Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Zrkadlovka alebo kompakt?

algri
2017-01-24 21:49:59+01
Dobrý deň, som tu nový tak neviem presne ako to tu chodí. Chcem sa poradiť ohľadom kúpy fotoaparátu, zrkadlovky alebo kompakt. Neviem ktorý z nich je lepší, preto napíšem aké mám požiadavky. Najviac sa mi pozdávajú značky Nikon alebo Canon, hlavne sa chystám fotografovať rodinu (deti, tiež zvieratá) čiže aby bola dobrá kvalita snímku v pohybe, detaily - aby mal čo najlepšiu kvalitu macro snímok, potom prírodu a ostatné... chcem čo najmenej fotografovať s bleskom, no na starom fotoaparáte (Canon PowerShot 8mpx) boli takmer vždy fotografie bez blesku rozmazané a nekvalitné. Nechcem (zatiaľ) používať manuál čiže v tomto smere nemusí byť perfektný, tiež nechcem meniť objektívy, buď jeden vstavaný alebo zrkadlovku s jedným objektívom. Samozrejme čo najlepší pomer cena - výkon (ostré fotografie) Cenovo do tých 350 eur. Budem vďačný za akúkoľvek radu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-01-24 22:36:54+01
Obavam sa, ze kym nezmenis pristup a nepochopis, ze sa treba aj naucit fotit, vhodny pristroj sa pre teba nenajde. Liomit 350€ je prilis maly na tvoje vysoke pozadavky, co by mal fotoaparat zvladnut. To je cena najlacnejsej zrkadlovky, alebo slusneho kompaktu (Sony RX100).
 
PeCh
2017-01-24 23:12:44+01
Tak to máš problém. Za málo peňazí málo muziky. Ak by si chcel zrkadlovku s jedným objektívom, tak by to bol záklaďák. S tým ti bude chýbať makro (potreboval by si dokúpiť ďalší objektív). Pre fotenie pohybu (deti, šport...) zase potrebuješ kvalitný autofokus, ktorý zase býva v drahších zrkadlovkách, nehovoriac o tom, že potrebuješ poznať dôvod, prečo sú tvoje fotky rozmazané. Ak to nezistíš, tak si nepomôžeš. Prezradím ti, že dôvodom je príliš dlhý expozičný čas. Pokiaľ si však ku zrkadlovke zoberieš základný objektív, ktorý neoplýva svetelnosťou, tak ti bude stále vychádzať dlhý expozičný čas. Kompenzovať sa to dá zvýšením citlivosti, ale zase potrebuješ vedieť, čo to je, a čo to prináša (šum). Riešením je zase svetelný objektív, na ktorý zase nemáš rozpočet.

Záver je taký, že zrkadlovku ti neodporúčam, kým si o fotení, čo to nenaštuduješ. V rukách amatéra je zrkadlovka kontraproduktívna a fotky z nej môžu byť v jeho rukách horšie ako z kompaktu alebo mobilu. Preto by som ti radil radšej ostať pri kompakte. Odporúčal by som ti Sony RX100 Mark III, ale na ten tiež nemáš rozpočet. Najbližšie k tomu bude Sony RX100 alebo Canon G9X, ale ani s nimi nečakaj zázraky (na dlhom ohnisku im klesá svetelnosť). O fotení je však stále dobré niečo vedieť.
 
JohnNewton
2017-01-25 06:08:16+01
No a to som teraz ozaj zvedavý, či nabehne niekto ako zenes, alebo si začiatočník predplatí za smiešny peniaz fotoškolu. Preto, že niekedy sú tieto vlákna podobné ako keby boli písané cez kopír, vrátane slovosledu a použitých slov A účel je niekedy úplne iný ako sa zdá.....
 
yquinox
2017-01-25 07:33:37+01
... on chce v podstate auto, na ktorom nechce menit gumy, s ktorym moze zavodit na okruhoch, uvezie furu strku, vylezie kdejaky kopec a odvezie 50 ludi, ale nechce ho soferovat, " čiže v tomto smere nemusí byť perfektné" a to vsetko za cenu vikendovej lyzovacky v Tatrach ...

... odporucam zaplatit fotoskolu a vzdelavat sa ... potom prides na to, ze za tak maly peniaz to bude hodne o kompromisoch (neviem, aky si narocny na "kvalitu" fotiek) ... RX100 uz bol spominany ...

 
Paladin25
2017-01-25 07:52:00+01
Čo sa týka RX100 tak tam treba zabudnúť na makro aspoň pri verzii I. určite....

Ale s tým rozpočtom to moc nepôjde... a ešte na automatiku bez PP už dnes ťažko spravíš skutočne peknú fotku...

Buď treba zvýšiť rozpočet alebo znížiť nároky... každopádne ak chceš skutočne pekné fotky je za tým okrem patričnej techniky aj veľa veľa úsilia, štúdia a praxe...
 
helmiczka
2017-01-25 09:32:55+01
Velmi, velmi tazko by sa s jednym jedinym (lacnym) objektivom dalo nafotit aj makro aj akcne fotografie.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()