Hore

Novoročenka - Bratislavský hrad

Sviatočne nasvietený hrad sa stal motívom mojej tohtoročnej PF-ky. Tentokrát to nebol žiadny experiment, ale len bežná nočná fotografia. Najdôležitejšie bolo nájsť miesto s nie príliš okúkanou kompozíciou.

Je priam svätou povinnosťou, aby si fotograf nafotil vianočnú pohľadnicu/novoročné prianie sám. Posledné roky som experimentoval. Tento rok však žiaden nápad. Bezcieľne som sa túlal vyzdobeným mestom a lovil zábery, v hlave však prázdno. Duch Vianoc ma obchádzal širokým oblúkom. Ak som nechcel obyčajný záber rozsvieteného stromčeku, či detail vianočných ozdôb, musel som niečo vymyslieť. Prečo to ale siliť? Prečo každý rok vymýšľať experimentálne techniky? Veď aj bežný záber poslúži svojmu účelu. Som Bratislavčan, tak prečo nefotiť nejaký typický bratislavský záber, ale s vianočnou atmosférou?

Tohto roku sa mesto rozhodlo urobiť vianočné trhy aj na hrade, ktorý naviac slávnostne nasvietili. Hurá, dominanta mesta sa na fotku hodí perfektne. Už len vybrať správne miesto s pekným výhľadom. Vybral som si terasu pred parlamentom. Už som tam fotil viackrát. Prišiel som v predstihu, aby som si ešte vyskúšal niekoľko kompozícií. Najprv som chcel odfotiť len detail hradu, aby vyniklo vianočné nasvietenie.


Pri tomto zábere mi vždy vadí “bordel” v popredí, množstvo lámp a parkujúce autá. V Lightroome som ich stmavil pomocou prechodového filtra. Ale nebolo to ono. Chýba tu miesto pre nápis. Potrebujem dostatočne veľkú čistú plochu. Môže to byť obloha, alebo naopak niečo v popredí.


Keď som sa pozorne rozhliadol, zbadal som pred parlamentom vianočný stromček a pred ním dostatočne veľkú dlažbu. Našiel som nielen čistú plochu pre nápis, ale aj ďalší vianočný motív. Chýba už len sneh, ale to už by som chcel od Bratislavy veľa.


Postupne som nafotil niekoľko rôznych kompozičných variácií, kde je stromček i dlažba.

Pokusy som napokon zakončil nafotením panorámy, hneď som vedel, že toto je to čo chcem. Kompozícia je dynamickejšia a zaujímavé sú aj hradby napravo. I keď som hrad fotil veľakrát, takto ešte nie.


Finálna fotografia je zložená z troch záberov.

Fotografia je vyskladaná z troch záberov, spojených v Lightroome, ktorý to vo verzii CC dokáže sám. Grafika a “novoročné vylepšenia” sú dorobené v Photoshope.

Použitá technika: Olympus PEN-F, M.Zuiko 12-100/4 PRO, statív Velbon Sherpa Pro.

Články o tom ako fotografovať nočné zábery nájdete v našej Fotoškole, odkazy sú pod článkom. Pripojené sú aj odkazy na Príbehy fotografii z minulých rokov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zvonec
2016-12-21 08:26:53
Ocenujem takyto typ clanocku, dobra inspiracia a ukazka kreativity....
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované