Hore
Fórum » Blesky
 

Blesk vs objektiv

Brano74
2016-08-22 12:09:18+02
Dobry den...som amater a citam toto forum aby som sa zdokonalil a nieco naucil..ale, nieco som nenasiel..mam d5300 s 18-105 obj. chcem kupit blesk jazdeny SB600 ktory ma aut.nast.uhla 24-85mm znamena to ze pri minime al. maxime ohniska mojho objektivu nebude aut.ostrit a bude pod.a preexponovavat ?...mam pozerat iny blesk koli objektivu? ..SB700 ma 24-135mm je to lepsie ?/ bez ohladu na funkcne vyhody SB700/..Dík..
 
Krtko fotografom
2016-08-22 12:18:26+02
Nemusis sa bat, na zaostrovanie to nebude mat ziadny vplyv. Akurat, ze kto vie, kolko toho ma "nabliskane", ze ci sa ti vobec oplati.
 
Brano74
2016-08-22 12:33:43+02
je to zle napisane ..myslel som "ostrenie" ako nastavenie uhla reflektoru blesku...cize ked bude objektiv na 18mm blesk aut.nastavuje len od 24 -/co ten rozdiel / neprepali to ?...a to iste s max.ohniskom objektiv ma 105mm a blesk 85mm ...no budem sa musiet spolahnut na predavajuceho a jeho koment,.. ze malo pouzivany..
 
JohnNewton
2016-08-22 12:41:55+02
príspevok od: Brano74
je to zle napisane ..myslel som "ostrenie" ako nastavenie uhla reflektoru blesku...cize ked bude objektiv na 18mm blesk aut.nastavuje len od 24 -/co ten rozdiel / neprepali to ?...a to iste s max.ohniskom objektiv ma 105mm a blesk 85mm ...no budem sa musiet spolahnut na predavajuceho a jeho koment,.. ze malo pouzivany..
18-105 APSC rovná sa 27-157 FF
Blesk 24-85 je udaný NA FF (ak sa nemýlim)
To znamená že spodný rozsah Ti to pokryje, vrch sa už na blesku nad 85 mm FF nebude zužovať. Na ohnisku 105 (157) bude blesk osvetlovať širší uhol, ako by to bolo nutné. Tým sa nevyužije úplne výkon blesku, časť bud osvetľovať priestor mimo zorného uhla objektívu. Na správnosť expozície to vplyv nemá (TTL).Teda ak som sa niekde nepomýlil.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-08-22 12:46:48+02
Vsetko bude fungovat na 100%. Zoomovanie blesku na dlhsie ohniska sluzi len na setrenie energiou (predlzenie dosahu), aby blesk neosvetloval zbytocne to, co nebude na fotke. DOlezite je, aby pokryl najsirsi uhol objektivu a nesposobil vinetaciu. SB-600 pokryje aj sirsi uhol, staci pouzit rozptylku.
 
Brano74
2016-08-22 13:45:06+02
..takze max.ohnisko s rozptylkou zvladne..a to min.ohnisko je tak ako pise JohnNewton..vsetky parametre objektivu a blesku su udavane v mm..blesk zoomuje ako,pri najsirsom oh. ide dopredu koli dosahu ,alebo dozadu koli uzsiemu rozptylu..
 
DrAcula
2016-08-22 13:56:25+02
príspevok od: Brano74
..takze max.ohnisko s rozptylkou zvladne..a to min.ohnisko je tak ako pise JohnNewton..vsetky parametre objektivu a blesku su udavane v mm..blesk zoomuje ako,pri najsirsom oh. ide dopredu koli dosahu ,alebo dozadu koli uzsiemu rozptylu..
Mam pocit ze to nechapes (alebo nepopisujes) spravne.

Ohnisko si predstav ako uhol zaberu. Cim viac mm tym uzsi zaber.
Ohnisko u blesku je tiez uhol v akom svieti aby osvetlil celu fotenu scenu. a sluzi ako pisal Karol skor na setrenie energie. Proste problem mat nebudes.
 
francesco
2016-08-22 13:57:26+02
Uplne zbytocne teoretizovanie, ako pise Karol, bude to spolu fungovat bez problemov.
 
JohnNewton
2016-08-22 14:31:55+02
príspevok od: Brano74
..takze max.ohnisko s rozptylkou zvladne..a to min.ohnisko je tak ako pise JohnNewton..vsetky parametre objektivu a blesku su udavane v mm..blesk zoomuje ako,pri najsirsom oh. ide dopredu koli dosahu ,alebo dozadu koli uzsiemu rozptylu..
Minimálne ohnisko v Tvojom prípade 18 (27 FF) pokryje celé aj bez rozptylky, neviem či je "šetrenie energie" ten správny výraz, podstata zoomovania reflektoru blesku smeruje k jeho väčšiemu dosahu pri použití dlhšieho ohniska objektívu. Lebo v tom bude rozdiel medzi dvomi bleskami s rovnakým smerným číslom a rozdielnym uhlom vyžarovania.
 
Brano74
2016-08-22 15:03:26+02
ok ..dakujem..nebudem teoretizovat,či?...v podstate som spokojny s tym ze to bude fungovat..chcel som len vediet preco a ako ked ma blesk urceny rozsah uhlov a ja idem mimo nich a predsa to bude fungovat..tak preco je ten rozsah pisany pri kazkom blesku ,ci aby som vedel od kade po kade setrim energiu /to asi nie, ze/...najuzsi zaber je ako tak jasny ,rozptyl svetla koli vinetacii ,tak ako pise Karol ...ale ten najsirsi dako nie..vyskusam uvidim ..este raz dik..
 
DrAcula
2016-08-22 15:11:48+02
príspevok od: JohnNewton
Minimálne ohnisko v Tvojom prípade 18 (27 FF) pokryje celé aj bez rozptylky, neviem či je "šetrenie energie" ten správny výraz, podstata zoomovania reflektoru blesku smeruje k jeho väčšiemu dosahu pri použití dlhšieho ohniska objektívu. Lebo v tom bude rozdiel medzi dvomi bleskami s rovnakým smerným číslom a rozdielnym uhlom vyžarovania.
Zavisi ako sa na to pozeras:

Pri uzsom uhle zaberu na objekt foteny v rovnakej vzdialenosti (ako pri sirokouhlom zabere) tu energiu usetris ... pretoze ti staci na osvetlenie slabsi zablesk.

Na 2 strane mas pravdu v tom, ze plnym vykonom blesku pri uzsom zabere dalej dosvietis ... ale to je skor nasledok toho, ze zuzis zaber a svetlo sa tym padom koncentruje do mensieho uhla. A teda plati aj to co si napisal, ze bude rozdiel medzi dvomi bleskami s rovnakým smerným číslom a rozdielnym uhlom vyžarovania.

Podla mna obe pohlady su spravne.
 
JohnNewton
2016-08-22 15:14:39+02
príspevok od: Brano74
ok ..dakujem..nebudem teoretizovat,či?...v podstate som spokojny s tym ze to bude fungovat..chcel som len vediet preco a ako ked ma blesk urceny rozsah uhlov a ja idem mimo nich a predsa to bude fungovat..tak preco je ten rozsah pisany pri kazkom blesku ,ci aby som vedel od kade po kade setrim energiu /to asi nie, ze/...najuzsi zaber je ako tak jasny ,rozptyl svetla koli vinetacii ,tak ako pise Karol ...ale ten najsirsi dako nie..vyskusam uvidim ..este raz dik..
Ale dobre je pochopiť princíp...... šetrenie energie je dôsledok, toho že užší vyžarovací uhol blesku vytvorí väčší svetelný tok na jednotku plochy.
 
JohnNewton
2016-08-22 15:20:54+02
príspevok od: DrAcula
Zavisi ako sa na to pozeras:

Pri uzsom uhle zaberu na objekt foteny v rovnakej vzdialenosti (ako pri sirokouhlom zabere) tu energiu usetris ... pretoze ti staci na osvetlenie slabsi zablesk.

Na 2 strane mas pravdu v tom, ze plnym vykonom blesku pri uzsom zabere dalej dosvietis ... ale to je skor nasledok toho, ze zuzis zaber a svetlo sa tym padom koncentruje do mensieho uhla. A teda plati aj to co si napisal, ze bude rozdiel medzi dvomi bleskami s rovnakým smerným číslom a rozdielnym uhlom vyžarovania.

Podla mna obe pohlady su spravne.
Jasné, ide len o to čo je sliepka a čo vajce
 
Brano74
2016-08-22 16:30:09+02
..no..ako si to tak citam dookola vsetko ,zistujem ze to pisem popletene a pomiesane ...a to ohniska..takze takto : minimalne ohnisko je najsirsi zaber a maximalne ohnisko je najuzsi zaber objektivu...cize pri minimalnom ohnisku teda najsirsom zabere treba pouzit rozptylku/resp.netreba/na pokrytie,osvetlenie celeho zaberu koli vinetacii...a pri maximalnom cize najuzsom zabere mozem nedosvietit.......a znova by som sa opytal ,pri minimalnom ohnisku objektivu je zoom blesku v predu koli rozptylu? ...a pri max.ohnisku objektivu je zoom/reflektor/ blesku vzadu aby vznikol newtonov uzsi uhol a vacsi svetelny tok?.....predstavujem si to tak ze ked je ref.blesku vzadu vznikne uzsi uhol vdaka stenam tela blesku..ked je vpredu rozptyli sa okolo...čí ? ..
 
JohnNewton
2016-08-22 16:47:33+02
príspevok od: Brano74
..no..ako si to tak citam dookola vsetko ,zistujem ze to pisem popletene a pomiesane ...a to ohniska..takze takto : minimalne ohnisko je najsirsi zaber a maximalne ohnisko je najuzsi zaber objektivu...cize pri minimalnom ohnisku teda najsirsom zabere treba pouzit rozptylku/resp.netreba/na pokrytie,osvetlenie celeho zaberu koli vinetacii...a pri maximalnom cize najuzsom zabere mozem nedosvietit.......a znova by som sa opytal ,pri minimalnom ohnisku objektivu je zoom blesku v predu koli rozptylu? ...a pri max.ohnisku objektivu je zoom/reflektor/ blesku vzadu aby vznikol newtonov uzsi uhol a vacsi svetelny tok?.....predstavujem si to tak ze ked je ref.blesku vzadu vznikne uzsi uhol vdaka stenam tela blesku..ked je vpredu rozptyli sa okolo...čí ? ..
To chceš všetko ako na tanieri ? Výbojka vpredu, široký uhol, vzadu úzky uhol, ale podmienkou je prítomnosť reflektoru aj optického člena . Jedná sa v podstate o projekčný reflektor.Ale už dosť ...
 
JohnNewton
2016-08-22 16:58:23+02
A ak Ti môžem poradiť, kúp si najvýkonnejší blesk samozrejme vzhľadom k Tvojim možnostiam. Často sa viacej hodí odraz od stropu alebo steny ako na priamo, prípadne ako slave umiestnený inde (ak to Tvoj fotoaparát umožňuje)

The End.
 
DrAcula
2016-08-22 16:59:34+02
príspevok od: Brano74
..no..ako si to tak citam dookola vsetko ,zistujem ze to pisem popletene a pomiesane ...a to ohniska..takze takto : minimalne ohnisko je najsirsi zaber a maximalne ohnisko je najuzsi zaber objektivu...cize pri minimalnom ohnisku teda najsirsom zabere treba pouzit rozptylku/resp.netreba/na pokrytie,osvetlenie celeho zaberu koli vinetacii...a pri maximalnom cize najuzsom zabere mozem nedosvietit.......a znova by som sa opytal ,pri minimalnom ohnisku objektivu je zoom blesku v predu koli rozptylu? ...a pri max.ohnisku objektivu je zoom/reflektor/ blesku vzadu aby vznikol newtonov uzsi uhol a vacsi svetelny tok?.....predstavujem si to tak ze ked je ref.blesku vzadu vznikne uzsi uhol vdaka stenam tela blesku..ked je vpredu rozptyli sa okolo...čí ? ..
Takto:
1. Ked je ziarovka v blesku vpredu osvieti najsirsi zaber ... co je pri SB-600 24mm
Ako pisal skor JohnNewton pri objektive 18-105 nasadenom na zrkadlovke s APS-C snimacom najsirsie ohnisko 18mm je po prepocte na FF 27mm. Cize tych 24mm na blesku ti bude osvetlovat sirsi uhol ako tych 27mm ... cize to bude OK.

2. ked je ziarovka blesku uplne vzadu ... tak v svieteni do sirky jej budu branit vnuteorne steny blesku ... a teda osvieti uzsi uhol zaberu.
Zroven tie vnutorne steny blesku sluzia ako odrazna plocha pre svetlo blesku a tato plocha to svetlo co by inac uniklo do stran nasmeruje do toho uzsieho uhla.
Pri SB-600 to bude uhol tych tych 85mm. Cize ked na fotaku nastavis aj vyssie ohnisko ako 85mm ... tak blesk to stale osvieti ... ale bude svietit aj sirsie ... cize na miesta, ktore uz exponovane nebudu (nebudu v zabere). Proste blesk len nedokaze viac zuzit uhol osvetlenia - to je ale pre tvoju potrebu irelevantne.

Dufam, ze som to vysvetlil zrozumitelnejsie.
 
duroslav
2016-08-22 17:19:38+02
že žiarovka
 
DrAcula
2016-08-22 17:21:47+02
príspevok od: duroslav
že žiarovka
tak vybojka ... snazil sam sa pisat jednoduchsie
 
Brano74
2016-08-22 17:25:07+02
Ano pani ,prave ste mi potvrdili co som pisal vyzsie a zaostrili ste to cele...dakujem za trpezlivost a ochotu...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()