Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Kompakt na turistiku

hugy
hugy 2020-08-18 14:07:48+02
Dobry den.
Potreboval by som poradit s vyberom kompaktu na turistiku, teda prevazne na fotenie prirody, priroda + osoba v pozadi a podobne.

V pokrocilych nastaveniach sa nevyznam, preto uprednostnujem volbu amaterov - automaticke rezimy.
Fotoaparat by mal splnat tieto kriteria:
- vhodny pre laika
- skladny a lahky
- kvalita fotiek je nadradena schopnosti priblizenia
- vydrz baterie aspon na 1 den (cca 200 fotiek)
- nabijanie cez USB (nemusi ale potesi)
- vyklopny display (nemusi ale potesi)
- musi byt dostupny v nay.sk

Ja osobne som si vyhliadol tieto riesenia (do 400e -500 +/-)
Canon PowerShot G7 X Mark II
Nikon A1000
Sony Cyber-Shot DSC-WX350.

Tento Sony je sice najlacnejsi ale mozno by mi tiez stacil.
Otazka ale je, ci sa mi oplati investovat do drahsich variant, zvlast ak som cisto "vikendovy" fotograf.
A fotky robievam cisto narazovo, napr. 2 mesiace nic a potom pride vylet alebo dovolenka a bum 200 fotiek.
Cize pokial mi jeden z danych fotoaparatov vydrzi aj x rokov, tak som si ochotny si priplatit.

Dakujem za kazdu radu.
 
marcus_labeo
2020-08-20 10:57:09+02
Ja dám tip z vlastnej praxe. Tiež som chcel malý skladný foťáčik na túry, kde aj malá bezzrkadlovka s malým pevným sklom je príliš veľká. Vybral som Fuji XF10 za tri stovky a som veľmi spokojný. Najväčším kladom je veľký APSC senzor, to je proste fyzika, ktorá nepustí a dynamický rozsah, detaily, farebné prechody, to robí rozdiel oproti mobilu či foťáku s malým senzorom. Aktuálne som si kúpil aj kvalitný fotomobil s 3 objektívmi, ktorý sa fakt snaží, software robí divy, na posielanie a prezeranie na displeji mobilu fajn, ale na väčšej obrazovke sa to už neschová a najmä ak sa zhoršia svetelné podmienky, v protisvetle atď. sa rozdiely prejavia.
Má samozrejme nevýhodu, že je to pevné ohnisko, ale na krajinky aj tak človek potrebuje hlavne široké ohnisko. A za kvalitné kompaktné zoomy (s menším senzorom) ako je Sony RX100 sa platí podstatne viac.
 
fatality
2020-08-20 11:20:05+02
príspevok od: marcus_labeo
Ja dám tip z vlastnej praxe. Tiež som chcel malý skladný foťáčik na túry, kde aj malá bezzrkadlovka s malým pevným sklom je príliš veľká. Vybral som Fuji XF10 za tri stovky a som veľmi spokojný. Najväčším kladom je veľký APSC senzor, to je proste fyzika, ktorá nepustí a dynamický rozsah, detaily, farebné prechody, to robí rozdiel oproti mobilu či foťáku s malým senzorom. Aktuálne som si kúpil aj kvalitný fotomobil s 3 objektívmi, ktorý sa fakt snaží, software robí divy, na posielanie a prezeranie na displeji mobilu fajn, ale na väčšej obrazovke sa to už neschová a najmä ak sa zhoršia svetelné podmienky, v protisvetle atď. sa rozdiely prejavia.
Má samozrejme nevýhodu, že je to pevné ohnisko, ale na krajinky aj tak človek potrebuje hlavne široké ohnisko. A za kvalitné kompaktné zoomy (s menším senzorom) ako je Sony RX100 sa platí podstatne viac.
toto je 100% pravda,akurat amaterom malokedy radim pevne ohnisko..nejako im to,najma do prirody,nesmakuje..aj ked tento pohlad trochu nahlodali smartphony..
inak,ak by sa uz jednalo o cenu,prva rx100 sa blizi 300€.. a ma 4xzoom,keby bol zaujem viac o priblizenie,nez o ultimatnu obrazovu kvalitu..
 
hugy
2020-08-20 13:40:47+02
Dakujem za prispevky.
Rozhodol som sa, ze sa viac povzdelavam za ucelom pouzivania manualneho rezimu.
Este som nasiel celkom pekny kusok: Panasonic LUMIX DMC-LX15
Ma decentnu min. svetelnost f/1.4 a aj 4K video.
Sice nema hladacik, no mne obzvlast ten elektronicky nevyhovuje, radsej si nastavim vyssi jas ako tu spomenul jeden pan.
Ten otocny/vyklapaci display je nakoniec jednou z poziadaviek (priatelka)
 
Porubo
2020-08-20 14:08:18+02
Panasonic LUMIX DMC-LX15
Ano, toto je velmi pekny a vykonny kompakt. Vyborna volba.
 
marcus_labeo
2020-08-20 14:31:49+02
príspevok od: fatality
toto je 100% pravda,akurat amaterom malokedy radim pevne ohnisko..nejako im to,najma do prirody,nesmakuje..aj ked tento pohlad trochu nahlodali smartphony..
inak,ak by sa uz jednalo o cenu,prva rx100 sa blizi 300€.. a ma 4xzoom,keby bol zaujem viac o priblizenie,nez o ultimatnu obrazovu kvalitu..
Ako píšeš, mnohí odmietajú na foťáku pevné ohnisko, pritom na mobile im to nevadí. Btw. ten Fuji je na stránke, ktorá sa tu nesmie pod hrozbou mazania príspevku menovať (eglobalcentral) za 274 eur. Foťák s APSC senzorom za takú cenu, to je kauf roka.
 
marcus_labeo
2020-08-20 14:34:20+02
príspevok od: hugy
Dakujem za prispevky.
Rozhodol som sa, ze sa viac povzdelavam za ucelom pouzivania manualneho rezimu.
Este som nasiel celkom pekny kusok: Panasonic LUMIX DMC-LX15
Ma decentnu min. svetelnost f/1.4 a aj 4K video.
Sice nema hladacik, no mne obzvlast ten elektronicky nevyhovuje, radsej si nastavim vyssi jas ako tu spomenul jeden pan.
Ten otocny/vyklapaci display je nakoniec jednou z poziadaviek (priatelka)
LX15 je dobrá voľba, 1" senzor, priama konkurencia pre Sony RX100. Chybu s ním nespravíš, takže ak ho vieš kúpiť za dobrú cenu, prečo nie.
 
francesco
2020-08-20 15:07:10+02
príspevok od: marcus_labeo
Ako píšeš, mnohí odmietajú na foťáku pevné ohnisko, pritom na mobile im to nevadí. Btw. ten Fuji je na stránke, ktorá sa tu nesmie pod hrozbou mazania príspevku menovať (eglobalcentral) za 274 eur. Foťák s APSC senzorom za takú cenu, to je kauf roka.
To je ale naozaj smiesna cena. Velmi dobry kauf.
 
fatality
2020-08-20 18:48:22+02
príspevok od: hugy
Dakujem za prispevky.
Rozhodol som sa, ze sa viac povzdelavam za ucelom pouzivania manualneho rezimu.
Este som nasiel celkom pekny kusok: Panasonic LUMIX DMC-LX15
Ma decentnu min. svetelnost f/1.4 a aj 4K video.
Sice nema hladacik, no mne obzvlast ten elektronicky nevyhovuje, radsej si nastavim vyssi jas ako tu spomenul jeden pan.
Ten otocny/vyklapaci display je nakoniec jednou z poziadaviek (priatelka)
rozdiel medzi rx100III a lx15 je na sk 30-40€..vyklopny displej maju oba a su situacie,ked
na displeji nevidis nic,nech je vypeckovany akokolvek..a vtedy je fajn mat ten vyskakovaci z rx100ky ale ako myslis,aj lx15ka je fajn..
 
z80
2020-08-20 21:13:36+02
príspevok od: marcus_labeo
Ako píšeš, mnohí odmietajú na foťáku pevné ohnisko, pritom na mobile im to nevadí. Btw. ten Fuji je na stránke, ktorá sa tu nesmie pod hrozbou mazania príspevku menovať (eglobalcentral) za 274 eur. Foťák s APSC senzorom za takú cenu, to je kauf roka.
Len škoda toho pomalého ostrenia. A nástupcu už asi XF10 mať nebude.
 
marcus_labeo
2020-08-21 13:08:08+02
príspevok od: z80
Len škoda toho pomalého ostrenia. A nástupcu už asi XF10 mať nebude.
Jasné, na deti a rodinné fotky to nie je, Ale hory mi neutečú, tam je čas na ostrenie aj komponovanie, takže tam to nevadí. Btw. práve dnes ho beriem do Roháčov na túru.
 
fatality
2020-08-21 14:50:50+02
príspevok od: marcus_labeo
Jasné, na deti a rodinné fotky to nie je, Ale hory mi neutečú, tam je čas na ostrenie aj komponovanie, takže tam to nevadí. Btw. práve dnes ho beriem do Roháčov na túru.
kludne aj na deti od veku,ked uz posluchnu a na chvilu zastanu a zapozuju.. ..to iste rodina.. ..
ked sa to da mobilmi,ktore dnes vsetci tak ospevuju a ktore su zevraj "camera killers".. ..
(tym samozrejme nechcem povedat,ze tam fuji nemalo dat lepsi modul,ale za +- 300 sa to da odpustit ..
 
hugy
2020-08-25 07:20:27+02
Ahojte.
Zakupil som teda LX15 a foti velmi pekne.
Porovnaval som automat vs manual zvlast pri šere a najma vtedy vidim viac ziadane vysledky pri manualy narozdiel od Ai kde mi nastavuje nizsiu clonu a kratsi cas uzavierky, co sa na fotenie oblohy nehodi, po prepnuti do manualu som si to nastavil sam (vyssiu clonu a cas uzavierky) a vysledok bol ziadany ...

Dakujem teda za rady, najlepsie sa uci fotenim toho isteho objektu s roznymi nastaveniami a porovnavanim.
Zatial si nechavam vyvazenie bielej na automatike, rovnako aj ISO.
Hram sa zatial len s clonou a casom uzavierky.
Ak mate nejake dobre tipy, budem rad.
Vdaka
 
hugy
2020-08-25 15:11:57+02
Postupne ako si citam zaujimave clanky na tejto stranke zistujem, ze sa mi zidu nejake filtre na ten lumix, zvlast polarizacny kedze chcem fotit prirodu a krajinky.
Viete poradit nejaky dobry filter na tento fotoaparat?
 
jozef84
2020-08-26 16:05:23+02
príspevok od: hugy
Ahojte.
Zakupil som teda LX15 a foti velmi pekne.
Porovnaval som automat vs manual zvlast pri šere a najma vtedy vidim viac ziadane vysledky pri manualy narozdiel od Ai kde mi nastavuje nizsiu clonu a kratsi cas uzavierky, co sa na fotenie oblohy nehodi, po prepnuti do manualu som si to nastavil sam (vyssiu clonu a cas uzavierky) a vysledok bol ziadany ...

Dakujem teda za rady, najlepsie sa uci fotenim toho isteho objektu s roznymi nastaveniami a porovnavanim.
Zatial si nechavam vyvazenie bielej na automatike, rovnako aj ISO.
Hram sa zatial len s clonou a casom uzavierky.
Ak mate nejake dobre tipy, budem rad.
Vdaka
Zaplať si aspoň na mesiac tuto na fóre e-konto clasic(dá sa aj sms) a dostaneš sa ku dosť rozsiahlemu archívu, ktorý nemusíš navyše hľadať kde kade na internete. No a druhá rada ohladne filtrov(ale nielen filtrov) skús hľadať aj na fóre, máš to prehľadne radené.
 
hugy
2020-08-26 16:18:07+02
uz vcera som si to zaplatil cez sms
 
jozef84
2020-08-26 16:37:18+02
príspevok od: hugy
uz vcera som si to zaplatil cez sms
Schvaľujem. Nestojí to tak veľa a máš čo čítať.
 
fatality
2020-08-26 17:25:55+02
príspevok od: hugy
Postupne ako si citam zaujimave clanky na tejto stranke zistujem, ze sa mi zidu nejake filtre na ten lumix, zvlast polarizacny kedze chcem fotit prirodu a krajinky.
Viete poradit nejaky dobry filter na tento fotoaparat?
Dobre a relativne lacne su filtre Hoya..
Len..pri LX15 budes mat problem s uchytenim,
nema zavit na filtre..riesi sa to rozne,s predsadkami,
ktore sa daju uchytit do zavitu na fotaku,ak ho ma..
Ale lepsi system je uchytenie pomocou magnetickeho kruzku,
ktory sa lepi na objektiv..
 
fatality
2020-08-26 17:32:20+02
príspevok od: fatality
Dobre a relativne lacne su filtre Hoya..
Len..pri LX15 budes mat problem s uchytenim,
nema zavit na filtre..riesi sa to rozne,s predsadkami,
ktore sa daju uchytit do zavitu na fotaku,ak ho ma..
Ale lepsi system je uchytenie pomocou magnetickeho kruzku,
ktory sa lepi na objektiv..
https://petapixel.com/2012/10/15/magfilter-uses-magnets-to-give-high-end-compacts-some-filter-love/
 
hugy
2020-08-27 09:29:33+02
este som nasiel tento kit aby som mohol nasadzovat 52mm filtre.. myslim si ze toto je praktickejsie
https://amazon.com/Lensmate-Quick-Change-Adapter-Panasonic-LX15-52mm/dp/B072L4FSFG
 
jozef84
2020-08-27 10:39:20+02
príspevok od: fatality
https://petapixel.com/2012/10/15/magfilter-uses-magnets-to-give-high-end-compacts-some-filter-love/
Je to fajn vec. Hlavne na polarizák, ND filter a hlavne na ochranu prednej optiky, ktorá sa ľahko upatlá. Jedno negatívum to má. Po čase (asi vplyvom tepla) obojstranka trochu povolí a vyosí systém a optika sa zasekáva pri zasunutí a vysúvaní. Treba dať na to pozor a používať radšej magnetický systém uchytenia filtra a nie skrutkovací. Nezaťažuje tak veľmi prilepený adaptér. Mám to na Sony RX100 a myslím, že aj na LX15 to bude podobné.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()