Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Analóg

pyzo
2018-05-03 00:02:16+02
Ahoj,

s príchodom leta zvažujem kúpu analógu na festivaly, akcie, výlety. Dôvod je prostý - keď ho niekomu zverím, nebude bezzmyselne fotiť tisícky fotiek, ale spravia sa vždy len relevantné fotky.

Som zvyknutý fotiť na olympus pen-f a používať pevné sklá kvôli kompaktnosti. Viete mi poradiť analóg podobnej veľkosti s ľahko dostupnými pevnými objektívmi s krátkymi ohniskami? Prípadne vhodný širokouhlý svetelný zoom hodiaci sa k nejakému analógu a čo je vaša overená kombinácia

Ďalej som chcel riešiť film. Aký vám najviac reže? Žáner: reportáž, street, portrét. Je veľká deverzita medzi filmami? Podľa čoho vyberať?

Spolu s filmom s kladie otázka aj otázka produckie. Má zmysel si fotky vyvolávať sám doma alebo ako amatér prakticky nepoznám rozdiel. V horizonte leta to vidím na vyvolanie 15-20 filmov.

Nie som si úplne istý, či je dobré riešiť viac okruhiv v jednej téme, ak by to bol problém, primárne potrebujem potreujem pomôcť s výberom analógu.

Nemám predstavu o cenách, predstavujem si strop budgetu na objektív(y) a telo do 500€.

Ďakujem za pomoc
 
pyzo
2018-05-03 01:34:19+02
Ešte doplním, že vzhľadom na to, že mám Olympus, sa mi veľmi zapáčila kombinácia OM-2 s 50mm f1,8 a 24mm f 2,8
Alebo pri analógu mám ísť radšej do inej značky?
 
belco
2018-05-03 06:46:36+02
Ja by som sa nebal ani toho Olympusu. Sam fotim na Olympus OM-20 a som maximalne spokojny, docela spratna zrkadlovka, velky a jasny hladacik, Manualny rezim, taktiez rezim s prioritou clony, vstavany expozimeter a hlavne dostupné batérie do fotáku.

S filmom je poradit tazko, lebo si nespecifikoval, ci chces fotit farbu alebo na ČB film. Farebny davam spracovat v minilabe a ČB si spracujem sám doma. Kazdy fotograf na film si najde svoju oblubenu znacku filmu (pripadne vyvojky, ak si to vyvolava sám), takze v tomto je tazko poradit. Kladies az mnoho vseobecných otázok
 
tom-o
2018-05-03 07:10:34+02
Neda mi ale musim: akosi nechapem logiku analogoveho fotaku na festivaly, ktory budes niekomu zverovat. Aby to nedopadlo tak, ze namiesto toho, aby sa fotilo len to, co je relevantne sa kazdu hodinu vycvaka 36 fotiek toho isteho. Nehovoriac a celkom financnej narocnosti na filmy a vyvolanie (vzhladom na konecnu kvalitu fotiek, ak bide fotit niekto cudzi, komu nechces zverit fotak - ak by nebodaj musel este pracovat s fullmanualnym fotakom). Analog je super na hranie pre seba ako doplnok k digitalu (alebo aj ako hlavny fotak ak chces), ale dat 500€ na analog a prislusenstvo mi pride neefektivne... Neviem aly schopny ma byt ten dotycny, ale ak vie relativne ok fotit tak bude schopny digitalom nenafotit tisicky fotiek a ak nie je, tak len zbytocne znici niekolko filmov (btw, ak nechces tisicly fotiek, co tak to mu dat malu kartu)
 
JohnNewton
2018-05-03 11:11:27+02
Analóg už len pre vlastné potešenie, ale k tomu patrí aj vlastné spracovanie v komore. Ináč to je už len hipsterská ..ujovina
 
pyzo
2018-05-03 14:02:56+02
Ahoj kluci, ďakujem za názory. Tom-o, asi som sa zle vyjadril. Nekupujem si analóg kvôli tomu, aby ho používali moji kamoši v lete Kupujem si ho preto, že sa mi páči výstup z neho, páči sa mi koncept - dobre si rozmysli, čo odfotíš. Ďaľšou vecou je fakt, že ma menej zamrzí ukradnutie analogu za pár stoviek eur ako drahého digitálu. Snáď bola táto odpoveď dostatočná aj pre JohnNewton.
Dúfam, že som dostatočne objasnil dôvod, prečo si chcem kúpiť analóg a takisto dúfam, že od teraz v diskusií nájdem relevantné odpovede a nie hádku, či analog potrebujem alebo nepotrebujem.
Ja ho chcem
 
michaldudik
2018-05-03 15:36:46+02
K tvojim žánrom určite reže čiernobiely film, k tomu samozrejme vyvolávanie doma. Nie je to žiadna veda. Dal som sa na to zhruba pred rokom a odvtedy som v kúpelni vyvolal cca 30 filmov. Momentálne mi najviac pasuje Ilford FP4 vyvolaný v rodinale. Páčili sa mi výstupy aj z kodaku trix400 a fuji neopan across. Ja fotím na stredoformát Pentax645n, má to svoju váhu, ale relatívne v pohode som s tým zvládol dovolenku s 2 malými deťmi. Mám aj digitál, ale momentálne dávam prednosť analógu. Má to svoje čaro a viac ma to baví.
 
JohnNewton
2018-05-03 15:39:46+02
príspevok od: pyzo
Ahoj kluci, ďakujem za názory. Tom-o, asi som sa zle vyjadril. Nekupujem si analóg kvôli tomu, aby ho používali moji kamoši v lete Kupujem si ho preto, že sa mi páči výstup z neho, páči sa mi koncept - dobre si rozmysli, čo odfotíš. Ďaľšou vecou je fakt, že ma menej zamrzí ukradnutie analogu za pár stoviek eur ako drahého digitálu. Snáď bola táto odpoveď dostatočná aj pre JohnNewton.
Dúfam, že som dostatočne objasnil dôvod, prečo si chcem kúpiť analóg a takisto dúfam, že od teraz v diskusií nájdem relevantné odpovede a nie hádku, či analog potrebujem alebo nepotrebujem.
Ja ho chcem
Ja nepotrebujem odpoveď, mám za sebou viac ako 30 rokov fotografovania na film (analóg je síce používaný ale nesprávny výraz) . A kúp si čo chceš, akurát sa rozhodni či chceš s meranim TTL alebo si vystačíš s manuálnym nastavovaním expozície. O výslednej kvalite bude rozhodovať objektív, film a spracovanie. Funkčne boli posledné masovo predávané modely veľmi podobné. Niektoré vynikali odolnosťou voči ťažším klimatickým podmienkam a nešetrnému zaobchádzaniu.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()