Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Zrkadlovka na fotky+video dieťata pre začiatočníka

Maxxes
2011-05-21 02:24:07+02
Ahojte!

O mesiac čakáme prírastok, takže potrebujem zachytiť dieťa, ako bude rásť
Chcel som pôvodne FullHD kameru Canon (500€) + kompakt Canon (200€). Ale ak rovnako kvalitné 1080p video dokáže aj zrkadlovka, tak kúpim rovno zrkadlovku, fotky budú o poznanie kvalitnejšie a netreba dva prístroje.

Doterajšie skúsenosti mám len s kompaktami. Takže sa môžem označiť za začiatočníka a snáď zrkadlovku do mesiaca zvládnem.

Fotiť budem dieťa (detaily-makro), ľudí a krajinu. Dakujem za tip zrkadlovky+objektívu.
 
hombreee
2011-05-21 03:42:45+02
príspevok od: Maxxes
Ahojte!

O mesiac čakáme prírastok, takže potrebujem zachytiť dieťa, ako bude rásť
Chcel som pôvodne FullHD kameru Canon (500€) + kompakt Canon (200€). Ale ak rovnako kvalitné 1080p video dokáže aj zrkadlovka, tak kúpim rovno zrkadlovku, fotky budú o poznanie kvalitnejšie a netreba dva prístroje.

Doterajšie skúsenosti mám len s kompaktami. Takže sa môžem označiť za začiatočníka a snáď zrkadlovku do mesiaca zvládnem.

Fotiť budem dieťa (detaily-makro), ľudí a krajinu. Dakujem za tip zrkadlovky+objektívu.
Skus sa pozriet na Nikon D5100 + objektiv 50mm f1.8G. Ten objektiv sa este nepredava, ale ma sa zacat coskoro (tusim zaciatok juna). Pripadne 50mm f1.4G ale ten je o cca 150-200 EUR drahsi. Zo zaciatku budes to dieta fotit asi hlavne v interieroch. Neskor si dokupis nejaky makroobjektiv (napriklad 105mm f2.8) co vyuijes aj ako perfektny portretak na von.

Kym zvladnes zrkadlovku trva dlhsie ako mesiac fakt. No sak uvdis. Ako manual sa da prestudovat aj za noc, ale kym z tej zrkadlovky polezu take fotky ake chces tak to chvilu trva.

U ostatnych naciek nemam prehlad.
 
hombreee
2011-05-21 03:43:35+02
*znaciek
 
Rastislav
2011-05-21 07:16:29+02
Treba pozrieť www.dpreview.com www.photozone.de www.lenstip.com www.pentaxphotogallery.com www.pentaxforums.com
 
Ferdo
2011-05-21 07:44:47+02
Nikon D5100 so setakom 18-105, na zaciatok velmi dobre aj na fotenie aj na video. Dokonca velmi nepresiahnes hranicu 500+200 eur. Neskor dokupis napr. spominanu pevnu 50/1,8G.

Po mesacnom pouzivani D7000 + 18-105 som zistil, ze lepsie nakamerujem moju malu dcerku s 18-105, ktorou mozem tocit z ruky pretoze ma stabilizator ako s akymkolvek z mojich dalsich skiel (24-70,85/1,4 ci 50/1,4). Tie si nechavam na "hranie sa zo stativom", ked mam viac casu. Samozrejme potrebujes na to aj trosku zrucnosti pri ostreni pocas natacania, pretoze ten AF za vela nestoji

 
Marek Vančo
2011-05-21 08:01:29+02
príspevok od: Maxxes
Ahojte!

O mesiac čakáme prírastok, takže potrebujem zachytiť dieťa, ako bude rásť
Chcel som pôvodne FullHD kameru Canon (500€) + kompakt Canon (200€). Ale ak rovnako kvalitné 1080p video dokáže aj zrkadlovka, tak kúpim rovno zrkadlovku, fotky budú o poznanie kvalitnejšie a netreba dva prístroje.

Doterajšie skúsenosti mám len s kompaktami. Takže sa môžem označiť za začiatočníka a snáď zrkadlovku do mesiaca zvládnem.

Fotiť budem dieťa (detaily-makro), ľudí a krajinu. Dakujem za tip zrkadlovky+objektívu.
Ak je pre teba dôležité video na zrkadlovke, daj si pozor na to že niektoré zrkadlovky nemaju automatické zaostrovanie počas videa. (Napr Nikon D90).
Ja osobne rád používam na fotenie detí objektív 50mm/1.8 kôli hĺbke ostrosti a bokehu.
Niekoľko mesačné deti sa trošku boja čierneho fotoaparátu, ale aj napriek tomu sa daju dobre fotiť.
Cvaknutie závierky ich však veľmi vyľaká a môžu začať plakať!
 
Marcel Rebro
2011-05-21 08:17:39+02
príspevok od: hombreee
Skus sa pozriet na Nikon D5100 + objektiv 50mm f1.8G. Ten objektiv sa este nepredava, ale ma sa zacat coskoro (tusim zaciatok juna). Pripadne 50mm f1.4G ale ten je o cca 150-200 EUR drahsi. Zo zaciatku budes to dieta fotit asi hlavne v interieroch. Neskor si dokupis nejaky makroobjektiv (napriklad 105mm f2.8) co vyuijes aj ako perfektny portretak na von.

Kym zvladnes zrkadlovku trva dlhsie ako mesiac fakt. No sak uvdis. Ako manual sa da prestudovat aj za noc, ale kym z tej zrkadlovky polezu take fotky ake chces tak to chvilu trva.

U ostatnych naciek nemam prehlad.
Uz si skusal tocit (amaterske) video s pevnym ohniskom? Na rozdiel od fotgrafie, kde odfotis a presunies sa (zazumujes nohami), pri videu pracujes v case a prietore. Pokial nemas skusenosti so strihanim, prechod z jedneho objektu na iny (batoliaci sa drobcek, usmiati stari rodicia) sa realizuje svnekom (zoomom) ... viem ze v profi brandzi sa svenk povazuje za amatersky prejav, ale nebavime sa o profi videu ... a je to takto jednoduchsie.

Pre Maxxesa : video s DSLR je nieco ine ako s kamerou. Aj tie co maju video s podporou AF ho maju o dost pomalsi ako kamery (vzhladom na mensiu DOF sa tazsie triafa a musi byt presnejsi). Navyse mala hlbka ostrosti moze byt pre zaciatocnika dost problemom ...
 
Marek Vančo
2011-05-21 08:47:56+02
príspevok od: Maxxes
Ahojte!

O mesiac čakáme prírastok, takže potrebujem zachytiť dieťa, ako bude rásť
Chcel som pôvodne FullHD kameru Canon (500€) + kompakt Canon (200€). Ale ak rovnako kvalitné 1080p video dokáže aj zrkadlovka, tak kúpim rovno zrkadlovku, fotky budú o poznanie kvalitnejšie a netreba dva prístroje.

Doterajšie skúsenosti mám len s kompaktami. Takže sa môžem označiť za začiatočníka a snáď zrkadlovku do mesiaca zvládnem.

Fotiť budem dieťa (detaily-makro), ľudí a krajinu. Dakujem za tip zrkadlovky+objektívu.
Ešte jeden dôvod prečo používať svetelný objektív: novonarodeným deťom určite blesk dobre nerobí (ja osobne som zakázal na bábätko používať blesk (kompakty ho majú automaticky zapnutý).
Svetlo pre autofokus môže tiež veľmi oslniť malé očká... je to dosť silné svetlo.
Canon využíva bleskový stroboskop na osvetlenie pre autofokus. Treba si prečítať.
 
Emilio
2011-05-21 09:12:17+02
Kompakt je podľa mňa na deti dosť pomalý. Kým všetko prerátal a zaostril, bol môj vnuk už úplne inde. Na Olympuse bolo tiež AF stroboskop a kým zaostril aj dospelí sa začali tváriť neprirodzene
/ úsmev číslo 4/. Teraz mám nikon s malou ledkou na AF a som spokojný. Na video používam kameru, má soft prispôsobený na amatérske filmovanie - tlmenie vibrácií, ostrenie .
 
hombreee
2011-05-21 11:41:26+02
príspevok od: Marcel Rebro
Uz si skusal tocit (amaterske) video s pevnym ohniskom? Na rozdiel od fotgrafie, kde odfotis a presunies sa (zazumujes nohami), pri videu pracujes v case a prietore. Pokial nemas skusenosti so strihanim, prechod z jedneho objektu na iny (batoliaci sa drobcek, usmiati stari rodicia) sa realizuje svnekom (zoomom) ... viem ze v profi brandzi sa svenk povazuje za amatersky prejav, ale nebavime sa o profi videu ... a je to takto jednoduchsie.

Pre Maxxesa : video s DSLR je nieco ine ako s kamerou. Aj tie co maju video s podporou AF ho maju o dost pomalsi ako kamery (vzhladom na mensiu DOF sa tazsie triafa a musi byt presnejsi). Navyse mala hlbka ostrosti moze byt pre zaciatocnika dost problemom ...
Video som tusim este nemal ani zapnue Ja som sa +/- snazil zmestit do tych 500+200EUR. Podla mna radsej narobit pekne fotky s 50mm f1.8 ako mat kopec natoceneho videa niekde na HDD. Fotku si mozes vystavit, zavesit, vlozit do penazenky atd, video nie Ten 50mm objektiv by pravdepodobne skor ci neskor kupil tak ci tak. Ale tak kludne nech teda zoberie D5100 + 50mm + trebars 18-105 na natacanie. Len to uz sme dost nad rozpoctom. Chce fotit dieta, ludi a krajinu. Natacanie som bral len ako okrajovu cinnost, par minut videa na narodky, vianoce a podobne. Samozrejme nakoniec sa musi rozhodnut on sam.
 
chance
2011-05-21 11:42:52+02
v prvom rade sa musíš rozhodnúť, čo je pre Teba priorita fotky alebo video
ak fotky tak Tvoja úvaha bola správna a kúp si zrkadlovku s ktorou si môžeš urobiť príležitostne video, ale ako to už bolo spomenuté AF počas snímania nefunguje, tak musíš ostriť ručne, dosť náročné
ak Tvojou prioritou je video, tak si určite kúp kameru, s ktorou sa príležitostne tie fotky dajú spraviť, samozrejme nie v kvalite zrkadlovky
čo sa týka zrkadlovky pre začiatočníka, už spomenutá voľba Nikon D5100 + 18-105 VR je určite vhodná, ak je to nad Tvoj finančný limit, tak si prípadne pozri D3100 + 18-105 VR, to sa už určite zmestíš do 700€
výber značky Canon Nikon a iné to je tu už prediskutované dosť stačí hľadať....
 
chance
2011-05-21 12:09:05+02
musím sa opraviť D3100 aj D5100 umožňujú pri nahrávaní videa automatické aj manuálne ostrenie, vychádzal som zo skúseností s D90....sorry....
D5100:
Funkcia D-Movie a videosekvencie s rozlíšením Full HD (1080p): špeciálne tlačidlo pre záznam videosekvencií sa nachádza hneď vedľa tlačidla spúšte a uľahčuje stabilné držanie fotoaparátu pri prepínaní medzi záznamom statických snímok a videosekvencií. Režim nepretržitého automatického zaostrovania zabezpečuje dokonalé zaostrenie všetkých objektov. Vyklápací a otočný monitor a režim špeciálnych efektov umožňujú zachytenie jedinečných snímok. Fotoaparát podporuje používanie externého mikrofónu a ponúka rýchlosť snímania 30p, 25p a 24p.
D3100:
Funkcia Nikon D-Movie slúži pre záznam ozvučeného videa vo vysokom rozlíšení Full HD 1080p pri 24 obr./s. Formát videosúborov je AVI s kompresiou Motion JPEG. Veľký obrazový snímač a vysoká citlivosť ISO ponúkajú výnimočnú kvalitu obrazu. Pri nahrávaní videa je možné použiť manuálne aj automatické zaostrovanie. Zaznamenané videosekvencie sa dajú prehrávať na fotoaparáte, alebo pomocou HDMI kábla na HDTV televízore.
 
Maxxes
2011-05-21 17:06:01+02
Pomer odhadujem na 70% Foto / 30% Video.

Viete prezradiť hlavné rozdiely vo výsledku pri fotení detí medzi D3100 a D5100 (obe + 18-105 VR).
Pretože ohladom Videa by mi stačila aj D3100.
DAKUJEM

 
Marek Vančo
2011-05-21 17:11:41+02
príspevok od: Maxxes
Pomer odhadujem na 70% Foto / 30% Video.

Viete prezradiť hlavné rozdiely vo výsledku pri fotení detí medzi D3100 a D5100 (obe + 18-105 VR).
Pretože ohladom Videa by mi stačila aj D3100.
DAKUJEM

Myslím si že čo sa týka výsledku, oba fotoaparáty ti daju porovnateľný výsledok. Rozdiel bude asi len v pohodlí používania. (treba si prečitať recenzie na dpreview.com napr.).
Videl som tu super fotky s Nikon D40 (čo je najnižšia trieda zrkadloviek u Nikona).
Ďalej už budeš musieť asi kráčať sám vo výbere...
 
Maxxes
2011-05-22 16:22:33+02
Ešte ma zaujíma, či nedosiahnem porovnatelný výsledok z niektorým z inej kategórie:

http://www.dpreview.com/products/search/cameras#criterias=SpecsCoreParams%2CSpecsMovieHDMode%2CSpecsLCDSize&includeDiscontinued=Yes&sort=byNameAZ&view=list&page=1¶mSpecsCoreParamsBodyType=SLRLike%2CLargeSensorCompact%2CRangefinder%2CMirrorless¶mSpecsMovieHDMode=1920x1080¶mSpecsLCDSize=3.0

 
imajtan
2011-05-22 16:53:53+02
príspevok od: Marcel Rebro
Uz si skusal tocit (amaterske) video s pevnym ohniskom? Na rozdiel od fotgrafie, kde odfotis a presunies sa (zazumujes nohami), pri videu pracujes v case a prietore. Pokial nemas skusenosti so strihanim, prechod z jedneho objektu na iny (batoliaci sa drobcek, usmiati stari rodicia) sa realizuje svnekom (zoomom) ... viem ze v profi brandzi sa svenk povazuje za amatersky prejav, ale nebavime sa o profi videu ... a je to takto jednoduchsie.

Pre Maxxesa : video s DSLR je nieco ine ako s kamerou. Aj tie co maju video s podporou AF ho maju o dost pomalsi ako kamery (vzhladom na mensiu DOF sa tazsie triafa a musi byt presnejsi). Navyse mala hlbka ostrosti moze byt pre zaciatocnika dost problemom ...
Švenk sa nepovažuje za amatérsky prejav, nakoľko švenk je rýchly presun kamery z jedeho objektu na druhý vertikálne, horizontálne alebo naraz. a nie zoom

Maxxes : točenie kamerou bude určite jednoduchšie vzhľadom na rýchlosť AF, hĺbke ostrosti, držaním.
 
Maxxes
2011-05-22 17:04:56+02
imajtan: s kamerou zase nevykúzlim foto ako na zrkadlovke.
 
Maxxes
2011-05-23 01:51:14+02
Rozhodujem sa medzi Nikon D3100 + 18-105 VR
a
Canon 550D + aký objektív doporučíte na fotky - detí, ľudí a neskôr krajinu.

Kúpim ten, ktorý sa mi podarí v zahraničí kúpiť výhodnejšie. DAKUJEM
 
Maxxes
2011-05-24 14:24:37+02
Objektív Canon - EF-S 18-135 mm f /3,5-5,6 IS je dobrá volba ?

Ak kúpim v UK fotak + objektív z ešte neregistrovanou zárukou. U nás sa to dá registrovať a využiť pre prípadnú reklamáciu ?
 
wayne
2011-05-24 15:25:12+02
Nikon D5100 +18-55VR + 35/1.8, by som bral ja. Full HD 24p je skvela vec.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()