Hore

Atlas mrakov

Pre názov tejto časti fotoškoly som si vypožičal titul známeho filmu Atlas mrakov.

Z balkóna mám skvelý výhľad, o čom ste sa presvedčili pri mojich fotkách Slovnaftu a Kamzíka. Motív, ktorý až tak nepublikujem, ale rád ho fotím, sú mraky. Počas celého roka sa mení počasie i svetlo a niekedy je to na oblohe parádne divadlo. Postupne si plním svoj Atlas mrakov.

I nad mestom sa môžu diať kúzla. Pohľad z môjho balkóna. Oplatí sa mať pripravený fotoaparát s nabitou batériou a prázdnou kartou.

Technické vybavenie

Ľubovoľný fotoaparát s teleobjektívom, môže byť kompakt, ultrazoom, DSLR alebo CSC. Využijete prakticky celý rozsah. Na svetelnosti nezáleží, takže to môže byť aj lacný amatérsky telezoom. Pri veľkých mrakoch stačí aj štandardný zoom. Prvé fotografie mrakov, ktoré som našiel vo svojom archíve sú z roku 2011 a fotografoval som ich so Sony NEX-5 a objektívom 18-55. Ja ale rád lovím detaily teleobjektívom. Fotil som rôznymi fotoaparátmi, ktoré som práve testoval alebo mal po ruke. Skutočne je jedno, čím fotíte. Technicky je to nenáročný žáner.

Ak fotografujete biele mraky na modrej oblohe, použite polarizačný filter, pomôže vám zvýšiť kontrast, nemusíte to robiť postprocesingom.

Prvý záber mraku, ktorý som našiel vo svojom archíve, pochádza z roku 2011, Sony NEX-5 + 18-55.

Po úprave.

Praktické fotografovanie

Pri fotení mrakov je svetla dostatok. Statív nepotrebujete. Ja fotím s programom predvoľby clony A v kombinácii s korekciou expozície +/-. Nastavené mám stredné clonové číslo, ani nie kvôli hĺbke ostrosti, ale aby som maximálne využil kvalitatívny potenciál objektívu.

Fotografujem zásadne do RAW, aby som mal väčšie možnosti pri postprocesingu. Najmä pri búrkových mrakoch môžu byť často niektoré časti mraku nasvietené výraznejšie, tu si treba dávať pozor na prepaly. Na mrakoch nevyzerajú dobre. Odporúčam zapnúť si zobrazenie prepalov. U bezzrkadloviek aj pri komponovaní u zrkadloviek pri prezeraní…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blasi
2020-06-03 09:28:31
fajny clanocek. dobra fototema
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia