Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotografia na komerčné účely

Designer
Designer 2009-02-02 14:27:12+01
Všeobecné články sú tu pekne napsane, rad by som sa ale opytal na konkretnejsie situácie, do ktorých sa moxe casto fotograf dostat a nevie, či môže fotku ďalej využívat na komerčné účely: 1. fotografovanie modernej architektúry a jej následné využívanie v komerčných projektoch. Týka sa to hlavne častých fotiek ako je napríklad postava a za ňou sklenná, moderná budova. Potrebujem súhlas od majiteľa budovy na použitie fotky pre inú spoločnosť? Ako príklad dajme napr. VUB. 2. Množstvo ludí na ulici ako pozadie konkrétneho objektu - napriklad fotím model a za ním je množstvo ludí, môžem takúto fotku využit na komerčné využitie dajme tomu na billboardy, kde su uz celkom zretelne postavy v poazadi? 3. Použitie inych značiek v reklamach, napriklad robím reklamu na umývačku aut, chcem tam mať modelku a nejaké drahé autá, kde bude jasne vidiet ich značku. Potrebujem mať na to nejaké povolenie? To sa môže týkať samozrejme všetkého od oblečenia, cez značky elektroniky až po napríkad značky jedla a alkoholu. 4. Vytvaranie vektorov z fotiek znamych osobností. Potrebujem suhlas, ak si fotku spravim ako vektor pripadne ju inak prekreslím a chcem ju pouzit na reklamne ucely? Dajme tomu idem robit reklamu pre diskoteku a spravim si vektor podla znamej modelky napr. Kate Moss. Vo vacsine otazok mozno sa da logicky dedukovat, ako by to malo byt, urcite je vsak rozumnejsie mat istotu, aby potom nebolo neskoro, obzvlast ak sa jedna o renomovane znacky, ktore si chrania svoje meno.
 
Saaw
2010-11-14 14:41:01+01
Len tak sa spytam.. Z pravneho hladiska mi chce kto urcit co je moderna budova a co nie? Lebo povedat ze toto je moderna budova a toto uz nie je, je subjektivny nazor. Kto na slovensku rozhoduje o tom co je moderne a co nie? Anglicky model prava by som na slovensku velmi neuplatnoval...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()