Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Výber objektívu - Makro alebo telezoom makro? A aký typ?

Rekshark
2014-01-14 18:43:53+01
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť, aký objektív by bol pre mňa najvhodnejší, pretože napriek tomu že si pozerám rôzne články na internete a diskusie by som chcel počuť názor aj od niektorých z vás, ktorý máte s fotením skúsenosti a vedeli by ste mi poradiť. Už dlhšie hľadám odpoveď na otázku, že či je lepší makro objektív alebo telezoom makro? Pretože okrem makier aj zvieratá by som veľmi rád fotil, a neviem čo je lepšie, či mať zvlášť dva objektívy alebo jeden univerzálny na oboje? V čom sa líšia medzi sebou čo sa týka kvality makra, a celkovo možností a podobne? Osobne by som preferoval ak by som ak by bolo všetko v jednom, ale nie je to ani podmienka, ako skôr pekná predstava ideálu

Pri fotení novým objektívom je pre mňa podstatné aby:

- nakoľko fotím v lesoch, zvládal fotenie pri zhoršenej viditeľnosti (tmavé časti lesa, alebo ešte
lepšie zamračený deň)

- fotil veľmi detailné makrá a nespôsoboval výraznú aberáciu a mal čo najlepšiu vinetáciu,
samozrejme aj rozostrenie aby bolo jemné a vkusné (mám taký svoj vlastný smer pri fotení a
do budúcnosti sú detailné makrá prioritou u mňa)

- nemal pridlhé ostrenie, pretože chcem fotiť ako rastliny, tak aj hmyz

- aby mal dobrú stabilizáciu obrazu, nakoľko plánujem fotievať 90% z ruky aj do budúcnosti

- Čo sa týka ohniskovej vzdialenosti tak by som bol veľmi rád, ak by to bolo možné, aby nemal
pevné ohnisko, pretože chcem fotiť s ním aj krajinky (zdravotné problémy, a keďže fotím dlho a
aj prejdem veľa, bolo by to pre mňa vhodnejšie, ale ak by ste mali niečo spĺňajúce moje
požiadavky, tak by som sa mu nebránil)

- aby mal autofocus, a nie manuálne ostrenie

A na záver dodám už asi len, že vlastním Nikon D5100, aby ste mi tak mohol poslať nejaké objektívy ktoré na toto telo budú kompatibilné a budú v cenovej hladine 700-1000€, prinajhoršom max 1200€ ešte by mohlo byť, to by som nejako do brigádoval potom. Foteniu sa chcem venovať do budúcnosti určite a neustále sa zlepšovať, z toho dôvodu som ochotný do toho za investovať a našetriť na niečo lepšie

A ešte ak by ste mohli, napísali by ste mi k danému, vami doporučenému objektívu aj ako zvláda asi portréty? Nie sú prioritou a takisto ich veľmi neplánujem, ale určite sa nejaké vyskytnú, tak aby som mal len taký celkový prehľad

P.s. Ešte by som vás poprosil, čo sa týka tohoto objektívu

http://www.alza.sk/nikkor-105mm-f2-8g-if-ed-af-s-vr-micro-d214190.htm

má síce pevné ohnisko, ale najviac ma zatiaľ zaujal zo všetkých pri čítaní článkov o ňom a pozretí fotografií, aký máte naň názor, spĺňal by (až na to pevné ohnisko) moje kritéria?

Ďakujem vám veľmi pekne za prečítanie a prípadné rady, a prajem pekný deň
 
kasko
2014-01-15 21:18:29+01
príspevok od: Rekshark
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť, aký objektív by bol pre mňa najvhodnejší, pretože napriek tomu že si pozerám rôzne články na internete a diskusie by som chcel počuť názor aj od niektorých z vás, ktorý máte s fotením skúsenosti a vedeli by ste mi poradiť. Už dlhšie hľadám odpoveď na otázku, že či je lepší makro objektív alebo telezoom makro? Pretože okrem makier aj zvieratá by som veľmi rád fotil, a neviem čo je lepšie, či mať zvlášť dva objektívy alebo jeden univerzálny na oboje? V čom sa líšia medzi sebou čo sa týka kvality makra, a celkovo možností a podobne? Osobne by som preferoval ak by som ak by bolo všetko v jednom, ale nie je to ani podmienka, ako skôr pekná predstava ideálu

Pri fotení novým objektívom je pre mňa podstatné aby:

- nakoľko fotím v lesoch, zvládal fotenie pri zhoršenej viditeľnosti (tmavé časti lesa, alebo ešte
lepšie zamračený deň)

- fotil veľmi detailné makrá a nespôsoboval výraznú aberáciu a mal čo najlepšiu vinetáciu,
samozrejme aj rozostrenie aby bolo jemné a vkusné (mám taký svoj vlastný smer pri fotení a
do budúcnosti sú detailné makrá prioritou u mňa)

- nemal pridlhé ostrenie, pretože chcem fotiť ako rastliny, tak aj hmyz

- aby mal dobrú stabilizáciu obrazu, nakoľko plánujem fotievať 90% z ruky aj do budúcnosti

- Čo sa týka ohniskovej vzdialenosti tak by som bol veľmi rád, ak by to bolo možné, aby nemal
pevné ohnisko, pretože chcem fotiť s ním aj krajinky (zdravotné problémy, a keďže fotím dlho a
aj prejdem veľa, bolo by to pre mňa vhodnejšie, ale ak by ste mali niečo spĺňajúce moje
požiadavky, tak by som sa mu nebránil)

- aby mal autofocus, a nie manuálne ostrenie

A na záver dodám už asi len, že vlastním Nikon D5100, aby ste mi tak mohol poslať nejaké objektívy ktoré na toto telo budú kompatibilné a budú v cenovej hladine 700-1000€, prinajhoršom max 1200€ ešte by mohlo byť, to by som nejako do brigádoval potom. Foteniu sa chcem venovať do budúcnosti určite a neustále sa zlepšovať, z toho dôvodu som ochotný do toho za investovať a našetriť na niečo lepšie

A ešte ak by ste mohli, napísali by ste mi k danému, vami doporučenému objektívu aj ako zvláda asi portréty? Nie sú prioritou a takisto ich veľmi neplánujem, ale určite sa nejaké vyskytnú, tak aby som mal len taký celkový prehľad

P.s. Ešte by som vás poprosil, čo sa týka tohoto objektívu

http://www.alza.sk/nikkor-105mm-f2-8g-if-ed-af-s-vr-micro-d214190.htm

má síce pevné ohnisko, ale najviac ma zatiaľ zaujal zo všetkých pri čítaní článkov o ňom a pozretí fotografií, aký máte naň názor, spĺňal by (až na to pevné ohnisko) moje kritéria?

Ďakujem vám veľmi pekne za prečítanie a prípadné rady, a prajem pekný deň
som myslel, ze niekto poradi skor... no taky objektiv ako popisujes neexistuje viem ti len povedat' ze ten nikon 105 2.8 bude velmi dobra volba, no urcite nestaci na vsetky zanre. na krajinky teda nic moc taketo ohnisko a zvierata budes mat tiez stale daleko. portrety by sa dali, no bude to hlavne velmi dobry makro objektiv.
 
Rekshark
2014-01-15 22:38:37+01
príspevok od: kasko
som myslel, ze niekto poradi skor... no taky objektiv ako popisujes neexistuje viem ti len povedat' ze ten nikon 105 2.8 bude velmi dobra volba, no urcite nestaci na vsetky zanre. na krajinky teda nic moc taketo ohnisko a zvierata budes mat tiez stale daleko. portrety by sa dali, no bude to hlavne velmi dobry makro objektiv.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, a nevedel by si mi (alebo by som prosil aj iných o názor) poradiť, aký objektív by sa mojim predstavám čo najviac približoval? Rátal som s tým, že uplne ideálny nenájdem, ale čakal som niečo viac v popise k tomuto, určite by som rád videl aj iné návrhy a tak, s nejakým tým popisom, a prijal by som aj vysvetlenie či je lepší makro objektív alebo telezoom makro objektív čo sa týka makier, či napri. neni pri telezoome makro horšie vzhľadom na iné možnosti objektívu (mám na mysli hlavne nastaviteľné ohnisko) a podobne A ešte čo si veľa čítam, tak by som chcel vedieť, že ako sú na tom Širokouhlé objektívy čo sa týka detailov a makier (o ich prínose do krajinárskej fotografie som si celkom veľa prečítal, no v tomto smere takisto veľa toho neviem nájsť )

Pomaly sa učím, no je toho ešte hrozne veľa čo by som mal vedieť/ čo by som chcel, a aj preto by som uvítal aspoň v skratke nejaké názory k tomu a tak
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-01-15 22:56:53+01
príspevok od: Rekshark
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, a nevedel by si mi (alebo by som prosil aj iných o názor) poradiť, aký objektív by sa mojim predstavám čo najviac približoval? Rátal som s tým, že uplne ideálny nenájdem, ale čakal som niečo viac v popise k tomuto, určite by som rád videl aj iné návrhy a tak, s nejakým tým popisom, a prijal by som aj vysvetlenie či je lepší makro objektív alebo telezoom makro objektív čo sa týka makier, či napri. neni pri telezoome makro horšie vzhľadom na iné možnosti objektívu (mám na mysli hlavne nastaviteľné ohnisko) a podobne A ešte čo si veľa čítam, tak by som chcel vedieť, že ako sú na tom Širokouhlé objektívy čo sa týka detailov a makier (o ich prínose do krajinárskej fotografie som si celkom veľa prečítal, no v tomto smere takisto veľa toho neviem nájsť )

Pomaly sa učím, no je toho ešte hrozne veľa čo by som mal vedieť/ čo by som chcel, a aj preto by som uvítal aspoň v skratke nejaké názory k tomu a tak
Obetuj par EUR a zaplat si aspon na mesiac fotoskolu. O objektiivoch a makre je v nej neurekom. Dalej prestuduj forum, objektivy su v nom 100x preberane.
 
kasko
2014-01-15 23:52:19+01
príspevok od: Rekshark
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, a nevedel by si mi (alebo by som prosil aj iných o názor) poradiť, aký objektív by sa mojim predstavám čo najviac približoval? Rátal som s tým, že uplne ideálny nenájdem, ale čakal som niečo viac v popise k tomuto, určite by som rád videl aj iné návrhy a tak, s nejakým tým popisom, a prijal by som aj vysvetlenie či je lepší makro objektív alebo telezoom makro objektív čo sa týka makier, či napri. neni pri telezoome makro horšie vzhľadom na iné možnosti objektívu (mám na mysli hlavne nastaviteľné ohnisko) a podobne A ešte čo si veľa čítam, tak by som chcel vedieť, že ako sú na tom Širokouhlé objektívy čo sa týka detailov a makier (o ich prínose do krajinárskej fotografie som si celkom veľa prečítal, no v tomto smere takisto veľa toho neviem nájsť )

Pomaly sa učím, no je toho ešte hrozne veľa čo by som mal vedieť/ čo by som chcel, a aj preto by som uvítal aspoň v skratke nejaké názory k tomu a tak
Karol ti to asi dobre napisal. Zacnime s tym, ze chces s jednym objektivom fotit vazne rozdielne zanre. Aky objektiv mas vôbec teraz?
ale postupne skusim zodpovedat tie tvoje otazky:
-na macro je lepsie pevne ohnisko macro objektivu - lepsi obraz a dostanes sa dost blizko k objektu
-pri horsom svetle zalezi dost od fotaku ake ISO je znesitelne a ci spravne funguje AF pri slabsom svetle (svetelnejsi objektiv f/2.8 a menej je len výhodou potom)
-poriadne detailne macro z ruky? (asi to definuj) to velmi detailne asi nebude, take macro sa sklada z viacerých zaberov. Jednocvaky poskytuju velmi dobre zabery a stabilizacia je slusna pomocka
-nikkor 105mm f/2.8 vr - docela sikovno ostri, keby si sa pren rozhodol - oproti setaku je rychly
Osobne ho mam a som spokojny. Lenze popri nom mam este dalsie objektivy podla zanru na ktory sa chystam.
So sirokouhlym som fotil len detaili, ale to nieje povazovane za macro.
Asi fakt napis aky objektiv mas a potom ci chces macro fotit vonku daku lienku na kvetinke, alebo detailne hlavy skapatych much doma. To sa drzim toho macra, lebo potom portrety so 105kou sa sice daju pekne robit, ale nieje to najlepsie ohnisko na portrety a zvierata v lese... to by som uvazoval nad ohniskom 300mm a viac
 
Rekshark
2014-01-15 23:57:15+01
príspevok od: Karol Srnec
Obetuj par EUR a zaplat si aspon na mesiac fotoskolu. O objektiivoch a makre je v nej neurekom. Dalej prestuduj forum, objektivy su v nom 100x preberane.
Čítal som si o veľkom množstve objektívov, lenže nikde nenachádzam informácie tak, ako by som potreboval, veľa vecí nie je spomínaných, a preto som založil toto vlákno. Čo sa týka učenia tak sa snažím ako sa len dá, foteniu sa venujem veľmi poctivo a snažím sa zháňať informácie kde sa len dá, mám prečítané, no osobne sa orientujem a preferujem učenie sa v praxi, v počítači mám cez 30 000 fotografií, nefotím na kvantitu ale kvalitu, porovnávam si nastavenia clony, závierky, ISA, snažím sa všímať si rozdiely a tak, jednoducho naučiť sa čo najviac hlavne ohľadne kompozície a toho, čo sa týka, a čo zvláda aj moja zrkadlovka a objektív, teraz som sa začal dopredu zaujímať viac o ostatné veci ohľadne fotografie, príslušenstva...

Ďakujem za ochotu a tak pomyselne uzatváram tému.
 
Rekshark
2014-01-16 01:01:57+01
príspevok od: kasko
Karol ti to asi dobre napisal. Zacnime s tym, ze chces s jednym objektivom fotit vazne rozdielne zanre. Aky objektiv mas vôbec teraz?
ale postupne skusim zodpovedat tie tvoje otazky:
-na macro je lepsie pevne ohnisko macro objektivu - lepsi obraz a dostanes sa dost blizko k objektu
-pri horsom svetle zalezi dost od fotaku ake ISO je znesitelne a ci spravne funguje AF pri slabsom svetle (svetelnejsi objektiv f/2.8 a menej je len výhodou potom)
-poriadne detailne macro z ruky? (asi to definuj) to velmi detailne asi nebude, take macro sa sklada z viacerých zaberov. Jednocvaky poskytuju velmi dobre zabery a stabilizacia je slusna pomocka
-nikkor 105mm f/2.8 vr - docela sikovno ostri, keby si sa pren rozhodol - oproti setaku je rychly
Osobne ho mam a som spokojny. Lenze popri nom mam este dalsie objektivy podla zanru na ktory sa chystam.
So sirokouhlym som fotil len detaili, ale to nieje povazovane za macro.
Asi fakt napis aky objektiv mas a potom ci chces macro fotit vonku daku lienku na kvetinke, alebo detailne hlavy skapatych much doma. To sa drzim toho macra, lebo potom portrety so 105kou sa sice daju pekne robit, ale nieje to najlepsie ohnisko na portrety a zvierata v lese... to by som uvazoval nad ohniskom 300mm a viac
Ďakujem, fotografujem objektívom Nikon 18-55 AF-S DX VR (telo Nikon D5100) a zameriavam sa predovšetkým na detaily kôru stromov, štruktúr vodných hladín, padlé kmene stromov a ich korene a koruny, rastliny. fotenie hmyzu (či už lienok, koníkov lúčnych, motýľov) je toho veľa, jednoducho chodím po lese a vyhľadávam niečo čo ma zaujme, osobne som ale písal o makre, lebo by som sa chcle zamerať na detaily vyššie hlavne rôznych rastlín, hríbov, kôr, machu a iných bežných vecí v prírode. Doma určite nemienim fotiť, a rozhodne nie nič mrtve, to je proti môjmu presvedčeniu nakoľko som veľký milovník prírody, všetky fotky, či už detaily alebo aj iné, plánujem plne robiť vonku. Snažím sa nájsť jeden najvhodnejší objektív zvládajúci v čo najlepšom pomere mnou spomínané veci, nakoľko si jednoducho kúpu viacerých objektívov nemôžem dovoliť, respektíve, nie dokopy vo väčšej cene akú som písal. Fotenie z ruky som myslel tak, že proste nemusím používať statív ale môžem sa plne spolahnúť na ostriaci motorček v danom objektíve, že mi dostatočne pomôže. O výhodách svetelnosti objektívov f/2.8 viem, a určite by som najradšej nejaký taký chcel kúpiť Moje bežné fotenie asi vyzerá tak, že sa vezmem von, strávim 5-6 hodín chodením po lese a hľadaním vhodných miest, detailov, nikdy si nevytyčujem čo by som išiel fotiť, či krajinky, alebo detaily, či stromy alebo nejaké hríby, mám rád tú voľnosť, a aj preto ked si predstavím, že na všetko by som mal mať zvlášť objektív, a terak ak každý váži od 400-800g dajme tomu, tak to už by bola celkom pekná váha, a chodiť s tým v niekedy horšom teréne a ešte niekoľko km...práve preto sa tak strašne snažím nájsť objektív s čo najširším uplatnením, s prioritou makra/detailov.
 
yquinox
2014-01-16 07:07:06+01
- precitaj fotoskolu, najdes vela odpovedi na svoje otazky
- telezoom "makro" je len pseudomakro pochybnej kvality, zvacsenie 1:1 maju pre Nikon zatial tusim len pevne ohniska (rozdiel v kvalite vystupu je samozrejmy)
- porozmyslaj aj o stative. Makro je narocne na technicku kvalitu snimky. Hlbka ostrosti aj na vyssich clonach je pri zvacseni 1:1 velmi mala, ak sa tomu budes venovat seriozne, terminu "focus stacking" sa zrejme nevyhnes a bez stativu a makrosanok je to utopia (dal som kamoske co rekreacne foti skusit odfotit nieco na 1:1 z ruky a bola dost mimo)
- na hmyz cim dlhsie ohnisko tym lepsie. Ja mam 90mm a casto ho odplasim. Ak chces, aby nebol rozmazany, tak skor riadny blesk a odrazky (skratka vela svetla) ako stabilizator (pri 1:1) lebo budes viac clonit a strielat kratsie casy a rano a vecer je von menej svetla (na stative by ti bol stabilizator aj tak na figu)
- za mna ti mozem povedat, ze mam Tamron 90 USD + blesk Nikon SB 700. Odporucil by som ti vsak jeho novu verziu, kde sa pri ostreni nemeni jeho dlzka (a ma aj tebou pozadovany stabilizator). Nebudes tolko plasit hmyzaky
- rozpocet mas slusny, na krajinu 18-55 moze byt, ak chces telezoom, tak kup telezoom, ale na poctive makro a pohodlnu pracu jedine makroobjektiv
 
Džema
2014-01-16 09:40:32+01
príspevok od: yquinox
- precitaj fotoskolu, najdes vela odpovedi na svoje otazky
- telezoom "makro" je len pseudomakro pochybnej kvality, zvacsenie 1:1 maju pre Nikon zatial tusim len pevne ohniska (rozdiel v kvalite vystupu je samozrejmy)
- porozmyslaj aj o stative. Makro je narocne na technicku kvalitu snimky. Hlbka ostrosti aj na vyssich clonach je pri zvacseni 1:1 velmi mala, ak sa tomu budes venovat seriozne, terminu "focus stacking" sa zrejme nevyhnes a bez stativu a makrosanok je to utopia (dal som kamoske co rekreacne foti skusit odfotit nieco na 1:1 z ruky a bola dost mimo)
- na hmyz cim dlhsie ohnisko tym lepsie. Ja mam 90mm a casto ho odplasim. Ak chces, aby nebol rozmazany, tak skor riadny blesk a odrazky (skratka vela svetla) ako stabilizator (pri 1:1) lebo budes viac clonit a strielat kratsie casy a rano a vecer je von menej svetla (na stative by ti bol stabilizator aj tak na figu)
- za mna ti mozem povedat, ze mam Tamron 90 USD + blesk Nikon SB 700. Odporucil by som ti vsak jeho novu verziu, kde sa pri ostreni nemeni jeho dlzka (a ma aj tebou pozadovany stabilizator). Nebudes tolko plasit hmyzaky
- rozpocet mas slusny, na krajinu 18-55 moze byt, ak chces telezoom, tak kup telezoom, ale na poctive makro a pohodlnu pracu jedine makroobjektiv
mam Tamron 90 USD a je to druha verzia.A tam sa nemeni dlzka.Ty mas prvu verziu a ta nema oznacenie USD.To len pre upresnenie.
 
yquinox
2014-01-16 10:38:41+01
príspevok od: Džema
mam Tamron 90 USD a je to druha verzia.A tam sa nemeni dlzka.Ty mas prvu verziu a ta nema oznacenie USD.To len pre upresnenie.
... dakujem za korekciu, ma to byt Tamron AF 90mm f/2.8 SP Di macro ...

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/283-tamron-af-90mm-f28-di-sp-macro-nikon-mount-lab-test-report--review
 
Rekshark
2014-01-16 12:09:22+01
Ďakujem vám za poradenie, som veľmi rád, že si mi opísal ten telezoom makro, ja som aj hľadal nejaké názory ako to je z jeho kvalitou výstupu, no stále som narážal na všetko možné okrem jeho porovnania z makro objektívom. Takže už budem vedieť, po čom sa pozerať, ten pojem si rozhodne pozriem Čo sa týka toho svetla, nad tým som samozrejme uvažoval a určite externý blesk kúpim, nakoľko ako píšeš, je potrebné svetlo, sám som sa už na tom veľakrát použil keď som fotil, podľa toho za koľko kúpim objektív ostatné tomu prispôsobím cenovo. Rozhodne si fotoškolu prečítam a doplním si informácie, už som v nej našiel niekoľko užitočných informácií, tu som sa pýtal len na to čo som akosi nevedel nájsť, ale keď to tam je tiež, tak to pohľadám

Nad tým Tamronom budem uvažovať do budúcnosti, zaujal ma
 
Džema
2014-01-16 14:02:18+01
Ten tamron odporúčam.Samozrejme druhú generáciu
 
kasko
2014-01-16 17:20:53+01
Este by som zvazoval, ci ohnisko 90, alebo 105 nieje prilis na hribiky a pod...
A co tak este Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro - neskusal som, ale podla recenzii vyzera lepsie ako nikkor aj tamron a cena je tiez zaujimava....
 
Rekshark
2014-01-16 20:59:52+01
príspevok od: kasko
Este by som zvazoval, ci ohnisko 90, alebo 105 nieje prilis na hribiky a pod...
A co tak este Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro - neskusal som, ale podla recenzii vyzera lepsie ako nikkor aj tamron a cena je tiez zaujimava....
Tá Sigma je tiež strašne lákavá čo píšeš, osobne ale tiež ma napadlo že čo s tým ohniskom, lebo hríby tvoria veľmi častú sortu fotografií ktoré robím, ale zatiaľ tá Sigma s tým Tamronom sú u mňa favoritmi, ešte tomu dám asi trošku čas, porozmýšľam, a rozhodnem sa, ale samozrejme za akýkoľvek ďalší typ či radu budem len rád
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()