Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Problém s moc svetlou fotkou

tomas_kiebel
2010-04-25 17:51:10+02
Pozdravujem vás, som tu nový a mám jeden problémik s fotením pri dlhšej expozícii (4s-8s) kedy chcem vyfotografovať napr. padajúcu vodu rozmazaním. Neviem či pochopíte čo tým myslím tak prikladám aj fotku ako ukážku. Problém je ten, že pri fotení tohoto typu cez slnečný deň si nastavím expozíciu na 8s a akonáhle zapnem fotenie v statíve tak mi displej a aj celú výslednú fotografiu spraví úplne bielu. Ako pri maximálnej svetlosti. Darmo odoberám Expozíciu, mám ju na -2,0 a displej stmavne. Pri fotení je ale znovu svetlý až biely. Prosím o radu, čo robím zle, príp. či to vôbec s lacným kompaktom je možné odfotiť nejako takto. Ospravedlnte aj prosím moje výrazy, (aj ak som použil nesprány pojem) kdežto som amatér a dlho sa v tomto nepohybujem. Ďakujem za každú odpoveď.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-04-25 18:02:36+02
S najvascou pravdepodobnostou je ti pri nastavenom case mimo moznosti clonenia. Treba pouzit neutralne sedy filter, ktori prepusti menej svetla.
 
Granko
2010-04-25 18:02:53+02
neverím vlastným očiam - po dlhom čase sa tu niekto pýta na fotku a nie na techniku...máš u mňa plus, aj keď bezvýznamné, ale predsa :o)
 
flanker
2010-04-25 18:07:11+02
Pouzi sedy neutralny filter. Neviem, ci sa ti bude dat nasadit na kompakt nejak ...

Inak neviem co si cakal. Ked na senzor fotaka pustis 4-8 sekund denne svetlo, aj pri maximalnej clone tam toho svetla bude proste az prilis. To znamena, ze to budes mat moc biele, obraz ti ´vypali´. Laicky - mnozstvo svetla co lezie cez objektiv dnu (clona), dlzka expozicie (cas) a citlivost snimaca (ISO)su vzajomne prepojene. Nemozes predlzit cas (povedzme na tych tvojich 4-8 sekund) bez toho, aby ostatne veci ´nereagovali´. To ako keby si sa chcel okom pozerat do slnka. Nemas v oku proste taku velku clonu, aby zmiensilo to mnozstvo svetla. Potrebujes nejaky filter - slnecne okuliare, tmave sklo atd. Kapisto?
 
tomas_kiebel
2010-04-25 18:14:59+02
Ďakujem za rady všetkým :) a otázočka, je možné na kompakt nejakým spôsobom pripevniť šedý neutrálny filter ? sú tieto filtre aj na kompakty ? Kde taký filter zoženiem ? Je možné ho nahradiť čímkoľvek čo nájdem doma ? ako bolo spomenuté, tmavé sklo, slnečné okuliare prípadne disketa ? Lenže prídem o farby však ? Môžete mi tu niekto hodiť link na kúpu takého filtra ? ak je aj na kompakty ? Ďakujem :) snáď moc nevyčerpávam :)
 
flanker
2010-04-25 18:22:36+02
Nie, nie. Slnecne okuliare alebo disketu pouzi na oci. Na vsetko ostatne je tu master google.
 
tomas_kiebel
2010-04-25 18:32:21+02
master google taký filter na kompakty nepozná :( je možné použiť aj klasický na zrkadlovky keď vymyslím spôsob ako ho pripevniť ?
 
duroslav
2010-04-25 18:37:01+02
Výrobcovia štvorcových filtrov ponúkajú aj adaptéry na kompakty, ktoré fungujú tak, že sa držiak filtra pripevní zo spodu cez statívový závit.
 
duroslav
2010-04-25 18:39:58+02
ešte link ako to zhruba vyzerá

http://cokin.fr/ico15-B.html
 
tomas_kiebel
2010-04-25 18:42:12+02
príspevok od: duroslav
Výrobcovia štvorcových filtrov ponúkajú aj adaptéry na kompakty, ktoré fungujú tak, že sa držiak filtra pripevní zo spodu cez statívový závit.
Toto je veľmi zaujímavé, len či do toho ísť a vrážať do kompaktu ktorý časom vymením za zrkadlovku. Ten adaptér určite nebude lacná záležitosť a samotný filter pod 20 € nejde. To by mi ani nevadilo. Vieš mi povedať nejakého výrobcu, ktorý robí aj držiaky ?
Lenže ja foťák musím mať v statíve počas fotenia dlhej expozície. Tým pádom bude tento nástavec nepoužitelný, nemám pravdu ?
 
tomas_kiebel
2010-04-25 18:43:31+02
príspevok od: duroslav
ešte link ako to zhruba vyzerá

http://cokin.fr/ico15-B.html
aha ten link som si všimol až teraz...Ďakujem
 
tomas_kiebel
2010-04-25 18:47:26+02
Ďakujem všetkým za pomoc :) už to nejako vymyslím, dôležité pre mňa bolo či fotím ja zle alebo niečo mám zle nastavené. Takže je potrebný filter, bez toho je to proste oničom. Ok a ešte jedna otázočka na záver. Pri fotení dlhej expozície 8s večer alebo v noci nie je potrebný ten filter ? nebudem mať iné problémy ? Ďakujem :)
 
Granko
2010-04-25 18:52:49+02
osobne by som kúpil napr. 52mm filter za normálny peniaz a pridržaním či prilepením trebárs páskou o predok, by sa dal použiť...možno sedliacky spôsob na míle vzdialený od profi držiaka za neviemkoľko, ale účel by to splnilo...
 
decover
2010-04-25 20:08:43+02
Lacnejsi sposob ako riesit tvoj problem, je ist si vyfotit padajucu vodicku podvecer...:-))
 
tomas_kiebel
2010-04-25 20:39:17+02
príspevok od: decover
Lacnejsi sposob ako riesit tvoj problem, je ist si vyfotit padajucu vodicku podvecer...:-))
To je pravda, nemám ale stále prístu k ´vodičke´ :) ale aj to je nápad :)
 
mikimajky
2010-04-25 21:01:46+02
Mám kopakt Olympus SP 350 a vyrábajú na to adaptér na filtre.
Vyzerá to takto nejako.
http://www.alibaba.com/product-gs/254520660/37mm_Lens_Adapter_Tube_for_OLYMPUS/showimage.html
Bez problémov som potom používal filtre na kompakte. Konkrétne CPL.
Musíš mať ale závit na kompakte.
Nie všetky majú.
:-)
 
tomas_kiebel
2010-04-25 21:17:23+02
príspevok od: mikimajky
Mám kopakt Olympus SP 350 a vyrábajú na to adaptér na filtre.
Vyzerá to takto nejako.
http://www.alibaba.com/product-gs/254520660/37mm_Lens_Adapter_Tube_for_OLYMPUS/showimage.html
Bez problémov som potom používal filtre na kompakte. Konkrétne CPL.
Musíš mať ale závit na kompakte.
Nie všetky majú.
:-)
Veru, keby mám takýto závit tak už neriešim nič len tú kúpu....ale Ďakujem :) možno niekde zoženiem ten držiak, ktorý sa montuje na statívový závit....
 
dodo_bb
2010-04-25 21:47:22+02
Prepáč, Tomy, ešte než niečo začneš kupovať, podrobne a viackrát si prečítaj napríklad toto - http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm
Prídeš nielen na odpovede na svoje otázky z tohto vlákna, ale získaš vopred odpovede aj na tie, ktoré si ešte nepoložil a len sa chystáš :-)))
 
beholder
2010-04-25 21:53:51+02
príspevok od: decover
Lacnejsi sposob ako riesit tvoj problem, je ist si vyfotit padajucu vodicku podvecer...:-))
...jednoznačne podvečer, skoro ráno, počas zamračeného dňa.....cez slnečný deň ti ani filtre nepomôžu (i keď ti vodu stmavia/eliminuješ prepaly, stmavia ti aj to čo stmaviť netreba)...

...ideálne je použiť ND filtre v skorý podvečer/pri zamračenej oblohe, keď je ešte slnečného svitu dostatok, ale priame slnečné svetlo nedopadá na fotený objekt...
 
tomas_kiebel
2010-04-26 07:36:25+02
Ďakujem Vám všetkým :) je vidieť že je tu super komunita ľudí, ktorí radi pomôžu :) a to sa cení. Díky
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()