Hore

RAW konvertory s podporou výrobcov

RAW je súborový formát, ktorý nie je fotografiou, ale dátami zo snímača. Ak chcete z neho dostať fotografiu, musíte ho tzv. vyvolať v RAW konvertore a vyexportovať v bitmapovom formáte.

Máte niekoľko možností, ako to urobiť. Niektoré fotoaparáty umožňujú priamo z RAW-u vyvolať JPG. Je to ale ťažkopádne, bez poriadnej kontroly, len s malými možnosťami úprav. Proste núdzovka pre pár fotiek.

Ak budete pracovať s RAW-om pravidelne, používaniu RAW konvertora sa nevyhnete. Začiatočníci, ktorí s RAW-om len začínajú, väčšinou vedia, že je tu nejaký Lightroom alebo Zoner a väčšinou sú vystrašení, či s tými programami budú vedieť pracovať a odrádza ich aj to, že za ne musia mesačne platiť. V začiatkoch to určite nie je nutné. Väčšina výrobcov fotoaparátov pribaľuje k fotoaparátu aj softvér, alebo sa dá bezplatne stiahnuť z jeho stránok.

Výhodou spomínaného typu RAW konvertorov je špecializácia na RAW konkrétnej značky. Nielen že máte zaručené, že sú podporované fotoaparáty danej značky, ale býva tu aj najrýchlejší update pre nové fotoaparáty. Pri univerzálnych konvertoroch často čakáte týždne. Natívne RAW konvertory upravujú súbory tak, ako si to predstavuje výrobca, najbližšie tomu, ako to robí priamo fotoaparát. Väčšinou máte k dispozícii rovnaké nastavenia, napr. obrazové profily, rozšírenie DR, korekcia objektívov atď. Niektoré programy sú navrhnuté priamo pre konkrétneho výrobcu, iné sú špeciálnymi verziami univerzálnych RAW konvertorov.

RAW konvertory ponúkané výrobcami fotoaparátov

Canon

Digital Photo Professional (DPP) predstavuje výkonný softvér na spracovanie, zobrazovanie a upravovanie obrázkov RAW, pre digitálne fotoaparáty EOS a modely fotoaparátov PowerShot s podporou formátu RAW. ImageBrowser EX je softvérový program na správu obrázkov nasnímaných fotoaparátom Canon. Softvér Picture Style Editor je program na vytváranie vlastných súborov s personalizovaným štýlom obrázkov, ktorý vám umožní dosiahnuť požadovaný vzhľad snímok. Tieto štýly obrázkov môžete použiť na svoje snímky vo fáze spracovania obrázkov RAW alebo ich načítať do fotoaparátu a uplatňovať priamo počas snímania.

https://www.canon.sk/support/consumer_products/product_ranges/cameras/eos/

Nikon

Capture NX-D je bezplatná softvérová aplikácia,ktorá bola vyvinutá, aby umožnila používateľom využívať plnohodnotné spracovávanie snímok vo formáte RAW pomocou jednoduchých operácií. Umožňuje vysokokvalitné dokončovanie fotografií zaznamenaných vo formáte RAW digitálnymi jednookými zrkadlovkami Nikon, pokročilými fotoaparátmi s vymeniteľnými…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2019-08-27 06:13:02
Užitočný článok, veľká vďaka! Škoda Zoneru, že nie je aj pod Macom.
 
johnny0475
2019-08-27 09:00:17
a zabudol ste na významného hráča na poli univerzálnych konvertorov Camera Raw od Adobe...
 
JanM
2019-08-27 09:40:17
Ano, veľmi dobré zhrnutie. Malý doplnok. Niektorí fujisti používajúci Xtrans snímače majú radi na demosaikovanie Iridient X-transformer. www.iridientdigital.com, cena $36 plus daň (cca $43 s daňou)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované