Hore

Jesenná krajina pre začiatočníkov II.

Článok Jesenná krajina pre začiatočníkov patrí vo fotoškole medzi najčítanejšie. Pre tých, ktorých jeseň zlákala a chceli by začať kvalitne fotiť, máme pár doplňujúcich typov pre nákup fototechniky.

Fotenie krajiny je statický žáner. I keď má fotograf niekedy naponáhlo, pretože svetlo sa môže neustále meniť, nepotrebuje fotoaparát s 10 obr./s. a bleskovým zaostrovaním. Nevyužije ani nízky šum pri vysokých citlivostiach. Dôležité je mať fotoaparát s kvalitným obrazovým výstupom a objektívy s výbornou ostrosťou.

Kompaktné fotoaparáty a ultrazoomy

Základom pre kvalitný obrazový výstup je snímač s dostatočnou veľkosťou. V prípade kompaktov to znamená 1” snímač. Ten je štandardom u kvalitných kompaktov pre náročnejších fotografov. Tieto fotoaparáty nie sú lacné, môžu byť drahšie ako fotoaparáty s výmennými objektívmi.

Kompakty

Kompakty sú veľmi vďačnými krajinárskymi fotoaparátmi, ak majú dostatočne kvalitný snímač. Ani neviete, že máte so sebou fotoaparát, pritom fotografie môžu byť tak kvalitné, že ich môžete publikovať v knihách, časopisoch, či z nich urobiť výstavu.

Fujifilm X30 dokonca nemá ani 1” snímač. V krajinárskej fotografii však nepotrebujete vysokú citlivosť, pri tej základnej fotí dobre takmer každý fotoaparát. Tie lepšie sa poznajú najmä v schopnosti zachytiť väčší dynamický rozsah.

Priekopníkom a zatiaľ stále vládnucim kráľom kategórie kompaktných fotoaparátov s 1” snímačom je Sony RX100 a jeho nasledovníci. Pribúda mu však konkurencia od ostatných výrobcov, napr. Panasonic TZ100, Canon G7 X/G5 X alebo Nikony DL 18-50 a DL 24-85.

Všetky spomenuté kompakty majú všetky funkcie, ktoré pri fotografovaní krajiny potrebujete. Problémom je použitie filtrov, ktoré sú v krajinárskej fotografii dôležité. Kompakty tohto typu nemajú závit pre upevnenie filtra. Nič však nie je stratené. Napr. Sony vyrába pre RX100 fotoaparáty držiak VFA-49R1 (49mm). Svoje riešenia ponúkajú aj výrobcovia príslušenstva, napr. Lensmate.

Canon PowerShot G5 X je jedným z najvydarenejších kompaktov. Má hľadáčik, otočný displej a WiFi s NFC. Pre upevnenie filtra potrebujete dokúpiť adaptér, napr. od Lensmate (52 mm).

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Danniell
2016-10-09 18:58:19
Chcem sa spytat na nazor, odpoved bude asi jasna, ale aj tak. Pri krajinkarskej fotografii co je lepsie pouzit, co radsej, polarizacny filter alebo clonu na objektiv. Mam Canon PowerShot G1X - oboje sa neda. Urcite odpoved bude skor polarizacny... ale ...
 
DuriKe
2016-10-14 09:20:03
dá da jedno aj druhé
http://www.lenshoods.co.uk/
s polarizákom také možnosti nemáš
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované