Hore
Fórum » Blesky
 

Blesk či objektív

Adko
2017-02-09 07:52:10+01
Dobrý deň všetkým,
vopred sa ospravedlňujem keď už tu je táto téma spomenutá ale ja som ju nenašiel.
Tak začnem, doma mám Nikon d5200 a Nikkor 18-105 obj. a otázka je čo sa mi na začiatok viac oplatí kúpiť či objektív alebo blesk ? Chcel by som fotiť hlavne nejaké portréty ale aj nejaké reportáže . Takže neviem čo skôr, časom si kúpim určite obe, ale čo viac využijem teraz. Rozmýšľal som nad Nikon AF-S NIKKOR 50 mm f/1,8G AF-S a .... Nikon SB700.
Za odpovede vopred ďakujem.
 
nudike
2017-02-09 08:33:15+01
tazka volba, jedno druhym nenahradis. blesk vies nahradit odrazkou ak su nato svetelne podmienky. 50-tka moze byt zase pridlha na reportazne temy. 35 f1.8 reportaz + plus nejake portretovky a potom 85 f1.8 cisto na portrety. Potom zistis ze svetlo je nievzdy tvoj kamarat a pre vylepsenie je Blesk viac ako suci pomocnik.
 
kevo7
2017-02-09 09:03:55+01
keď chceš fotiť napríklad rodinné akcie, oslavu večer za umelého osvetlenia tak bez blesku s tým objektívom 18 -105 asi nič nenafotíš. Tá 50-ka je super ale v menšej miestnosti môže byť dlhá.
V tom prípade by som asi začal s tým bleskom. Nikon SB700 mám, oplatí sa tá investícia.
Keď ale prevažne fotíš vonku, tam ti bude aj 18-105 pekne fungovať. Nastav si na tom objektíve 35, 50 a 85 a budeš hneď vedieť ktorý z tých objektívov budeš potrebovať.
Kým ty sám to nezistíš čo ti vyhovuje, nič nekupuj.
 
jozef.timulak
2017-02-09 09:44:02+01
Podľa mňa jednoznačne objektív, ale nie 50-ku. Radšej 35-ku. Objektív si nasadíš a ihneď sa ti otvoria nové možnosti. S bleskom je to horšie, tam treba skúšať, experimentovať, nadobudnúť prax.

Pozri, portréty budeš asi fotiť vonku za pekného počasia, tam ti blesk netreba. Reportáž sa zase deje rýchlo a možno aj nepredvídane, takže laborovať s nastavením režimu, výkonu, s natočením hlavy, odrazmi, tieňmi, farebnými filtrami pre zlúčenie s okolitým svetlom, asi nebudeš mať čas. Ak si nasadíš svetelný objektív a si ochotný tolerovať trochu šumu (čo pri reportáži si), tak je podľa mňa efektívnejšie zdvihnúť ISO na 6400 alebo aj vyššie a sústrediť sa na okamihy, nie na nastavovanie techniky. Nehovoriac o tom, že (nevhodne použitý) blesk ničí atmosféru a do istej mieri ruší prítomných.
 
francesco
2017-02-09 10:19:31+01
Priklanam sa k tym co by zacali objektivom ak tu hovorime o portrete s vynimkou "studioveho" fotenia. Urcite si vyskusaj najprv objektiv, potom odrazku a potom si tak ci tak /ak sa ti bude pacit fotenie portretov/ kupis blesk a aj odrazku vyuzijes. Ohnisko ako tu pise kolega predo mnou moze byt 50mm dlha na mensiu miestnost alebo street. Ale tam funguje stare pravidlo, vyskusaj si na zoomovom fotit ohniska o ktorych uvazujes a pokus sa sam prist na to co ti vyhovuje na zaciatok. Ja som zacal s 85mm /na FF/ a aj tak to skoncilo tak, ze som dokupoval dalsie ohniska.
 
jagi11
2017-02-09 11:57:13+01
Kdesi som kedysi čítal, že 50mm nie je krok ani sem, ani tam. Na street je trochu dlhý a na portrét sa tiež veľmi nehodí. Je kompromisom medzi nimi a tak ani z jedného ani z druhého to nie je úplne ono. Vtedy autor radil 35mm na street a 85mm na portrét (ideál je ale 105mm alebo dokonca 200mm, ak to už myslíš smrteľne vážne s portrétmi). Ja som k 18-105 (Nikon D5300) kúpil pred rokom 35mm (miestami je aj ten pridlhý) a mal som ho nasadený prakticky už stále. 18-105 som použil iba vtedy, keď som predpokladal, že dĺžku ohniska budem musieť náhle meniť. (Teraz som kúpil 24-70mm VR, keďže zoom je praktický, ale uvažujem o prechode na fullframe a o 100% lepší ako 18-105mm). Kúpil som aj blesk (volil som lacnejšiu variantu - Yongnuo), ale zatiaľ sa zoznamujeme. Každopádne najväčší skok vo fotkách bol pri prechode na lepší objektív, takže to by bola asi lepšia voľba. Pre mňa bola určite.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()