Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Cena fotografie

Cook
2010-06-13 18:41:56+02
Zdravím kolegovia. Prišla mi žiadosť o možnosť použitia mojej fotografie na obálku knihy. Nemám žiadne skúsenosti s predajom fotografií a preto by som vás chcel požiadať o radu akú odmenu pýtať za fotografiu veľkosti 4272x2848 pixelov.
 
aerov
2010-06-13 19:33:09+02
takže na začiatok ti rovno poviem že netuším. Ale podla mna tam ide hlavne o to, že čo to bude za knihu. Nejaká brožúrka ktorej sa predá 150ks sa nedá porovnávať s bestsellerom ktorého sa predá pár milión kusov v 20 jazykoch sveta:)
 
falco.tinnunculus
2010-06-13 19:38:20+02
Ked to chces vediet podla rozlisenia,resp. velkosti,mozes sa pozriet kolko pytaju fotobanky,tam sa to takto kategorizuje...napr. na jednej som nasiel ze za najvacsiu velkost pytaju pevnu cenu 24$. Je na Tebe,ako si cenis tu fotku,niekto si fotku vytlaci,vystavi napr. v kaviarni a pyta niekolkonasobne viac.
 
duroslav
2010-06-13 19:42:49+02
príspevok od: falco.tinnunculus
Ked to chces vediet podla rozlisenia,resp. velkosti,mozes sa pozriet kolko pytaju fotobanky,tam sa to takto kategorizuje...napr. na jednej som nasiel ze za najvacsiu velkost pytaju pevnu cenu 24$. Je na Tebe,ako si cenis tu fotku,niekto si fotku vytlaci,vystavi napr. v kaviarni a pyta niekolkonasobne viac.
Takáto cena podľa fotobanky nemusí byť smerodatná, keďže bežne fotobanky predávajú práva na použitie fotky, ktoré nie sú exklizívne, t.j. jednu fotu predajú viac krát podľa toho, koľko je záujemcov.
Aj u fotobánk však existuje možnosť zakúpiť si fotografiu exkluzívne, t.j. fotobanka ju nemôže predať nikomu inému a vtedy je cena úplne iná.
 
Cook
2010-06-13 19:46:09+02
Zatiaľ nemám ku knihe bližšie informácie, ale malo by sa jednať o historicko- turistického sprievodcu.
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2010-06-13 19:50:58+02
ja by som daku pajdu povedal mozno.
 
drepe
2010-06-13 19:52:15+02
myslim, ze vzhladom na pouzitie fotky je max limit niekde na urovni 30-60 EUR - zalezi od vela faktorov, nakladu, rozpoctu a pod ... ja byt na tvojom mieste, nechcem honorar, len uvedenie svojho mena ako autora fotografie - ale ak si student, tak sa aj tych 50EUR hodi :)
 
Cook
2010-06-13 20:00:32+02
Študent už dávno niesom :-) Ďakujem za rady, budem ešte premýšlať, možno ju nechám uverejniť aj bez nároku na honorár.
 
falco.tinnunculus
2010-06-13 20:04:21+02
príspevok od: duroslav
Takáto cena podľa fotobanky nemusí byť smerodatná, keďže bežne fotobanky predávajú práva na použitie fotky, ktoré nie sú exklizívne, t.j. jednu fotu predajú viac krát podľa toho, koľko je záujemcov.
Aj u fotobánk však existuje možnosť zakúpiť si fotografiu exkluzívne, t.j. fotobanka ju nemôže predať nikomu inému a vtedy je cena úplne iná.
Hej mas pravdu... by som sa asi aj pozrel,ci sa da zohnat na internete fotografia podobna,resp. s podobnou tematikou;ak hej,tak to pre istotu ponuknut lacnejsie od tej...myslim,ze aj v tom je hodnota fotografie-v zopakovatelnosti situacie...a tiez teda zohladnit ci ju chcu exkluzivne pre seba
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-06-13 20:11:11+02
príspevok od: falco.tinnunculus
Hej mas pravdu... by som sa asi aj pozrel,ci sa da zohnat na internete fotografia podobna,resp. s podobnou tematikou;ak hej,tak to pre istotu ponuknut lacnejsie od tej...myslim,ze aj v tom je hodnota fotografie-v zopakovatelnosti situacie...a tiez teda zohladnit ci ju chcu exkluzivne pre seba
Vo mikrofotobanke sú fotografie dosť lacné, ak chcú práve tvoju, tak by som pýtal viac ako tam nájdeš.
 
markato1
2010-06-13 20:11:54+02
príspevok od: Cook
Študent už dávno niesom :-) Ďakujem za rady, budem ešte premýšlať, možno ju nechám uverejniť aj bez nároku na honorár.
predaj ju za honorar,trebars 50euro ved si mal nejake naklady na fotografii a uverejnenie mena niekde pod fotografiou,alebo v knihe by mala byt myslim samozrejmost..
 
MartinH
2010-06-13 23:19:44+02
nepytaj si jednorazovu, ale podiel.. tj percenta z predaja..
 
dodo_bb
2010-06-14 00:21:19+02
Posledná moja skúsenosť - bola požiadavka na fotku na titulku knihy, dal som cenu 33 € a odmietli, že je to moc - dali tam nejakú z fotobanky alebo čo ja viem odkiaľ :-))). Držím Ti palce :-)))
 
LuXa
2010-06-14 02:00:22+02
príspevok od: MartinH
nepytaj si jednorazovu, ale podiel.. tj percenta z predaja..
sry za ot, moja zvedavost mi nedá :) ako by si vedel kolko ks toho materiálu by sa predalo? ? ?mne to len nejde do hlavy
 
DynamicS
2010-06-14 09:51:48+02
príspevok od: LuXa
sry za ot, moja zvedavost mi nedá :) ako by si vedel kolko ks toho materiálu by sa predalo? ? ?mne to len nejde do hlavy
vedel by naklad, ktory je urcite znamy pred tym ako sa kniha vyda.
To ci uz autor preda vsetky vytlacene kusy, je jeho problem..alebo vydavatelov.
Urcite vsak nie fotografov, pokial pyta fix za svoju fotku.
 
Cook
2010-06-14 21:27:34+02
Takže nič, tu je odpoveď:
´Dobrý den, děkuji za odpověď a Vaši nabídku, ale jsem nucen ji bohužel odmítnout. Publikace je dotována z prostředků Plzeňského kraje a hlavní podmínkou je, že se všechny zúčastněné strany včetně mě coby autora vzdají svých honorářů. Publikací chceme vyjádřit podporu žinkovskému zámku se snahou o navrácení jeho věhlasu, bude tedy nezisková a případný zisk věnován na opravy zámku. Cizojazyčné překlady budou poskytnuty zdarma do infocenter v sídlech majitelů a správní společnosti (oblast Karibiku, USA, Kanada, Švýcarsko, Anglie,..). Přeji Vám mnoho úspěchů.´
Aj tak nejako nechápem tú charitu, keď sa jedná o súkromného majitela, ktorý je registrovaný niekde v Karibiku a zámok momentálne prerába na kongresové centrum a luxusný hotel.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-06-14 21:33:47+02
Tak zvláštne, že ti to nenapísali hneď na začiatku. Lebo aj keď si pridával novú tému, tak to znelo tak, že chcú platiť, len chcú, aby si si určil cenu.
 
Cook
2010-06-14 21:50:43+02
príspevok od: Michal Matloň
Tak zvláštne, že ti to nenapísali hneď na začiatku. Lebo aj keď si pridával novú tému, tak to znelo tak, že chcú platiť, len chcú, aby si si určil cenu.
No aj mne to tak prišlo
 
j.a.r.o.
2010-06-14 22:29:56+02
Tak ešte sem hoď tú fotografiu.
 
Cook
2010-06-14 23:00:07+02
príspevok od: j.a.r.o.
Tak ešte sem hoď tú fotografiu.
Je v galérii
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()