Hore
Fórum » Právna poradňa
 

žurnalistický hyenizmus

iiii
2010-02-20 16:36:57+01
tento termín bol použitý v nejakej diskusii k Šibíkovým fotkám z Haiti... Myslíte si, že je eticky v poriadku keď hneď nasledujúce dni po zemetrasení dorazili na Haiti hordy fotografov a začali tam loviť svoje trofeje do World Press Photo a podobných súťaží ?
 
bear
- moderator
2010-02-20 16:43:23+01
Osobne by som na to asi nemal zaludok. Tie fotky ale urcite znacnou mierou pomohli motivovat vela ludi, aby prispeli k humanitarnej pomoci.
 
Strhak
2010-02-20 16:49:32+01
tak isto ako bear si myslím že nech je to trebárs aj hyenizmus, ale vďaka tomu sme sa o tom dozvedeli a vedeli včas reagovať s pomocou. Práve vďaka tomuto hyenizmu je demokracia a ťažko sa skrýva svinstvo vlád pod koberec. Aj tieto a aj iné fotky, správy, reportáže už zachránili kopec ľudských životov a aj preto nemám nič proti tomu.
 
iiii
2010-02-20 16:54:15+01
príspevok od: bear
Osobne by som na to asi nemal zaludok. Tie fotky ale urcite znacnou mierou pomohli motivovat vela ludi, aby prispeli k humanitarnej pomoci.
Toto je častý argument, že tie fotky pomáhajú motivovať, ale podľa mňa tam nemusia kvôli takým ´motivačným´ fotkám lietať hneď všetci top fotografi. Myslím, že náklady na tieto ich fotovýlety sú výsmechom voči všetkej humanitárnej pomoci, zbierkám a pod.
Myslím, že tu ide o niečo iné...
 
iiii
2010-02-20 17:04:16+01
príspevok od: Strhak
tak isto ako bear si myslím že nech je to trebárs aj hyenizmus, ale vďaka tomu sme sa o tom dozvedeli a vedeli včas reagovať s pomocou. Práve vďaka tomuto hyenizmu je demokracia a ťažko sa skrýva svinstvo vlád pod koberec. Aj tieto a aj iné fotky, správy, reportáže už zachránili kopec ľudských životov a aj preto nemám nič proti tomu.
Nie, nemýľ si to... Určite sme sa o tom nedozvedeli vďaka ním. Na to tú spravodajské televízie a pod. Nepopieram ani úlohu fotožurnalistov, ale v takýchto prípadoch mi naozaj pripadajú ako supy. Súťažia, kto lepšie nafotí tragédiu, ľudské nešťastie, krv,... efektný a kvalitný bulvár... mne sa to hnusí, pri všetkej úcte k pánom fotografom... prekračovať mŕtve telá, zavadzať lekárom a záchranárom, to chce naozaj kus profesionálnej bezcitnosti...
 
Strhak
2010-02-20 17:52:58+01
príspevok od: iiii
Nie, nemýľ si to... Určite sme sa o tom nedozvedeli vďaka ním. Na to tú spravodajské televízie a pod. Nepopieram ani úlohu fotožurnalistov, ale v takýchto prípadoch mi naozaj pripadajú ako supy. Súťažia, kto lepšie nafotí tragédiu, ľudské nešťastie, krv,... efektný a kvalitný bulvár... mne sa to hnusí, pri všetkej úcte k pánom fotografom... prekračovať mŕtve telá, zavadzať lekárom a záchranárom, to chce naozaj kus profesionálnej bezcitnosti...
neviem koľko je takých čo prekáža lekárom no nemyslím že ich je moc. Inak podľa mňa to nieje vina tích fotografov ale ľudí čo po takých snímkoch bažia. Pozri sa aké periodikum je na slovensku najpredávanejšie, veď sa im ani nieje čo čudovať že fotia toto.
 
spam82
2010-02-20 18:09:53+01
´ecce homo´ - to znie hrdo, a obcas blbo
 
slavmiro
2010-02-20 18:44:38+01
v dnesnej dobe su na mieste prve TV staby. Fotozurnalisti su az druha vlna a maju casto lepsiu moznost preniknut k podstate udalosti. Zasahuje ich to zrejme aj viac nez TV staby, casto pracuju solovo, vo vacsom ohrozeni a pod. Sibik a jemu podobny su fotograficke entity ktore su vysielane do tychto zon a pokial viem, nie su na payrole ziadnej redakcie burvalneho periodika.

P.S. Alan Hyža a Peter Kubínyi predstavia verejnosti knihu ´Misia - Slovenski saleziani vo svete´ 3. marca 2010 podvečer o 17.00 h v priestoroch kníkupectva na Poštovej ulici v Bratislave. V tom istom kníhkupectve prebehne od 23. februára do 9. marca výstava originálnych fotografií z knihy. http://issuu.com/don_bosco/docs/misia_mission
 
TTL
2010-02-20 20:40:49+01
To nie je ziaden hyenizmus. Ked je to niekoho praca, preco by ju nemal robit? Ludia si chcu v novinach precitat spravy a vidiet aj fotky. Tie fotky niekto musi urobit. Tak ako fotograf nebude velmi platny ako zachranar (lebo to nevie), tak ani zachranari nebudu robit fotky (lebo robia ine veci).

Ludia tie spravy CHCU a verte tomu, ze k zbierkam a charitam naozaj motivuju najviac taketo spravy. Myslite ze keby boli v novinach iba kratke clanky o Haiti bez akychkolvek fotografii, na ludi by to tak zaposobilo? Kdeze. Ad naklady na cesty, je uplne bezne ze na propagaciu nejakej zbierky padne 70 % vyzbieranych penazi. Takto filantropia bezne funguje. Robi sa to cele iba kvoli tym zostatkovym 30 %. Bez propagacie by sa nevyzbieralo vobec nic.

Ohladom novinarskych cien - historiu TREBA zachytit. Myslite ze o 70 rokov si bude niekto pamatat nejake zemetrasenie na Haiti? Nikto - ale fotografie zostanu a budu v ucebniciach, muzeach, galeriach. Tie ceny sluzia prave na to, aby sa vypichli take fotografie, ktore budu mat vypovedaciu hodnotu o 10, 50, 100 rokov, takze nevidim nic zle na tom ich ocenovat. Aj ked mnoho fotografov ktori dokumentuju podobne udalosti sa odmietaju zucastnit takych ceromonii.

Pravdu povediac zo zemetrasenia v Cine spred roka si pamatam iba niekolko velmi pohnutych fotografii. Keby som ich nevidel, dnes si ani nespomeniem ze tam zemetrasenie bolo.
 
TTL
2010-02-20 20:47:27+01
príspevok od: iiii
Nie, nemýľ si to... Určite sme sa o tom nedozvedeli vďaka ním. Na to tú spravodajské televízie a pod. Nepopieram ani úlohu fotožurnalistov, ale v takýchto prípadoch mi naozaj pripadajú ako supy. Súťažia, kto lepšie nafotí tragédiu, ľudské nešťastie, krv,... efektný a kvalitný bulvár... mne sa to hnusí, pri všetkej úcte k pánom fotografom... prekračovať mŕtve telá, zavadzať lekárom a záchranárom, to chce naozaj kus profesionálnej bezcitnosti...
Ja napriklad TV nemam ani o to nestojim, takze spravy mam naozaj iba z novin a netu. TV staby mi teda neprinasaju nic, nehovoriac o tom, ze urcite si nebudem nahravat TV spravy ani ukladat videoreport, kdezto fotku si mozno ulozim, niekomu preposlem alebo si rovno kupim knihu.

BTW co sa ma robit s mrtvymi telami? Obchadzat ich? S tym prekazanim by som bol tiez opatrny, existuje nespocet pripadov, ked bol fotograf na mieste skor ako zachranari a poskytol prvu pomoc, alebo objavil niekoho zasypaneho.
 
TTL
2010-02-20 20:50:22+01
príspevok od: Strhak
neviem koľko je takých čo prekáža lekárom no nemyslím že ich je moc. Inak podľa mňa to nieje vina tích fotografov ale ľudí čo po takých snímkoch bažia. Pozri sa aké periodikum je na slovensku najpredávanejšie, veď sa im ani nieje čo čudovať že fotia toto.
Nemyslim si ze nejaky bulvarny fotograf z Ringieru by siel do horucej zony... Novy cas a pod. skor pouziju jednotlive zabery z videa nejakej tlacovej agentury.

Toto robia uplne ini fotografi, ktori sa mimochodom potom doma casto niekolko tyzdnov zotavuju.
 
iiii
2010-02-20 21:15:04+01
Aby sme si rozumeli : ja v princípe nemám nič proti reportážnej fotografii. Len si myslím, že v takýchto prípadoch (Haiti, tsunami apod.) je v prvých dňoch dôležitá pomoc a nie fotenie senzačných fotiek do súťaží.
Ak si uložíš resp. prepošleš niekomu napr. takúto fotku tak dík, mne nemusíš...
Pokiaľ ide o tvoj názor na bežné fungovanie zbierok, žiaľ často to tak je, ale nie vždy (pozri si napr. www.magna.sk)
A pravdu povediac - je treba aby sme si po 70 rokoch pamätali na zemetrasenie na Haiti ?
 
rumrunner
2010-02-20 21:17:09+01
Nenazyval by som ich hyenami, su to ludia, ktori si robia svoju pracu a casto v miestach a podmienkach na ktorych by sa nikto z nas nechcel ocitnut. Na tej fotke je James Nachtwey ak sa nemylim. Poznas jeho pracu?? To je posledny fotograf s ktorym by som spajal hyenizmus. Na druhej strane treba uznat ze sa najdu aj vynimky, ale tychto tiezreporterov ja neradim do kategorie top...
 
iiii
2010-02-20 21:26:46+01
príspevok od: rumrunner
Nenazyval by som ich hyenami, su to ludia, ktori si robia svoju pracu a casto v miestach a podmienkach na ktorych by sa nikto z nas nechcel ocitnut. Na tej fotke je James Nachtwey ak sa nemylim. Poznas jeho pracu?? To je posledny fotograf s ktorym by som spajal hyenizmus. Na druhej strane treba uznat ze sa najdu aj vynimky, ale tychto tiezreporterov ja neradim do kategorie top...
Tá fotka je ilustračná, vôbec mi nešlo konkrétne o Šibíka a Nachtweya, skôr to malo ilustrovať, že ich je tam ako maku. Ten termín ´hyenizmus´ som pajcol z diskusie tuším na reflexe...
Nech už je ich práca akokoľvek úžasná, hodnotná, prínosná, nebezpečná (aj keď tu po katastrofe, asi až tak nie, možno v nejakej vojne...), stále si kladiem otázku či je treba aby sa tam hneď na druhý deň trepali cez pol zemegule...
 
rumrunner
2010-02-20 21:33:39+01
Ano je to treba. Preco?? Pretoze ludia chcu vidiet krv a ludske nestastie. To je to co dnes predava denniky, tyzdenniky...zvysuje navstevnost stranok. A tu sa mozno dostavame k tomu pravemu hyenizmu nas vsetkych, ktori chceme vidiet tu krv a nestastie...
 
iiii
2010-02-20 21:44:24+01
príspevok od: rumrunner
Ano je to treba. Preco?? Pretoze ludia chcu vidiet krv a ludske nestastie. To je to co dnes predava denniky, tyzdenniky...zvysuje navstevnost stranok. A tu sa mozno dostavame k tomu pravemu hyenizmu nas vsetkych, ktori chceme vidiet tu krv a nestastie...
Nie že by som bol svätý, ale ja teda tú krv a nešťastie rozhodne nemusím vidieť...
 
2010-02-20 21:53:22+01
príspevok od: rumrunner
Ano je to treba. Preco?? Pretoze ludia chcu vidiet krv a ludske nestastie. To je to co dnes predava denniky, tyzdenniky...zvysuje navstevnost stranok. A tu sa mozno dostavame k tomu pravemu hyenizmu nas vsetkych, ktori chceme vidiet tu krv a nestastie...
Suhlas, ludia maju tendenciu kritizovat a pozerat sa na problem z opacneho konca, nie zacat od seba. Kto nechce, nech sa nediva, keby sa nechcel divat nikto, neboli by prachy na posielanie stabov a fotografov, takto to funguje a kazdy ma na vyber..
 
Strhak
2010-02-20 22:00:35+01
príspevok od: iiii
Aby sme si rozumeli : ja v princípe nemám nič proti reportážnej fotografii. Len si myslím, že v takýchto prípadoch (Haiti, tsunami apod.) je v prvých dňoch dôležitá pomoc a nie fotenie senzačných fotiek do súťaží.
Ak si uložíš resp. prepošleš niekomu napr. takúto fotku tak dík, mne nemusíš...
Pokiaľ ide o tvoj názor na bežné fungovanie zbierok, žiaľ často to tak je, ale nie vždy (pozri si napr. www.magna.sk)
A pravdu povediac - je treba aby sme si po 70 rokoch pamätali na zemetrasenie na Haiti ?
áno je treba aby sme si to pamätali aj po 70 rokoch ( aby sa už tam nestavali také domy s tích materiálov ) a nielen toto si treba pamätať ale aj TOTO.
Nechcime aby sa história opakovala, ľudia majú pamäť krátku!!!
 
iiii
2010-02-20 22:15:47+01
Teraz si mi prihral : je OBROVSKÝ rozdiel medzi touto fotkou a tou vyššie. Aj esteticky, aj emocionálne, aj historicky. Snáď to nemusím bližšie vysvetľovať. Zverstvá, ktoré v dejinách napáchali ľudia si treba pamätať a pripomínať, to je samozrejmé. Ale nemusím k tomu použiť fotky dokumentujúce Mengeleho pokusy...
A nie som si úplne istý, či je potrebné takto zdokumentovávať aj prírodné katastrofy.
 
TTL
2010-02-21 02:39:35+01
Aj s prirodnymi katastrofami su spojene ludske osudy. To ze niektore fotky su lepsie ako ine a niektori fotografi su lepsi ako ini, tak to predsa v zivote chodi. Keby na fotoaparat, fotografiu alebo cestu za fotografiou trebalo povolenie alebo by to mohli robit iba najlepsi, naco by sme mali ephoto, ze?

Okej, zemetrasenie na Haiti nie je velmi ´fotogenicke´, ked to tak mam povedat. Aj tak si ale pamatam fotky zo zemetrasenia v Cine - zabery na tie hromady zachranarov, ktori napr. nemali dost liekov a narkozy, aby mohli pomoct kazdemu. Ak prave toto nema nakopnut nejaku humanitarnu pomoc, tak neviem co.

Ci si o 70 rokov mame pamatat zrovna zemetrasenie, to uz musi posudit buducnost. Mne pripadaju zaujimave napriklad fotografie zo zemetasenia v San Franciscu r. 1906 (http://en.wikipedia.org/wiki/San_Francisco_Fire).

Ci us niekde nafotene mrtvoly alebo iba padajuce budovy, to uz zalezi na konkretnych fotografoch a mediach, ktore ich preberaju. Rovnako zalezi na nich, ci do danej zony vobec pojdu alebo niekoho vyslu. Skratka je to ich vec. Ver ci never, ale skutocne existuju media, ktore chcu ludi informovat.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()