Hore
Fórum » FUJIFILM fórum
 

Fujifilm X100 T

Kejval
2020-12-25 15:42:06+01
Ahoj!
Dostal som tento foťák a trocha ma zarazilo meranie expozície.
Hádže mi to, oproti Sony Nex, niekedy až o 1,5 EV dlhšie časy.
Je to vlastnosť,alebo chyba? Taktiež občas ten istý záber nerovnako exponuje. Robia toto Fujiny,alebo je pokazený?
Ďakujem za prípadné odpovede.
 
fatality
2020-12-25 18:15:29+01
príspevok od: Kejval
Ahoj!
Dostal som tento foťák a trocha ma zarazilo meranie expozície.
Hádže mi to, oproti Sony Nex, niekedy až o 1,5 EV dlhšie časy.
Je to vlastnosť,alebo chyba? Taktiež občas ten istý záber nerovnako exponuje. Robia toto Fujiny,alebo je pokazený?
Ďakujem za prípadné odpovede.
ako mas nastavene meranie expozicie? mal som x100t a teraz mam xt20 a oba hadzu o cca
0.3EV kratsie casy oproti Nikonu,co som mal..
 
patrac00
2020-12-25 18:34:04+01
možno blbosť, ale nemáš posunutú korekciu expozície?
 
Kejval
2020-12-25 21:07:30+01
Chlapi,skúšal ,porovnával som všetky tri spôsoby merania expozície,teda viaczónové,bodové,integrálne u Fuji a viacbodové,bodové a stredové u Sony. Rovnaká clona a ISO.
ND filter vypnutý,korekcia na nule. Najväčší rozdiel bol medzi viaczónovým a viacbodovým,niekedy 1,5 EV,niekedy menej,podľa záberu.
 
fatality
2020-12-26 11:24:12+01
príspevok od: Kejval
Chlapi,skúšal ,porovnával som všetky tri spôsoby merania expozície,teda viaczónové,bodové,integrálne u Fuji a viacbodové,bodové a stredové u Sony. Rovnaká clona a ISO.
ND filter vypnutý,korekcia na nule. Najväčší rozdiel bol medzi viaczónovým a viacbodovým,niekedy 1,5 EV,niekedy menej,podľa záberu.
vyskusal by som cvaknut rovnmerny motiv,napr.jednofarebnu,rovnomerne nasvietenu stenu..ak to bude tak velky rozdiel(skusil by som mozno este 3ti fotak,ideal iny nez sony a fuji),tak servis..
 
pirhi
2020-12-26 11:36:42+01
Ja len na okraj, Fuji má iný prepočet iso ako iné značky (nikon a Canon) Sony netuším ako je na tom. Aj dlhšie časy sú celkom divné to je pravda
 
Ajax2
2020-12-26 12:42:13+01
Treba sa snažiť robiť dobré foto a nie riešiť takéto technické blbosti.
 
Kejval
2020-12-26 17:19:00+01
príspevok od: fatality
vyskusal by som cvaknut rovnmerny motiv,napr.jednofarebnu,rovnomerne nasvietenu stenu..ak to bude tak velky rozdiel(skusil by som mozno este 3ti fotak,ideal iny nez sony a fuji),tak servis..
Vyskúšal som tú stenu a tam bol najvačší rozdiel dokonca 2 EV.
Ale cvakol som potom aj reálnu,kontrastnú scénu v izbe oboma foťákmi tak,aby fotky boli,podľa možnosti, rovnako exponované. A tam bol čas Fuji už len o1/3 EV dlhší. Ešte sa s tým pohrám.
Fuji je asi iné,ako píše pirhi. Aj to občas rovnaký záber,pri rovnakom nastavení,exponuje rozlične.Raz je fotka tmavšia,raz bledšia,alebo inak vyváži bielu. Mám dojem,že som toto o nejakej Fujine už čítal.
A ešte som čosi našiel pri konci tejto diskusie a href="https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/fujifilm-x100t/" class="link">www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/fujifilm-x100t/
 
pirhi
2020-12-26 18:44:30+01
Ja som na rýchlo porovnával neporovnateľné.. FF nikon D850 a Fuji x 100v na rovnakých nastaveniach.. Iso 200 a f4 fuji hlási pri rovnakej scéne 1/6s kým nikon 1/13s. Áno viem FF, verzus apsc, mal som pre rátať clonu.. Ešte by sa možno mohlo zmieniť že svetelnosť objektívu je matematická funkcia.. A tom koľko svetla prejde reálne cez objektív toho veľa nepovie.chcelo by to zistiť T-stop, ako sa udáva na cine objektívoch. Ja som sa zmieril a tým že Fuji nemeria scénu rovnako ako D850, nepoužívam ich kompetetivne, ale ako doplnok, takže mi to až tsk neprekáža. Kým mam dobre exponovanú foto je mi jedno či to druhý foťák vie spraviť s iným časom..
 
Kejval
2020-12-26 19:09:52+01
pirhi, tam sa,podľa mňa,žiadna clona neprerátava.
Porovnával si porovnateľné. Dík.
 
Scout
2020-12-28 19:03:30+01
príspevok od: pirhi
Ja len na okraj, Fuji má iný prepočet iso ako iné značky (nikon a Canon) Sony netuším ako je na tom. Aj dlhšie časy sú celkom divné to je pravda
Prečo sú tie dlhšie časy u Fuji divne ?.... Veď z toho vyplýva, že Fuji trošku fejkuje ISO. Takže to ISO 200 je vlastne cca 100. Aj inde tu na fóre to borci čo sa vyznajú rozoberajú, že ak chceš mať na Fuji rovnako exponovanú fotku musíš dať vyššie ISO. A myslím, že spomínali 1EV rozdiel
 
pirhi
2020-12-29 09:44:22+01
príspevok od: Scout
Prečo sú tie dlhšie časy u Fuji divne ?.... Veď z toho vyplýva, že Fuji trošku fejkuje ISO. Takže to ISO 200 je vlastne cca 100. Aj inde tu na fóre to borci čo sa vyznajú rozoberajú, že ak chceš mať na Fuji rovnako exponovanú fotku musíš dať vyššie ISO. A myslím, že spomínali 1EV rozdiel
Keď si to takto napísal tak to má logiku narážal som na to čo písal kejval, zadal sa mi ten rozdiel väčší na to aby to bolo len tým rôznym prepočtom ISO. Ale keď som si to vyskúšal tak to vychádza tak ako píšeš ty. Ale ako som už písal, až tak veľmi ma to netrápi nikdy som tomu nevenoval veľkú pozornosť. Aj keď si viem predstaviť situácie kedy by to mohol byť problém
 
fatality
2020-12-29 10:32:44+01
príspevok od: Scout
Prečo sú tie dlhšie časy u Fuji divne ?.... Veď z toho vyplýva, že Fuji trošku fejkuje ISO. Takže to ISO 200 je vlastne cca 100. Aj inde tu na fóre to borci čo sa vyznajú rozoberajú, že ak chceš mať na Fuji rovnako exponovanú fotku musíš dať vyššie ISO. A myslím, že spomínali 1EV rozdiel
nieje to az taky rozdiel..som si to vyskusal..iso 6400(canon,nikon) = iso 4000(fuji)..
 
blahoslav J B Art
2020-12-29 10:43:07+01
s tymi casmi je to rozne ... ja som napriklad zistil, ked som si pozrel fotky v archive ... ze za rovnaky cas som s Fuji urobil krajsie fotky, ako s Canon zrkadlovkou
 
Scout
2020-12-29 10:46:25+01
príspevok od: pirhi
Keď si to takto napísal tak to má logiku narážal som na to čo písal kejval, zadal sa mi ten rozdiel väčší na to aby to bolo len tým rôznym prepočtom ISO. Ale keď som si to vyskúšal tak to vychádza tak ako píšeš ty. Ale ako som už písal, až tak veľmi ma to netrápi nikdy som tomu nevenoval veľkú pozornosť. Aj keď si viem predstaviť situácie kedy by to mohol byť problém
Jasne, ani ja to moc neriešim. Keď fotím krajinu tak mám foťák na statíve a idem na najnižšie ISO.
Momentálne som prešiel z Canonu na Fuji a onedlho mi príde Fuji XT3, tak som ale zvedaví, ako si poradí na svadbe, keď bude potrebné ísť s isom hore
 
Scout
2020-12-29 10:47:07+01
príspevok od: fatality
nieje to az taky rozdiel..som si to vyskusal..iso 6400(canon,nikon) = iso 4000(fuji)..
A subjektívne vzaté to ISO 4000 je na Fuji v pohode ?
 
fatality
2020-12-29 13:56:25+01
príspevok od: Scout
A subjektívne vzaté to ISO 4000 je na Fuji v pohode ?
prepac,pomylil som sa,je to naopak..iso6400 fuji je +- iso4000 canon,nikon..
ale je to vlastne uplne jedno..je to ten isty apsc sony 24mpix snimac ako v nikonoch,sony
fotakoch..len s xtrans maskou..
takze ak nastavis rovnaky cas a clonu na akomkolvek z tychto fotakov a fotka
bude rovnako exponovana,miera sumu bude +- rovnaka..
akurat z fuji je sum koli xtrans maske viac monochromaticky,nie su tam tie farebne flaky,
ako pri bayer maske..
 
Scout
2020-12-29 15:14:44+01
príspevok od: fatality
prepac,pomylil som sa,je to naopak..iso6400 fuji je +- iso4000 canon,nikon..
ale je to vlastne uplne jedno..je to ten isty apsc sony 24mpix snimac ako v nikonoch,sony
fotakoch..len s xtrans maskou..
takze ak nastavis rovnaky cas a clonu na akomkolvek z tychto fotakov a fotka
bude rovnako exponovana,miera sumu bude +- rovnaka..
akurat z fuji je sum koli xtrans maske viac monochromaticky,nie su tam tie farebne flaky,
ako pri bayer maske..
Sám som zvedavý ako to bude vyzerať. Aj tie neduhy, ktoré sa spomínajú na internete. Ale ja som prešiel na Capture one, tak dúfam, že tam s a tie akvarelové a červíkové efekty nebudú prejavovať.

 
jozef84
2020-12-29 18:02:59+01
príspevok od: Scout
Sám som zvedavý ako to bude vyzerať. Aj tie neduhy, ktoré sa spomínajú na internete. Ale ja som prešiel na Capture one, tak dúfam, že tam s a tie akvarelové a červíkové efekty nebudú prejavovať.

Artefakty vznikajú, keď moc tlačíš na pílu pri postprocese. Hlavne doostrenie pri tráve a listoch..Mne sa osvedčilo urobiť si náhľad 50-100% a hľadať kompromis.
 
fatality
2020-12-29 21:59:00+01
príspevok od: Scout
Sám som zvedavý ako to bude vyzerať. Aj tie neduhy, ktoré sa spomínajú na internete. Ale ja som prešiel na Capture one, tak dúfam, že tam s a tie akvarelové a červíkové efekty nebudú prejavovať.

ten 26mpix snimac+capture one+citlivy pp a artefakty nebudu problem..
pri svadbach mam (so sumom) pochybnost..mam svoju nafotenu xh1 a xpro2
a..jednoducho apsc je apsc,nech to je bayer ci xtrans..a ten sum tam je..
jedine,ze by si ju nafotil s f1.2-1.4 sklami..ale apsc+f2.8 zoom a slabe svetlo kostola
uz je moc na tu zostavu..
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()