Hore
Fórum » Právna poradňa
 

HELP! dohoda o vakonani diela

momasko
2010-11-02 13:36:34+01
Ahojte sorry aj vytvaram nejaku duplicitnu temu ale potrebujem suuuurne poradit. Vedela by mi tu nejaka dobra dusa poslat Dohodu o vykonani diela ci ako sa to vola??fotil som nieco pre jednu firmu a chcu to mat v nakladoch a kedze ja sa fotenim nezivim a nemam zivnost pocul som ze sa to da cez tuto dohodu. viete mi tu pomoct?celkom ma to suri uz vcera bolo neskoro :)) pozte ak viete.
 
PaPi
2010-11-02 13:49:20+01
Dohoda o vykonani prace by to mala vyriesit. Ta firma ta na to obdobie kedy si pracu vykonal musi prihlasit do soc. poistovne atd... z penazi ti zostane cca 60%. Byt na tvojom mieste radsej by som sa s nimi dohodol, ze im donesies nejake bloky aby si to vykryli takto...
 
Marcel Rebro
2010-11-02 13:50:29+01
Skus toto

http://www.tlaciva-na-stiahnutie.sk/formular-dohoda-o-vykonani-prace-nosk_04dohovykonprac.html
 
Granko
2010-11-02 14:24:01+01
chlapci, je pekné, že mu tak radíte, ale dohoda o vykonaní práve mu je na dve veci - jednak je tam povinnosť zamestnávateľa ho prihlásiť na poistenie vopred a druhá vec - dohoda o vykonaní práce sa berie ako závislá činnosť a podlieha zdaneniu a ostatným veciam...
ja by som na tvojom mieste uzatvoril zmluvu o dielo, tým sa odbremení aj objednávateľ a aj ty, pokiaľ to nemáš ako závislú činnosť a je to jednorázovka...táto zmluva podlieha autorskému zákonu, čiže pre daňovákov to nie je §5 ale §6 a tam si vieš v prípade potreby uplatniť paušálne výdavky...

je tu o tom aj článok, pod ním sú linky na zmluvu
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/pravna-poradna/zmluva-o-vytvoreni-diela/
 
momasko
2010-11-02 14:35:39+01
presne toto som potreboval...nie dohoda o vykonani prace ale o diele...a na to nejake tlacivo nieje???
 
Granko
2010-11-02 14:47:13+01
príspevok od: momasko
presne toto som potreboval...nie dohoda o vykonani prace ale o diele...a na to nejake tlacivo nieje???
ono sa to prispôsobuje na konkrétnu zákazku, lebo sú tam aj licenčné veci atď...jednoducho ideš podľa paragrafov a použiješ, čo sa ti hodí...
 
PaPi
2010-11-02 14:49:06+01
Nechcem sa hadat,... ale nie je to nahodou tak, ze pokial ides podla zmluvy o dielo - dostavas za dielo honorar a potom ti vyplyva nemila povinnost spravit si ku koncu marca danove priznanie - resp. dat si ho spravit...???
 
lu_boss
2010-11-02 14:58:45+01
príspevok od: PaPi
Nechcem sa hadat,... ale nie je to nahodou tak, ze pokial ides podla zmluvy o dielo - dostavas za dielo honorar a potom ti vyplyva nemila povinnost spravit si ku koncu marca danove priznanie - resp. dat si ho spravit...???
...takmer zo vsetkeho take vyplyva, ani sa nemusime hadat :-)
Pri nahodnych prijmoch - a to chalan moze tvrdit, je to do urcitej sumy oslobodene.
Ergo, pokojne zmluva o dielo - autorske prava budu platit, ci ich tam vnesu alebo nie, ale ak by velmi chcel, moze vymedzit ucel a pouzitie fotiek. A na konci roka zistit, ci ma/nema povinnost podat priznanie k dani z prijmu FO.
 
Granko
2010-11-02 15:07:43+01
príspevok od: PaPi
Nechcem sa hadat,... ale nie je to nahodou tak, ze pokial ides podla zmluvy o dielo - dostavas za dielo honorar a potom ti vyplyva nemila povinnost spravit si ku koncu marca danove priznanie - resp. dat si ho spravit...???
o hádke nemôže byť ani reči...
však ja som nenapísal, že pri zmluve o dielo je človek zbavený podať daňové priznanie...to musí človek podať stále, pokiaľ splní podmienky dané zákonom...a je jedno, či robí na dohodu o vykonaní práce alebo urobil niečo na základe zmluvy o dielo podľa autorského zákona...len je rozdiel jedno alebo druhé...každé spadá pod iný paragraf a ako som písal vyššie - pri dohode o vykonaní práce musí zamestnávateľ nahlásiť zamestnanca vopred do poisťovne, plus z toho príjmu sa platí daň (tuším zrážkou, nie som si istý), no pri zmluve o dielo sa vypláca celý príjem (je tam len povinnosť v určitých prípadoch odviesť 2% do literárneho, hudobného či výtvarného fondu), je možnosť znížiť základ ane o paušálne výdavky a zatiaľ je autorstvo bez povinnosti platiť odvody do zdravotnej či sociálnej poisťovne (špekulujú o zmene, ale čo bude, ani ožratá srnka netuší)...
 
PaPi
2010-11-02 15:08:28+01
Ja som cca 2 roky dozadu riesil podobnu vec... akurat dielom bola nejaka publikacia... danovakov vobec nezaujimalo akej vysky bol prijem... jednalo sa o honorar a (vdaka svojej dovtedajsej naivnosti) som musel zaplatil viac za d. priznanie ako som zarobil... odkedy to viem, tak sa do niecoho takehoto ani nepustam, pokial nemam na necly rok istych tolko zakaziek aby sa mi to oplatilo...
 
PaPi
2010-11-02 15:13:18+01
No s tym platenim do Zdravotnej a Socialnej som si neni isty... mam pocit, ze Zdravotna si uz minuly rok odo mna pytala...a dodatocne som to musel vyplacat... Literarny fond suhlasi... Daňove priznanie (pokial mas este nejaku dohodu o vykonani prace) vsak vyplna zamestnavatel... Ak ale mas prijem (honorar) podla licencnej zmluvy resp. zmluvy o dielo - zamestnavatel za teba danove priznanie nema povinnost spravit... aspon taku mam skusenost ;-) ... teda neviem ci sem dat veseleho ci smutneho smajlika ;-(
 
momasko
2010-11-02 15:24:13+01
príspevok od: PaPi
Nechcem sa hadat,... ale nie je to nahodou tak, ze pokial ides podla zmluvy o dielo - dostavas za dielo honorar a potom ti vyplyva nemila povinnost spravit si ku koncu marca danove priznanie - resp. dat si ho spravit...???
pokial takyto prijem nepresiahne neviem aku sumu myslim ze sa danove priznanie nedava a pokial by som ho z tohto fotenia aj nedal tak myslim ze za sumu aku som fotil ma nikto nahanat nebude...tuto zmluvu potrebujem lenpreto lebo firma by si dala do nakladov asi aj nakup balicka zuvaciek...moj honorar bol ozaj minimalny az priam smiesny...fotil som skor preto aby som mal nejaku referenciu...
 
Granko
2010-11-02 15:29:30+01
príspevok od: PaPi
No s tym platenim do Zdravotnej a Socialnej som si neni isty... mam pocit, ze Zdravotna si uz minuly rok odo mna pytala...a dodatocne som to musel vyplacat... Literarny fond suhlasi... Daňove priznanie (pokial mas este nejaku dohodu o vykonani prace) vsak vyplna zamestnavatel... Ak ale mas prijem (honorar) podla licencnej zmluvy resp. zmluvy o dielo - zamestnavatel za teba danove priznanie nema povinnost spravit... aspon taku mam skusenost ;-) ... teda neviem ci sem dat veseleho ci smutneho smajlika ;-(
kukol som si to a sociálka je mimo platenia, len zdravotka už považuje poistenca s príjmom podľa autorskej zmluvy za szčo...
a to je problém urobiť daňové priznanie ako fyzická osoba z pár potvrdení od zamestnávateľov? ja v tom problém nevidím...po minulé roky som si aj DP-čko či RZP-čko robil sám, i keď som bol zamestnaný...síce sa účtovníčka po mne pozerala nejak divne, že prečo to nenechám na zamestnávateľa, ale však nie som taký blbý, aby som nedokázal vyplniť pár jednoduchých tlačív a mám rád, keď viem, čo sa s mojimi bubákmi deje...
 
PaPi
2010-11-02 15:32:56+01
príspevok od: momasko
pokial takyto prijem nepresiahne neviem aku sumu myslim ze sa danove priznanie nedava a pokial by som ho z tohto fotenia aj nedal tak myslim ze za sumu aku som fotil ma nikto nahanat nebude...tuto zmluvu potrebujem lenpreto lebo firma by si dala do nakladov asi aj nakup balicka zuvaciek...moj honorar bol ozaj minimalny az priam smiesny...fotil som skor preto aby som mal nejaku referenciu...
Heh... ono to tak byva ze stat ide vzdy po tych najmensich rybach - ako v kazdom love - predator si vybera najlahsiu korist - najslabsieho jedinca ;-) ... ale to je uz o inom ;-) OK, zatim ;-)
 
PaPi
2010-11-02 15:36:22+01
No ja som skor na technicke veci... §, clanky a odstavce zakonov nemusim... a uz vobec nie tlaciva statnych institucii ;-) ja to davam robit profikom... oni to zmaknu mozno za hodinku a mne by to zabralo cely den a aj to s neistotou ze som nieco zblbol ;-) zastavam nazor, ze nech sa kazdy zivi tym, co vie... ;-) Zatim...
 
Granko
2010-11-02 15:44:58+01
príspevok od: PaPi
No ja som skor na technicke veci... §, clanky a odstavce zakonov nemusim... a uz vobec nie tlaciva statnych institucii ;-) ja to davam robit profikom... oni to zmaknu mozno za hodinku a mne by to zabralo cely den a aj to s neistotou ze som nieco zblbol ;-) zastavam nazor, ze nech sa kazdy zivi tym, co vie... ;-) Zatim...
ja mám široký záber, viem to, čo potrebujem či chcem vedieť, ostatok sa dá naučiť...ako sa hovorí - prvýkrát je všetko najťažšie, potom to už ide ;o)
a neživím sa tým, robím to len pre akýsi pocit, že viem čosi nové i s rizikom, že čosi dokašlem...ale tu je vždy možnosť opravy :o) pekný deň
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()