Hore

Zreteľné i nezreteľné rámovanie

Rámovanie patrí k základným kompozičným pravidlám. Fotografovaný objekt umiestnite do rámu, ktorý potom sústreďuje pozornosť diváka.

Každá fotografia je rámovaná! Veď samotný formát fotografie je rámom. Fotograf vyberá z 360° okolia výrez, ktorý zarámuje do fotografie. Ak sa ale bavíme o kompozícii rámovania, máme na mysli väčšinou rámovanie vo vnútri fotografie. Využitie prvkov na scéne.

Nesledujte len to, čo je aktuálne priamo za hlavným objektom. Poobzerajte sa po pozadí, či tam nie je niečo, čo sa dá využiť ako výrazný alebo aj nevýrazný rám.

Výraznejšie rámovanie asi ani neexistuje. Fotografovaný objekt je priamo umiestený do rámu, doslovne. Spôsobov rámovania je ale oveľa viac, takýchto i menej zreteľných.

Sochu kráľa Maximiliána som fotil aspoň 100x. Vždy si pozorne všímam jeho umiestnenie voči fasáde budovy v pozadí. Hľadám na nej prvky, ktoré môžem využiť na rámovanie. Pohybujem sa po námestí a vyberám si, pred aké pozadie sochu zasadím.

Ak viete, čo je váš hlavný objekt, prv ako vôbec priložíte fotoaparát k oku, pozorne si prezrite pozadie a hľadajte ako ho zarámujete, alebo či v pozadí nie sú rušivé prvky. Ak zbadáte, že by sa mohol hlavný objekt dať rámovať, zmeňte pozíciu a objekt zarámujte. Buďte presný, rozhodujúce sú doslova centimetre.

Rám môže byť tvorený architektonickými prvkami, ako sú dvere, priechody a pod. Rám môže tvoriť aj prírodný objekt, aleja stromov, kamenný oblúk. Môže to byť aj rám vytvorený svetlom a tieňom. Väčšina zaznamenáva rámovanie, keď je výrazné a nejde prehliadnuť. Rám môže byť v popredí, pozadí , alebo môže byť fotografovaný objekt umiestnený priamo do neho.

Rámovať môžeme celé scenérie, väčšie i menšie objekty, osoby ale i veľmi drobné objekty v makrofotografii.

Rámovanie s…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Hanigal
2019-10-08 09:27:36
Pekné, vďaka za článok...
 
z80
2021-01-18 10:45:01
Keď sa inak nedá, na rámovanie sa dá použiť aj kolega - fotograf
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované