Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Dentalna fotografia

vesna
vesna 2011-09-11 02:15:01+02
Som zubarka a chcem si kupit kvalitnu zrkadlovku, ktoru potrebujem na fotenie pacientov - snimky tvare a ustnej dutiny. Predpokladam, ze budem potrebovat makroobjektiv a externy blesk. Zaroven by som ten isty fotak chcela pouzivat na fotografovanie pri cestovani a hlavne rozmanitych sportovych aktivitach mojej rodiny (dufam, ze sa to danovaci nedozvu). Rozmyslam nad Nikonom, presla som si vsetky clanky, ale neviem sa rozhodnut. Staci mi D5100 ak si k tomu dokupim AF-S-18-200 VR II a makro AF-S 105/2,8 G VR + blesk SB-700 ?
 
flash007
2011-09-11 22:25:22+02
D300s by bol pre teba tazky a velky a ma stary soft a stare creva. D7000 je mensi o par mm , lahsi o par deka a ma najnovsie creva ake su . Ak k tomu dokupis objektiv kvalitny tak urobis top napuk momentalne .
 
tomis.ales
2011-09-11 23:15:22+02
príspevok od: vesna
Uz sa nerozculujem, je zjavne, ze on nevie o com hovori. Aby som ho uspokojila, asi si bude musiet kupit fotaky dva . Inak, ta adresa na Dine, co si mi poradil, ma inspirovala. Odporuca tam Pentax WG-1 ako taku jednoduchu a nenarocnu verziu, ktora je navyse extremne odolna -outdoorova. Rozmyslam, ze si to kupim, vyskusam a uvidim. Ak nic, budem to nosit na bycikel a snowboard. Zatial si poriadne rozmyslim a necham si poradit. Dakujem
na ten pentax som pozeral aj ja. moze to byt dobra alternativa.len aby si za par mesiacov nechcela nieco lepsie. pri tom pentaxe je vyhoda vacsia hlbka ostrosti, t.j. popredie aj pozadie je ostrejsie. nevyhoda je mensie zvacsenie, co ale nemusi byt problem, pokial nechces fotit samostatne detaily na zube.
 
vesna
2011-09-11 23:48:51+02
príspevok od: Peter Svoboda
Rád by som pomohol aj ja svojim pohľadom na vec, keďže robím v našom fachu a foteniu trochu tiež rozumiem

Ja by som pre potreby ambulancie neriešil nič mimoriadne zložité a nákladné, mám canon 500D,objektív Ti stačí aj seťák, tu ide hlavne o dobre nasvietenie, aby svetlo zo súpravy nahádzalo veľké reflexy od skloviny, teda trochu ho zdifúzniť , vypnúť blesk a nepoužiť moc nízke clonové číslo, kvôli hĺbke ostrosti , hlavne ak treba zachytiť celý oblúk, ináč kvôli stomat dokumentačnej fotke nerieš nič extra, skôr by som sa zameral skôr na potreby fotky v exteriéri ako píšeš.

Ešte jeden aspekt, čo sa týka fotenia v ambulancii je ale právny a etický aspekt, u nás musí dať pacient na niečo také písomný súhlas, nielen kvôli fotografii, ale aj ako prítomnosť 3.osoby nesúvisiacej s poskytovaním st. starostlivosti.Ale ak sa nemýlim, si asi v zahraničí, neviem aká je tam legislatíva .

Pozdravujem, nech sa darí a všetko naj prajem.

Peter
Ahoj Peto, som rada, ze som tu na teba natrafila. Mohla som to tusit, lebo viem, ze fotis.
Vdaka za pripomienku o suhlase, bez toho to ani tu nejde. Trosku si ma ale zmiatol tym,ze bez blesku, odporuje to vsetkemu, co pocuvam z kazdej strany, vratane vsetkych kurzov na dentalnu fotografiu. To, co navrhujes, je velmi jednoduche, ak mi to nebude vyhovovat, prislusenstvo mozem vzdy dokupit.
Dakujem za rady
Andrea
 
PeCh
2011-09-12 10:08:54+02
príspevok od: vesna
Ja to nemienim strkat nikomo do huby, neviem ako ta to napadlo, na to mam intraoralnu kameru.
Fotky potrebujem na zdokumentovanie komplikovanych pripadov, stavu pred a po. Ale hlavne to potrebujem na tvarovu estetiku, ktorou sa zaoberam, botox a dermatofileri. Potrebujem to, aby som s pacientami mohla rozobrat ich predstavu , poziadavky a naslednu terapiu . Dalsim neznedbatelnym faktom je pravny aspekt, chcem mat zdokumentovanu situaciu pred a po.
Pouzivam kompakt, ktoreho kvalita mi nepostacuje, preto som sa rozhodla pre zrkadlovku. a ak budu fotky kvalitne a zaujimave, tak potom mozem uvazovat aj o ich publikovani.

Tak poviem, že to je skôr na "plastiku" . Reálne u normálneho (svojho) zubára by som si zuby naozaj nedal fotiť. Bral by som svojho zubára za amatéra, ktorý buď ešte študuje alebo poriadne nevidí a pred takým by som sa bál otvoriť ústa.

No ale chápem, že v prípade tvojich zákrokov (nielen obyčajná zubarina) chceš byť krytá. Keď vidím niektoré botoxové tváre, tak sa divím, že nezažalovali svojho doktora (aj keď ten chudák za to zväčša nemôže a robí len to, čo chce zákazník).

BTW ale toto sme už off-topic. Jediná rozumná rada ostáva kruhový blesk. Inak by som uvažoval možno na niečím ako micro 4/3. Menší senzor = väčšia hĺbka ostrosti. Dobrá kvalita výstupu, najmä pri dobrom svetle. Menší rozmery, praktickejšia manipulácia. Len neviem, že by si k tomu zohnala vhodný kruhový blesk.
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2011-09-12 18:12:21+02
príspevok od: vesna
Ahoj Peto, som rada, ze som tu na teba natrafila. Mohla som to tusit, lebo viem, ze fotis.
Vdaka za pripomienku o suhlase, bez toho to ani tu nejde. Trosku si ma ale zmiatol tym,ze bez blesku, odporuje to vsetkemu, co pocuvam z kazdej strany, vratane vsetkych kurzov na dentalnu fotografiu. To, co navrhujes, je velmi jednoduche, ak mi to nebude vyhovovat, prislusenstvo mozem vzdy dokupit.
Dakujem za rady
Andrea
Ahoj Aďa
a ja , že nerozklikneš profil..
Musel som sa včera po viac ako mesiaci prihlásiť..

S tým bleskom som to myslel, ale nedopísal, že tým myslím na vstavaný blesk.Ten napácha viac škody, ako osohu-odlesky.Ja ho vôbec nepoužívam,nikde.Preto zdifúznený halogén zo súpravy je v pohode pri vhodne nastavených expozičných parametroch.Ak by si mala problém nastaviť nasvietenie, potom sa Ti platí dokúpiť externý blesk s difúzerom svetla.Ide o to, na aký účel chceš foto použiť, pokiaľ len na vlastnú potrebu, ani odlesky by nevadili, ale ak v rámci prezentácie, chcelo by to mať kresbu úplne všade,bez odleskov a artefaktov aj na sklovine, fajn ak by bola zachytená aj transparentnosť.Pre plne automatický režim je to oriešok,systém nesprávne vyhodnotí expozičný čas,neráta s tým, že sklovina to odrazí ako zrkadlo, takže určite manuálne nastaviť a pohrať sa nastaveniami,vyskúšať viac expozícií, napr na sestričke..

Ešte je dosť dôležité, či Ti treba zároveň kresbu aj na slizniciach prípadne bez tieňa,vtedy je nastavenie expozície, resp svietenie komplikovanejšie a treba dosvietiť na eliminovanie tieňa druhým zdrojom, resp vytiahnuť detaily z RAW súboru v softe, vtedy radšej foť do Rawu, nie Jpeg.

Ale znovu, vyber si foťák podľa osobnej potreby, na čo ho potrebuješ, toto sfotí hocičo.Objektív hlavne kúp jeden širokáč napr 17-50 s fajn clonovým číslom , a jeden tele min 70-200mm.
Minule bol u mňa Tvoj švagor Miro a naliehal, aby si zdokumentoval jednu prácu(ZX).Ja na to, že dohodneme a donesiem sersam, on na to vytiahol mobil a ani neviem, či som stihol dať otvárač a už cvakal... S výsledkom sa zdal byť spokojný.
Neviem ale značku mobilu.

Všetko naj a pozdravujem doma.
Peter

 
vesna
2011-09-12 23:30:59+02
príspevok od: PeCh

Tak poviem, že to je skôr na "plastiku" . Reálne u normálneho (svojho) zubára by som si zuby naozaj nedal fotiť. Bral by som svojho zubára za amatéra, ktorý buď ešte študuje alebo poriadne nevidí a pred takým by som sa bál otvoriť ústa.

No ale chápem, že v prípade tvojich zákrokov (nielen obyčajná zubarina) chceš byť krytá. Keď vidím niektoré botoxové tváre, tak sa divím, že nezažalovali svojho doktora (aj keď ten chudák za to zväčša nemôže a robí len to, čo chce zákazník).

BTW ale toto sme už off-topic. Jediná rozumná rada ostáva kruhový blesk. Inak by som uvažoval možno na niečím ako micro 4/3. Menší senzor = väčšia hĺbka ostrosti. Dobrá kvalita výstupu, najmä pri dobrom svetle. Menší rozmery, praktickejšia manipulácia. Len neviem, že by si k tomu zohnala vhodný kruhový blesk.
A co tak fotka zubov pred a po bieleni zubov?
 
vesna
2011-09-13 00:10:19+02
príspevok od: Peter Svoboda
Ahoj Aďa
a ja , že nerozklikneš profil..
Musel som sa včera po viac ako mesiaci prihlásiť..

S tým bleskom som to myslel, ale nedopísal, že tým myslím na vstavaný blesk.Ten napácha viac škody, ako osohu-odlesky.Ja ho vôbec nepoužívam,nikde.Preto zdifúznený halogén zo súpravy je v pohode pri vhodne nastavených expozičných parametroch.Ak by si mala problém nastaviť nasvietenie, potom sa Ti platí dokúpiť externý blesk s difúzerom svetla.Ide o to, na aký účel chceš foto použiť, pokiaľ len na vlastnú potrebu, ani odlesky by nevadili, ale ak v rámci prezentácie, chcelo by to mať kresbu úplne všade,bez odleskov a artefaktov aj na sklovine, fajn ak by bola zachytená aj transparentnosť.Pre plne automatický režim je to oriešok,systém nesprávne vyhodnotí expozičný čas,neráta s tým, že sklovina to odrazí ako zrkadlo, takže určite manuálne nastaviť a pohrať sa nastaveniami,vyskúšať viac expozícií, napr na sestričke..

Ešte je dosť dôležité, či Ti treba zároveň kresbu aj na slizniciach prípadne bez tieňa,vtedy je nastavenie expozície, resp svietenie komplikovanejšie a treba dosvietiť na eliminovanie tieňa druhým zdrojom, resp vytiahnuť detaily z RAW súboru v softe, vtedy radšej foť do Rawu, nie Jpeg.

Ale znovu, vyber si foťák podľa osobnej potreby, na čo ho potrebuješ, toto sfotí hocičo.Objektív hlavne kúp jeden širokáč napr 17-50 s fajn clonovým číslom , a jeden tele min 70-200mm.
Minule bol u mňa Tvoj švagor Miro a naliehal, aby si zdokumentoval jednu prácu(ZX).Ja na to, že dohodneme a donesiem sersam, on na to vytiahol mobil a ani neviem, či som stihol dať otvárač a už cvakal... S výsledkom sa zdal byť spokojný.
Neviem ale značku mobilu.

Všetko naj a pozdravujem doma.
Peter

Peto, to si pis, ze si profil rozklikam. Chcem vediet, kto mi radi, aby som vedela aku hodnotu tie rady maju Podla fotiek, tvoje maju nie malu.
Inak Miro urcite fotil iphonom4, skoda, ze nevyuzil tvoje kvality.
Vdaka, este raz
Andrea
 
vesna
2011-09-13 00:18:55+02
príspevok od: vesna
A co tak fotka zubov pred a po bieleni zubov?
Inak Som z toho debil mi poradil celkom dobre stranky:
http://eshop.fomei.com/cz/produkt/blesk-kruhovy-rf-1-n-digitalnikon-fomei/
http://www.photonet.sk/shop/makroblesk-dorr-daf-14-i-ttl-nikon/p_1311.html
Co si o tom myslis?
 
PeCh
2011-09-13 11:32:54+02
príspevok od: vesna
A co tak fotka zubov pred a po bieleni zubov?
Napríklad. Len odporúčam vyvážiť bielu a expozíciu podľa zubov. Výsledok bude, že mi zubár zmení pleť . Toto len vtipkujem. Zuby mi ešte nebielili, nanajvýš zubný kaz a zubný kameň. Počuj, ako sa táto časť zubariny volá. Pri chirurgii ide o plastickú alebo estetickú chirurgiu, ale pri zuboch som na to nič špeciálne nepočul.
 
vesna
2011-09-13 15:13:06+02
príspevok od: PeCh
Napríklad. Len odporúčam vyvážiť bielu a expozíciu podľa zubov. Výsledok bude, že mi zubár zmení pleť . Toto len vtipkujem. Zuby mi ešte nebielili, nanajvýš zubný kaz a zubný kameň. Počuj, ako sa táto časť zubariny volá. Pri chirurgii ide o plastickú alebo estetickú chirurgiu, ale pri zuboch som na to nič špeciálne nepočul.
esthetic alebo cosmetic dentistry
 
chozuan
2011-10-11 01:54:54+02
príspevok od: vesna
esthetic alebo cosmetic dentistry
Ahoj. Ako si sa nakoniec rozhodla?
Mne sa zapáčil tiež spominany Pentax Optio WG-1 s LED diodamy.
Ma niekdo snim nejaku skusenosť.
Vopred ďakujem za odpoveď.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()