Hore

Rozhovor Jakub Mrocek


Nick na ephoto: jmrocek

Jakub má 18 rokov a  študuje na gymnáziu v Bratislave, kde aj od narodenia býva.  Už teraz podriaďuje svoj život foteniu a každý deň po škole brigáduje, aby bolo za čo kupovať techniku. Víkendy a zvyšný voľný čas trávi v lese. V čase kedy som ho oslovil s ponukou na rozhovor sa akurát  pripravoval na písomnú časť maturitných skúšok.  Keďže fotografi sú šikovní ľudia, nie je pochýb o ich výsledku. Jakubové  fotografie nemajú len technicky  perfektné prevedenie, vynikajúce svetlo, ale môžeme v nich nájsť aj skvelé momenty zo života zvierat. Osobne mi učarila fotografia v protisvetle, ako srnky za chladného rána vydychujú obláčiky pary. Veľmi emotívne pôsobiaca scéna.


V galérii máš výlučne fotografie živej  prírody a to konkrétne živočíchov. Je tento vzťah niečím podmienený?

Už keď som bol malý rád som si čítal knižky o zvieratkách, vzťah k prírode mám zakotvený niekde hlboko v sebe. Rozhodujúci moment bol, keď nás s bratom ujo, poľovník, zobral na lov. Boli sme očarení krásou našej zveri, a postupne sme sa začali lovu venovať aj my, aj keď nie s puškou, ale s fotoaparátom.  Takže fotiť som nezačal, pretože by ma lákalo to samotné fotenie, ale chcel som zdokumentovať stretnutia s plachými obyvateľmi našej prírody. A to tak trochu platí aj teraz. Často sú pre mňa dôležitejšie chvíle strávené v blízkosti zvierat, keď môžem cez hľadáčik pozorovať ich správanie v prirodzenom prostredí, ako samotné fotky. Tie sú už iba pomyselnou čerešničkou na torte. Fotenie iných žánrov ma neláka, lebo nie je spojené s tými zážitkami a pocitmi, s akými je spojené fotenie divo žijúcich zvierat.

Väčšina fotografií má v popise uvedené miesto ako okolie BA. Je to blízke či širšie okolie?

Áno väčšina fotiek pochádza z okolia nášho hlavného mesta. Keďže fotiť chodím v drvivej väčšine prípadov na bicykli, som veľmi rád, že jeho okolie je celkom pestré. Sú tu veľké rieky, lužné lesy, rozsiahle nížinaté polia, ale aj husté dubové a bukové lesy. Podstatné je, že všade sa dá dostať aj na bicykli za rozumný čas.  Vďaka vysokej pestrosti biotopov v mojom okolí, tu žije veľa druhov vtákov aj cicavcov, čím sa stáva fotenie ešte zaujímavejšie.

Myslím si, že je veľmi dôležité poznať prostredie a správanie zvierat. Keď sa to človek naučí, nie je problém si nájsť niečo na fotenie takmer kdekoľvek. Pravda, nie všetky fotky sú z okolia Bratislavy. Mnohé vznikli aj v Českej republike, alebo v iných kútoch Slovenska, kam som sa dostal najmä počas prázdnin.

Nie je fotenie zvierat v určitom čase aj nebezpečná vec?

Po našej prírode sa túlam už niekoľko rokov, ale zatiaľ som nebol v situácii, v ktorej by nejaké zviera ohrozovalo moje zdravie alebo dokonca život. Len raz sa nám s bratom stalo, že nás niečo v lese natoľko vystrašilo, že by to nejakým spôsobom ovplyvnilo naše správanie. Raz, keď sme boli na prázdninách u babky neďaleko Púchova, sme vyrazili fotiť veľmi skoro ráno, aby sme sa na vybrané miesto dostali ešte pred východom slnka. Ako sme išli tmavým lesom, v húštine pri cestičke sa začali ozývať zvláštne zvuky. Pripomínali chrčanie, chvíľami až pískanie. Keďže sme pár dní pred tým rozprávali s miestnymi, ktorí v okolí videli medveďa, nebolo nám v tej chvíli všetko jedno. Nič sme ale v húštine nevideli, ani z nej nič nazaútočilo, no radšej sme išli inou cestou. Musím sa priznať, že vtedy som sa bál.  Doteraz neviem čo tie zvuky vydávalo, ale najpravdepodobnejšie je, že to bol len zadýchaný srnec alebo diviak, ktorý sa nás bál viac ako my jeho.

Myslím si, že pokiaľ sa človek v prírode správa disciplinovane, tak mu nehrozí výraznejšie nebezpečenstvo. Aj 150kg kanec, ktorý by bol schopný človeka zabiť behom chvíľky radšej utečie, ako by sa mal púšťať do zbytočného súboja. Výnimkou je možno iba medveď, s ktorým, žiaľ nemám žiadne skúsenosti. Napriek tomu, že z médií sa relatívne často dozvedáme o strete medveďa človeka, stále platí, že on sa nás bojí rovnako ako my jeho, ak nie viac. Neviem však povedať, ako by som reagoval pri strete s ním. Iné to je, keď o tom človek iba hovorí, iné keď v tej situácii naozaj je, a má minimum času na rozhodnutie.

Spomínal si brata. Ten tiež patrí k zanieteným fotografom? Ak nie, tak ako sa pozerá na tvoj koníček?

Môj brat je tiež vášnivý fotograf zvierat, a nenechá si ujsť žiadny zaujímavý snímok. Do terénu často chodíme spolu. Pri spolupráci vo dvojici sa všetky výhody zdvojnásobujú, zatiaľ čo nevýhody sa delia na polovicu. Je to výhodné z hľadiska časového, materiálneho, ale aj finančného. Keby som mal všetky prípravne práce (pozorovanie aktivity zvierat, stavba krytu, úprava okolia...) robiť sám, nestihol by som všetko to, čo stihneme dvaja.

Podobne je to aj s nákladmi spojenými na fotenie. Ďalším plusom je, že môžeme byť na dvoch rôznych miestach súčasne, čím sa zvyšuje šanca, že niečo nafotíme, keď čakáme na to isté zviera. Dôležitá je aj psychická a fyzická podpora. Keď ideme v noci tmavým lesom dvaja, je to úplne iné ako keď idem sám. Rovnako významná je aj pomoc pri lepení defektu a iných opráv bicykla, alebo v prípade úrazov. A tak by som mohol menovať ďalšie a ďalšie výhody. Je ich veľa a preto som rád, že môj brat je rovnako „postihnutý“ prírodou ako ja :)

Technické vybavenie v tvojom prípade hrá dôležitú úlohu. Podľa informácií uvedených v profile vlastníš Canon 450D. To asi nie je telo príliš určené do prírody...

Moje finančné možnosti sú obmedzené, na všetko si musím zarobiť na brigáde. Takže keď už nejaké peniaze mám,  radšej ich miniem na objektívy, ktoré ovplyvnia výsledok viac ako telo. S Canonom 450D fotím už štvrtý rok, a aj keď sa jedná o amatérsku zrkadlovku mám pocit, že odolný je celkom dosť. Prežil už viacero fotení v daždi a ani prach sa mu nevyhýba, ale foťáčik stále funguje. Do budúcna by som chcel niečo odolnejšie a rýchlejšie, ale zatiaľ to nie je pre mňa priorita. Kým funguje starý nemám až takú potrebu ho vymieňať.

K telu zrkadlovky patria vymeniteľné objektívy. Aký je tvoj najobľúbenejší?

Pre mňa je základný objektív Canon EF 400/5,6L USM. Je relatívne malý (napr. pri porovnaní so Sigmou 800/5,6), pritom ostrý na plnú dieru, a poskytuje mi ohnisko potrebné na fotenie zvierat vo voľnej prírode.  Nie je problém s ním chodiť celý deň, alebo preplaziť sa niekoľko sto metrov. To sa s dlhšími a väčšími objektívmi dá len ťažko. Pre všetky tieto vlastnosti je to môj „miláčik“, a spolu so starou štyristopäťdesiatkou mi prirástli k srdcu. Keď sa na túto zostavu zahľadím, môžem dlho spomínať na všetko čo som s ňou v ruke zažil.

Nemohol som si nevšimnúť ako súčasť výbavy aj objektív Sigma 800mm f/5.6 EX APO HSM. Aj ho reálne využiješ pri fotení? Celkom by ma zaujímal výstup s týmto sklom...

Tento objektív som kúpil len nedávno. Použitý bol za zlomok ceny nového. Ináč by som nemal šancu na neho zarobiť. Zopár fotiek sa mi s ním už podarilo urobiť, ale momentálne ma limituje statív, ktorý nie je stavaný na takú záťaž, a nevie objektív úplne zastabilizovať. Nový statív je už ale objednaný, takže snáď čoskoro začnú pribúdať aj fotky nafotené týmto objektívom. Perspektíva, ktorú ponúka ohnisko 800mm je neskutočná.

Krásne odpichuje hlavný objekt od pozadia, čím mu pomáha vyniknúť. Ďalšia výhoda je, že sa nemusím k zvieratám dostať tak blízko, takže ich neplaším a ich správanie je  prirodzené. Samozrejme nič nemá len výhody, je tu aj druhá stránka veci. Tento objektív váži skoro 5kg. Keď k tomu pripočítam statív a všetku ostatnú fototechniku, dostanem sa cez 10kg. Všetko to dopraviť na miesto fotenia na bicykli nie je jednoduché, ale o tom je fotenie zvierat v prírode: človek musí prekonať sám seba, urobiť všetko čo je v jeho silách a napriek tomu nie je výsledok zaručený.

Na fotografiách mávaš krásne teplé svetlo. Chodievaš fotiť na večer?

Pri fotení sa musím prispôsobiť zvieratám. Najaktívnejšie sú skoro ráno a večer. Vtedy ja aj najlepšie svetlo na fotenie. Na fotolovy vyrážame s bratom radšej ráno ako večer. Večer je v prírode viacej ľudí, ktorí zvieratá plašia. Ráno ale ľudia ešte spia, a tak majú zvieratá pokoj. Okrem toho má ráno svoje nezabudnuteľné čaro a je tu ešte jedna ďalšia výhoda. Po tme sa dá dostať na miesto kde chceme fotiť bez toho, aby sme si všetko vyplašili.  Takže z domu vyrážame skoro ráno, dalo by sa povedať, že ešte v noci. Kedysi s tým mali rodičia trochu problém, ale už si zvykli, a teraz im to príde skoro ako normálne :)

Tvoj zatiaľ najväčší fotoúlovok?

Na túto otázku je dosť ťažké zodpovedať. Všetky fotky sa mi spájajú s príhodami okolo ich vzniku, a to ma veľmi ovplyvňuje aj pri ich následnom hodnotení. Preto sa môže ľahko stať, že fotky, ktoré sú hodnotné, či zaujímavé pre mňa sa príliš nepáčia ostatným a naopak. Preto si nedokážem vybrať jednu fotku spomedzi ostatných a povedať, že tá je moja NAJ. Ale mám ich  viacero obľúbených, ku ktorým sa rád vraciam.

Tvoj budúci najväčší fotoúlovok?

Plánov a nápadov ako čo nafotiť cez najbližšie mesiace mám viacero, no minulosť ma učí, že čim lepšie si niečo naplánujem a čim viac námahy ma stojí príprava, tým častejšie sa stane, že to nakoniec nevyjde. Správanie zvierat sa síce dá predpokladať, ale nie so 100% istotou. Naopak, neraz sa mi podarilo niečo odfotiť úplne nečakane, vďaka náhode. Také fotky sú niekedy lepšie, ako tie „poctivo odmakané“. Ak by som mal byť trochu konkrétnejší, najbližšie sa chcem venovať rybárikom. V pláne sú aj včeláriky a ďalšie iné druhy, ale neviem ako budem stíhať, lebo ma ešte čakajú ústne maturity.

Prajem úspešné zakončenie skúšky dospelosti a aby si v budúcnosti vždy našiel čas na fotenie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marek Janicko
2012-04-10 13:17:49
Super clanok
 
spektrum
2012-04-10 13:32:27
držím palce Jakub , viem, o čom píšeš, keď sú priorita zážitky a fotenie akosi spolu s tým....ja keď fotím svoje interferencie, cítim niečo podobné..ten farebný zázrak hlavne pozorujem ..
 
bear
2012-04-10 13:39:23
Pekne ulovky. Tiez chodim wildlifovat na biku, ale s velkym sklom je to dost fyzicky narocne. Prave sa to snazim vyriesit nosicmi, aby som aspon cast zataze zhodil z chrbta.
 
mykyno
2012-04-10 13:45:03
Krasne fotky robis.. len tak dalej
 
brki
2012-04-10 14:03:52
pekný článok, krásne fotky, teší ma, že sú tu mladí ľudia so vzťahom k prírode a k tomuto krásnemu koníčku. Jakub, veľa šťastia v maturite, živote a teším sa na Tvoje fotoúlovky.
 
Optimal
2012-04-10 14:12:13
Super, veľa šťastia aj naďalej Tie zážitky v prírode sú naozaj parádne... a fotka je čerešnička ako vravíš
 
anderalex
2012-04-10 14:22:10
krásna zanietenosť...veľa šťastia a dobré svetlo
 
pantheonsk
2012-04-10 15:02:26
waw...
 
matoo
2012-04-10 15:15:42
palec hore-klobuk dole
sa teším na daľšie fotoprojekty..
 
walde
ocenenie redakciou 2012-04-10 15:36:51
...teda netušil som že "tento náš JMrocek" je osemnásťročný Jakub...takže u mňa aj "sánka dole"...
...Jakub, gratulujem, držím Ti palce a...všetko máš pred sebou
 
milanF
2012-04-10 15:59:31
pri fotení vrabcov v záhrade som po prezeraní výsledkov svojho snaženia prišiel k záveru, že také fotky ako robíš sa dajú urobiť len z vypchaninami. Ale podľa článku som sa asi mýlil. Máš to super, gratulujem.
 
martinko6135
2012-04-10 16:04:03
congrautlations kolego! pekna praca
 
@photomaro
2012-04-10 16:07:32
klobuk dole
 
duves
2012-04-10 16:22:19
To je tematika pre sklá za 6 tisic eur. Poznam jedneho, čo ma Canon 500 mm F4 a fotí s tym stehlíky a vrabce.
 
kmotrík
2012-04-10 16:30:19
gratulujem, krásne obrázky robíš, super ...
 
steve2211
2012-04-10 17:00:24
Sánka dolu šéfe.. Len tak ďalej.
 
neox2
2012-04-10 17:26:36
Pekne Kubo, ideš stále vyššie a vyššie
 
lochnes
2012-04-10 17:31:45
Serus Jakub... pekné odpovede
 
Belial5
2012-04-10 17:36:59
Pekný článok. Nech sa darí a prajem dobré svetlo.
 
ariang
2012-04-10 17:54:07
si talent!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-10 18:02:25
Okrem ocenenia redakcie udelujem specialnu pochvalu sefredaktora za obzvlast vhodne zvoleny motiv fotografii.
 
noik
ocenenie redakciou 2012-04-10 18:37:33
palec hore!
parada
 
Mikinvl
2012-04-10 19:00:22
Fajn clanok,prijemne citanie a samozrejme fotky k tomu ako bonbonik
 
markato1
2012-04-10 19:05:41
vyborne fotky,fajn clanok,drzim palce na dalsie krasne fotografie a zazitky
 
mato.draho
2012-04-10 19:33:19
Asi takto by mala vyzerať láska k prírode a fotografii. Napriek tomu, že píšeš, že fotenie považuješ skôr za dokumentovanie stretnutí so zverou, tak takýto vzťah k fotografii považujem za čistý a úprimný.
Navyše dokazuješ, že aj s povedzme priemernou fototechnikou sa dá robiť kvalitný wildlife. Pretože technika je len jedna časť. Tá druhá (vzťah k prírode, poznávanie prostredia, štúdium správania sa zvierat, maskovanie v teréne atď.) sa za žiadne peniaze kúpiť nedá.
Takže gratulujem a ďakujem. Po dlhom čase rozhovor, z ktorého vyžaruje sympatický vzťah k fotografii a hlboká úcta k prírode a jej obyvateľom.
 
peterzm
2012-04-10 22:10:22
Super fotky, len tak dalej
 
Marián
2012-04-10 22:14:02
Strašne šikovný chlapec. Ide si za svojim cieľom a darí sa mu. Držím ti palec pri tvojom koníčku a taktiež pri maturitách.
 
Jerry C.
2012-04-10 22:17:00
super ! je pekné vidieť mladého človeka pracovať na sebe a dosahovať takéto pekné výsledky ,držím palce a prajem nech sa naďalej darí !!!
 
b0baz
2012-04-10 22:46:30
Super, veľa zdaru, nech sa ti darí.
 
VICKTOR
2012-04-10 23:18:27
Drzim ti palce a tvoje fotky su ozaj topky! Rob to ako to citis a vies a tak to bude skvele!
 
Lagac
2012-04-10 23:19:37
Plny suhlas s uzivatelmi brk1 i mato.draho. Taketo "svetle body" medzi mladezou dnesnej doby ma nesmierne tesia! Obom bratom prajem vsetko najlepsie a nech nikdy neopustia tuto svoju cestu - ved hadam nie nadarmo bol Jakub mojim vobec prvym oblubenym uzivatelom (a stale je No 1), ktoreho tvorbu si vzdy rad pozriem.
 
JMrocek
ocenenie redakciou 2012-04-11 14:02:55
príspevok od: bear
Pekne ulovky. Tiez chodim wildlifovat na biku, ale s velkym sklom je to dost fyzicky narocne. Prave sa to snazim vyriesit nosicmi, aby som aspon cast zataze zhodil z chrbta.
Podobne aj ja sa snazim co najviac zataze nalozit na bicykel, ale fotak a objektivy nosim vzdy na chrbte, aby sa narazmi nerozbili. Ked idem niekam s 800/5,6 tak je to dost makacka
 
Azimut
2012-04-11 17:27:04
Chlapče,máš môj obdiv. Krásne fotky.
 
werdza
2012-04-11 20:42:57
nádherné fotky
 
Karol K
2012-04-11 21:45:50
Gratulujem Ti,pekný článok ,krásné fotky len tak ďalej.
 
hugoba
2012-04-12 09:33:21
palec hore,klobúk dole!Všetko maš ešte len predsebou!Dobré svetlo prajem!
 
od1n
2012-04-12 13:12:21
Uplne super fotecky
 
El_Fuego27
2012-04-12 18:56:50
Super clanok, normalne ma motivoval k tomu aby som niekedy vybehol v domovine na lov jelenov
 
AdMich
2012-04-12 19:17:49
Krasne fotky a aj clanok! Drzim palce!
 
JMrocek
ocenenie redakciou 2012-04-12 22:24:30
Vdaka vsetkym za povzbudive slova!
 
sherpa
2012-11-02 16:02:36
krasne fotky a uprimna spoved. mna este zaujima, ze na dany vek a moznosti zarobku aky bol ten "zlomok ceny" na tu sigmu......lebo viem, ze vhupnut do wildlife dosahu je narocne.
 
Tunde
2012-11-02 19:27:51
Super super super! Pripájam sa s gratuláciou a želám krásne svetlo
 
lacoslav
2012-11-02 22:17:35
Všetko bolo povedané. A na svojej stránke s pratom aj pekne popisujú vznik svojich fotiek. Len tak ďalej.
Aj u nás máme takéhoto mládenca (16 rokov), doteraz fotil ultrazoomom a požičanou zrkadlovkou. Dnes už by mal mať svoju a teším sa na zábery všetkých týchto mládencov. Dobré svetlo!!!
 
lacoslav
2012-11-02 22:18:21
...s bratom...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované