Flash, a Flash už dnes málokto používa (asi nikto, kto má Mac). Možno tu niekto bude vedieť odporučiť iný podobný simulátor.
Dik za vysvetlenie
 
PeCh
2018-01-28 23:03:56+01
príspevok od: Wivik
Dakujem vsetkym za komentare a rady. Akurat si citam clanok o objektivoch vo fotoskole aby som to aspon trochu pochopila ako co funguje a co znamenaju jednotlive oznacenia. Chcela by som lepsi fotak ako mam teraz k dispozicii ale nakolko viem ze fotenie nebude moja obziva tak si nemozem dovolit nejaky velmi drahy (ani neviem ocenit hodnotu fotaku). A tiez viem ze hlavnymi objektmi fotenia bude moja rodina tak momentalne sa zameriavam na fotenie v pohybe. A ked ma to chyti za srdce a fotak dovoli aj nieco viac tak mozem skusat aj nieco umeleckejsie. Ale rada by som mala fotak s lepsimi funkciami od zaciatku lebo ako sa poznam ked uz jeden budem mat iny nekupim kym sa ten prvy neznici. Momentalne to beriem tak ze nemam ziadny lebo sluzobny mi mozu hocikedy vziat. Rozmyslam nad kupou z bazaru ale najprv sa o fotakoch musim nieco naucit. Aj ked je vtipne ucit sa fotit bez fotaku.

Zamyslam sa este nad poslednou pripomienkou. Preco ako amater by som nevedela urobit peknu fotku s profesionalnym fotakom? A tiez to neznamena ze na moje zameranie sa to nemozem naucit. Urcite nepotrebujem vediet uplne vsetky funkcie a moznosti na zaciatku ale skusanim a ucenim sa sa aj nejaka pekna foto musi predsa podarit.
Nie, že by si nevedela urobiť peknú fotku s profesionalnym foťákom. Len je to o dosť ťažšie. Preto je potrebné sa to naučiť.

Oveľa jednoduchšie sa ti začne fotiť s amatérskym fotoaparátom na automatiku. Jednak sa to týka nastavenia fotoaparátu, hlavne musíš vedieť ako ostriť v akej situácii. Nehovoriac aké je to ťažké pri pobehujúcich deťoch. Musíš rátať, že častejšie zaostríš zle ako dobre. A to aj v prípade, že je dobré svetlo. S mobilom alebo kompaktom máš všetko ostré, s profi zrkadlovkou to dosiahneš len ťažko. A najmä v zlom svetle a z blízka. Potom môžeš dostať takto zaostrené fotky: https://www.flickr.com/photos/dennealisephotography/4396641847/ alebo https://www.flickr.com/photos/dotbenjamin/2660459737/ (vizuálne je to atraktívne, ale musíš vedieť ako zaostriť správne). Samozrejme dá sa to naučiť, ale dovtedy budeš mať kopec odpadu. Preto je výhodnejšie začínať s jednoduchším (a lacnejším fotoaparátom).

Ak chceš fotiť pohyb znamená to, že potrebuješ dostatok svetla. Ak máš málo svetla, tak nefoť pohyb, ale statické fotky. To je dobré pravidlo aj keď začínaš so skutočne dobrým fotoaparátom. A keď sa ti toto bude dariť, tak potom môžeš experimentovať ďalej.
 
Luboss7
2018-01-28 23:48:07+01
príspevok od: Wivik
Momentálne fotím dcérku ktorá je stále v pohybe a kým sa naučím nastavovať foťák tak sa mi osvedčil režím šport. A tu je moja otázka. Viem tento režim nastaviť tak aby mi robil pekné fotky aj pri nie ideálnom osvetlení? Pekné fotky mám doma keď je slnko. Inak sú fotky tmavé. Ale chcela by som fotiť aj večer pri umelom osvetlení alebo keď je zamračené. Alebo to nie je možné? Viete mi aj laicky vysvetliť prečo v tomto režime nie je možné nastaviť blesk? Ďakujem.
Ak chceš lepšie fotky dcérky vnútri, potrebuješ viac svetla. Najjednoduchšie je použiť externý blesk a namieriť ho na strop, alebo stenu. Tým získaš pekné svetlo v izbe, blesk svieti len krátko, takže "zamrazí" pohyb a dcérka zostane ostrá. Len potrebuješ iný foťák, na ktorý môžeš taký blesk pripojiť. Môžeš ešte skúsiť (hlavne vonku, keď je málo svetla, zamračené a pod.) tzv. panning, teda sledovať dcérku foťákom a vtedy sa dá získať ostrý záber aj s dlhším časom, napr. 1/30 s, a budeš mať pekne rozmazané pozadie. To zvládneš aj so svojím foťákom. Treba nastaviť režim kde si zvolíš expozičný čas a skúsiť rôzne časy, podľa rýchlosti pohybu a tvojich schopností. Ak chceš fotiť so svojím foťákom s bleskom, tak si nastav režim P a zapni si blesk. Len výsledok je taký, že veci vpredu sú presvetlené a pozadie je tmavé, pretože svetlo zo vzdialenosťou rýchlo ubúda.
 
Wivik
2018-01-29 14:14:23+01
Dakujem. Aspon viem ze co mam skusat a co studovat.

Zaujima ma ako to funguje v praxi s tym ostrenim. Pozerala som ze su na to tabulky alebo prevodnik. Zistujete odhadom ako ste daleko od objektu? Lebo predpokladam ze s metrom nepobehujete. A na zaciatku je to pokus omyl? Este pri krajinke si to ako tak viem predstavit ale ked sa fotia nejake preteky tak to si uz vobec neviem predstavit lebo ta vzdialenost sa stale meni. Viem ze este dost predbieham, len mi to tak napadlo ked si o tom citam.
 
K1000
2018-01-29 15:37:07+01
príspevok od: Wivik
Dakujem. Aspon viem ze co mam skusat a co studovat.

Zaujima ma ako to funguje v praxi s tym ostrenim. Pozerala som ze su na to tabulky alebo prevodnik. Zistujete odhadom ako ste daleko od objektu? Lebo predpokladam ze s metrom nepobehujete. A na zaciatku je to pokus omyl? Este pri krajinke si to ako tak viem predstavit ale ked sa fotia nejake preteky tak to si uz vobec neviem predstavit lebo ta vzdialenost sa stale meni. Viem ze este dost predbieham, len mi to tak napadlo ked si o tom citam.
Zaostrovanie je automatické, podobne ako na Tvojom terajšom fotoaparáte. Stlačíš spúšť do polovice, zaostrí. Viac než 95% dnes predávaných kombinácií fotoaparátu a objektívu má automatické zaostrovanie, aj tých najprofesionálnejších.

Ide len o to, fakt dokázať zamerať a zaostriť to, čo chceš. Znie to ľahko, ale nie je to ľahké. Najmä u detí, ktoré sa v jednom kuse pohybujú.

Je rozdiel medzi TAKMER dobre zaostrenou fotkou, a naozaj dobre zaostrenou. U tej takmer dobre zaostrenej budeš mať pocit, že to nie je ono, že Ťa na nej niečo ruší.

Napríklad u portrétov je absolútne nevyhnutné, aby boli ostré oči. Ak nie sú, fotka je na zahodenie.

Na ilustráciu pripájam jednu takú, ktorú som tu akurát včera publikoval. Všimneš si, že nie sú správne zaostrené oči. Ďalej si môžeš všimnúť malú hĺbku ostrosti, o ktorej sme hovorili - aký malý rozsah scény je ostrý. Ani len rúčka s kladivom nie je ostrá, nieto ešte pozadie. V tomto prípade som tento efekt použil zámerne a dosiahol som ho použitím veľmi svetelného objektívu, najväčšieho snímača aký sa bežne používa a malou vzdialenosťou od subjektu.

Zaostrovanie znie jednoducho - stlačiš gombík a zaostrí. Ale nie je to také jednoduché, ak to má byť fakt dobre.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()