Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Prechod z DSLR na mirrorless

airman26551
2019-04-16 21:28:21+02
Dobrý deň,
potreboval by som radu, nakoľko sa vo svete mirrorless až tak neorientujem, aj keď už čo-to mám načítané. Rozhodol som sa vymeniť starú zrkadlovku za niečo menšie. Momentálne mám Canon EOS 40D (viem, pekne historický kúsok ) s Tamronom 17-50 2.8 a Canonom 10-18mm. Hľadám prístroj hlavne na cestovanie, prioritne fotenie miest, krajiny, nejké street photo, takže aj na to bude menší rozmer len plusom. Čo sú priority:

- prioritou je obrazová kvalita
- čo možno najkvalitnejší objektív (vzhľadom na cenu)
- čo možno najširší objektív (kvôli krajinám) takže 28 mm nepripadá do úvahy
- na objektíve závit na polarizačný filter
- video nemusí byť 4K, ale malo by mať ako automatické, tak aj manuálne možnosti ostrenie a pod., pokiaľ možno bez rušivých zvukov z aparátu
- dostupný systém objektívov (aj keď reálne by som dokupoval max. 1 pevné svetelné sklo na portréty a reportáže, možno časom ešte čosi širokouhlé na spôsob Canonu 10-18, tu ide hlavne o cenovú dostupnosť)
- hľadáčik poteší, ale nie je nevyhnutný

Určite pôjde o starší kus, vzhľadom na rozpočet a požiadavky pôjde o niečo z bazáru, cena do 300€ (7 700CZK), max 400€ (10 300CZK). Zatiaľ čo som pozeral, tak pripadá do úvahy:
Sony A5100, Olympus PEN E-PL 7, Olympus OM-D E-M10 Mark II

Ide mi hlavne o to, či je rozdiel v kvalite medzi APS a 4/3 značný, respektíve či tieto stroje poskytnú kvalitnejší výstup, ako moja súčasná zostava. Aj keď predpokladám, že áno, keďže 40d je už fakt dinosaurus.

Nepreferujem žiadnu značku, do budúcna by som ale zohľadňoval cenu objektívov, hlavne možnosť toho pevného svetelného skla a niečoho širokouhlého. Fakt som zúfalý a budem rád za každý názor
 
bonifacko
2019-04-16 22:26:56+02
Ja tie pristroje mam pootvarane a teda viem, ako vyrobca šetrí s priestorom. Za najlepšie riešenie považujem Sony mirrorless, no dizajnovo su na tom lepšie olympus/panasonic mirrorless, ale ten snimač je trochu menší.
Hladačik nevyhnutny! Nenechaj sa nachytat na hruškach a model bez hladačika obid zdaleka.
Za tie peniaze: 300 eur až 400 eur len seťak bežnej kvality. Cely komplet-telo a sklo vidim ako bazar.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-04-17 07:14:35+02
Milion poziadaviek a ziadne peniaze. Odporucam fotit s tym, co mas aj nadalej.
 
airman26551
2019-04-17 10:16:29+02
duves - vďaka, nad Sony som vážne rozmýšľaľ, lenže podľa recenzií majú relatívne slabšie seťáky a keďže by bol na začiat ten teťák primárnym objektívom, tak skôr asi niečo z Panasonic/Olympus

Karol Srnec - vďaka, mne v podstate tá súčasná zostava vyhovuje, hľadám však skutočne čosi ľahšie s porovnateľnou obrazovou kvalitou. Ide o to, že posledné roky fotím tak 2-3 týždne ročne keď som na cestách a okrem toho možno pri ďalších 4-5 príležitostiach, kvôli čomu sa mi už zrkadlovku ťahať nechce. Navyše by som privítal aj video. Ak by mi šlo len o video, kúpim bazárový eos 60D za pár € a nikoho by som tu neobťažoval. Chcel by som však čosi kompaktnejšie.

Prípadne ma ešte zaujala kombinácia Panasonic GX80 so setovým objektívom 12-32, tých 24mm po prepočte na najširšom konci by zatiaľ mohlo stačiť + k tomu Panasonic 25mm 1.7 do horšieho svetla, na street, reportáž. Nechcem, aby to vyzeralo že som si už toto vybral a nič iné nepripúšťam, len hľadám nejaký kompromis na hlavne cestovanie.
 
Iygor
2019-04-17 11:42:34+02
Sony 5100 nemá hľadáčik, odporúčam min. A6000, prípadne nex6/nex7 ktoré sa dajú zohnať cca 350€ s objektívom.
Širokáč 10-18 je kvalitný, za ten si ale priplatíš, používaný cca 500€.
 
fatality
2019-04-17 13:21:12+02
príspevok od: airman26551
Dobrý deň,
potreboval by som radu, nakoľko sa vo svete mirrorless až tak neorientujem, aj keď už čo-to mám načítané. Rozhodol som sa vymeniť starú zrkadlovku za niečo menšie. Momentálne mám Canon EOS 40D (viem, pekne historický kúsok ) s Tamronom 17-50 2.8 a Canonom 10-18mm. Hľadám prístroj hlavne na cestovanie, prioritne fotenie miest, krajiny, nejké street photo, takže aj na to bude menší rozmer len plusom. Čo sú priority:

- prioritou je obrazová kvalita
- čo možno najkvalitnejší objektív (vzhľadom na cenu)
- čo možno najširší objektív (kvôli krajinám) takže 28 mm nepripadá do úvahy
- na objektíve závit na polarizačný filter
- video nemusí byť 4K, ale malo by mať ako automatické, tak aj manuálne možnosti ostrenie a pod., pokiaľ možno bez rušivých zvukov z aparátu
- dostupný systém objektívov (aj keď reálne by som dokupoval max. 1 pevné svetelné sklo na portréty a reportáže, možno časom ešte čosi širokouhlé na spôsob Canonu 10-18, tu ide hlavne o cenovú dostupnosť)
- hľadáčik poteší, ale nie je nevyhnutný

Určite pôjde o starší kus, vzhľadom na rozpočet a požiadavky pôjde o niečo z bazáru, cena do 300€ (7 700CZK), max 400€ (10 300CZK). Zatiaľ čo som pozeral, tak pripadá do úvahy:
Sony A5100, Olympus PEN E-PL 7, Olympus OM-D E-M10 Mark II

Ide mi hlavne o to, či je rozdiel v kvalite medzi APS a 4/3 značný, respektíve či tieto stroje poskytnú kvalitnejší výstup, ako moja súčasná zostava. Aj keď predpokladám, že áno, keďže 40d je už fakt dinosaurus.

Nepreferujem žiadnu značku, do budúcna by som ale zohľadňoval cenu objektívov, hlavne možnosť toho pevného svetelného skla a niečoho širokouhlého. Fakt som zúfalý a budem rád za každý názor
a nieco taketo?
https://foto.bazos.sk/inzerat/96889476/Predam-LX100--blesk-nissin-i40--prislusenstvo.php
vystup ako 4/3..
svetly sirokouhly objektiv..
4K video..
portret na 70/2.8..
hladacik..
male spratne..atd...
 
psykora2
2019-04-18 10:26:10+02
príspevok od: airman26551
duves - vďaka, nad Sony som vážne rozmýšľaľ, lenže podľa recenzií majú relatívne slabšie seťáky a keďže by bol na začiat ten teťák primárnym objektívom, tak skôr asi niečo z Panasonic/Olympus

Karol Srnec - vďaka, mne v podstate tá súčasná zostava vyhovuje, hľadám však skutočne čosi ľahšie s porovnateľnou obrazovou kvalitou. Ide o to, že posledné roky fotím tak 2-3 týždne ročne keď som na cestách a okrem toho možno pri ďalších 4-5 príležitostiach, kvôli čomu sa mi už zrkadlovku ťahať nechce. Navyše by som privítal aj video. Ak by mi šlo len o video, kúpim bazárový eos 60D za pár € a nikoho by som tu neobťažoval. Chcel by som však čosi kompaktnejšie.

Prípadne ma ešte zaujala kombinácia Panasonic GX80 so setovým objektívom 12-32, tých 24mm po prepočte na najširšom konci by zatiaľ mohlo stačiť + k tomu Panasonic 25mm 1.7 do horšieho svetla, na street, reportáž. Nechcem, aby to vyzeralo že som si už toto vybral a nič iné nepripúšťam, len hľadám nejaký kompromis na hlavne cestovanie.
ja som vymenil zrkadlovky za gx80+12-32+25/1.7+35-100, na cestovanie celkom dobra zostava, dokonca aj ten krpaty zakladak 12-32 je celkom v pohode, 5-osova stabilizacia je super vec, hlavne na video
 
airman26551
2019-04-18 10:59:19+02
ďakujem všetkým za rady, tá LX100-vka od "fatality" mi ešte zamotala hlavu. Napokon ale zvíťazil GX80, naskytla sa mi príležitosť kúpiť to za myslím celkom fajn cenu, telo s 12-32 ešte pár mesiacov v záruke + úplne nový 25 mm f1.7 s 3 batériami, nabíjačkou a polarizákom za cca 450€, keď to dorazí, dám vedieť či neľutujem
 
adam99
2019-04-18 12:36:19+02
príspevok od: airman26551
ďakujem všetkým za rady, tá LX100-vka od "fatality" mi ešte zamotala hlavu. Napokon ale zvíťazil GX80, naskytla sa mi príležitosť kúpiť to za myslím celkom fajn cenu, telo s 12-32 ešte pár mesiacov v záruke + úplne nový 25 mm f1.7 s 3 batériami, nabíjačkou a polarizákom za cca 450€, keď to dorazí, dám vedieť či neľutujem
Tak som zvedavy co na to povies
 
pedro81
2019-04-18 17:18:03+02
tiez ma bude zaujimat tvoja skusenost po 40Dcku
 
seifi
2019-04-18 20:57:22+02
príspevok od: airman26551
ďakujem všetkým za rady, tá LX100-vka od "fatality" mi ešte zamotala hlavu. Napokon ale zvíťazil GX80, naskytla sa mi príležitosť kúpiť to za myslím celkom fajn cenu, telo s 12-32 ešte pár mesiacov v záruke + úplne nový 25 mm f1.7 s 3 batériami, nabíjačkou a polarizákom za cca 450€, keď to dorazí, dám vedieť či neľutujem
GX80 ako doplnok k zrkadlovke beriem, do vrecka, ak ideš von a nevieš, či na niečo zaujímave nenatrafíš; ale že by si to mal zameniť za zrkadlovku, to určite nie
 
seifi
2019-04-18 22:49:45+02
aby si sa zorientoval v tak malom hľadáčiku, k tomu elektronickom, či na ploche displeja pri nízko ležiacom slnku večer či ráno, to treba mať kus skúsenosti; a bez skúsenosti je pohľad cez hľadáčik zrkadlovky diametrálne odlišný / čítaj lepší .
 
airman26551
2019-04-26 13:33:55+02
Tak prvé dojmy z GX80 v porovnaní s eos 40D

Mínusy:
- 40D je ergonomicky niekde úplne inde. Nemám veľké ruky, ale keď chcem chvíľu držať GX80 v jednej ruke, pociťujem neistotu. Zrkadlovka bude v tomto vždy top (ak neberie do úvahy veľké bezzrkadlovky)
- hľadáčik je na 40D pre mňa tiež lepší. GX80 na tom nie je vôbec zle, ale keďže nosím okuliare, mám pocit že musím do neho viac "nakúkať". Pri fotení to nie je problém, pri formáte 4:3, pri videu 16:9 už kraje nevidím a musím sa "vykláňať".
- rýchlosť zapnutia, GX80 je na tom super, ale predsa len 40D je rýchlejšie schopná hneď fotiť
- pocit pri držaní, predsa len mať v ruke 40D je iný pocit, ako GX80, s ktorým sa prvé momenty cítim tak trochu zvláštne. Držať poriadny veľký foťák je pre mňa lepší pocit, ale paradoxne kvôli tomu (veľkosť a hmotnosť) som sa ho chcel zbaviť.
- nutnosť loziť pre niektoré funkcia do menu. Áno, sú tu 4 programovateľné tlačidlá, ale na 40D bol už človek zvyknutý mnoho vecí nastaviť aj bez toho, aby som sa vôbec niekde pozeral. Je to iste otázka zvyku, znova ergonomická prevaha zrkadloviek

Plusy:
- možnosti nastavenia. Prekvapilo ma, koľko možností nastavenia tu je, síce občas človek musí loziť do menu, ale na občasné využitie nie zlé
- dotykový displej. Hlavne pri výbere ostriacich bodov super vec.
- video. V porovnaní so 40D by bolo akékoľvek video super, keďže tam som ho nemal. Zábery fakt pekné, som rád že nebudem musieť točiť mobilom. Prekvapil ma účinok stabilizácie
- stabilizácia. Bol som zvyknutý na 40D + Tamron 17-50 2.8 bez stabilizácie. Teraz je to oveľa jednoduchšie a príjemnejšie, aj keď človek rozmýšľa, dá sa v pohode fungovať aj bez nej. Tu zatiaľ nemám výhrady
- obrazová kvalita. Neviem posúdiť, či je to lepšie alebo nie, ale rozhodne mi to nepríde horšie. Nie som expert aby som posudzoval každý rozdiel v dynamickom rozsahu, ale na moje potreby som absolútne spokojný. Prekvapením je seťák, ktorý je ozaj ostrý, pritom skladný. Pôvodne som sa pohrával s myšlienkou ho časom vymeniť, ale po prvých pokusoch ma len a len príjmne prekvapuje.
- kompaktnosť. Keď som vzal 40D s Tamronom a GX80, nechápal som rozdiel. Je naozaj veľký. Na druhej strane je GX80 pomerne robustá. V porovnaní s GX800, ktorú som držal je to ťažký stroj, to mi však kvôli stabilite vyhovuje a nepôsobí to ako hračka.

Dalo by sa toho vypichnúť viac, ale záverečné hodnotenie je:
určite neľutujem
S GX80 som zatiaľ nadmieru spokojný, pokojne by som ho vybral znova. Na druhej strane mi za 40D bude iste ľúto, 10 rokov spolu, prvá a možno aj posledná zrkadlovka, to je na vreckovku Ak by niekto mal záujem, tak je na predaj. Pekný deň všetkým.
 
adam99
2019-04-28 09:43:42+02
Vyzerá dobre ten fotoaparát. Tak nech sa ti s ním dobre fotí Potom môžeš aj po dlhšom čase sa podeliť s dojmami.
 
JohnNewton
2019-04-28 10:53:44+02
Za mňa:

+ video a stabilizácia
+ cena/výkon
+ konštrukcia
- EVF (videl som len málo horších)
- ergo, vzhľadom k veľkosti sa to nedá porovnávať s DSLR telami ani u CSC
- absencia vstupu na mikrofón
- nemožnosť odpalovať ext. blesk priamo z tela fotoaparátu
- snímač má svoje limity (okolo ISO 1600)
- orezom na 3:2 klesá využiteľné rozlíšenie (ako u všetkých MFT)

+++ žena je spokojná
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()