Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Legalny prijem

mino_9
2010-03-12 23:22:03+01
Ahojte, chcem sa opytat, ak ma volaju fotit na nejaku sukromnu akciu tipu : svadba, stuzkova, sv.prijimanie.... a davaju mi za to peniaze tak treba to nejako papierovo vybavit aby som nemal problemy zo zakonom? Som student na VS takze nemocenke a socialku ci co vsetko treba... odvadaju za mna (neviem ci rodicia alebo stat... to je jedno proste ze mi to netreba platit). Dakujem velmy pekne za UZITOCNE rady. PS: nasiel som nieco take ale je to z pred 4 rokov tak si to chcem touto cestou overit. http://www.profesia.sk/forum-prace/pracovne-vztahy/zivnost/cinnost-fotografa-12207
 
slavmiro
2010-03-12 23:28:54+01
z ruky doruky, fotky za cash, snad nechces pocas studia este behat po uradoch a platit malicherne dane. Vacsina svadobcanov a inych zadavatelov podujati co spominas si vylohami za svadbu a pod. neznizuje danovy zaklad a nepozaduju danovo-uznatelny doklad. Pozaduju dobre fotografie. :)
 
Ronn
2010-03-12 23:33:38+01
To nemusis riesit, pokial si ta objednaju a nechcu fakturu alebo doklad o zaplateni, tak nic priznavat nemusis ;). Nepoviem keby si to robil casto ale raz za cas ta to nemusi trapit, nikto ta za to nahanat nebude ;)
 
Dodo PO
2010-03-13 01:32:26+01
Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov FO majú všetci daňovníci, ktorých zdaniteľné príjmy presiahli 2 012,85 EUR. Aj bez ŽL.
 
sparks05
2010-03-13 07:32:31+01
povinost ako povinost, nikto ti nic nezisti pokial nemas ucty ;-)
z ruky do ruky a hotovo
 
immortal20
2010-03-13 08:36:12+01
hej sprav tak ze 50% si vypitaj dopredu lebo mne sa stalo ze som nafotil a nevyplatili mi ... zabil som kopu casu snahy a aj naklady na cestu atd...
odvredy 50% je vzdy zaloha !!!
 
lu_boss
2010-03-13 10:25:48+01
Dodo PO pise mudro.
Problem je ale komplikovanejsi - Mino sa pyta na zdanenie a na pripadne socialne poistenie a zdravotne poistenie. A ja by som este uvahu rozsiril o jednu vec a tou je samotna otazka podnikania. Velmi zjednodusene - ak niekto robi sustavnu, pravidelnu cinnost, ktora mu prinasa prijem, podnika neopravnene, pokial nema zivnost, nie je registrovany v SP (socialna poistovna) a ZP (zdravotna poistovna).
Pokial ide o tzv. nahodny, jednorazovy prijem - teda dosiahnem prijem, ktory sa nevyznacuje pravidelnostou, nijako k jeho dosiahnutiu nesmeruje moja snaha, nemoze nikto nic povedat. Potom sa preskuma vyska prijmu, ci ma dotycny povinnost priznat a zaplatit dan.
Moj nazor - ak Mino9 foti bez akejkolvek stopy (nie je zmluva, nie je doklad o uhrade) a ide o znamych, vobec by som to neriesil a suhlasil so Slavmirom. Ak by vsak zacal sluzby ponukat, treba vyriesit status (zivnost, dohoda, zmluva o dielo..., moznosti je viacero).
 
mino_9
2010-03-13 20:22:48+01
Dakujem velmi pekne za rady vsetkcy prispelovatelov.

Este mozno dalsiu podotazku tak ako pisal lu_boss, ked by ma pytal niekto nejaky doklad ... Staci mi spisat dohodu alebo zmluvu o dielo a bez toho aby som zakladal zivnost. A vobec mozem ja spisat taku dohodu alebo zmluvu ako fyziska osoba? Alebo v pripade ked by sa to rozbehlo do stadia, ze by som chodil fotit tieto akcie pravidelne.
Dakujem
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()