Fórum » Vyberáme fotoaparát

Prechod z D5100 na vyšší level

martin936
martin936 2020-10-05 13:25:54+02
Zdravím. Po 7 rokoch prevádzky mojej prvej zrkadlovky Nikon D5100 nastal čas posunúť sa kvalitatívne aj ergonómiou ďalej. Kupoval som ju s 50 mm pevným sklom, o nejaký ten rok som prikúpil klasickú 18-105. 50 mm sklo si chcem nechať a zvyšok pôjde preč.
Teraz prejdime k úvahám... Z počiatku som začal pokukovať po D7500, po lepšom rozhliadnutí a zistení že ceny FF zrkadloviek dosť poklesli má zaujala aj taká D750 keďže cenovo sú si s D7500 podobné. Škoda privysokej ceny D780, na e-infine je však za 1600 čo stojí tiež za zváženie, keďže D750 už nieje najnovšia ale o to ani tak nejde.
Fotím prevažne krajinky, prírodu, portréty a plánujem aj nejaké makro kvetov. Nejaká architektonická pamiatka typu hrad/zrúcanina sa tiež nájde ale v menšej miere. Fotím do RAW-u a upravujem v Lightroome.
Ako prvý objektív plánujem prikúpiť 24 mm pevné sklo (F1.8) na krajinky buď spolu s novým telom alebo hneď po tom ako to bude možné. Potom by som šiel do nejakého makráču ktorý by sa dal využiť aj na portréty.
Rozpočet by som videl okolo 1500€ za telo.

Určite sa budete pýtať prečo nie prechod na CSC. Je pravda že CSC má svoje výhody ale ešte stále aj svoje muchy ako som tak študoval čo sa dialo za posledné roky na scéne foto techniky. Od CSC prechodu na CSC ma odrádza vyššia cena (v porovnaní s tým čo mi ponúkne zrkadlovka v rovnakej triede), el. hladáčik na ktorý neviem či by som si zvykol, výdrž baterky. Som zvyknutý vláčiť zrkadlovku na turistiku takže vyššia váha oproti CSC mi nevadí. A zase by som sa musel zbavovať vynikajúceho 50 mm skla. Áno, existuje adaptér FTZ v prípade takého Nikonu Z6 ako alternatíve ale stráca sa tým výhoda kompaktnosti systému. A za dverami je druhá generácia Z6 takže to už bude úplne cenovo mimo...
S kúpou sa neponáhľam, nejaký mesiac dva mám čas na poriadne premyslenie.

cejpatka
2020-10-17 22:53:07+02
Ano, u el. závěrky v LV jde nastavit doba expozice také až 900 sec. Jinak intervaly těch dlouhých časů nad 30 sec. jsou 60, 90, 120, 180, 240, 300, 480, 600 sekund. Při expozici displej nesvítí, odpočítávání zbývajícího času je zobrazeno na horním stavovém displeji (jehož podsvícení při exponování také nesvítí).
Jo a sorry za to uvedení "napájení" přes USB...má tam být nabíjení přes USB. Pokud se přístroj nabíjí přes USB nejde současně použít pro focení, resp. použít jde, ale když se zapne, tak nabíjení se přeruší.

martin936
2020-10-19 07:11:56+02
Zdá sa, že budem musieť meniť aj fotobatoh, pretože do môjho Photosportu 200 AW II D750 ledva narvem. To som ale očakával že fotokomora bude na výšku primalá. To isté má čaká aj so statívom Vanguard Espod Plus 203 AP ktorý má nosnosť 2kg čo s 750 gramovým 105mm makráčom bude už na hrane. A i tak sa dá očakávať že ten statív bude trasoriťka, predsa len to bol cenovo dostupnejší statív. Tak ale s tým som tak nejak počítal, že upgrade tela bude obnášať aj upgrade príslušenstva.

martin936
2020-10-21 18:34:38+02
Tak D750 som bol dnes vrátiť. Po bližšom zoznámení a uvedomení si o čo všetko prichádzam voči D780 bola voľba jasná. Takže ten mesiac si ešte počkám a zobral by som D780 od Zola, ak bude dovtedy dostupná.

francesco
2020-10-21 20:39:39+02
príspevok od: martin936
Tak D750 som bol dnes vrátiť. Po bližšom zoznámení a uvedomení si o čo všetko prichádzam voči D780 bola voľba jasná. Takže ten mesiac si ešte počkám a zobral by som D780 od Zola, ak bude dovtedy dostupná.
V com ta d750 obmedzovala a s akymi objektivmi si ju testoval?

martin936
2020-10-21 21:10:53+02
Zostala mi doma len pevná 50-ka f 1.8. Ako kvalita výstupu super, len som si uvedomil, že časom by ma určite začal štvať LV napr. pri fotení zo statívu. Proste by som sa LV vyhýbal ako pri D5100. U D780 sa neni čoho báť. A s výhľadom do budúcna mi tiež príde D780 ako lepšia možnosť, keďže je to taký hybrid zrkadla a bezzrkadla.

francesco
2020-10-21 21:16:42+02
Zostala mi doma len pevná 50-ka f 1.8. Ako kvalita výstupu super, len som si uvedomil, že časom by ma určite začal štvať LV napr. pri fotení zo statívu. Proste by som sa LV vyhýbal ako pri D5100. U D780 sa neni čoho báť. A s výhľadom do budúcna mi tiež príde D780 ako lepšia možnosť, keďže je to taký hybrid zrkadla a bezzrkadla.
Perspektivne je Z6 lepsia volba. Ci sa nam to paci, ci nie, zrkadlovky vymru. A ak chces LV vedu bezzrkadlovky.

martin936
2020-10-21 21:38:39+02
Na Z6 mi vadí slot na jednu XQD kartu. Ano, je tu Z6 II ktorá už dva sloty má, ale to je zas cenovo úplne mimo. A z EVF hľadáčika mám tiež obavy a v okolí nemám nejakú špecializovanú foto predajňu ani nikoho známeho kto vlastní CSC aby som si mohol foťák ošahať.

francesco
2020-10-21 21:48:47+02
Na Z6 mi vadí slot na jednu XQD kartu. Ano, je tu Z6 II ktorá už dva sloty má, ale to je zas cenovo úplne mimo. A z EVF hľadáčika mám tiež obavy a v okolí nemám nejakú špecializovanú foto predajňu ani nikoho známeho kto vlastní CSC aby som si mohol foťák ošahať.
Z predchadzajucej diskusie viem, ze ta nepresvedcim, ani sa o to nepokusam. Tiez ti tu vsetci radili d780 a ty si mal svoje argumenty. Iba moj nazor, ze sa koli priemernemu lacnemu objektivu drzis Nikon zrkadlovky. Ak prejdes na akekolvek bezzrkadlo s dobrym objektivom, v porovnani s 5100 padnes na zadok (samozrejme ak vies fotit). Ano fotim svadby, preto je pre mna podmienka dva sloty - nikdy mi jeden neodisiel, ak fotim cokolvek ine fotim na jednu kartu. p.s. Tiez som mal Nikon a Z6 ma presvedcila, ze je cas zmenit znacku.

martin936
2020-10-21 22:25:17+02
Nebránim sa bezzrkadlovkám. Doma mi zostala len pevná 50-ka sklo, nemám x ďalších objektívov ktorých by som sa musel zbaviť (ak nie hneď ťak časom určite), takže nevidím problém presedlať na CSC systém. A nedržím sa ani značky, len je podmienka aby to bola FF mašinka a nazačiatok by som volil asi nejakú kombináciu telo+kvalitný setový zoom. Cenovo ešte neviem ale určite nie aby to bolo cez 2000.

Strana 2 z 2

Inzercia
  • ()

• ()

• ()

• ()

• ()