Hore

Portrét s poriadnym bokehom a prijateľným rozpočtom

Portréty sa dajú fotografovať s rôznymi spôsobmi. Asi každý začínajúci fotograf však túži po tom s krásnym bokehom. Že je tomu tak, dokazujú aktuálne smartfóny s funkciou bokehu.

Nedokážu fyzicky účinne rozostriť pozadie a tak to robia softvérovo. Čo je potrebné pre to, aby sme krásny bokeh dosiahli opticky? Je to drahé?

Opäť nebudem vymenovávať všetky dostupné možnosti. Ukážeme si príklady a je na vás, aby ste posúdili, aké riešenie vás uspokojí a na aké máte.

Ako to robia profesionáli?

Pre portrét, s krásnym bokehom a perspektívou vhodnou pre portrétovanie, volia profesionáli plnoformátový fotoaparát a špeciálny portrétny objektív. Ten máva ohniskovú dĺžku 85 -135 mm, prípadne aj 200 mm a vysokú svetelnosť (F2 a lepšiu). Nie každý objektív s takýmito parametrami je automaticky portrétnym. Záleží aj na tom, aká je kvalita rozostrenia, nielen jej miera. Parametre fotoaparátu o kvalite portrétu rozhodujú len minimálne.

Za základ sa považuje objektív 85 mm so svetelnosťou F1,8. Za lepšie parametre už si fotograf pripláca, Veď objektív s rovnakou ohniskovou dĺžkou, ale svetelnosťou F1,4, stojí 3-4x viac. Rozdiel na fotografiách tomuto veľkému cenovému rozdielu nezodpovedá. Za relatívne malé zlepšenie zaplatí fotograf veľa peňazí. Medzi ultimátne portrétne objektívy patria napr. 85/1,2, 105/1,4, 135/1,8. To je to najlepšie, čo fotograf môže mať k dispozícii.

Voľba profesionálov, FF zrkadlovka a portrétny objektív 105/1,4.

A toto je portrét nasnímaný objektívom 105/1,4. Podobný výsledok dosiahnete aj s oveľa menším rozpočtom.

Full Frame

Plnoformátové fotoaparáty sú teraz dostupné aj pre movitejších amatérov. Ceny začínajú okolo 700€, donedávna ste za to kúpili bežnú APS-C zrkadlovku. Ak sa chcete špecializovať na portréty, je FF fotoaparát najlepšou voľbou. Nie ani tak kvôli obrazovej kvalite, ale preto, že výrazné rozostrenie s pekným bokehom dosiahnete najľahšie. Fotoaparát nemusí mať špičkové parametre, rozlíšenie ovplyvňuje len to, akú veľkú fotografiu viete vytlačiť. Úroveň šumu vás bude u svetelného objektívu zaujímať len za veľmi zlých svetelných podmienok. S portrétnym objektívom typu 85/1,8 a s najlacnejším FF fotoaparátom môžete urobiť profesionálne portréty s krásnym bokehom. Z toho, čo je na trhu, môžem spomenúť napr. Nikon D610/D750 s AF-S 85/1,8G, alebo Sony A7/A7 II s FE 85/1,8.

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované