Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Peniaze za fotenie

ssusanahh
ssusanahh 2010-05-08 12:56:08+02
Kamos ma takyto problem: pred rokom sa mu iny kamos ponukol ze ma novy fotak, chce ho skusit tak nefoti jeho 1r. drobca vonku s kvietkami a tak. urobil cca 200 fotiek, mozno takych 70, videla som, taky lepsi priemer. a teraz po roku od neho za to pyta peniaze, nepovedal sumu, ze sa ma vraj rozhodnut sam, kolko mu da? co vy na to? mal by zaplatit? a ked hej, tak kolko? inak, je to jeho najlepsi kamos ....
 
ivalko
2010-06-16 11:21:21+02
Ak chcel fotit za peniaze, mal na to dopredu upozornit. Spravit zo seba takehoto idiota pred kamaratom... za cenu lacnej pametovej karty... to nechapem
 
Anup9
2010-06-16 13:33:03+02
Ja by som teraz poctivo sledoval jeho ´portfolio´ alebo kde uverejnuje svoje fotografie. Akonahle sa objavi na nete ten drobec, tak by som na neho zautocil s financnou ziadostou. a urcite viac by som pytal ako 30€ :P Tvoj kamarat si zaplatil za tie fotky, takze tamten nema najmensie pravo ich sirit dalej. Samozrejme skoda ze nic neje na papiery :)
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-06-16 13:58:33+02
Pokiaľ viem, tak ak by sa podpisovala zmluva, kde nie je uvedené, či je fotka predávaná výhradne, alebo nevýhradne, tak platí, že fotograf ju predáva nevýhradne, takže aj keď niekomu fotí svadbu a tí ľudia za to zaplatia, tak fotograf tie fotky môže akokoľvek použiť. Takže ak zmluva nie je podpísaná, myslím si, že má právo ich šíriť akokoľvek chce. Samozrejme akciu spomínaného človeka nechápem a je to dosť zvláštne...
 
Anup9
2010-06-16 14:03:50+02
príspevok od: Michal Matloň
Pokiaľ viem, tak ak by sa podpisovala zmluva, kde nie je uvedené, či je fotka predávaná výhradne, alebo nevýhradne, tak platí, že fotograf ju predáva nevýhradne, takže aj keď niekomu fotí svadbu a tí ľudia za to zaplatia, tak fotograf tie fotky môže akokoľvek použiť. Takže ak zmluva nie je podpísaná, myslím si, že má právo ich šíriť akokoľvek chce. Samozrejme akciu spomínaného človeka nechápem a je to dosť zvláštne...
no ved preto hovorim ze skoda ze neje nic na papieri. Ked dakto by bol ku mne taky hajzel, a idem mu uz zaplatit, tak cem aj daky ´doklad´ kde by som mu nedal vyhodu a moznost v nicom :) ale teraz uz nic. dotycny uz zaplatil.
 
tomis.ales
2010-06-16 15:14:29+02
kua to je ale chujo, by som mu presypacie zuby vybavil. normalne som si myslel ze si robis srandu ssusanahh. uzasny kamos, vidis kolko ludi to tu poburilo. moja odpoved by bola: ´nula. vypadni a uz sa neukazuj!´
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-06-16 19:40:30+02
príspevok od: ssusanahh
tak je to poriesene, dali mu 30eur a vymazali z kontaktov. zobral aj flasku. su aj takí ludia medzi nami.
ked som si toto precital najprv na mna dosli mrakoty ci citam kocurkovo alebo nejaky scifi magazin...niektori ludia su taky strasny sedlaaaci ze to az rozum zastavuje..ak by sa tato situacia stala mne taku by som tomu cloveku vrazil s lopatou s dvojitej otocky aby si pekne v kome polezal..pri takomto niecom ma chyta uplna mrakota..ako moze byt niekto az takyto medved..podla mna je tam v tom cisto psychicka porucha jedinca..clovek si neuvedomuje svoje konanie lepsie povedane nie je za neho zodpovedny, a za druhe ako moze byt niekto tak ..... ze mu este aj zaplati..ach jaj..takto z nas svajciarsko nebude ked si nechame takto srac na hlavu..(to iste plati aj o politike) smutne z oboch stran..
 
camborne
2010-06-16 19:54:41+02
nech povie kolko chce dostať ako odmenu za fotenie a ten druhy nech potom žiada dvojnasobok za poskytnutie modeliek, modelov.

PS: zo zisku, samozrejme po odčítani nákladov sa potom môžu rozdeliť
 
mipro
2010-06-22 12:44:09+02
hmm... humus. ale stale mi v tom pribehu chyba dovod preco to ten clovek urobil. Len tak lebo sa chcel zbavit priatela? Mal fin. problemy? Alebo zistil ze fotky co fotil on su pouzite na bilbordoch v tv alebo casopisoch? Alebo ich drzitel zacal vydavat za vlastne dielo? Za vsetkym je dovod.. Alebo zena :)
 
chribik
2010-06-22 18:20:37+02
príspevok od: mipro
hmm... humus. ale stale mi v tom pribehu chyba dovod preco to ten clovek urobil. Len tak lebo sa chcel zbavit priatela? Mal fin. problemy? Alebo zistil ze fotky co fotil on su pouzite na bilbordoch v tv alebo casopisoch? Alebo ich drzitel zacal vydavat za vlastne dielo? Za vsetkym je dovod.. Alebo zena :)
suhlasim. nikto z nas tam nebol, takze si mozeme len domyslat. a mozno to vsetko malo uplne iny zaklad. v kazdom pripade je to mozno dobry nastroj ako zo zivota vyselektovat ludi, ktori tam viac nepatria.
 
mipro
2010-06-22 19:33:23+02
príspevok od: chribik
suhlasim. nikto z nas tam nebol, takze si mozeme len domyslat. a mozno to vsetko malo uplne iny zaklad. v kazdom pripade je to mozno dobry nastroj ako zo zivota vyselektovat ludi, ktori tam viac nepatria.
presne tak. kazda minca... .sak to pozname :) a neda sa sudit ked nepozname oba pribehy a hlavne takto ciernobielo to nefunguje.
 
chribik
2010-06-22 20:02:38+02
príspevok od: mipro
presne tak. kazda minca... .sak to pozname :) a neda sa sudit ked nepozname oba pribehy a hlavne takto ciernobielo to nefunguje.
v kazdom pripade, pytat si peniaze spatne za nieco, co nebolo dohodnute je asi mierne nekorektne. ale okolnosti mozu byt rozne. a suhlasim s tym, ze to nefunguje ciernobielo. kazdy mame svoj uhol pohladu :-).
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()