Hore
Fórum » Právna poradňa
 

hlbka ostrosti a filter

thrash
2010-10-02 16:46:37+02
zase som narazil na nove info a to ez ND filter istym sposobom pomaha objektivu zmanesit hlbku ostrosti. - no a mna by zaujimalo ci sa da podobny efekt dosiahnut polarizacnym filtrom, kedze je tiez v podstate sivy a stamvujuci obraz? Aj ked viem ze su rozne silne ND filtre ale ked zoberieme ten najsvetelsi a porovname s polarizacnym..
 
stano.stano
2010-10-02 17:04:55+02
to znizenie hlbky ostrosti spociva v tom, ze pri ND si nuteni pri rovnakom case viac otvorit clonu - co ma vyznam ak nefotis na najnizsej a hlavne pri silnom svetle, kedy uz kratsi cas aky mas nastaveny nedas.
Ale CPL nema az taky faktor pohlcovania ako ND, ktory je na to stavany, povedal by som ze v tomto pripade zanedabtelny (nie pri nedostatku svetla)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-03 10:24:41+02
Mnozstvo svetla nema vplyv na DOF, takze ani ziaden filter upevneny pred objektiv.
 
thrash
2010-10-03 10:42:53+02
príspevok od: Karol Srnec
Mnozstvo svetla nema vplyv na DOF, takze ani ziaden filter upevneny pred objektiv.
ano to je pravda,nerozpisal som v prvom prispevku ako som to myslel - ND filter pomaha v tedy ked je vonku sneh a super slnecno, no a ja chcem fotit na odclonenom obejktive portret - vysledok bude prepal aj na narychlejsich casoch a v tedy ked sa nasadi ND filter znizi pritok jasneho svetla cez (aj uplne odcloneny) objektiv a mozem krasne fotiti tak ako som chcel..
No a ja som sa pytal ci podobny efekt nedosiahnem aj s polarizakom kedze je tiez sivy no ale stano.stano vyssie piese te polorizak nema taky faktor pohlcovania svetla ako ND tak mu verim :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-03 11:31:40+02
Priemerny polarizak ubera cca 1,7EV, cize nahradi ND4 filter ale uz nie ND8.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-03 11:35:01+02
Nd filter sa pouziva aj na to aby si pocas silneho svetla mohol fotit na malej clone napriklad f1.8 kde by ti realne pri iso 50 chcelo hodit cas 1/32 000 sekundy (tresol som iba) ND filter ti podla intenzity zabrani prenikaniu silneho svetla a mozes aj za silneho svetla fotit s nizsou clonou a mat fajn bokeh. Nd filter inak este aj trocha meni farby, robi ich take teplejsie. Niekde som videl taku skupinu PRO kameramanov ktori mali nejaku canon kameru kde sa dali menit objektivy a nasadili tam 800mm f5.6 a v tom videu tiez vysvetlovali preco pocas slnecneho dna casto krat pouzivaju ND filter, ukazali video bez neho a ukazali video s nim. To video s ND filtrom bola uplna pecka, take ovela teplejsie prijemnejsie farby a krajsi bokeh lebo mohli dat nizsiu clonu (ja pouzivam slovo nizsia clona na clonu ktora je blizsie k otvorenej diere :) len skoda ze to neviem najst to video..taam to bolo super vidno ...
 
thrash
2010-10-03 21:38:53+02
príspevok od: Karol Srnec
Priemerny polarizak ubera cca 1,7EV, cize nahradi ND4 filter ale uz nie ND8.
1,7 EV je relativne dost a nahrada za ND4 je premna potesujuca :) mal som v prane si ho kupit no kedze som si zriesil polarizak konkretne Hoya Filter CIR-PL HD 58 mm (prinom uvadzaju ze ma o 25% zlepsenu pripustnost svetla a teda zlepsuje expozicny faktor filtra) filter ND si kupim ale nieco akolo ND8
 
Radko.com
2010-11-21 12:58:42+01
Čiže aký filter by ste vlastne doporučili? Niekto tu spomína ND8, niekto ND4 alebo iné filtre... taký unisex asi nie je čo sa týka tých ND? Teda taký priemer :-)
 
Marcel Rebro
2010-11-21 13:06:25+01
príspevok od: Radko.com
Čiže aký filter by ste vlastne doporučili? Niekto tu spomína ND8, niekto ND4 alebo iné filtre... taký unisex asi nie je čo sa týka tých ND? Teda taký priemer :-)
Priemer 8 a 4 je tusim 6 ... odporucili na co?

Otazka rovnako dobra ako ze su pevne skla 50 a 100mm ... aky primer by si mi doporucil?
 
Marcel Rebro
2010-11-21 13:08:38+01
príspevok od: Radko.com
Čiže aký filter by ste vlastne doporučili? Niekto tu spomína ND8, niekto ND4 alebo iné filtre... taký unisex asi nie je čo sa týka tých ND? Teda taký priemer :-)
... a konkretne na tvoju 35/1.8 by som ti doporucil priemer 52mm
 
Radko.com
2010-11-21 13:09:26+01
príspevok od: Marcel Rebro
Priemer 8 a 4 je tusim 6 ... odporucili na co?

Otazka rovnako dobra ako ze su pevne skla 50 a 100mm ... aky primer by si mi doporucil?
Tak trochu inak skúsim... dajme tomu, že by som chcel taký uni ND filter... či by to bol pri fotení portrétov (svadob. fotografie) alebo všeobecne dáke portréty, chápeme sa?
 
viking81
2010-11-21 13:13:27+01
príspevok od: Radko.com
Tak trochu inak skúsim... dajme tomu, že by som chcel taký uni ND filter... či by to bol pri fotení portrétov (svadob. fotografie) alebo všeobecne dáke portréty, chápeme sa?
ak sa nepletiem....ND2 uberie 1EV ND4 2EV a ND8 uberie 3EV.....tak si to zrataj aky potrebujes :) niekedy staci ND2 a niekedy aj ND8 je malo :) pripadne zober dva a daju sa kombinovat :P
 
Marcel Rebro
2010-11-21 13:14:15+01
príspevok od: Radko.com
Tak trochu inak skúsim... dajme tomu, že by som chcel taký uni ND filter... či by to bol pri fotení portrétov (svadob. fotografie) alebo všeobecne dáke portréty, chápeme sa?
... myslíš taký čo by menil intenzitu podľa intenzity svetla? Existujú také slnečné šokoryle že ´heliovary´. Skús si vyerazť filter z nich ...

Ale vážne : neexistuje univerzálny ND filter, tak ako neexistuje univerzálne monofotkálne sklo. Záleží od konkrétnej situácie. Ale skôr asi využijš ND4 ...
 
Radko.com
2010-11-21 13:16:58+01
Áno presne to som mal namysli :-)))

Áno tiež ma to napadlo, že záleží od konkrétnej situácie a intenzite svetla... a tiež by som volil zrejme ND4 asi aj po nej chmatnem
 
rbr69
2010-11-21 13:25:02+01
príspevok od: tomatito
Nd filter sa pouziva aj na to aby si pocas silneho svetla mohol fotit na malej clone napriklad f1.8 kde by ti realne pri iso 50 chcelo hodit cas 1/32 000 sekundy (tresol som iba) ND filter ti podla intenzity zabrani prenikaniu silneho svetla a mozes aj za silneho svetla fotit s nizsou clonou a mat fajn bokeh. Nd filter inak este aj trocha meni farby, robi ich take teplejsie. Niekde som videl taku skupinu PRO kameramanov ktori mali nejaku canon kameru kde sa dali menit objektivy a nasadili tam 800mm f5.6 a v tom videu tiez vysvetlovali preco pocas slnecneho dna casto krat pouzivaju ND filter, ukazali video bez neho a ukazali video s nim. To video s ND filtrom bola uplna pecka, take ovela teplejsie prijemnejsie farby a krajsi bokeh lebo mohli dat nizsiu clonu (ja pouzivam slovo nizsia clona na clonu ktora je blizsie k otvorenej diere :) len skoda ze to neviem najst to video..taam to bolo super vidno ...
na video sa pouzivaju taketo ´fejdre´ su to dva polarizaky cirkularny a linearny a menia napr. ND2-ND400
sites.google.com/site/rbrunovsky/home/fotovybava/faderndmarkii
a nejake video z netu
http://www.youtube.com/watch?v=b19wO0wo8JQ&feature=related
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()