Hore
Fórum » Právna poradňa
 

objektiv cez bazar

pizvizdik
2010-09-28 16:48:37+02
zdravim, na inzertnom portaly som predaval objektiv (tamron AF 18-200mm), ozval sa mi zaujemca, citujem "Ked pasuje na Nikon D100 tak ho ihned kupim".. pozrel som teda pre istotu aky bajonet ma D100 (pokial viem tak nikon dlho nemenil bajonet) a odpisal som, ze objektiv pasovat bude.. dohodli sme sa teda na dobierke, objektiv som odoslal, dnes som dostal od kupujuceho mail, ze objektiv mu vraj nefunguje, resp. nespolupracuje, vraj ani v manuale a objektiv, citujem "budem nuteny Vam objektiv asi vratit".. nikde sme sa pocas mailovania nedohodli, ze si bude moct objektiv vyskusat ani podobne, myslim si, ze bola jeho povinnost si overit, ci mu AF pojde alebo nie, pytal sa ma iba na bajonet, nic viac.. niesom ochotny objektiv brat spat, nakolko nemam peniaze.. prosim o vase nazory, dakujem
 
staleusmiaty
2010-09-28 17:05:52+02
Nuž, ťažko teraz radiť... v každom prípade zásielku prevzal, zaplatil, nemáš žiadnu (vymožiteľnú) povinnosť prijať tovar späť. Radím ale nabudúce radšej nepredávať nič na dobierku! :) Ja keď niečo kupujem z bazáru, vždy osobný odber s možnosťou pozrieť tovar PRED kúpou.
 
Bindo
2010-09-28 17:14:52+02
Zisti si, ci si ho ty neoklamal. Pokial nie smola. Je to bohuzial riziko dobierky do ktorej isiel on. Mal si zistit ci bude fungovat. Avsak pokial si mu ty podal zle informacie je namieste mu peniazky vratit. Ci je to tak alebo onak neviem mam Canon :D
 
upir13
- moderator
2010-09-28 17:16:49+02
predpokladam, ze je to super duper fotograf a ma vypnuty AF :-D
co sa tyka vratenia, tak nebolo o tom ani slovo..pokial by si prisiel osobne odskusat a po 2 dnoch by sa ozval, este berem... ale na dobierku su to jeho veci(duplom ak dobierku navrhol on).. takze asi tak..proste kasli na neho...
 
pizvizdik
2010-09-28 17:22:14+02
o pdskusani nebolo ani slovo, jedine, co ho zaujimalo, bolo , ci mu bude ´pasovat´.. automaticky ma tym napada bajonet (koho nie?), kedze bajonet sedi, napisal som, ze ´pasovat´ bude.. ja uz nemam odkial vediet, ci na D100 pojde AF motor, ktory je v objektive vstavany
 
quintes
2010-09-28 17:22:54+02
poteší :-)
 
pizvizdik
2010-09-28 17:25:30+02
teraz sa pozeram na fotografie z jednej recenzie na dpreview.com.. prikladam foto, kde ma nasadeny AF-S objektiv, preco by mu teda nemal ist tamron odo mna? ;) pravdepodobne to bude ako pise upir13, ma vypnute AF :D
 
upir13
- moderator
2010-09-28 17:26:01+02
neviem ako je na nikone...ale canon ma AF a MF prepinanie na objektive... ze ci nahodou profik nema vypnuty AF... bo by si sa cudoval kolko je takych profikov, co su schopny volat, ze im to neostri a pritom maju vypnuty AF
 
pizvizdik
2010-09-28 17:29:25+02
tento tamron ma na objektive prepinanie medzi AF/MF a veru priznam sa, ze neviem ci som nenehal na MF, ked som s nim naposledy fotil cez reverzny makrokruzok ;)
 
MiroH
2010-09-28 17:32:45+02
Ono predpokladam, ze obchodny zakonnik plati aj v pripade predaja na dobierku a moznost reklamacie kupeneho tovaru tam uvedena je, takze asi ma pravo tovar vratit. Radsej si to pozri. Ak kupujem na dobierku z e-shopu, tak tovar mozem vratit. Toto bude podobny pripad.
 
staleusmiaty
2010-09-28 17:42:35+02
príspevok od: MiroH
Ono predpokladam, ze obchodny zakonnik plati aj v pripade predaja na dobierku a moznost reklamacie kupeneho tovaru tam uvedena je, takze asi ma pravo tovar vratit. Radsej si to pozri. Ak kupujem na dobierku z e-shopu, tak tovar mozem vratit. Toto bude podobny pripad.
Pozor, predával použitý tovar ako fyzická osoba - tu nefunguje žiadna reklamácia či záruka.
 
Granko
2010-09-28 17:50:55+02
treba si uvedomiť jednu vec - eshop je podnikateľský subjekt, občianska inzercia je trochu iného rázu...na ďalšej strane - reálne vymoženie nápravy je často na dlhé lakte...takže obháňať sa zákonmi v rámci občianskej inzercie je skôr strata času a energie...
tu pomôže len dohoda s kupujúcim - reálne vyskúšanie napr. na inom tele, či funguje AF lepšie na jeho, či nemá niečo vypnuté - podľa môjho názoru na 50%, zvyšných 50% môže byť nejaká špekulácia - že sa mu objektív nepáči resp. nie je spokojný s kvalitou výstupu (čo by som sa ani nedivil)...
takže riešením je stretnúť sa niekde na pol cesty (z tvojej strany to bude prejav dobrej vôle), fyzicky to odskúšať a pokiaľ bude všetko ok - čiže bude fungovať AF, nemáš dôvod vracať peniaze...
 
MiroH
2010-09-28 19:49:58+02
príspevok od: staleusmiaty
Pozor, predával použitý tovar ako fyzická osoba - tu nefunguje žiadna reklamácia či záruka.
Ale funguje, na skryte zavady urcite, ale domahat sa vratenia je asi na dlhe lakte, to je druha vec.
 
Bindo
2010-09-28 20:05:23+02
Pokial tebe objektiv fungoval, navrhni mu nech ti ho posle na preskusanie. Samozrejme nie na dobierku. Vykusas. Ak pojde peniaze nevracaj, posli spat objektiv. To je maximum co by som spravil. Aj to by som si mozno uctoval postovne.
 
Dodo PO
2010-09-28 20:16:46+02
100% súhlas, dodal by som, že aj pri občianskom „businesse“ (Občiansky zákonník) by som obchod ošetril kúpno-predajnou zmluvou, kde by bolo uvedené: čo, načo, za koľko, stav veci pri predaji, ako dopraviť, ... samozrejme pred realizovaním obchodu - zaslaním tovaru.
V súčasnej situácii je to viacej o cti, či na 50%, alebo na „dlho“.
 
pizvizdik
2010-10-22 15:00:36+02
no, napisal som ´kupujucemu´, ze o vrateni sme sa nedohodli, ze som mu poslal objektiv plne funkcny, so vsetkym ako ma byt v 100% stave, ale ze nech rovnako ako ja zverejni inzerat na nejakom webe, ze zan dostane urcite viac, ako za kolko som mu ho predal ja (predaval som ho dost pod cenou)
nakoniec ma odpisal tym, ze som neseriozny a ze nech si na neho spomenem, az na mna budu posobit zle sily voodoo :D
 
Dawid2809
2010-10-22 15:13:56+02
...zlé sily voodoo...isto ten objektív potreboval na fotenie? :-)))
 
TTL
2010-10-22 15:30:55+02
Niektore novsie Tamrony a Tokiny skutocne neautofukucusju s filmovymi telami.

A D100 = F80, filmove telo s digitalnymi utrobami. Takze je naozaj mozne ze neostri. A naozaj to malokto vie.

Ja osobne by som vzal objektiv spat s odratanim nejakej ciastky (5%) a doposlanim penazi az objektiv v poriadku pride. Chyba nenastala ani na jednej strane, ale naco z toho robit dramu.

Osobne nechapem, ako moze taky objektiv vobec niekto kupovat.
 
i-cube
2010-10-22 16:46:37+02
je tu aj ta moznost, ze by ta mohol obtiahnut ...akoze ti ho posle naspat, ale prijde ti tehla :)
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()