Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Výber bezzrkadlovky - X-T20 vs G80

Mixo555
2018-08-29 15:59:16+02
Dobry den

Prosim vas o radu. Doteraz som pouzival Olympus PEN E-PM2 so setakmi.
Zvazujem kupu noveho fotaku a rozhodujem sa medzi Panasonic G80 + setak 12-60mm a Fujifilm X-T20 + XC 16-50mm.

Panasonic ma teraz aj akciu, ze davaju zadarmo objektiv 25mm f/1,7

Cenovo vychadzaju priblizne rovnako:
Panasonic + 12-60mm = 900 eur (+ akcia 25mm)
Fujifilm + 16-50mm = 770 eur

Chcel by som to hlavne na cestovanie (krajina, architektura, priroda), portréty, ani video ma nezaujímajú. Ide mi hlavne o kvalitu fotiek. Casom by som chcel dokupit sirokouhly objektiv: Panasonic 7-14 f/4, resp. Fujinon XF 10-24 f/4

Kamoš ma ten Panasonic, dobre sa s ním pracuje, je robustnejsi, ten fujifilm nemám kde vyskúšať ale asi to bude velkostne ako ten Olympus. Na ergonomii ale až tak nezáleží, skôr ide o ten výstup. V recenziach vychvalili obidva.

Ktory by ste odporucali?

Dakujem
 
jozef84
2018-08-29 22:19:58+02
Fuji XC 16-50mm na to, že to je plastový seťák, je fakt opticky super. Nemám k nemu žiadne výhrady.Niekomu by mohlo vadiť, že clonu dávaš elektronicky z foťáku, nie na objektíve.Ak si chceš porovnať foťáky a objektívy, čo si tu menoval, tak na https://www.juzaphoto.com/ máš aj výstupy z foťákov, objektívov na reálnych fotkách. Malo by ti to dosť pomôcť v rozhodovaní.Myslím, že vyššiu kvalitu budeš mať z väčšieho čípu. Ale v hre sú aj iné vlastnosti.
 
marcus_labeo
2018-08-30 11:35:01+02
Rovnako ako kolega odporúčam X-T20. Menší a ľahší ako G80, pritom s väčším senzorom, na ktorý sa M4/3 Panasonicu nechytá. A aj seťák 16-50mm je prekvapivo kvalitný. G80 bude mať výhodu v lepšom držaní vďaka väčšiemu gripu, ktorý trochu na X-T20 chýba (čo som vyriešil prídavným gripom).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-30 12:26:12+02
Fujifilm X-T20:
- ovladanie v style starej skoly (nemsi vyhovovat kazdemu, ale Fujisti ho miluju)
- specificky vystup X-Trans (vyborne emulacie fimov), je tazsie ho spracovat
- prakticky kompletna ponuka vybornych objektivov
- lepsi DR a vyssia citliovost, rozdiel uvidis najma pri vysokom ISO
- vyssie rozlisenie

Panasonic G80
- lepsia ergonomia, moderne ovladanie, viac specialnych funkcii
- lepsie zaostrovanie, vyborna stabilizacia
- lahsie snimanie videa
- velmi dobra obrazova kvalita, ale potencial Fuji je o nieco lepsi.
- setak 12-60 je velmi vydareny, valitny s praktickym rozsahom


Do krajiny, na architekturu, na makro, na video odporucam Panasonic. Zle svetelne podmienky, street, portret, CB fotografia, tu je lepsi Fuji.
 
Mixo555
2018-08-30 12:31:00+02
Dakujem za odpovede

Este som rozmyslal nad GX80, co je v podstate G80 akurat v kompaktnejsom prevedeni. To by sa na cesty asi hodilo viac ako G80. Teraz je na alze za 520 eur aj s 12-32mm.

X-T20 ma sice lepsi senzor, ale nema Panasonic vyhodu v 5-osovej stabilizacii? Nebudu fotky vdaka tomu ostrejsie ako pri fujifilme, ak budem fotit hlavne z ruky? Ako amater postrehnem vobec nejake velke rozdiely v kvalite fotiek?

Ci sa mi viac neoplati ten GX80 a usetrene peniaze investovat radsej do kvalitneho objektivu (ta X-T20 stoji 770 na eglobalcentral.eu, na SR okolo 950).

Dakujem este raz
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-30 12:32:20+02
Obidva fotoaparaty som testoval a pacia sa mi takmer rovnako. Este dodam, ze Panasonic G80 povazujem za lahsie ovladatelny pre zaciatocnika a mierne pokrocileho. Fuji patri skor do ruk skusensjsieho fotografa, ktory vie co so sebou prinasa pouzita ergonomia ovladania a pouzitie snimaca X-Trans.
 
JohnNewton
2018-08-30 13:06:19+02
príspevok od: Mixo555
Dakujem za odpovede

Este som rozmyslal nad GX80, co je v podstate G80 akurat v kompaktnejsom prevedeni. To by sa na cesty asi hodilo viac ako G80. Teraz je na alze za 520 eur aj s 12-32mm.

X-T20 ma sice lepsi senzor, ale nema Panasonic vyhodu v 5-osovej stabilizacii? Nebudu fotky vdaka tomu ostrejsie ako pri fujifilme, ak budem fotit hlavne z ruky? Ako amater postrehnem vobec nejake velke rozdiely v kvalite fotiek?

Ci sa mi viac neoplati ten GX80 a usetrene peniaze investovat radsej do kvalitneho objektivu (ta X-T20 stoji 770 na eglobalcentral.eu, na SR okolo 950).

Dakujem este raz
Ak Ti ide aj o video a dobrú stabilizáciu (duálnu) tak to funguje aj na gx 80 excelentne.
 
PeCh
2018-08-30 13:55:04+02
Stabilizácia je dobrá pre statické scény. Ak máš v scéne pohyb, tam ti stabilizácia nepomôže. To čo píšeš (krajina, architektúra, príroda) je lepšie fotiť so statívom. Ak statív nemáš alebo si ho lenivý používať, tak je stabilizácia prínos, lebo ide o žánre, kde sa dá stabilizácia využiť.
 
JohnNewton
2018-08-30 14:48:22+02
príspevok od: PeCh
Stabilizácia je dobrá pre statické scény. Ak máš v scéne pohyb, tam ti stabilizácia nepomôže. To čo píšeš (krajina, architektúra, príroda) je lepšie fotiť so statívom. Ak statív nemáš alebo si ho lenivý používať, tak je stabilizácia prínos, lebo ide o žánre, kde sa dá stabilizácia využiť.
Mal som na mysli hlavne video tam to je kľúčová funkcia, málo kto má chuť vždy točiť zo statívu...
 
marcus_labeo
2018-08-30 14:55:54+02
príspevok od: Karol Srnec
Obidva fotoaparaty som testoval a pacia sa mi takmer rovnako. Este dodam, ze Panasonic G80 povazujem za lahsie ovladatelny pre zaciatocnika a mierne pokrocileho. Fuji patri skor do ruk skusensjsieho fotografa, ktory vie co so sebou prinasa pouzita ergonomia ovladania a pouzitie snimaca X-Trans.
Súhlas, hlavne s vyvolaním asi budem mať trochu problémy. V zásade som s OOC JPEG maximálne spokojný, tie obrazové profily sú trafené veľmi dobre. Ale stále ak treba napr. pracovať s expozíciou, vytiahnuť tiene a pod. je RAW treba a z tých pár RAWov, čo som doteraz vyvolal (v ZPS X), mám ohromný problém vôbec sa priblížiť k tomu, ako vyzerá JPEG priamo z foťáku. Príklad: prvá fotka je JPEG priamo z foťáku (profil Velvia), druhá je vyvolaný RAW bez úprav a tretia je mnou upravený RAW. Dosť rozdiel. Tuším by sa malo nejako dať nahrať ten profil do Zonera, ale to presahuje moje schopnosti.
 
fatality
2018-08-30 15:22:04+02
príspevok od: marcus_labeo
Súhlas, hlavne s vyvolaním asi budem mať trochu problémy. V zásade som s OOC JPEG maximálne spokojný, tie obrazové profily sú trafené veľmi dobre. Ale stále ak treba napr. pracovať s expozíciou, vytiahnuť tiene a pod. je RAW treba a z tých pár RAWov, čo som doteraz vyvolal (v ZPS X), mám ohromný problém vôbec sa priblížiť k tomu, ako vyzerá JPEG priamo z foťáku. Príklad: prvá fotka je JPEG priamo z foťáku (profil Velvia), druhá je vyvolaný RAW bez úprav a tretia je mnou upravený RAW. Dosť rozdiel. Tuším by sa malo nejako dať nahrať ten profil do Zonera, ale to presahuje moje schopnosti.
ta velvia je strasne presaturovana..ten treti jpg je nahodou fajn..
a ak chces presny jpg z rawu ako z fotaku,mas k fotaku free raw editor na silkypix baze,popr.
vyvolaj raw vo fotaku,alebo v konvertore ktory vyuziva fotak ako procesor(fotak
pripojis usb kablom k pc)..
minimalne v tom silkypixe to jej uplne jednodduche..su to tie iste posuvniky,ako
vsade..nebud lenivy a nevyhovaraj sa na schopnosti
 
psykora2
2018-08-30 16:10:54+02
príspevok od: Mixo555
Dakujem za odpovede

Este som rozmyslal nad GX80, co je v podstate G80 akurat v kompaktnejsom prevedeni. To by sa na cesty asi hodilo viac ako G80. Teraz je na alze za 520 eur aj s 12-32mm.

X-T20 ma sice lepsi senzor, ale nema Panasonic vyhodu v 5-osovej stabilizacii? Nebudu fotky vdaka tomu ostrejsie ako pri fujifilme, ak budem fotit hlavne z ruky? Ako amater postrehnem vobec nejake velke rozdiely v kvalite fotiek?

Ci sa mi viac neoplati ten GX80 a usetrene peniaze investovat radsej do kvalitneho objektivu (ta X-T20 stoji 770 na eglobalcentral.eu, na SR okolo 950).

Dakujem este raz
ja som zobral na cestovanie GX80 set 12-32 + 35-100 namiesto mobilu, maju ho v akcii v mall za 610€ a hlavne ta 35-100 je vyborna v kombinacii s 5 osovou dual stabilizaciou stativ uz nepotrebujem, ergonomia drzania je sice voci zrkadlovke zla, ale da sa na to zohnat hand grip na ebay, cela zostava vazi asi 600g a mam pokryty pekny rozsah 24-200mm, objektivy su ostre, 12-32 na sirokom konci ma trochu maksiu kresbu po krajoch
 
jozef84
2018-08-30 17:33:46+02
príspevok od: fatality
ta velvia je strasne presaturovana..ten treti jpg je nahodou fajn..
a ak chces presny jpg z rawu ako z fotaku,mas k fotaku free raw editor na silkypix baze,popr.
vyvolaj raw vo fotaku,alebo v konvertore ktory vyuziva fotak ako procesor(fotak
pripojis usb kablom k pc)..
minimalne v tom silkypixe to jej uplne jednodduche..su to tie iste posuvniky,ako
vsade..nebud lenivy a nevyhovaraj sa na schopnosti
Ja používam u
Fuji vyvolanie RAW - Adobe RAW pod Adobe photoshop CS6 a nemyslím si, že s ú s ním problémy. Jediný problém, čo som postrehol, tak pri oblohe posun farby ku zelenomodrej, ktorý sa ťažšie upravoval. Ale po založení CPL filtra je to už ok a netreba nič riešiť.
 
PeCh
2018-08-30 19:37:35+02
príspevok od: marcus_labeo
Súhlas, hlavne s vyvolaním asi budem mať trochu problémy. V zásade som s OOC JPEG maximálne spokojný, tie obrazové profily sú trafené veľmi dobre. Ale stále ak treba napr. pracovať s expozíciou, vytiahnuť tiene a pod. je RAW treba a z tých pár RAWov, čo som doteraz vyvolal (v ZPS X), mám ohromný problém vôbec sa priblížiť k tomu, ako vyzerá JPEG priamo z foťáku. Príklad: prvá fotka je JPEG priamo z foťáku (profil Velvia), druhá je vyvolaný RAW bez úprav a tretia je mnou upravený RAW. Dosť rozdiel. Tuším by sa malo nejako dať nahrať ten profil do Zonera, ale to presahuje moje schopnosti.
Keď si s OOC JPEG spokojný, tak prečo nepoužiješ vyvolanie rawu priamo vo fotoaparáte?
 
Peter Hood
2018-08-31 15:12:41+02
príspevok od: marcus_labeo
Súhlas, hlavne s vyvolaním asi budem mať trochu problémy. V zásade som s OOC JPEG maximálne spokojný, tie obrazové profily sú trafené veľmi dobre. Ale stále ak treba napr. pracovať s expozíciou, vytiahnuť tiene a pod. je RAW treba a z tých pár RAWov, čo som doteraz vyvolal (v ZPS X), mám ohromný problém vôbec sa priblížiť k tomu, ako vyzerá JPEG priamo z foťáku. Príklad: prvá fotka je JPEG priamo z foťáku (profil Velvia), druhá je vyvolaný RAW bez úprav a tretia je mnou upravený RAW. Dosť rozdiel. Tuším by sa malo nejako dať nahrať ten profil do Zonera, ale to presahuje moje schopnosti.
X-Trans je špecifický snímač s ktorým majú viacerí problém, ja osobne používam pre dovyvolanie RAF súborov- FUJIFILM X-RAW STUDIO pri ktorom sa dá namietať strohosť a jednoduchosť ovládačov , ale práve ten algoritmus vyvolania RAF je ťažko nahraditelný LR alebo Zonerom.
Treba si len zvyknúť na triedenie a selektovanie použiteľných záberov a reálne spracovávať tie dobré kvôli úspore času. Nastavenými presetmi to samotné vyvolanie v X-RAW STUDIO ide výrazne rýchlejšie ako v LR a hlavne výsledok je neporovnateľný.
 
marcus_labeo
2018-08-31 15:23:13+02
príspevok od: PeCh
Keď si s OOC JPEG spokojný, tak prečo nepoužiješ vyvolanie rawu priamo vo fotoaparáte?
Je to riešenie iba čiastočné, možnosti úprav sú obmedzené a tie posuny vo foťáku sú dosť hrubé (veľké skoky), naviac na malom 3" displeji reálne nevieš posúdiť výsledok (nehovoriac o tom, že posuny bezprostredne nevidíš, musíš dať tú fotku vytvoriť, čo je krajne nepraktické).
 
fatality
2018-09-01 11:28:00+02
príspevok od: marcus_labeo
Je to riešenie iba čiastočné, možnosti úprav sú obmedzené a tie posuny vo foťáku sú dosť hrubé (veľké skoky), naviac na malom 3" displeji reálne nevieš posúdiť výsledok (nehovoriac o tom, že posuny bezprostredne nevidíš, musíš dať tú fotku vytvoriť, čo je krajne nepraktické).
tak potom..uz to tu padlo dvakrat..FUJIFILM X-RAW STUDIO..zdarma k fotaku..
 
Mixo555
2018-09-04 21:40:24+02
Tak nakoniec som zobral tú GX80.. Je síce trochu ťažší ako som čakal, ale inak vyzerá dobre. Na cesty bude super. Ďakujem za rady
 
psykora2
2018-09-05 08:34:14+02
príspevok od: Mixo555
Tak nakoniec som zobral tú GX80.. Je síce trochu ťažší ako som čakal, ale inak vyzerá dobre. Na cesty bude super. Ďakujem za rady
tiez som prekvapeny ako dobre to foti aj tym zakladakom 12-32, bral si k tomu aj ten 35-100?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()