Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Požičanie fototechniky

conan7
2010-04-20 16:22:08+02
Chcel by som sa spýtať ako sa dá zabezpečiť v prípade keď niekomu idem požičať fototechniku. Neriešme, že ako dobre dotyčného poznám. Jednoducho chcel by som mať ako takú istotu, že v prípade "nehody" mi uhradí dotyčný škodu. Existuje nejaká dohoda, zmluva čo rieši túto vec?
 
Granko
2010-04-20 16:26:59+02
Rolo, obyčajná zmluva o prenájme, kde si dohodneš predmet prenájmu a podmienky...
 
conan7
2010-04-20 16:31:13+02
príspevok od: Granko
Rolo, obyčajná zmluva o prenájme, kde si dohodneš predmet prenájmu a podmienky...
nemáš nejaký vzor? súrne to je, nechal som ja k****t všetko na poslednú chvíľu?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-04-20 16:37:55+02
Požičovne to robia tak, že zákazník nechá v zálohe plnú sumu. To je jedina zábezpeka, ako sa dostať rýchlo k peniazom, keď sa niečo stane. Zo zmluvy sa rýchlo môže stať bezcenný zdrap papiera, hlavne pri rýchlosti našich súdov.
 
conan7
2010-04-20 16:38:15+02
príspevok od: Granko
Rolo, obyčajná zmluva o prenájme, kde si dohodneš predmet prenájmu a podmienky...
http://vzory-zmluv.slovenskainzercia.sk/zmluvy-o-prenajme/zmluva-o-prenajme-vzor/

google našiel. toto?
 
conan7
2010-04-20 16:46:30+02
príspevok od: Karol Srnec
Požičovne to robia tak, že zákazník nechá v zálohe plnú sumu. To je jedina zábezpeka, ako sa dostať rýchlo k peniazom, keď sa niečo stane. Zo zmluvy sa rýchlo môže stať bezcenný zdrap papiera, hlavne pri rýchlosti našich súdov.
hej pozrel som sa na aqt ako to ide. Neviem ale fungujú tie požičovne v reále? Je mi to nelogické, ked mám peniaze dať zálohu + priplatiť za požičanie tak môžem zrovna kúpiť a dovidopo...
V mojom prípade je konkrétny prípad taký, že či sa oplatí riskovať technika v cene 880 € za sumu 180€ na 2 týždne, keď dotyčný pôsobí seriózne, sám vlastní 5D Mk II a 24-70 L. ani ja veľmi na zmluvy neverím... :)
 
Granko
2010-04-20 16:48:27+02
to je nejaká haluz...tu sa jedná o prenájom hnuteľnej veci na určitú dobu - po ľudsky zápožička, kde tie podmienky by mali byť také, aby si vedel v prípade škody, ktorú ti niekto spôsobí, vymôcť nápravu - preplatenie servisu, nového tovaru atď. Preto je normálne, že sa vezme zábezpeka - aj do výšky nového tovaru, ktorá sa pri vrátení dáva späť + denné zápožičné...
urob si fotodokumentáciu stavu pred a po, vyskúšaj veci pred a po a tak...
mal som niekde pripravenú takýto vzor, čo som písal asi polroka dozadu, ak ho najdem, tak ti ho pošlem, no nespoliehaj sa na to...
ale treba si uvedomiť, že mať niečo na papieri je jedna vec a skutočnosť je druhá, ako písal Karol - vymožiteľnosť práva je mizivá...
 
maaten
2010-04-20 19:21:09+02
Si na Slovensku, nie v civilizovanom svete. Ani vlastna rodina ti casto nevrati peniaze, ktore jej s dobrou vierou pozicas. Ale to tu nerozoberajme.
Vravis, ze ti to pride byt nelogicke, dat zalohu a este zaplatit za vypozicanie, ze to si mozes rovno kupit. No ak si to mozes rovno kupit, tak si to kup.
Ak ti ale staci len zapozicanie na nejaky cas, tak si uvedom, ze zalohu dostanes potom nazad, takze jedine peniaze, co zaplatis v reale, su tie za pozicanie, co v pripade slusnejsej techniky je vskutku zlomok kupnej ceny :).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-04-20 20:08:41+02
Foto Skoda ti zapozica takmer hocico nove, za urcite percento ceny na den. Ak sa potom rozhodnes pozicanu vec kupit, pozicovne ti odrataju z ceny.
 
Marcel Rebro
2010-04-20 20:18:02+02
Idem na tyzden potapat (raz do roka) a chcem aj cosi pofotit. A chcem zrkadlovku ... kupim si vybavicku za (napriklad) 2000+ Ojro alebo zlozim 2000+ Ojro a zaplatim za prenajom (napriklad) 200 Ojro. Mozem 10 rokov blbnut a vzdy mam najnovsiu vystroj

... to bol priklad. Nie (napriklad) o mne ... ;-)
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()