Hore

Krajina a príroda pre začiatočníkov V. - fotenie a postprodukcia

V našej fotoškole pokračujeme praktickými radami ako nastaviť fotoaparát a čo s fotografiami, keď ich stiahnete do počítača.

Pri snímaní krajiny sa fotograf neponáhľa, s rozvahou presne komponuje, zaostruje, pracuje s filtrami. Na rozdiel od iných žánrov fotografie (reportáž, šport), nemusí voliť kompromisy. Nie je nútený používať vysoké ISO, či bleskovo reagovať na situáciu.

Najväčšou chybou začínajúcich fotografov je, že pri snímaní krajiny dopustia vznik technických chýb, akými sú nedostatočná hĺbka ostrosti, zle zvolená rovina ostrosti, vysoký šum, expozičná nevyváženosť (prepaly alebo naopak neprekreslené tiene). Ďalšou častou chybou je, že sa snažia fotografovať v akúkoľvek hodinu, pritom svetelné podmienky nie sú pre snímanie vhodné. Krajinkár si počká na správne počasie a dobré svetlo. No a treťou najčastejšou chybou je, že sa snažia do záberu dostať všetko. Výsledkom je potom chaos na fotografii, divák nevie, na čo sa má skôr pozerať.

Krajinár fotí poctivo, tak aby dosiahol najvyššiu možnú technickú kvalitu. Často používa statív a filtre.

Nastavenia fotoaparátu

Súborový formát

Maximálnu kvalitu dosiahnete len pri snímaní do formátu RAW. Ak sa ako začiatočník na jeho spracovanie necítite, fotografujte naraz do formátu RAW aj JPG. Fotky v JPG použijete teraz a neskôr, keď sa naučíte lepšie spracovávať fotografie v počítači, siahnete po fotografiách v RAW-e a upravíte ich lepšie ako tie v JPG. RAW poskytuje väčší dynamický rozsah, vďaka čomu sa účinnejšie dá upravovať expozícia a gradácia, vylepšiť prekreslenie tieňov a svetiel. Dodatočne môžete meniť vyváženie bielej.

RAW umožňuje vykonávať výrazné úpravy. Štýl úprav je súčasťou rukopisu autora. U JPG je to rukopis fotoaparátu.

Vďaka programom, akými sú Adobe Lightroom či Zoner Photostudio, sa spracovanie RAW-u výrazne zjednodušilo a zvládne ho aj začiatočník. V našej fotoškole a celkovo na internete nájdete množstvo tutoriálov, ktoré vám rýchlo pomôžu pochopiť, ako fotografie upravovať.

Obrazové profily

Pri snímaní do formátu JPG má na fotografiu vplyv nastavenie správania sa snímača z…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Danniell
2017-03-28 21:44:35
Super článok, poučné, dik.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované